Otomobilinizin kışa hazır olduğuna emin olun. Soğuk bir kış kapınızda ise aracınızı iyi hazırlamanız gerekiyor...

Daha üzerinize paltonuzu geçirmeye hazır olmayabilirsiniz ancak havalar değişmeden lastiklerinizi soğuk havalar için hazırlamak karlı havaların kayganlığından kurtulmak için mükemmel bir yöntemdir.

Aracınızın içini ve dışını temizleyin

Dış yüzeyler özellikle kar, buz ve tuzlanmış yol gibi kışın zorlu koşullarına karşı savunmasızdır. Bu insaflı sonbahar günleri sizi soğuk ve zorlu kış günlerine doğru götürürken arabanızı bundan kurtarmak isteyebilirsiniz. Başlangıç olarak arabanıza kedin-yap detaylamasına girişin. Araba panellerine ilk karın düşmesine karşı koruma sağlayacak bir araba cilası da bu sete dâhil olsun. Özellikle sıcaklıklar 0’ın altına düşmeden önce. Bu önleyici madde arabanızın boyalı yüzeyinde kar bombardımanına karşı bir kalkan vazifesi görecektir. Ayrıca kar ve buzun yüzeyden daha kolaylıkla uzaklaştırılmasını sağlar.

İçeride ise yer ve koltukları elektrik süpürgesi ile süpürmeden önce tüm çöpleri çıkarın. Süpürme işleminden sonra, döşeme üzerinde yapacağınız temizlik ile ön paneliniz mükemmel görüneceğinden yolcularınız için de daha davetkâr görünecektir. Arabanızın kış aylarında klima sisteminin etkisiyle oluşan bu eskimiş, bayatlık havasından kurtarmak için hava temizleyici spreylerden deneyin. Erkeklerin arabaları bile spor salonlarındaki dolaplar gibi kokmamalıdır. Son olarak döşemelerinizdeki halıları suya dayanıklı vinil ya da kauçuk paspaslarla değiştirmek harika bir fikirdir.

Akü ve elektrik sisteminizi test edin
Soğuk hava arabalardaki elektrik sistemine düşmandır. –özellikle aküler için. Yüksek enerji talep eden buz çözücüler, silecekler ve radyatörünüzü kombine edin ve akünüz kışın meydan okuyan zorlu koşulları ile karşılaşmaya hazır olmak zorundadır. Basit bir akü testi arabanızı çalıştırmadan evvel araba farlarını açmakla olur. Eğer farlarınızın motoru çalıştırmadan önce parlak hale geldiğini görüyorsanız fazladan akü testlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Voltajı voltaj ölçerle ölçtürmek ya da kapatılmamış az onarım geçirmiş bir bataryada elektrolit ölçümü yapmak bu testlere örnek gösterilebilir. Eğer testiniz size voltajın 12.4V’den daha düşük olduğunu gösteriyorsa ya da elektrolit seviyesi 1.225 ‘ten aşağıda işe akünün değiştirilmesi ya da yeniden şarj edilmesi muhtemelen gerekecektir.

Yalıtılmış bir kabin soğuk kış rüzgârlarına karşı çok daha ihtiyaç duyulan bir çatı sunar. Bu yüzden ısıtma sisteminizin düzgün çalışması sizin bir numaralı önceliğiniz olmalıdır. Gerçekten ihtiyacınız olmadan ısıtma sisteminizin çalıştığından emin olun. Bize güvenin, önümüzdeki aylarda soğuk bir arabanın içinde kalmak zorunda kalmak istemezsiniz. Ayrıca voltmetre kullanarak ön ve arka camlardaki donmayı önleyici şeritleri kontrol edin. Bir diğer önemli konu ise günler kısaldığında daha uzun süre kullanacağınız araba ışıklandırmasıdır. Farlarınızın, stop lambalarınızın, sinyal (tehlike lambaları dâhil) ve yedek lambalarınızın gece ve gün boyunca yandıklarından görerek emin olun.

Sıvıları değiştirmek ve kontrol:
Soğutma sistemini kontrol edin. Arabanızın düzgün bir şekilde soğutma yapıp yapmadığını görmek adına bazen yalnızca göstergenin işaretlenmiş olan seviyenin üzerinde olup olmadığına göz atmak gerekir. Kuzey Amerika’da yarı yarıya su ve antifriz katkı maddesi bir yıllık sürüş için önerilen karışımdır.(Araba üreticinizin antifriz ile ilgili özel önerileri için kullanma kılavuzunu kontrol ediniz) Soğutucuyu kontrol ettikten sonra herhangi bir sızıntıya karşı soğutucu hortumlarını kontrol edin. –bağlantılara göz atın, temizleme bezleri ve kâğıt havluları kullanarak sızıntı olmadığından emin olun. Ayrıca yağ, fren gibi motor kompartımanlarındaki rezervuarlarda da sızıntı olmadığından emin olun.

Mevsimsel ısı değişimleri ayrıca araba yağınızı soğuk havalarda daha etkili şekilde parçaları yağlayabilecek olan yapışkanlığı daha az olan bir yağla değiştirmenizi de gerektirebilir. Bu her araç için geçerli bir standart olmadığından arabanızın kullanma kılavuzunu okuyup gerekliliği öğrenin.

