Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Cehennemi, Cinlerle ve İnsanlarla Dolduracağım

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Cehennemi, Cinlerle ve İnsanlarla Dolduracağım Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Kur’an ‘da, Secde Suresi’nde Tanrı’nın şöyle konuştuğu yazılıdır: “Biz dileseydik, herkesi doğru yola eriştirirdik. Ne var ki, ‘Andolsun ki, cehennemi, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Cehennemi, Cinlerle ve İnsanlarla Dolduracağım

  Kur’an ‘da, Secde Suresi’nde Tanrı’nın şöyle konuştuğu yazılıdır:

  “Biz dileseydik, herkesi doğru yola eriştirirdik. Ne var ki, ‘Andolsun ki, cehennemi, cinlerle ve insanlarla dolduracağım’ diye kesin bir söz çıkmıştır benden” (Secde Suresi, ayet 13).

  Bu ayeti okurken bir de Enam Suresi’nin şu ayetine göz atalım:

  “Allah kimi doğru yola iletmek isterse onun kalbini Islama açar; kimi de saptırmak isterse… kalbini iyice daraltır… “ (Enam Suresi, ayet 125.)

  Dikkat edileceği gibi bu ayetlere göre Tanrı, eğer dilemiş olsa bütün insanları Müslüman yapabilecekken yapmıyor; bir kısmını “Müslüman” yapıp bir kısmını “kafir” kıldığını bildiriyor.
  Sebep olarak da cehennemi insanlarla dolduracağına dair kendi kendine kesin bir söz verdiğini söylüyor.
  Daha başka bir deyimle insanların tümünü doğru yola sokabilecekken böyle yapmadığını, çünkü böyle yapmış olsa, bu takdirde cehennemi insanlarla dolduracağına dair kendi kendine verdiği sözü yerine getirememiş olacağını “apaçık” bir şekilde açıklıyor!
  Olacak şey midir bu?
  Hiç “Yüce” bir Tanrı, hiç yoktan insanları cehenneme atmak gibi bir davranışa yönelmekten zevk alıyormuş gibi konuşabilir mi?

  Yukarıdakine benzer olmak üzere, Kur’an’ın Hûd Suresi’nin 118. ve 119. ayetlerinde Tanrı’nın şöyle konuştuğu yazılıdır:

  “Rabbin dileseydi bütün insanları bir tek millet yapardı. (Fakat) onlar ihtilafa düşecekler. Ancak, Tanrı ’nın merhamet ettikleri müstesnadır. Zaten Rabbin onları bunun için yarattı. Rabbinin, Andolsun ki cehennemi tümüyle insanlar ve cinlerle dolduracağım’ sözü yerini buldu” (Hûd Suresi, ayet 118-119).

  Görülüyor ki, bu ayetler anlaşılmazlıklarla, uyuşmazlıklarla ve birbiriyle çelişir satırlarla, fakat bütün bunlardan başka bir de Tanrı’nın “yüceliği” fikriyle bağdaşmazlıklarla dolu.

  -İlhan Arsel (Kuranın Eleştirisi s. 55-56)
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  konunun izahatını yapabilmek için önce surenin tamamını okumak anlamak gerek muhterem. bu şekilde ayet cımbızlamakla KUR'AN çözülmez. öncelikle "Allah" dediğimiz yaradanın suç-ceza ilişkisi üzerinde düşünürken onu "bizden" yani "benliğimizden" ayrı yukarılarda biryerde düşünmemiz yanlıştır. hidayeti veren ulu Allah kime verir hidayetini? elbetteki dileyene... peki dileyen kim o mu? bizmiyiz? peki dileyen ben' sem oku atan nasıl o oluyor (yakın tarihte açtığım "oku atan kim?" adlı başlıkta anlatmaya çalıştım detaylarını) ben demek şirkin yani ona eş koşmanın alasıdır arkadaşlar.

  secde-10. (Kâfirler dediler ki:) "Biz toprakta yok olduktan sonra mı, biz mi yeniden yaratılacakmışız? Hayır, [U]onlar Rablerine kavuşmayı inkar etmektedirler.[/U]

  secde 11. De ki: "Sizin için görevlendirilen ölüm meleği canınızı alacak, sonra Rabbinize döndürüleceksiniz."

  secde 12. Suçlular Rablerinin huzurunda boyunlarını büküp, "Rabbimiz! (Gerçeği) gördük ve işittik. Artık şimdi bizi (dünyaya) döndür ki, salih amel işleyelim. Biz artık kesin olarak inanmaktayız" dedikleri vakit, (onları) bir görsen!

  secde 13. Eğer dileseydik herkese hidayetini verirdik. Fakat benim, "Andolsun, cehennemi hem cinlerden hem de insanlardan dolduracağım" sözüm gerçekleşecektir.

  secde 14. (Onlara şöyle denilecek:) "O halde bu gününüze kavuşmayı unutmanıza karşılık azabı tadın. Biz de sizi unuttuk. Yapmakta olduklarınıza karşılık ebedi azabı tadın."

  cezalandırılacaklar ve ceza sebebide işaretlediğim yerlerde açıkça ayette verilmiştir.

  insan "et ve kemikten" yaratılmamıştır, et ve kemik bizim kıyafetimizdir ruhumuzun üzerine giydiğimiz bir araçtır. o fiziki tanımıdır insanın. insanın manası duygu ve düşünceleridir, diğer yanda sadece bunlarla değerlendiriliriz. dileğimiz onun dileğidir, kuvetmiz onun kuveti, bize düşen niyetimize dikkat etmektir. ben dediğimiz vakit şirk dediğimiz ikileme düşmekteyiz. özgür irademiz elbette sorgulanacaktır. ulu Allah'ın adaletinin tecellisi olacaktır. ve cehennemi insan ve cinlerle dolduracaktır.. sebebi "sevgisizlik nefret değil' haklının hakkını vermektir. burada haklı olan, zulme uğrayan diğer insanlardır ki onlarda yine "O" dur. her insanda onun nuru vardır.
  Konu tansxx tarafından (21-08-2014 Saat 03:49 PM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

Benzer Konular

 1. Budistlerin cehennemi
  sadece ben Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-10-2009, 03:25 PM
 2. Cehennemi tartışıyorlar
  memedi Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 30-12-2008, 10:24 PM
 3. Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları
  Gül@y Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-06-2008, 04:53 PM
 4. Kedinin Cehennemi
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-04-2008, 05:51 PM
 5. İnsanlarla İlgili İlginç Gerçekler
  Runaw@y Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-03-2008, 05:10 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık