Yunanistan Rallisi’nin dördüncü özel etabı olan Agia Sotira yol yüzeyindeki çok sayıda kayalar nedeniyle ekiplere lastik patlatma korkusuyla adeta bir kâbus yaşatıyor.

Bu özel etapta Subaru pilotu Chris Atkinson günün ikinci etap birinciliğini yaparak genel klasmandaki liderlik farkını 4,7 saniyeye çıkardı. Etaptan sonra Atkinson: "Mükemmel bir sonuç... Daha hızlı olabilirdim, ama startta bir ya da iki saniye kaybettim.” Dedi.

Etabı ikinci sırada ve Atkinson’ın 2.4 saniye arkasında Hirvonen bitirirken, onun 1 saniye arkasında ve üçüncü sırada Petter Solberg vardı. Bu etabın ardından Petter Solberg genel klasmanda ikinci sıraya yükseldi. Petter Solberg etabın finişinde: “Otomobilden çok memnunum…” derken Hirvonen ise:"Gerçekten çok zor bir özel etap” diyordu.
Daniel Sordo etabı dördüncü sırada bitirirken takım arkadaşı Sebastien Loeb beşinci oldu. Loeb beşinci sıradaki etap zamanını: “Yolu ön sıralarda geçen olmak pek iyi değil…” Diyerek açıkladı.
Henning Solberg altıncı zamanı yaparken Gronholm etap lideri Atkinson’ın 8,4 saniye gerisindeki zamanıyla yedinci oluyordu. Gronholm de şampiyonadaki en yakın rakibinin sözlerini tekrar ediyordu: “Yolu ön sıralarda geçen olmak zor…”
Jari-Matti Latvala etabı sekizinci sırada bitirdi ve genel klasmanda da sekizinci sıradaydı. Latvala da etabı: "Çok zordu ve bir tehlike yaşadım. Yol üstünde kaldığım için şanslıyım. Otomobili sürmek çok zordu.” Diye tanımlıyordu.

5. ÖZEL ETABI PETTER SOLBERG KAZANDI
5.16 kilometrelik kısa ve hızlı Olimpic Properties özel etabını Subaru Impreza WRC ile 3 dakika 33,7 saniyede geçen Petter Solberg en iyi zamanı yaparken Subaru Takımı’nın bugünkü ard arda üçüncü etap birinciliğini yapıyordu. Takım arkadaşı Chris Atkinson ise etabı ikinci sırada tamamladı.
Jari-Matti Latvala etabı üçüncü sırada bitirerek ralilde şimdiye kadarki en iyi sonucunu alırken onu dördüncü sırada Sebastien Loeb izliyordu. Bu sonuçla Loeb rallinin ilk gününün öğlen servisine genel klasmanda ralli liderinin 18,7 saniye gerisinde altıncı olarak girecekti.
Loeb’ün arkasında Henning Solberg ile Mikko Hirvonen aynı zamanı yaparak beşinciliği paylaştılar. Daniel Sordo etabı altıncı sırada bitirirken ‘yolu temizleme’ görevini sürdüren Marcus Gronholm yedinci oluyordu.
Etaptan sonra ekipler servis alanına yöneldiler.

6. ÖZEL ETABIN EN HIZLISI;MARCUS GRONHOLM
Günün ilk etabı olarak geçilen Schimatari özel etabının servisten sonraki ikinci geçilişinde, sabahki geçilişte ön sıralarda yolu temizleyerek zaman kaybeden pilotlar daha iyi zamanlar yaptılar. Etabın ilk geçilişinde en iyi zamanı yapan Ford pilotu Marcus Gronholm ikinci geçilişin de en hızlısı oldu ve günün ikinci etap birinciliğini yaparak genel klasman ikinciliği ile arasındaki farkı 1,1 saniyeye indirdi. Gronholm etap sonunda: “Öğleden sonraki etapların yol zemini daha temiz olacak biz de daha fazla yükleneceğiz.” Diyordu
Sabahki özel etaplarda yolu ikinci geçen pilot olarak sorun yaşayan Citroen pilotu Sebastien Loeb ikinci geçişte çok daha iyi bir zaman yaptı ve etabı Gronholm’ün 4,4 saniye gerisinde ikinci sırada tamamladı. Fransız pilot genel klasman altıncısı olarak başladığı bu özel etabın sonunda takım arkadaşı Sordo ile yer değiştirerek beşinci sıraya yükseldi.
Mikko Hirvonen etabı takım arkadaşı ve etap birincisi Gronholm’ün 6,3 saniye gerisinde üçüncü sırada tamamladı ve genel klasmanda üçüncü sıradaki yerini Gronholm’e bırakarak dördüncü sıraya geriledi.
Jari-Matti Latvala ise Gronholm’ün 7,2 saniye gerisindeki zamanıyla dördüncü oldu.
Etaba genel klasman ikincisi olarak başlayan Subaru pilotu Petter Solberg, Gronholm’ün 8 saniye gerisindeki zamanıyla beşinci oldu ve yerini korudu. Petter Solberg’in takım arkadaşı ve ralli lideri Chris Atkinson bu özel etapta Daniel Sordo ile aynı zamanı yaparak altıncı sırayı paylaştı.
Henning Solberg etabı Gronholm’ün 13,7 saniye gerisinde tamamlayarak yedinci oldu.
Francois Duval otomobilindeki motor arızası ile yarış dışı kaldı. Duval yarın superally yapmayacak.

