Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Mesaj
  5
  Rep Gücü
  13

  New Star Soccer 3

  Yaklaşık altı aydır oynuyorum ve normalde oyun oynamasını seven birisi değilim. Şimdiye kadar Sensible Soccer, Premier Manager 98 ve CM 'den sonra en çok oynadığım oyun. Oyunun amacı Siz bir futbol yıldızısınız ve herşeyinizi idare ediyorsunuz. Kız arkadaşınızı, ailenizi, taraftarı, teknik direktörü memnun etmelisiniz. Sponsorluk anlaşmaları imzalamalısınız. At yarışına bile gidebilirsiniz ya da At satın alabilirsiniz. Kesinlikle eğleneceksiniz.

  Bir futbolcunun kariyeri ile ilgili tüm ayrıntıları oynamak, bu denli eğlenceli ve gerçeğine uygun bir hale getirilmemişti. New Star Soccer, eski Commodore oyunlarındaki görüntüleri andırmasına ve 2 boyutlu olmasına rağmen, birçok futbolsevere eğlenceli saatler yaşatmaya devam ediyor ve her geçtiğimiz gün versiyonları yenileniyor. Fanatikleri o kadar fazla ki, onlar da sürekli olarak oyun için katkıda bulunuyor, yeni öğeler ekliyorlar, bu da yeni bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. En son New Star Soccer 3 yayınlandı fakat bu 3’ün yanındaki versiyon numaraları sürekli artmakta. Ben bu yazıyı hazırlarkan en son 3.13 versiyonu yayınlanmıştı ve benim incelediğim versiyon ise 3.11’di. Kim bilir belki de yayınlandıktan sonra yeni bir tane daha yayınlanacak. Son zamanlardaki sarma potansiyeli en yüksek olan oyunlardan birisi oldu New Star Soccer ve bulundurduğu öğeler ile bize gerçekten bir kariyer yaşatıyor.

  Sıfırdan futbolcu yaratmak

  Yaklaşık 10 MB’lık ufak bir boyuta sahip olmasına rağmen, içinde bulundurduğu özellikler ve kendini sürekli geliştirmesi ile birlikte boyundan büyük işler yapan bir yapım. Biz deneme sürümünü test ettik ve deneme sürümü ile 10 maç yapabilmemize imkan tanıyor. 10 maçtan sonra, kullanıcı adının yanında Register edilmiş bir lisans numarası girmemiz gerekiyor. Tabii bunun için oyunu online olarak satın almış olmamız gerekiyor ve bunun şu anki fiyatı da 20$. Ancak, bizi o kadar sardı ki, hem yazısını yazma ihtiyacı hissettik hem de kafamızda satın alma istekleri de belirmeye başladı. Peki nedir New Star Soccer’ı bu kadar popüler yapan ve başından kalkamamamızı sağlayan etkenler?

  En başından başlayarak anlatalım, oyunu açtıktan sonra kendi adımızı soyadımızı ve lakabımızı girerek bir profil yaratıyoruz. Bu profil, yöneteceğimiz futbolcuyu teşkil ediyor. Onun futbol hayatının yanında, sosyal ve ticari hayatı ile de meşgul oluyoruz. Bu konu başlıkları altında, birçok ayrıntı besliyor gibi gözüküyor ve nitekim de öyle. Ancak menülerine, kullanımına ve tüm öğelere alışmak oldukça basit ve keyifli. Profilimizi açtıktan sonra, fiziksel bilgilerimizi ve en önemlisi mevkimizi belirliyoruz. Genelde çoğu insan tercih olarak tabiiki forveti seçiyor çünkü maddi bayağı fazla oluyor. Karakterimizi yarattıktan sonra ligimizi, ülkemizi ve takımımızı seçip anlaşmamızı imzalıyoruz. Tabii, çok daha önemli bir başka durum da özelliklerimizin dağılımı. Bize verilen yetenek puanlarını, futbolla ilgili olan özelliklerimize makul bir şekilde dağıtmamız gerekiyor ki bunların maçlar içerisinde olan etkileri son derece fazla ve sürekli olarak etkilerini görebileceğiz. Sezona idmanlar ile başlıyoruz ve burada çeşitli özelliklerimizi arttırmaya başlıyoruz. İlk başta yetenek puanı verdiğimiz özellikleri, hem idmanları yaparak hem de maçlarda oynayarak arttırabiliyoruz. İdmanların level’ları, ilerledikçe daha da artıyor ancak biz de bunları başararak kendimizi daha da geliştirme şansına sahip oluyoruz. Zaman zaman menünün ortasında basın bültenleri ve çeşitli gelişmeler oluyor, onlar sayesinde de özelliklerimizde oynamalar olması mümkün hale geliyor. Ancak, maç olmadığı zamanlarda, enerjimizi de düzgün biçimde ayarlayaraktan, sık sık antreman yapmamız önemli oluyor.

