Tibia ücretsiz bir RPG oyunudur(MMORPG). Online oyundur. Bu oyunda maceracı kahramanların rollerini oynar, büyü ve kahramanlıkla dolu bir mistik dünyayı keşvedersiniz. Heryerde diger insanlarla buluşabilirsiniz.(Küçük insanlarin Büyük savaslari)

Neden Tibia?
Ücretsiz

Hızlı ve Kolay Giriş

4 Karakter Türü

Farklı Görünüş Şekilleri

Karakter Özellikleri

Birsürü Büyü

Limitsiz Karakter Geliştirebilme

Çok Büyük Haritalar

Sayısız Yaratık

Yüzlerce Eşya

Görevler

Yaratık Baskınları ve Diger Olaylar

Gruplar

Çeşitli Oyun Modları

Tibia Kuralları

Tutor Sistemi

Otomatik Kontrollü Oyuncu Öldürme

Çok Fazla Oyuncu Sayısı

Forum

Vip Listesi

Arka Plan Chat Özelliği

Düşük Sistem Gereksinimi

Kolay ve Kişisel Kullanıcı Arayüzü

Özel Üyelik Özelliği.
Olumsuz Yönleri:

2 Boyutlu :)Account ve İlk karakter

Oyunun sitesine girdikten sonra (Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - MMORPG), "Crate Account" diyoruz ve gereken bilgileri girip bir account alıyoruz. Acount(Üst Şifre Sayıyla Olan)Sitede Karşımıza Çıkıyor. 7 Hanelidir. Kesinlikle Unutmuyoruz. Sonra E-mail Adresimize Password(Alt şifre) Geliyor. Onu Da Unutmuyoruz. Sonra Siteden Account Bölümünden Logine Tıklayıp Şifrelerimizi Giriyoruz. Kendi Accountumuza Girdiğimizde En Altta "Create Character" i Tıklıyoruz İsmimizi ve Oynamak İstediğimiz Serveri Seçiyoruz "Submit" Diyoruz. See You in Tibia! Yazısını Gördüysek Karakterimiz Açılmıştır. Eğer Başka Birşey Yazıyosa Yapılan İşlemlerde Hata Vardır Verya Kadakter İsmi Uyumsuzdur.
İsimler İçin Kurallar:
-Sadece Harf Olurlar .,^+/?(=)*/{[}1234567890 vb. Olamazlar.
-Türkçe Veya Herhangi Farklı Dilde Simge(çıüöşêâ) Kullanılamaz Sadece İngilizce Geçerlidir.
-İlk Harf Büyük Olmalıdır.
-Küfür Ve Ünlü Kişiliklerin İsimleri Olmamalıdır.
-Diğer Oyuncuların İsimlerini Taklit Etmemelidir.
-Irkçı, Siyası İsimler Olmamalıdır.

Not: Bazı Durumlarda Bikaç Kurala Uymayan İsimler Açılmış Olabiliyor Oyun Gamemasterleri Direk Banlıyor.Server çeşitleri

Non-pvp yazanlar: bu serverlarda adı üstünde playerlar birbiri ile savaşamaz. Adam Kesemez, sadece level atlar.
Pvp-Enforced: bu serverlarda playerlar arası bi savaş vardır, adam kesersen experiance(level atlamamıza yarayan puan) kazanırsın.
Normal: bunlarda ise playerları kesenler Pk olurlar.PK(player killer)


Diğer Oyuncuların Karakterlerini Kesmeye Denir. Adam Kesmekteki Amaç Eşyalarını Düşürüp Kendimiz Elde Etmek, Gıcık Olduğumuz Birini Kesip Levelini,Skillerini,Magic Levelini Düşürüp Öç Almak, Bazen Eğlence vb. Pk Olunca İsminin Yanında Beyaz Kurukafa Çıkar. 1 Adamı Kesince 15 Dakika Oyundan Çıkamama Cezası Gelir. Depod,Temple vb. Korunma Alanlarına(Yani Adamların Size Dalmadığı,Sizin De Adamlara Dalamadığınız, Ölme Riskinizin Olmadığı Yer.) Da Giremeyiz. 3 Adam Kestikten Sonra Kırmızı Kurukafa Olur. Kırmızı Kurukafa Ölürse Bütün Eşyaları Düşer. 6 Adamdan Sonra İse Account Belli Süre Banlanır. 3 Kere Ban Yiyen Account Deletelenir.Kişisel Açıklama:

