Türkiye F1 takviminden çıkarılabilir

Podyum seremonisi krizinin ardından Türkiye'nin, F1 organizasyonunu yitirme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. YeniUluslararası Otomobil Sporları Federasyonu'ndan (FIA) bir yetkili, Petrol Ofisi Türkiye GP'si sonrası yaşanan podyum seremonisi krizinin, Türkiye'yi Formula 1 Grand Prix yarış organizasyonunu yitirme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını bildirdi.

AFP'nin haberine göre, FIA'dan bir yetkili, "Bu durum, Türkiye'de FIA gözetiminde düzenlenen yarışların sonu olabilir. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu'nun FIA üyeliği de sona erebilir" dedi.

Türkiye'de FIA gözetiminde dünya turizm (WTTC), ralli (WRC) ve Formula 1 yarışları yapılıyor.

FIA, 19 Eylül'de bu sorunu görüşmek üzere bir olağanüstü komite toplantısı düzenleyecek ve davet ettiği Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) ve 2006 Türkiye Grand Prix organizatörlerini dinleyecek.

FIA'ya göre, podyumdaki siyasal karakterli bu tören, FIA'nın statüsü, uluslararası spor yönetmeliği ile Formula 1 2006 Şampiyonası Spor Yönetmeliği'ne uymuyor ve FIA'nın rolünde siyasal tarafsızlık temel bir unsur olarak yer alıyor.