  Maçlarda, tek bir adamı kontrol ediyoruz, o da zaten kendi adamımız. Diğer tüm futbolcular yapay zeka tarafından kontrol ediliyorlar ve maç içerisinde tüm kararlar da teknik direktörler tarafından veriliyor. Yeni geldiği zaman taktik değişiklikleri oluyor ya da bazı durumlarda oyuncu değişikliklerine gidip bizi çıkartabiliyorlar. Görüntü tamamıyla eski Sensible Soccer oyunlarını andırıyor, İstediğimiz şekilde kamera açılarını değiştirebilmek mümkün ancak yine de üstten dikey şekilde oynamak, oldukça eğlenceli. 2 boyutlu bir ekran söz konusu ve oyuncular da ufak ufak gözüküyorlar. Şimdi PES oyunlarının yanında tabiiki oldukça eski kalıyor ancak yine de bunun sırrı da burada gizli ve bence gayet de eğlenceli oluyor. Yalnız, herşey düzgün olmasına rağmen fizik motorunda bazı hatalar var ve top gerçeğine uygun biçimde hareket etmiyor. Bazen bikaç kere sekip duruyor ya da yerden giden ve yavaşlamakta olan bir topun durması gerçeğinden oldukça uzak bir şekilde oluyor. Olsun, o kadarını da görmezden gelebiliriz bu kadar eğlenceden sonra.

  Çok idman yaptığımız zaman enerjimiz düşüyor ve kendimizi dinlendirmemiz gerekebiliyor. Çünkü, maç ekranının sol üst köşesinde, enerji barımız var ve maç içerisinde hareket ettikçe o azalıyor. Eğer maçlara yorgun çıkarsak, o bar full dolu olmuyor ve bu bizim için daha büyük problem oluşturuyor. Yanında bulunan rating kısmında ise, maçtaki oyunumuza bağlı olarak notlandırılıyoruz. En yüksek puan 10 ve buna yakın biçimde puanlar alırsak olumlu eleştiriler ve övgüler alıyoruz.

  Kontroller ilk başta bizi bir süre zorlayabilir. Bir joystick ile daha iyi yönetilebilir ancak bir süre sonra normal oynamaya başlıyorsunuz ve hatta istediğiniz zaman istediğiniz şekilde tuş kombinasyonlarını değiştirebilmek mümkün oluyor. Adamımızın gittiği yön oklarla ve ayrıca o anda topa vurmakta olduğu ayak da okların rengiyle anlaşılabiliyor. Eğer ok kırmızı renkteyse, o zaman top ters ayağında, eğer yeşile dönerse o zaman normal ayağına almıştır ve daha etkili şutlar çekebilir. İki ayakla da olan kontrolü, antremanlar sayesinde arttırabiliyorsunuz.

  Cebe dikkat

  Maçlarda attığımız goller ve yaptığımız asistlerden de para kazanıyoruz. Mali durumumuz çok önemli ve birçok konuda bize yardımcı olacak, bu yüzden onun mümkün olduğunda kıymetini bilmemiz gerekiyor. Enerjimiz azaldığı zaman, enerji içecekleri satın alarak kendimize gelebiliyoruz. Bunun dışında, kendimize güven kısmı son derece önemli. Kendimize güvenimiz azaldığı zaman maçlarda olumlu bir performans sergileyemiyoruz ve iyi oynayamıyoruz. Kendimize güvenimizin yerine gelmesi için ara sıra alkol de almamız gerekiyor, dozunu aşmamak şartıyla. Maçlara fazla alkolik çıktığımız zaman adamımızı iyi kontrol edemiyoruz ve ara sıra yer bile düşüyor. Enerji full’lemenin diğer bir yolu ise, uyuşturucu kullanmak. Kullandığımız zaman maçlara oldukça sağlam bir enerji ile çıkıyoruz ancak kazara o hafta enerji kontrollerine geldikleri zaman yakayı ele verebiliyoruz ve kariyerimiz de sona erebiliyor.