Oyunun amaci: canavarlari oldurerek experience toplayip level atlamak.
Level atlayinca gücleniyorsunuz ve giyebilceginiz itemler cikiyor.
Ilk once oyuna rookgard adi verilen sehirde basliyorsunuz.
Level 8 olunca sehirden cikmaya hak kazaniyorsunuz.
Sehirden cikarken Druid****-Knight***-Palladin**-Sorcerer* Şeklinde 4 Karakter Tipinden Birini Seçiyoruz.
Ayrica gitmek istediginiz sehri seciyorsunuz. Carlin*****-Ab'Dendriel****-Thais***-Venore**Kazordoon* Şeklinde 5 Şehrimiz Var. Bir De Özel Üye Şehirleri Var. Onları Da Biraz Sonra Açıklayacağım :)
Rookgardda sadece canavarlar tarafindan oluyorsunuz ama main denilen lvl 8 olunca gidilen yerde adamlar ve canavarlar sizi kesebiliyor sizde onlari kesebiliyorsunuz. Level 8'e Kadar Rookgard'da Kalmanızın Sebebi Oyunu Öğrenmek Amaçlı..
Olunce exp kaybediyorsunuz, exp kaybedincede belirli bir kademeden sonra level düsüyor. Ayrica skillerinizde dusuyor. Üstbaş Olarak Da Çantamız Daima Düşer Armor,Legs,Shield,Weapon Fln Da Zaman Zaman Düşebiliyor.
Oyun grafik bakimindan pek iyi degil ancak gercekten insani saran bir oyun ilk basta begenmiyeceksiniz ama sakin olaki birakmayin devam edin oyunun zevki cikmaya basliyacak. Rakion vb. Birçok Oyun Oynadım Hepsi İlk Görüşte Çok Hoşuma Giden Bir Süre Sonra Sıkıldığım Oyunlardı.. Ama Tibia'ya İlk Başladığımda Hiçbişey Anlamıyodum. İnternet Cafeye Gidip Masa Açtırıyodum Başkaları Oynuyodu Ben Hiç Bişey Anlamıyodum :P Çok Sıkıcıydı. Ama Öğrenmeye Başladıkça Güzelleşti Hele Şöyle Biraz Level Atlayıp 30-40 vs. Pvp Yapınca Süper Eğlenceli Bir Oyun Olmaya Başladı.. Tavsiye Ederim :)
Anlatmakla Olmuyor.. Yaşamak Lazım! ;DGenel bilgi

Tutorial namı diğer RookGard

Oyun başladığınızda küçük bi adada başlıyorsunuz bu ada tutorial adası, hiçbi dünyada bu adada pvp yapılmaz, bu adada oyunu öğrenirsiniz, daha doğrusu oyunun oynanışını, banka falan yoktur burda ufak tefek şeyler vardır ve küçük yaratıklar, burda level 8 olunca vocation seçip mainland denilen büyük kıtaya gidiyosunuz ki bu kıta süper bi yerVocationlar(Karakter Çeşitleri)


**DRUID:Bir Mage Karakterdir. Level Başı 5 Health 30 Mana Alır. Genelde Heal(Can Verme) Büyüleri Yapar. Son Updatelerden Sonra Çeşitli Attack(Saldırı) Büyüleri De Mevcut Oldu. Magic Level Önemlidir. Staff(Asa) Kullanırlar.

**KNIGHT:Türkçesi Şövalyedir. Level Başı 15 Health 5 Mana Alır. Bir Şövalye Gibi Kılıcını Kalkanını Alıp Avlanır Adam Keser vb. Skilleri Önemlidir Korunma ve Saldırı Skilleri. Knight İçin 3 Çeşit Silah Vardır. Axe(Balta),Sword(Kılıç),Club(Tokmak). Buna Göre De 3 Çeşit Skill'i Vardır. Bir Nevi Stat Points :P

**PALLADIN:En İdeal Karakterdir(Şahsi Düşüncem).Level Başı 10 Health 15 Mana Alır. Okçu Karakterdir Okunu Yayını Alır Avına Gider. Distance Skill'ini Geliştirmek Önemlidir.

**SORCERER:Buda Bir Çeşit Magedir. Level Başı 5 Health 30 Mana Alır. Saldırı Büyüleri Yapar Saldırı Taşları Basar. Magic Level Onun İçin Önemlidir. Staff(Asa) Kullanır.

HEALTH: Can
MANA: Büyü Gücü/Puanı

Level 20 iseniz ve premiumsanız promoted olabiliyosunuz, krala 20k ödedikten sonra oluyosunuz, promoted olunca paladinseniz royal paladin, sorcerersanız master sorcerer, druidseniz elder druid ve knightsanız elite knihgt oluyosunuz, promotedlarda büyüler daha fazla daha iyi skill artıyo daha güçlü oluyo mp ve hp daha hızlı artıyo soul daha çok oluyo.Mainlandi tanıyalım

