Daha çok askeri araçlarda kullanılan gece görüş sistemleri artık otomobillerde...

Dünyanın önde gelen otomotiv teknolojileri üreticisi Bosch tarafından geliştirilen Gece Görüş (Night Vision) sistemi ile birlikte araç içi video kamera kullanımı ile oluşturulan sürücü destek sistemleri gelişmeye devam ediyor.

Bosch, araçların içerisine yerleştirilen kameralar sayesinde sürüş güvenliğinin sağlanmasını amaçlayan video tabanlı sürücü destek sistemlerini geliştirmeye devam ediyor. Bosch mühendisleri tarafından yapılan Ar - Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkan her yeni işlevsel iyileştirme ile bu sistemler sayesinde araçların artık neredeyse "görme" yetisi kazanması sağlanıyor.

SÜRÜCÜLERİN ÜÇÜNCÜ GÖZÜ; SÜRÜCÜ DESTEK SİSTEMLERİ

İlk kez Bosch tarafından Mercedes Benz'in S sınıfı araçları için geliştirilen Gece Görüş Sistemi, araçların görme yetisini kazanmalarını sağladı. Sistemin işleyişi gereği, infrared (Kızıl ötesi) uzun farlar, aracın önündeki alanın 150 metre ve ötesini görebiliyor. Bu ışık insan gözü ile görülemediğinden, karşıdan gelen araçların sürücülerinin görüş mesafesini etkilemiyor. Aracın içine yerleştirilen yüksek performanslı elektronik sistemlerle donatılmış bir kamera ise, bu kızıl ötesi sinyalleri toplayarak,

insan gözü ile görülebilir normal görüntülere çeviriyor. Aracın sürücüsü tarafından rahatlıkla görülebilecek şekilde ön konsola yerleştirilen ekran sayesinde sürücü, normal şartlardaki gece görüş mesafesinin çok ötesinde bir görüş alanına ve bilgisine sahip oluyor. Böylelikle sürücü, yol durumuna göre önceden tepki verebilmek için zaman kazanmış oluyor. Bu aşama Bosch tarafından "görmek" olarak adlandırılıyor. Araca yerleştirilen sistem sürücü için gece daha uzun mesafeleri "görerek" güvenli bir sürüş imkanı tanıyor.

"TANIMA" BECERİSİNE SAHİP YENİ NESİL YOL GÜVENLİĞİ SİSTEMİ


Bir sonraki aşama ise "tanımak". Bu aşama sürücüye yol durumu ile ilgili daha fazla bilgi sağlayan işlevler içeriyor. Yeni nesil sürücü destek sistemleri, sisteme önceden tanımlanmış özellikleri tanıyor ve sürücüye bilgi aktarıyor. Bu yıl seri üretimine başlanacak olan "Night Vision Plus" sistemi önceden sisteme tanımlanmış bilgiler sayesinde sadece "görmüyor" aynı zamanda "tanıyor". Örneğin sistemin sinyal işleme teknolojisi sayesinde, aracın önünde bulunan yayaların durmakta mı yoksa hareket etmekte mi oldukları video kameralar tarafından görüntü verisi olarak algılanıyor. Bu özellik yayaların ekranda renkli görüntülenmesini ve sürücülerin daha fazla dikkat etmesini sağlıyor.

Bosch'un video tabanlı sürücü destek sistemlerinin gelişmiş diğer bir özelliği ise, trafik işaretlerini tanıması. Sistem, hız sınırlamaları, geçme yasağı, park yasağı ve benzeri trafik levhalarını video görüntülerinden algılıyor ve ekranda görüntüleyerek sürücüyü uyarıyor.

Video tabanlı sürücü destek sistemlerinin ileri versiyonlaında, Bosch uzmanları video kamera veya radar sensöründen ya da iki ayrı kameradan gelen sinyalleri birleştiriyor. Bu işlemden sonra oluşan görüntüyü esas alan ileri teknoloji elektronik cihazlar, tanımlanmış kritik durumları tespit etmenin yanı sıra görüntüyü bağımsız bir şekilde analiz ederek sisteme daha önceden tanımlanmamış durumları da "tanıyarak" sürücüyü uyarabiliyor. Bosch bu ileri teknoloji "tanıma" becerisini "Prediktif Acil Fren"
(PEB) sistemini geliştirmek için kullanıyor.

PEB sistemi, video kameralar sayesinde aracın bir cisme çarpmasının kaçınılmaz olduğu durumları tespit ederek, sürücünün gereken reaksiyonu vermediği bir durumda otomatik olarak frenleme yapıyor ve çarpışma anında oluşacak muhtemel sonuçların hafiflemesini sağlıyor.

Video tabanlı işlevler, Bosch tarafından geliştirilen geniş sürücü destek sistemleri ürün portföyünün sadece bir kısmını oluşturuyor. Sürücü destek sistemleri, her geçen gün artan trafik yoğunluğuna rağmen sürücülerin konforunu ve güvenliğini artırıyor.

ensonhaber