Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

F1 DE KULLANILAN BAYRAKLAR

Araba ve Otomobil Kategorisi Otomobil Sporları Forumunda F1 DE KULLANILAN BAYRAKLAR Konusununun içerigi kısaca ->> Formula 1'de Kullanılan Bayraklar Siyah Bayrak Her pilotun korkulu rüyası olan bu bayrağı gören pilotlar yarış kurallarına aykırı hareket etmesi ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Car F1 DE KULLANILAN BAYRAKLAR

  Formula 1'de Kullanılan Bayraklar
  Siyah Bayrak
  Her pilotun korkulu rüyası olan bu bayrağı gören pilotlar yarış kurallarına aykırı hareket etmesi sonucu yarıştan diskalifiye olduğunda gösterilir. Bu bayrağı gören pilotun üç tur içinde pite dönerek yarış pistini terketmek zorundadır.

  Mavi Bayrak
  Arkadan daha hızlı bir aracın yaklaşmakta olduğunu belirten bayraktır. En sık kullanılan yer, arkadan tur bindirmeye gelen hızlı bir araç olduğunu öndeki sürücüye bildirmedir. Bu bayrağı gören pilot ilk uygun alanda yavaşlayıp, arkadan gelen araca yol vermek zorundadır.
  Bu bayrak pit çıkışından piste tekrar dahil olmaya hazırlanan araca arkadan daha hızlı araçların geldiğini uyarmak için de sallanabilir.

  Damalı Bayrak
  Motorsporları dünyasında kullanılan simgeler arasından en çok bilinenidir. Yarışın ya da antrenman turunun sona erdiğini belirtir. Yarış birincisi için bayrak sallanırken, ikinci ve daha sonraki bitiş çizgisini geçen pilotlar için sallanmaz.
  Bayrak, aynı zamanda pilotlara pite ya da padok alanına dönüş emride ifade edebilir.

  Yeşil Bayrak
  Pistteki tehlikelerin sona erdiğini ve yarışın normal şartlarda devam edebileceğini bildirir.

  Turuncu Noktalı Bayrak
  Sallandığı aracın numarası ile birlikte kullanılır. Araçta teknik bir problem bulunduğunu ve mekanikerlerin sorunu düzeltmesi için aracın pite dönmesi gerektiğini ifade eder.

  Kırmızı Bayrak
  Tüm pist görevlileri tarafından yarışın program dışı durdurulması nedeniyle sallanır. Pilotların pite dönüp, talimatları beklemesi gerekmektedir.
  Kırmızı bayrak, pistte ciddi hasarlı bir kaza olması nedeniyle pistin güvensizleşmesi ve acil müdahele edilmesi gereken yaralanmalarda gösterilir. Yarışın dörtte üçlük kısmı koşulduysa, yarış komitesi yarışı bitirerek tescil edebilir. Eğer %75'lik bölüm dolmadıysa yarış kaldığı yerden devam ettirilebilir.

  Kırmızı - Sarı Çizgili Bayrak
  Kırmızı - sarı çizgili bayrak, pilotlara pistin kaygan olduğunu bildirir. Bu durum genellik su birikintisi ya da yağ sızması nedeniyle gerçekleşir. Bayrak kaldırılana dek, pilotlar araçlarını dikkatli sürerler.  Beyaz Bayrak
  Piste güvenlik aracı ya da ambulans gibi yavaş bir araç girdiğini ifade eder. Pilotlara aracını dikkatli sürerek yavaşlamaya hazırlanması gerektiğini bildirir.
  Ayrıca bu bayrak, yarışın son turundaki pilotlara yarışın bitimine bir tur kaldığını da bildirmek için kullanılır.

  Sarı Bayrak
  Sık kullanılan bayraklardan biridir. Genellikle pistte kaza sonucu araç parçaları yayıldığını haber verir. Pilotlara aracını dikkatli sürerek yavaşlamaya hazırlanması gerektiğini bildirir. Sarı bayraklar sallanırken, diğer araçları geçiş yasaktır.

  Eğer sorunlu araç pistin kenarındaysa bayrak sabit tutulur. Sorunlu aracın pistte olması halinde ise bayraklar sürekli olarak sallanır. Pist geçişe tamamen kapanmışsa, çift sarı bayrak sallanır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  28
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Cevap: F1 DE KULLANILAN BAYRAKLAR

  açıkçası bu renklerle belirtmeli olduğu içinmidir nedir daha çok hoşuma gitti.belki aklımda daha çok kaldığı içindir

Benzer Konular

 1. En lezzetli bayraklar!..
  mopsy Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-09-2010, 08:06 PM
Yukarı Çık