Farkinda olmadan farlari açik unuttuysaniz veya başka bir nedenle motorunuzu çalişmayabilir. Sorun aküden kaynaklaniyorsa, motoru çaliştirmak için takviye işlemi yapilir. Takviye kablolariyla başka bir aracin aküsünden güç alinarak otomobili çaliştirma yoluna gidilir. Bu işlem sirasinda yanliş takviye yapildiği da olur. Yanliş takviye yapilmasi, özellikle enjeksiyonlu otomobillerin elektronik kontrol ünitesinin ve çeşitli parçalarinin arizalanmasina ve bir hayli kabarik tamir faturasina neden olur.

Doğru takviye nasil yapilir?
motorunuzu aküsü boşaldiğinda yapmaniz gereken başka bir aracin aküsünden takviye alarak çaliştirmaktir. Ancak bu işlemi yaparken bazi kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

- Motor takviye yoluyla çaliştirabilmek için her iki akünün de; ayni kapasitede (Ah/Ampersaat) olmasi gerekiyor. (Bu bilgi akünün üzerinde yazilidir.)

- Takviye alacağiniz araçla aracinizin temas etmediğinden emin olun. Araçlarin birbirine temas etmesi durumunda, takviye kablolarinin arti uçlari bağlanir bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akimi oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir.

- Başka bir motordan takviye alindiğinda, iki aracinda gereksiz lamba ve aksesuarlarini kapatmalisiniz.

- Takviye kablosunun pozitif (+) ucunu (kirmizi) boş akünün pozitif (+) ucuna, diğer ucuysa takviye alinan aracin pozitif (+) ucuna bağlayin. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayin. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir blokuna tutturun. Kabloyu boş akünün eksi (-) terminaline bağlamayin. Çünkü aküden kivilcim meydana gelmesine neden olabilirsiniz.

- Bağlantilarin tamamlanmasindan sonra elektrik veren aracin aküsü zayifsa, o aracin motorunu çaliştirin ve motoru çalişir durumda birakin.

- Motor hemen çalişmadiğinda, boşalmiş olan akünün cereyan alabilmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin.

- Daha sonra şarj edilen aracin motorunu da çaliştirin. Motor çaliştiktan sonra, şarj kablolarinin bağlantilarini hemen çözmeyin. Motorun 5 dakika 2000 devirde çalişmasini sağlayin.

- Takviye kablosunu dikkatle çözün. Bu işlem sirasinda önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarini çikarin.

- Akünüzün şarjinin bitme nedenini bilmiyorsaniz (işiklarin açik kalmasi haricinde) yetkili servisinize gidip şarj sistemini kontrol ettirin.