Motorun emme manifoldu veya silindirleri içinde sivi benzinin toplanmasina boğulma denir. Bu durum karişimin yanmayacak kadar zengin olmasina sebep olur.

Eğer karbüratörün jiklesi, gaza tam basildiğinda açiliyorsa ki, bir miktar açilmasi gerekir. Gaz pedali sonuna kadar basili vaziyette (ayaği zaman zaman gaz pedalindan çekmeden) marşa bir süre basilirsa motor fazla benzini dişari atarak çalişmaya başlayacaktir.

Jiklesi gaz kelebeğiyle kumandali olmayan tiplerde jikle elle yahut bağlamak suretiyle açik tutularak, yine gaza basilmak suretiyle motor çalişincaya kadar marşa basilir. DiKKAT: Bu işi yaparken gaz pedalini katiyen pompalamamalidir.
Motor, jiklenin kapali kalmasiyla yahut araç dururken karbüratörden sizan yakitla boğulabileceği gibi eğer, karbüratör çok zengin karişim yapiyorsa manifoldda benzinin toplanmasiyla araç yolda giderken de boğulabilir ve durur. Bu durumda yine, yukarda yapilan işlemlere göre fazla yakit dişari atildiktan sonra motor çalişacaktir.

Yakit sarfiyatini arttiran sebepler:

1- Jikle gerektiği gibi çalişmiyor, kontrol edilir.
2- Otomatik jikle ayarsizdir, evvelce anlatildiği gibi ayar edilir.
3- Karbüratörün boğulmayi önleyici jikle tertibati ayarsizdir.
4- Karbüratör şamandira ayari çok yüksektir, uygun mastarla veya ölçüsüne göre ayar edilir.
5- şamandira iğnesi kirlenmiş yahut aşinmiştir, temizlenir yahut değiştirilir.
6- şamandira sikişmiş yahut yakit yüzüne gelen tarafi içeri doğru eğilmiştir; yenisiyle değiştirilir.
7- şamandirada delik vardir, karbüratörcüde tamir ettirilir.
8- Yakit pompasinin basinci çok yüksektir, cihazlar yardimiyla motor ayari yapan bir atölyede pompa basinç kontrolü ve ayari yaptirilir.(alıntıdır)