Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Az yakİt tüketmenin püf noktalarİ

Araba ve Otomobil Kategorisi Oto teknik servis Forumunda Az yakİt tüketmenin püf noktalarİ Konusununun içerigi kısaca ->> Akaryakıt fiyatlarınaperiyodik olarak gelen zamlar herkesi canından bezdirdi. Yakıt tüketimini minimuma indirmek elinizde. AZ YAKIT TÜKETMENİN PÜF NOKTALARI Eğer otomobiliniz ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  612
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  42

  Az yakİt tüketmenin püf noktalarİ

  Akaryakıt fiyatlarınaperiyodik olarak gelen zamlar herkesi canından bezdirdi. Yakıt tüketimini minimuma indirmek elinizde.

  AZ YAKIT TÜKETMENİN PÜF NOKTALARI
  Eğer otomobiliniz son günlerde fazla yakıt tüketmeye başlamışsa vakit geçirmeden servisinizin yolunu tutun. Çünkü birkaç küçük önlemle yakıt tüketimini kontrol altında tutabilirsiniz.

  Tedbirinizi almadan önce otomobilinizdeki onarılması gereken yerler hakkında teşhisinizi doğru koyun. Bazı basit onarım teknikleri ile aşırı yakıt tüketiminde tasarrufu kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Bütün iş bunun yöntemini iyi bilmekte yatıyor.

  Aracınız fazla yakıt harcıyor mu? Otomobilin konforu, çekişi, aksesuarlarının nasıl olduğundan önce, belki de ilk sorulan soru bu. Çoğumuz, süper ama kilometre başına fazlaca yakıt tüketen bir otomobille dolaşmak istemez. Lüksünün yanında, yakıt tüketimi de otomobillerin tercih edilirliğini arttırıyor. Öte yandan hep merak edilen konular, aracın ne kadar benzin yaktığı, eğer fazla yakıyorsa bunun nedenleri ve yakıt tüketimini en aza indirmenin yolları oluyor. Örneğin aşağıdaki belirtileri hissettiğinizde, aracınızın fazla yakıt yaktığını anlarsınız.

  Nasıl anlayacaksınız?
  • Motorun çekişinde azalma olur.
  • Egsoz gazı siyah, göz yaşartıcıdır, benzin kokar.
  • Egsoz kuyruk borusu içinde karbon isi oluşur.
  • Egsozda patırtılı sesler olur
  • Motor soğukken kolay, sıcakken güç çalışır.
  • Bilinen miktarda benzinle yapılan kilometrede azalma olur.


  Aracınızın fazla yakıt yakıp yakmadığının tespitini yapmak için, bir litre benzinle kaç kilometre yol gittiğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunun için yakıt deponuzu, tabanca otomatik olarak yakıtı kesinceye kadar doldurun. Bu sırada kilometre saatinizi okuyun.

  Diyelim ki; 58.500 km.'de olsun belirli bir yol gittikten sonra aynı istasyonda ve aynı tabancadan yine tabancanın otomatik durmasını esas alarak deponuzu bir kere daha tam doldurun. Kaç litre benzin aldığınızı bir kenara yazın. Kilometre saatini tekrar okuyun. Toplam kilometre 58.750 ve deponun aldığı benzin 25 litre olsun.

  Şimdi toplam kilometreden, ilk toplam kilometreyi çıkartırsak (58.750-58.500=250) gittiğimiz toplam kilometre bulunur (250 km). Bunu aldığınız yakıt miktarına böldüğünüzde (250:25=10) aracınızın bir litre yakıt ile kaç kilometre yol gittiği ortaya çıkar.

  Bir araçta yakıt tasarrufundan bahsetmeden önce, fazla yakıt harcamasının nedenlerini açıklamak yerinde olur. Aracın fazla yakıt harcamasının nedenlerini iki grupta toplamak mümkündür. Birincisi araçtan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise sürücüden kaynaklanan kusurlar.

  BİGGLOK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Nerden
  Bursa
  Mesaj
  10
  Rep Gücü
  9

  Cevap: Az yakİt tüketmenin püf noktalarİ

  Yakıt tüketimi lastikler ile de ilgilidir. Lastiklerinizin hava basınç değerleri düşük ise yakıt sarfiyatınız artacaktır. Ayrıca aşınmış lastiklerinizin de ilk kalkışlarda yolu kavrayamamasından kaynaklanan yakıt tüketimini engellemek istiyorsanız, lastiklerinizin değişme zamanı geldiğinde muhakkak değiştirmeniz gerekmektedir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesaj
  255
  Rep Gücü
  1624

  Cevap: Az yakİt tüketmenin püf noktalarİ

  Yakıt tüketiminde evet ilk başta dikkat edilecek husus lastiklerdir. Havası yerinde olması gerekir. Bunun yanı sıra arabayı kullanım şeklide çok önemlidir. Arabayı ne kadar sert kullanırsanız o kadar çok yakıt yakarsınız. Yumuşak kullanmak gerekiyor. İlerde kırmızı yanarken bizim ayağımızı gazdan kesip boşa atıp arabanın rolentide gitmesi bir bakıma hem yakıt tasarrufu oluyor hemde ani frenle lastiklerin aşınmamasını ve fren balatalarının bitmemesini sağlıyor. Yani yumuşak kullanmak en iyisi. Hızını sabitlemek belirli bir hızda gitmek de yakıt tasarrufu sağlar. Bunların hepsine dikkat edip uygulamamız bizim kazancımızdır.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Nerden
  İstanbul/kadiköy
  Mesaj
  39
  Rep Gücü
  9

  Icon14 yakıt tasarrufu

  Bazı firmaların(Good Year Michelın) yakıt tasarrufu için özellikle üzerinde durdukları modeller mevcuttur.Rolü büyüktür lastiklerin yakıt tasarrufunda.

Benzer Konular

 1. İş Hayatının Kör Noktaları
  dogangunes Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 07:59 AM
 2. Kırılma Noktaları
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 14
  Son mesaj: 08-02-2009, 11:50 PM
 3. saç ekiminin püf noktaları
  dr.atilla kaya Tarafından Saç Bakımı Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-03-2008, 05:46 PM
 4. İyi giyinmenin püf noktaları
  Nil@y Tarafından Bu günlerde Ne Moda? Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 14-02-2007, 07:06 AM
 5. Photoshop Puf Noktaları
  YukseLL Tarafından Grafik Tasarım Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 28-10-2006, 09:10 PM
Yukarı Çık