Oyun Hakkında

Tür : Spor
Yapımcı : Konami
Platform : PC - DVD
Çıkış Tarihi : 26/10/2007
Multiplayer : Network&Online

Japonların futbol sanatına hoş geldiniz...

Seneler önce başladı Japonlar’ın futbol oyunlarına el atması. Çoğu zamanda hüsranla sonuçlandı ve Avrupalılar tarafından beğenilmedi. Bir gün “Winning Eleven” adında bir yapım çıkageldi, o zamanlar piyasada FIFA vardı ve herkes FIFA’cı tabir ile bütünleşmişti. KONAMI firmasının Winning Eleven’nın hayatımıza girişi sessizce oldu, önceleri burun kıvırdık sonraları değişiklik olsun hep “FIFA oynayalım” şekline getirdik.

Halbuki kendimizi kandırıyorduk. FIFA’da eksik bir şeyler vardı. Aklımızda yapmaya çalıştığımız, ama FIFA’da yapamadıklarımız Winning Eleven’da sergileniyordu. “Acaba FIFA’dan daha iyi mi?” diye aklımıza gelmeye başladığında ise artık her şey için çok geçti. Çünkü son yıllarda FIFA serisi Winning Eleven’a git gide benzemeye başlamış ve bir zamanların tek futbol oyunu rakibinin ciddiyetini anlamıştı. Bu olanların sonucunda artık, 2 tane mükemmel futbol oyununa kavuşacağımızı herhalde yıllar önce söyleseler inanmazdık.

Winning Eleven veya Avrupalıların bildiği diğer adıyla Pro Evolution Soccer (PES) son oyunuyla hayatımıza girmek üzere. Pro Evolution Soccer 2008 demosu dün PC sahipleri için yayınlandı ve nihayetinde sabırsız futbol oyunu sevenler hemen bilgisayarlarımıza indirdik oynamaya başladık. Yalnız oynamaya başlarken az çok nelerin bizi karşılayacağını da biliyorduk. Her yeni PES’te (Uzatma kullanmayacağım kısaca PES diyoruz unutmayalım) olduğu gibi bu seferde bizleri; daha zorlaşmış gol pozisyonları, daha gerçekçi hareketler, daha elden geçirilmiş kontrollerle her şeyin daha iyisi olduğunu biliyorduk, hissediyorduk.

Aynı şeyler PES 2008 içinde geçerli. Demo iki devreli, beş dakikalık maçtan ibaret, ama farklar hemen görülebiliyor. Peki nedir bu farklar dersek hissedilebilirlik açısı ile sıralayabiliriz. Mesela oyun başlar başlamaz çok etkili bir fizik sunumunun olduğu ortaya çıkıyor. Oyuncuların koşmaları hareketleri ve animasyonları serinin diğerlerine göre çok gelişmiş, dahası grafiksel açıdan belki de en çok atlama yaşanan PES oyunu diyebiliriz. Buna ayrı olarak yazının sonunda değineceğim.
Artık her PES’te olduğu gibi futbol alanındaki meşin yuvarlak daha bir gerçekçi ve daha bir ağır, kaldı ki oyun genel olarak daha ağır diyebiliriz. Ağırlaşmış olan yapımda paslaşmalar direk olarak daha fazla öne çıkıyor. Futbolcu “Body Balance” diye tabir ettiğimiz fiziki özellikleri artık çok fazla hissedilebilir seviyede, yani Vierra’nın yanından kaçabilmeniz biraz zor herhalde beni anladınız. Futbolcuların topu sürüşünden tutunda, topla beraber gitmelerine kadar hareketlerde bir değişiklik söz konusu. Artık oyuncularımız ile top sürmek zorlaşmış. Karşıdaki takım boş alanları iyi kapatıyor ve ayağa pasları çok iyi şekilde yapıyor. Bu durumda oyunda hücum ve defans yapabilme özellikleri demodan anlaşıldığı kadarı ile dengelenmiş. Yani Ronaldinho, Henry yada Adriano ile alıp başınızı gitmek biraz zor. Oynanıştaki yenilikleri anlatmakla bitmez; şut çekmek falso vermek her şeyin elden geçirildiğini oynarken rahatlıkla hissediyorsunuz. Kalecilerin biraz daha iyi olduğu ve uzaktan gol atmanın artık çok ince hesaplara döküldüğü ortada. Bugüne kadar benim gibi ikili kapışmalarda artı sağlaması için, duran top çalışmaları yapmanın ise bu oyunla beraber pek getirisi olmayacak. Çünkü serinin öncekileri yapımlarındaki duruş açıları ve falso olayları bu yeni PES’te farklı ve daha bir gerçekçi.