Carlin,Thais,Ab'Dendriel,Kazordoon,Venore Adında 5 Adet Free(Bedava) Şehir Vardır. Buralarda Depod(Eşya Koymak İçin Banka),Temple(Ölünce Doğmamız İçin),Shoplar(Eşya,Yiyecek,Büyü vb. Satan Marketler), Evler(Kişiye Ait Eşyalarını Koyup Depod Gibi Kullanabildiği Yer), Guards(Şehir Bekçileri/Koruyucuları), Hunts Cave(Level Atlamak İçin Av Yerleri/Mağaraları) Bulunmaktadır.Büyüler

Oyunda büyüler 2 kısım sözlü büyüler ve rune büyüler, sözlü büyülerin sözlerini chat penceresine yazınca büyü aktif oluyo, rune büyüler ise eliniz blank rune(boş taş) alıp sözleri chat penceresine yazınca rune büyü gücü hapsediyo ve istediğiniz zaman kullana biliyosunuz,ayrıca soul olayı var, her taşlı büyü için mananın dışında soul gerekli. Taş bastıkça soul düşer, bir nevi büyü yapabilme gücü. Avlanıp yaratık kestikçe soul artar.Pvp Olayı

Pvpler hızlı oluyo çünkü kaçarak savaşanlar art arda büyü çakanlar paso heal çekenler yani pvp sinde acayip aksiyon oluyo, bide çete savaşları olunca çok daha heyecanlı oluyo. Yaşanması gereken bir durum. Şahsi düşünccem tibianın en güzel yanı pvp'si.Ölüm ve dirilme


Ölünce eğer promoted değilseniz çantanız, rastgele bi item(her zaman değil) ve experianceniz düşüyor. Kayıtlı bulunduğunuz şehrin templesinden doğuyorsunuz.(Carlin, Thais vb.)
Promoted iseniz %6 daha az exp ve item düşme ihtimali var.Özel Üyelik Sistemi


Oyunda Cüzi Bir Ücret Karşılığında Özel Üyelik Sistemi Var. Diğer Oyunlara Göre Bu Oyunda Özel Üyelik Sistemi Çok Fazla Özellik Kazanmamızı Sağlar.

*Çok Çeşitli, Güçlü, Ayrıcalıklı, Oyunun En Can Alıcı Büyüleri,

*Birçok Çeşit Şehir Ve Adalara Gidebilme Hakkı(Yaklaşık 8-9 Tane),

*Çok Daha İyi Avlanma Yerleri,

*Ev Alabilme Şansı

*Şehirler Arası Yolculuklarda Yürüyerek Değil, Gemiyle(Işınlanarak) Gitme Şansı,

*Çoğu Questleri(Görevler.. Kıyafet,Av Yerlerine Gitme Hakkı vb.) Yapabilme Hakkı,

*Çok Online Olduğu Zaman Oyuna Girebilmek İçin Sıra Bekleniyor.(Çok Nadir) Böyle Durumlarda Sıra Beklemeden Girebilme.

*Yeni Serverle Açıldığında İlk 1 Ay Sadece Özel Üyeler Girebiliyor. Yani Serverin En Güçlülerinden Olmanız İçin Özel Üye Olmanız Gerekiyor. :P

*Çeşitli Karakter Görünümleri, Addonlar.

Ve Daha Aklıma Gelmeyen Nice Nice Ayrıcalıklar.


-------------------------------------------------------------------------


Oyunun Resmi Sitesi: Tibia - Free Multiplayer Online Role Playing Game - MMORPG

Karakter Açmak İçin Gereken Link: https://secure.tibia.com/account/ind...=createaccount

Oyunu İndirebileceğimiz Link: https://secure.tibia.com/account/?su...downloadclient

Oyundan Birkaç ScreenShots:


Level 40'ta Arkadaşlarımla Beraber 81 ve 77 Adamları Yatırmıştık. Red Skull Olmuştum. O Zaman Çektm. Kemik.Öyle Gırgırına Saldırı Büyüsünün Testini Yaparken Çektiğim Bir Resim. Geveze :)Rookgard'dan(Level 8' Kadar Olan 1. Dünya) Bir Görüntü. 1. Dünyada Kesilmesi İmkansız Denebilecek Güçteki Yaratığı Kesmiştim Ölüsünü Önüme Almış Millete Hava Atıyordum :P Jelibon.Yeni Update Gelmişti. Denize Girme Olayı Gelmişti. Bir İşe Yaramıyor Ama Olsun. Bir Anlık Heves İşte :P Kemik.


[size=15pt]Benden Bu Kadar İndirip Oynaması Sizden. Dediğim Gibi Başta Sıkıcı Bir Oyun. Hem Bilmemekten Hemde Grafiklerinden Dolayı. Ama Öğrenince Çok Zevkli Olduğunu Anlayacaksınız :)

Umarım İşinize Yarar! Tamamen Kendim Yazdım. Kesinlikle Alıntı Değildir.

[/size]