Para Kazanırken, Depresyona Girmeyin


Amerikalılar araştırdılar ve şu sonucu buldular: En depresif meslek yaşlı ve çocuk bakıcılığı. Bunları garsonluk yapanlar takip ediyor:
ABD'de yapılan bir hükümet araştırması, insanları en fazla depresyona sokan meslekleri belirledi. Araştırmada, ABD'li çalışanlar arasında en yüksek depresyon oranı, yaşlılara ve bebeklere bakanlarla yiyecek ve içecek satanlarda çıktı.

Ülkede her yıl tam zamanlı çalışanların yüzde 7'sinde depresyon görülüyor; çalışanlar arasında da bu rahatsızlığa kadınlar erkeklerden, gençlerse yaşlılardan daha eğilimli.

Çocuklar ve yaşlılarla ilgilen bakım uzmanları, yüzde 11'le en yüksek depresyon oranına sahip.

Gıda hazırlayan ve sunan aşçı, garson ve barmenler, yüzde 10.3'le bakıcıları takip ediyor.

Üçüncü sırada yüzde 9.6'sı depresif olan sağlık hizmetleri çalışanları ve toplumsal hizmet uzmanları geliyor.

En düşük depresyon düzeyiyse yüzde 4.3'le mühendisler, mimarlar ve müfettişlerde görülüyor.

Sonuçları internette, OAS Home: Alcohol, tobacco & drug abuse and mental health data from Substance Abuse & Mental Health Services Administration(SAMHSA), Office of Applied Studies adresinde yayımlanan araştırmada depresyon, işle ilgili 21 temel kategoriden biri olarak ele alındı.

Milli İlaç Kullanımı ve Sağlık Araştırması'nın arşivinde bulunan 2004-2006 yılları arasındaki verileri bir araya getiren araştırmadan çıkan bir başka sonuç da, tam zamanlı bir işte çalışmanın başlı başına, depresyonu önlemek için faydalı olduğu.

KAYNAK:NETHABER