Oyunun seçeneklerinde benim gibi ileri derecedeki PES severler için çok fazla yenilik var. Artık takım komutlarında taktik ekranında sadece takım üzerine değil, birebir oyunculara verilen komutlarla yenilenmiş. Manuel olarak oyuncu oynarken artık oyuna çok daha fazla hakim. Futbolcularımızın anlamsızca değiştirmelerden ve istenmeyen kaleci açılmalarının da önüne geçilmiş durumda.

Artık rakibin boş alan bırakmaması ve her pasımızın direk oyuncumuzla buluşmasını beklemek hayal. Ara pasları ve yan paslar biraz etkili olabilir; ama unutmadan da ekleyelim, artık oyuncumuzun duruş açısının koşarken ki ayak bileklerinin hareketlerinin doğruluğu bile, atacağımız pas ya da şutun yerini bulmasına direk etki ediyor. Artık L2 - R2 tuşları diye tabir ettiğimiz ve adam eksiltmeye yarayan hareketler biraz daha gerçekçi ve etkili. Topla beraber hareket etme özelliği elden geçirilmiş. Belirli oyuncularla çok rahat top ile ileriye gidebilirken defans oyuncuları ile rakibi küçümsemeye kalkarak üstüne gitmek neredeyse imkansız (Kendimden bilirim 3-0’dan sonra Terry ile gol aramaya çalışırdım. Çalım yapardım artık hayal).
Artı hakemlere de değinecek olursak yaptığım onlarca maç sonunda yerinde ve dengeli diyebiliriz. Hareket halindeki rakip futbolcunun önüne görüş açısına göre, baya bir uzaktan kayıp topu almak ya da dokunmak yok. Çünkü tüm oyuncuların oyundaki fiziki özellikleri çok değişmiş durumda. En ufak sert bir hareket ise takibinde cezasız kalmıyor bunu eklemekte fayda var.

Demoda Türkiye’nin de içinde bulunduğu 6 takım ile oynama imkanına sahibiz. Açıkçası ülkemizi; Arjantin, Brezilya, İspanya gibi takımlar arasında demo da bile olsa görmek harika. Oynanış hakkında yazacaklarım tabi ki bu kadar değil. Ama oyunun tam sürümü çıkana kadar beklemek bu tip durumlarda en iyisidir.

Oyun İçi Görüntüler
Game Trailer [ Oyun Tanıtım ]

[youtube]0f0HV_PZWYY[/youtube]

PES 2008 Yeni Hareketler [ Anlatımlı Video ]

PES 2008 in bir önceki sürümünden farklı olan hareketlerine videodan ulaşabilirsiniz...
Hareketlerin anlatımları videoda bulunmaktadır;

RapidShare: 1-Click Webhosting

İndirdiğiniz videoyu izleyemiyorsanız bilgisayarınızda gerekli codec yüklü değil demektir...
Videonun çalışabilmesi için K-Lite Codec Pack in son sürümü;

RapidShare: 1-Click Webhosting

GamePlay Video [ Oyun İçi Video ]

[youtube]xhUiMICFlGQ[/youtube]