ÖE 7’DE EN İYİ ZAMAN SORDO’DAN GELDİ
Thiva özel etabının ikinci geçilişinde Citroen pilotu Daniel Sordo bu rallide en iyi etap zamanı zaman yapan beşinci pilot oldu. 26,76 kilometrelik özel etapta Sordo’nun 0,1 saniye arkasında ve ikinci sırada Ford pilotu Marcus Gronholm vardı. Böylece Sordo genel klasmanda beşinci sıraya yükseldi. Sordo etaptan sonra: “Güzel bir özel etaptı, otomobil çok iyiydi ve zamanım harika. Çok mutluyum…” Dedi.
Bu özel etapta ikinci zamanı yaparak genel klasmanda liderliğe yükselen Ford pilotu Gronholm ise etabın finişinde : “Olabildiğince hızlı sürüyorum.” Dedi. Gronohlm’ün 0,7 saniye arkasında ve üçüncü Citroen C4 WRC pilotu Sebastien Loeb vardı. Loeb etaptan sonra: “Hızlı olmak için çok risk alıyorum, ama Marcus daha hızlı. Serviste otomobilin ayarlarını değiştirttim, ama bu da yeterli olmadı.” Diye konuştu
Etap birincisinin 5,8 saniye gerisindeki zamanıyla dördüncü olan Petter Solberg: “Cehennem gibi gidiyorum, ama yeterince hızlı olup olmadığımı bilmiyorum.” Dedi. Bu özel etabın ardından Petter Solberg genel klasmanda ikinciliğini korudu.
Petter Solberg’in arkasında ve beşinci sırada Mikko Hirvonen vardı. Hirvonen etabı otomobilindeki direksiyon problemlemiyle bitirdi. Hirvonen durumu: “Direksiyonu çeviriyorum, ama otomobil tam olarak karşılık vermiyor.” Diye açıklıyordu.
Hirvonen bu özel etabın ardından genel klasmanda beşinci sıradan altıncı sıraya geriledi.
Etabı altıncı sırada bitirerek genel klasmanda birincilikten üçüncülüğe gerileyen Subaru pilotu Chris Atkinson durumu kısaca şöyle açıklıyordu: “Ne yazık ki otomobil sabahki kadar iyi değil…”
Atkinson’ın 0,1 saniye gerisindeki Stobart pilotu Hening Solberg’i takım arkadaşı Jari-Matti Latvala izliyordu. Etabın finişinde Henning neden daha hızlı gidemediğini anlamadığını söylerken Jari-Matti otomobilin daha iyi olduğunu söylüyordu.

ÖE 8’DE ZAFER SEBASTIEN LOEB’ÜN OLDU…
Yunanistan Rallisi’nin birinci günü kayalar saçılmış yüzeyinin ekipler için hızdan daha önemli olduğu Agia Sotira özel etabı ile sona erdi. Bir seri etap birincisinin tahmin edilemez hale getirdiği genel klasman değişiklikleriyle heyecanlı bir gün oldu.
Günün son özel etabında Sebastien Loeb Citroen C4’üyle en iyi zamanı yaparak bu rallideki ilk etap birinciliğini aldı: “Özel etabın zemini kayalarla doluydu. Çok zordu. Mutluyum çünkü Marcus’tan daha hızlıydım.”
Rallinin sekiz özel etabındaki altıncı farklı etap birincisi olan Sebastien Loeb bu zamanına rağmen genel klasmanda yükselemedi. Loeb rallinin birinci gününü genel klasmanda dördüncü sırada tamamladı.
Loeb’ün 0,3 saniye arkasında ve ikinci sırada Ford Focus’unu tamamen bitmiş lastikleriyle finişe getiren Mikko Hirvonen vardı.
Birinci günün bu son özel etabında Daniel Sordo ve Marcus Gronholm sırasıyla; üçüncü ve dördüncü zamanı yaptılar. Etabı kırık bir ön sol jant ile bitiren Gronholm finişte: “Çok zor bir özel etaptı.” Dedi.
Beşinci zamanı yapan Jari-Matti Latvala’yı Subaru pilotları Chris Atkinson ve Petter Solberg izliyordu. Sekizinci zamanı ise Henning Solberg yaptı.
Günün son özel etabı sonunda genel klasmanda Marcus Gronholm liderliğini sürdürürken Petter Solberg de 8,3 saniye gerisinde ikinci sıradaydı. Takım arkadaşının 0,7 saniye gerisindeki Chris Atkinson ise günü üçüncü olarak tamamladı.
Yunanistan Rallisi’nin birinci gününün sonunda genel klasman lideriyle altıncısının arasında sadece 10,7 saniye fark olduğu düşünülürse rallinin ikinci gününde yoğun bir rekabet olması beklenebilir.
Rallinin 9. özel etabı Imittos 1 çevrecilerin karşı koyması nedeniyle daha önce iptal edilmişti. Rallinin ikinci günü yarın saat 09:03’te Agii Theodori özel etabıyla başlayacak.


:biggrin:REPLERİ UNUTMAYALIM!...:biggrin: