Merhaba!

Lastiklerim aşınmış mı?

Michelin lastiklerinin yanak kısmının üzerinde bulunan Bibendum şeklindeki işaretler aşınma göstergesinin yerini gösterir.Bu aşınma göstergeleri, sırt deseninin veya kanalların içinde yer alan küçük yükseltilmiş alanlardır.


Kalan diş derinliği bu yükselti seviyesindeyse lastik 1,6 mm kullanım sınırına ulaşmıştır ve değiştirilmesi gerekir.

Ancak kalan diş derinliği 1,6 mm’den daha fazla olsa bile sürücüler, özellikle ıslak yolda, hızlarını ve sürüş şeklini yolda karşılaşacakları sürüş şartlarına göre uyarlamadırlar. Bu nedenlerden dolayı sürücü, lastik performansının kendi sürüş şekline cevap vermediğini düşünürse lastiklerini kullanım sınırına ulaşmadan önce değiştirebilir.

Michelin kış lastikleri, lastiğin yanak kısmında yer alan “kar tanesi” şeklindeki işaretle aşınma göstergesinin yerini gösterir. Bu gösterge 4 mm yüksekliğindedir.Karlı zeminde, hem frenlemede hem de kalkış esnasında en iyi yol tutuş için kış lastiklerinizi, diş derinliği aşınma gösterge seviyesine ulaştığında değiştirmeniz tavsiye edilir.


Lastiklerimi ne zaman değiştirmem gerekiyor?

* Lastik patladığında, uzman kişi, lastikte tamir edilemeyecek bir hasar tespit etmişse.
* Lastik araç üreticilerinin tavsiye ettiği donanım önerilerine uygun değilse.
* Lastik yasal aşınma sınırındaysa.
* Lastikte düzensiz aşınma meydan geldiyse.
* Lastik eskime belirtileri gösteriyorsa.
* Lastikte güvenliği tehlikeye atacak türden kopmalar veya deformasyonlar meydana geldiyse.Bazı durumlarda, lastik tamir edilebilir. Michelin lastikleri tamir edilmeden önce, lastiğin iç ve dış yüzeyi bir uzman tarafından dikkatli bir incelemeden geçirilmelidir. Lastiğin janttan sökülmesi, lastiğin gerçek durumu hakkında bilgi sahibi olunabilmesi için zorunludur.

Lastik nasıl okunur?

Lastik yanak kısmında yer alan yazı ve sembollerin ne anlama geldiğini hiç kuşkusuz kendi kendinize sormuşsunuzdur. Bunlar, lastik ölçüsünü ve özelliklerini ifade etmektedir.

"3 Peak Mountain Snow Flake" :
3 Dağ Zirvesi Kar Tanesi
M+S lastikler için ek performansı gösteren işaretleme.Green X :
Michelin'in yakıt tasarrufu sağlayan, çevreye saygılı lastiklerini tanımlamak üzere bazı ürün yelpazelerinde yer alan sembol, lastik ölçüsünden hemen sonra gelir.Bazı ebatlar için ek işaretlemeler mevcuttur : Extra Load (XL) ve Reinforced (Reinf).
Bu işaretler, bu ebatta bir lastiğin taşıyabileceğinden daha fazla yük kaldırabileceğini gösterir. Lastiklerinizi değiştirirken bu işaretleride dikkate almanız gerekmektedir.

Doğru zamanda değiştirmek :
Lastiklerim aşınmış mı?
Lastiklerimi ne zaman değiştirmem gerekiyor?

Doğru seçim yapmak :
Uygun lastik nasıl seçilir?
Lastik nasıl okunur?
Lastik alternatif dönüşümleri
Neden kış lastikleri kullanmalıyız?
ZP : Zero Pressure (Sıfır Basınç), Michelin'in güçlendirilmiş yanaklı lastikler için kullandığı addır. Güçlendirilmiş yanaklı lastikler (SST : Self Supporting Tyres olarak da adlandırılır), lastik patladığında bile aracın yola devam etmesini sağlar.

ZP : Patlak lastikle maksimum 80 km/s hızla 80 km boyunca devam edilmesine olanak sağlarZP SR : Patlak lastikle maksimum 80 km/s hızla 30 km boyunca devam edilmesine olanak sağlar.Lastik dönüşümlerinin sonuçları

Lastik dönüşümünün aracınızın performansları üzerindeki etkisi

Lastik ölçüsünü değiştirmek birtakım sonuçlara yol açacaktır. Bunun frenleme üzerinde olduğu kadar, aynı zamanda motor performansı, yakıt tüketimi, egzoz gazı ve hatta şanzıman üzerinde bir etkisi olduğunun bilinmesi gerekir.

Aracın orijinal lastikleri değiştirilirken, güvenlik nedeniyle, ana jant çapına mümkün olan en yakın seviyede kalınması gerekmektedir.

Ana değişiklik, daha çok jant genişliğiyle ilgilidir. Düşük yanaklı lastikler, her ne kadar estetik bir görünüme sahipse de genellikle daha sert bir sürüş sergiler. En iyi sürüş kalitesini korumak için jantlarınızı da değiştirmeyi unutmayınız.detay