  Futbol kariyerimizin dışında sosyal hayatımız da önemli. Arkadaşlarımız, ailemiz ve hatta kız arkadaşımızla olan ilişkilerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Kazandığımız paralar ile hem kendimize hem de ailemize birşeyler alabiliyoruz. Satın alacağımız birçok eşya ve hatta bina var. Kendi eğlencemiz için kendimize ya da arkadaşlarımıza çeşitli eşyalar hediye edebiliyoruz, ya da eğer bir kız arkadaş edinirsek o zaman onlara da çeşitli hediyeler ve kıyafetler alma şansına sahibiz. Tüm yaptğımız bu hareketlerin sonucunu birebir görmek mümkün. Hatta, kız arkadaşımızdan ayrılmamız ya da kvaga etmemiz de, moralsiz olduğumuz anlamına geliyor. Ayrıca, ailemiz ve arkadaşlarımız ile de aramızı sıkı tutmamız gerekiyor. Ane ekranın ortasında, maçlardan sonra ya da hafta içlerinde gelen mesajları dikkate almamız gerekiyor çünkü bazı zamanlarda bizlerden kritik ve direkt olarak oyuna etkiyen kararlar vermemiz istenebiliyor. Bazen arkadaşlarımız bizi partiye ya da gece kulüplerine çağırabiliyor ya da kamuoyuna açıklama yaparken hani cümleleri kullanmamız gerektiği bizlere soruluyor. Kendimize göre uygun cevaplar verebiliyoruz, eğer arkadaşlarımız ile partiye gidersek onlarla aramız iyi olacak ancak sarhoş olup maçlarda dökülebileceğiz. Kimi zaman da, antrenörümüz bizi yanına çağırıp bazı özelliklerimizi arttırabiliyor. Bu yüzden bu ekrandaki uyarıları fazlaca dikkate almamız gerekiyor.

  Ufacık gibi gözüken bu oyundaki ayrıntılar bununla da bitmiyor. Milli takımın kadrosuna çağrılma şansımız da bulunuyor ve tabii bununla birlikte daha fazla para kazanma şansımız da doğuyor. Tabii, bir yandan enerji durumumuzu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ayrıca ara sıra, bizim ismimizi barındıran ne kadar forma satılmış, onların istatistikleri de bizlere veriliyor. İstatistikler, New Star Soccer’da son derece önemli, kişisel bilgilerimizin olduğu menülerde, maçlar içerisinde ne kadar isabetli pas vermişiz, kaç tane top kapmışız, kaleye ne kadar isabetli şut çekmişiz, hepsinin istatistikleri tutuluyor. New Star Soccer’ın bana kalırsa en sağlam özelliği, en ufak bir ayrıntının bile oyuna ve maçlara olan etkisi. Arkadaşlarımızla aramız kötüyse, ya da maça formsuz çıkmışsak, o zaman pek bir varlık gösteremiyoruz. Ayrıca, tek bir adamı yönetebilmek ve sürekli onun başarısı için uğraşmak da enteresan ve son derece de güzel bir fikir.

  Hazırlayan : Arda Gündüz
  Oyunun Boyutu : 12 MB
  ed2k://|file|New%20Star%20Soccer%203%20Inc%20Serial%20by% 20Lefty.zip|12007470|78CE63DCA8C329328B6A08DEDBB86 7C0|/

  İyi oyunlar..
  Not: LİNK E-MULE LİNKİDİR. KOPYALA YAPIŞTIR YÖNTEMİ İLE ÇALIŞTIRABİLİRSİNİZ. LİNKİN ÇALIŞMASI İÇİN BİLGİSAYARINIZDA e-MULE KURULU OLMASI GEREKMEKTEDİR.

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  12
  abi bunun türkçe yaması varmı ingilizcem iyi olmadığı için zorlanıyorum ama oyun çok güzel harika türkçe yaması varsa yayınlarsak sevinirim

Benzer Konular

 1. Flick Soccer Brazil İndir
  dogangunes Tarafından iPhone (iOS), ipad Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-06-2014, 06:56 PM
 2. Real Soccer
  YukseLL Tarafından iPhone (iOS), ipad Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-11-2010, 04:25 AM
 3. Backyard Soccer Oyun hilesi
  oyunx Tarafından Oyun Hileleri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-04-2010, 10:16 PM
 4. Pro Evolution Soccer
  YukseLL Tarafından Oyun Demoları Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-10-2009, 06:05 PM
 5. Pro Evolution Soccer (pes2009)
  YukseLL Tarafından Oyun Dünyası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-10-2008, 06:34 PM
Yukarı Çık