Kış vakti görüşünüzü en yüksek seviyeye getirin:
Karanlık, fırtına benzeri kar yağısı, kısa süreli gün ışığı gibi faktörler sürücünün görüş açısını kış zamanı büyük oranda azaltacaktır. Çalışır haldeki bir çift silecek, bol miktarda buzlanmayı önleyici sıvı görüş oranınızı büyük oranda arttıracaktır. Sileceklerinizin temiz birer siliciye sahi olduğundan emin olun—Eğer silecek kollarınızı değiştirirseniz yüksek hızlarda camlarınızdan havaya kalkmadığından emin olun( bazı geniş, teflon silecekler hızlı rüzgârda yukarıya kalkmaya meyillidir).

Lastik kullanımına benzer olarak ön cam silecekleri genel olarak her mevsim kullanımına uygun olacak şekilde yapılmıştır. Yüksek kalitedeki silecek işini görürken sileceğin performansı kar, sileceklerin diplerinde oluşan buzlardan etkilenir. En iyi kış görüşünü sağlayabilmek için silecek mekanizmasını koruyan bir koruyucu ile donatılmış, özel kış silecekleri mükemmel bir fikirdir. Yaz aylarında kullanılacak sıvının kış aylarına uygun olmaması ve bu dönemde donup kullanışsız hale gelebileceğinden kış aylarına girerken değiştirilmesi gerekir. Kış sıvısı alırken buzlanmayı önleyici özelliği olan bir marka arayın.

Yol için Hazırlanma:
Anlatılabilecekken kış dönemi araçlar için temel ekipmanın verilmesi son derece önemlidir. : Bir kar fırçası ve buz kazıyıcısına ihtiyacınız olacak. Unutmayın ki yumuşak tüylü bir fırçanın arabanızın boyasına zarar verme ihtimali daha düşüktür ve plastik kazıyıcılar metal olanlar kadar kolay bir şekilde ön camlarınızı çizmeyecektir. Öteki gereçler katlanabilir kürek, acil durum kiti ve 1 set ateşleyici kablo gibi beklenmeyen kış koşullarına yöneliktir.

Dağlık alanlar için, belki de sürüş yapabilmenizin tek yolu olacak 1 set lastik zinciri bulundurun. Ayrıca aracınız yüksek karlı yollarda yürüyemez hale geleceğinden çekme pedi ya da sizi o mekândan kurtarabilecek bir parça halıyı da arabanızda bulundurabilirsiniz. –fakat takip pedini kullanıma başlamadan önce tüm talimatların dikkatle okunması gerekir çünkü doğru uygulanmadığında bu takım tabandan kolaylıkla kayabilmekte ve tehlikeli olabilmektedir.

Uzun bir yola çıkarken (tatil sırasında edinilen yaygın bir deneyimdir) arabanızda beklenmeyen durumlara karşı battaniye, bir el feneri, mum, çakmak, işaret fişeği ve bir şişe fazladan öncem yıkayıcı sıvı gibi malzemeler bulundurun. Anlaşılabileceği gibi, bu kış donanımı aracınızın bagajında bir miktar yük meydana getirecektir. Ancak bu tip bir hazırlık sonradan gerekli olabilir.

Tekerlek hakkında:
Dört mevsim lastiklerin hem ekonomik hem de pratik olması sebebiyle sürücülerin tercihi olurken günümüz müşterisinin kış lastiklerinde ilgilendikleri konular hakkında yeniden ele almalarına sebep olur. Ve bundan sonra bazı sürücüler dört mevsim lastiklere kış performansı bulundukları kış koşullarına bağlı olduğu halde tam manasıyla güvenebilirler. Bazı üreticiler özel kış havaları için üretilmiş olan kış lastikleri üzerinde uzmanlaşabilirler. Ve bazı şehirlerin zincir kullanımına karşı özel kanunları olduğunu da aklınızda bulundurun.

Eğer kış lastiklerinizi taktıysanız yaz lastiklerinizi opal plastik torbalara koyunuz. Lastiğe zarar verecek olan nemi azaltabilmek için torbanın ağzını batla kapatmadan önce elektrik süpürgesi yardımıyla içinden mümkün olduğunca havayı çekin. Depolama için serin fakat yine de belirli bir seviyede ısıya sahip olan ısıtılmış garaj ya da bodrum gibi bir yeri kullanabilirsiniz.

Bu kış için hangi lastiği seçerseniz seçin lastik pedallarını düzenli olarak gözden geçirin ve lastik basıncını aylık olarak ölçün. Her 10F sıcaklık azalışının lastiğinizdeki basıncı 1PSI düşüreceğini ve bunun da kontrolünüzü kaybetmenize yol açabileceğini unutmayın.

Kışın sizi soğukta bırakmasına izin vermeyin
Arabanızı kışa hazırlamak Kuzey Amerika’nın en soğuk aylarında hayatta kalabilmek için önemlidir. Arabanızın kış için başka bir kış zorunluluğu yaratmasına izin vermeyin.(garaj yolunu kürekle temizlemek ya da ön tarafı tuzlamak gibi). Bundan ziyade oranın bir sığınak olduğuna emin olup ailenizi herhangi bir hava koşulunda güvenle taşıyacağına güvenin.

askmen