Ekonomi GündemiRenault'un 2008 silahı AlonsoMcLaren'den ayrılan Fernando Alonso Formula 1'de gelecek sezon için Renault takımıyla anlaştı. 26 yaşındaki İspanyol sürücü, Renault'la ''2008 için'' bir anlaşma imzaladığını açıkladı.

2005 ve 2006 yıllarında yine Renault'la dünya şampiyonluğunu elde eden Alonso, McLaren'den takım arkadaşı Lewis Hamilton'la yaşadıkları şiddetli rekabet ardından geçen sezon sonunda ayrılmıştı.

Alonso'nun takım arkadaşı, test sürücülüğünden yarış sürücülüğüne terfi ettirilen Nelson Piquet olacak.

Renault, sözleşmenin süresi ya da değeri konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Ancak, bazı yayın organlarındaki haberler, İspanyol sürücünün 50 milyon dolar kazanacağı iddialarını içeriyor.

Alonso'nun pazarlıklar sırasında ekibin birinci sürücüsü olma koşulunda ısrarcı olduğu sanılıyor.

Geçen yılki ilk sezonunda başarılı yarışlar çıkaran ve yarışların sona ermesi ardından Renault'dan ayrılan Finli Heiki Kovalainen'in McLaren ya da Toyota'ya geçebileceği öne sürülüyor.

Alonso'yla McLaren arasında sezon başında gerilen ilişkiler, takıma yönelik casusluk soruşturması sırasında zirveye çıkmıştı.

Ağustos ayındaki Macaristan Grand Prix'i haftasında Alonso'nun takımdaki statüsüne ilişkin bir tartışma sırasında İspanyol sürücü, McLaren takım patronu Ron Dennis'i Ferrari'ye ait bazı bilgileri içeren elektronik posta mesajları konusunda Uluslararası Otomobil Federasyonu'na (FIA) ihbar etmekle tehdit etmişti.

Alonso, sonra özür dilemiş, ancak Ron Dennis daha önceden olayı FIA'ya anlatmış olduğu için daha önce casusluk soruşturmasından aklanan McLaren yeni kanıtlar ışında 100 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

alıntı...