CALL OF CTHULHU : DARK CORNERS OF THE EARTH

Oyun Hakkında

İnceleme : TrGamer - www.trgamer.com ( Alttaki inceleme yazısının tamamı / devamı... Alıntı : TrGamer - Göksel Baki )

Minimum Sistem : Pentium 2 300Mhz, 64 MB RAM, 16MB 3D grafik kartı
Platform : PC - DVD
Türü : Action - Adventure
Yapımcı : Headfirst Productions
Yayıncı : Bethesda Softworks
Çıkış Tarihi : 2006 Nisan

COC'un konusuna değinerek başlayalım. Jack Walters (yöneteceğimiz karakter) özel dedektiflik yapmaktadır. Boston'da bulunan bir evde çatışma olduğunu öğreniyor ve hemen olay mahalline intikal ediyor. Polis ile çatışanlara engel olmak için hemen eve dalıyoruz. Amacımız onları ikna edip teslim olmalarını sağlamak. Fakat tam onlarla konuşmaya başladığımızda polisler tarafından öldürülüyorlar. Bizde evde küçük bir araştırmaya çıkıyoruz. Evde dolaşırken gördüğü ölü insanlar onu kendinden geçiriyor ve bir şekilde bodrum katına ulaşıyoruz. Ancak Jack'in burada insanın aklının alamayacağı bir olay yaşıyor. Gördükleri karşısında nutku tutulan Jack yere yığılıyor. Gözlerini açtığında kendisini akıl hastanesinde buluyor. Ama yaşadığı olayları tam olarak hatırlayamıyor. Daha sonra Jack'in akıl hastanesine kendi isteğiyle yattığını öğreniyoruz. Fakat Jack eski işine dönmeyi istiyor ve öylede oluyor. Ofisinde otururken telefon çalıyor veArthur Anderson isimli biri Brain adındaki bir genci bulmamızı istiyor. Jack işi kabul ediyor ve Innsmouth adlı kasabanın yolunu tutuyor.

İşte bu dakikadan sonra oyun bizim kontrolümüze tekrar geçiyor ve asıl oyuna başlıyoruz. Kasabaya ayak bastığınız anda tabir yerindeyse anında ayarı alıyorsunuz. Bu kadar bunaltıcı ve iç karartıcı bir mekan yaratmak kolay olmasa gerek. Gündüz bile pek tekin görünmeyecek bir yerde gece bulunmak ayrı bir tartışma konusu ya, neyse. Oyunda ilk fark edeceğiniz ekranda herhangi bir göstergenin bulunmadığı. Ne sağlığımızı gösteren bir bar ne de gideceğimiz yönü gösteren bir harita. Her şey oyuncuya bırakılmış. Ancak inventory'e baktığınızda pek kullanışlı olmasa da genel bilgilerinizi bulabileceğiniz bir ekran ile karşılaşıyorsunuz. Burada sağlığınızı ne durumda olduğunu, elinizde ne gibi araçlar olduğunu görebilir ve bulduğunuz kitapları okuyarak ilerde işinize yarayacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

COC her tarafından yenilik fışkıran bir oyun. Yaralanma durumlarında ne kadar gerçekçi olduğunu göreceksiniz. Mesela çatışma sırasında kolunuzdan vuruldunuz, bu gibi durumda Jack iyi nişan alamıyor, bacağınızdan vurulduğunuzda ise topallamaya başlıyorsunuz. Gözünüzden yaralanırsanız etrafı bulanık görüyorsunuz. Yüksek bir yerden düştüğünüzde bir yerleriniz kırma imkanına sahipsiniz. Bu gibi durumlarda inventory'nizde bulunan tahta parçası ile kolunuzu sarmanız gerekiyor. Jack acı çektiği durumlarda "ahh" sesi çıkarıp olayın geçekçiliğini arttırıyor. Sizde hemen morfine sarılıp durumu kurtarmaya çalışıyorsunuz. Ama morfin kullanmak çok riskli bir iş, dikkatli olmanız gerekiyor. Fazla kullanmamanızı tavsiye ederim. Ayrıca yaranıza uzun süre müdahale etmezseniz süre ilerledikçe durumunuz daha da ağırlaşıyor. Unutmamanız gereken bir diğer olay ise sağlık paketinizi kullandığınız halde 6�7 saniye kadar tamamen savunması kalmanız. O yüzden güvenli bir yer bulup tedavinizi orda yapın.

Oyun İçi Görüntüler
Oyun İçi Video

[youtube]0Vs-7_JlzJg[/youtube]