2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 15 Toplam: 15
 1. #11
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  fikirlerinize saygı duyuyorum. hiç olmazsa muzik ile alakası olmadığı fikrinde hem fikiriz. yorumlarınız için teşekkürler.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 2. #12
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376
  yanliz bu konuda sukadari var ki, müzik nefsin gidasi nefsi azdirir, kuran ruhun gidasi maneviyati costurur...

 3. #13
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  olurmu öyle şey muhterem kardeşim siz ne dinliyorsunuzda nefsiniz azıyor? şarkılarda da ulu Allaha karşı manevi hazzı hissedebilir insan. insanın içi ile alakalıdır. ne hissettiğine ne dinlediğine göre değişir. KUR'AN ulu Allah'ın harfi ise, işittiğimiz seslerinde sahibi kerim olan cenabı Allah dır. o ol demeseydi hangi sanatçı hangi enstrüman ses çıkaracaktıda insan bunu işitecekti? elbette KUR'AN mühimdir ve kıyaslanamaz sanat ile. ama ikisi biririnden farlı şeylerdir. insanlık ilmini bilmeyen insanın sanatından ortaya ne çıkabilirki? müslüman olması gerekmez, içersinde sevgi olmalıdır bu işi icra edenin, duygu olmalıdır. içersinde bunları barındırmayan kişi KUR'AN okusa ne olacak? cennete gitmeyi kafaya koymuştur görevlerini icra edecek, duygusuz düşüncesiz islam olamayacağı gibi, ticari kaygısı olan sanatçıda bir sıngle yapıp paraları götürmeye niyet edecektir. ikisi aynı şeydir. insanlığa bir fayda manevi olarak veremez ikiside. duygusuz düşüncesiz çıkar için yaklaşılan dinden de, sanattan da insanlığa hayır gelmez. her ikiside insanlığın iyiliği güzelliği için var edilmiştir.

  insan duyduğu seslerlede manevi hazzı hisseder ve hatta ulu Allah'ın sanatını icra edenler ulu Allah'ı hissetme konusunda daha şanslılardır. maneviyat işidir islam, müzikde öyle. boşuna dememişler müzik ruhun gıdasıdır diye. müzisyenler daha ince ruhlu insanlardır.

  keşke insanlar çok Kur'an okuyacaklarına bir kısım zamanlarınıda ulu Allah'ın bir sanatını icra ederek geçirselerdi. KUR'AN insanın nasıl olması gerektiğini öğretiyor. okuyup anlamak, anladığını hayata yansıtmak yeterlidir.

  ulu Allah'ın hazineleri sonsuzdur. her insan mümkün mertebe onu daha iyi tanımak anlamak için elinden gelen ilmi icra etmelidir. işte yakınlık ancak bu şekilde kurulabilir. ulu Allahın varlığını KUR'AN dan okuyup anlamakdansa hayatın içersinde onu yaşamak ancak bu tür sanat ve ilim dalları ile mümkündür.

  biz oldukça uzağız meleklerimizden, dolayısı ile şah damarımızdan bize yakın olan rabbimizden. oysa gerçek böyle değildir. insan KUR'AN okuyup ezberlemeye takılıp kalmıştır. maksat yakın olmaktır ulu Allah'a. niyetler saf ve temizdir fakat amacına ulaşmamaktadır. ulaşmış olsa islamiyetin bugünkü hali böyle olmazdı zaten.
  Konu tansxx tarafından (07-05-2014 Saat 12:27 AM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 4. #14
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376
  yorum yok............................................... ..........

 5. #15
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam ederim;

  muhterem forumdaşım yoruma açık değil zaten pek konu. akıl işidir islam.

  İlmin kaynağı ve kökü akıldır. Akla nisbetle ilim, ağaca nisbetle meyve, güneşe nisbetle nûr, göze nisbetle görme gibidir. Allah akla, nûr adını verir. (en-Nûr, 24/35)

  Akılla elde edilen ilme rûh, vahiy, hayat adını verir, (eş-Şûrâ, 42/52), (el-En'am, 6/122).

  ayetlere bakarsak insana düşen akıl etmek onu kullanmaktır. ne ile? elbette ulu Allah'ın ilimlerini icra etmekle. ağaçta meyve vermektedir. insanda ilim vasıtası ile meyve vermelidir. bunları ben uydurmuyorum KUR'AN dan ayetler söylüyor. göze görme, güneşe ışık diyor ayette. akıl etmek düşünmek ilim icra etmek insanlığın vazifesidir.

  Bu Kur’an insanlara bir tebliğdir. İnsanlar bununla uyarılsınlar, O’nun tek ilah olduğunu bilsinler ve akıllarını kullansınlar da düşünüp ibret alsınlar.” (İbrahim, 50)

  Onlara Allah’ın indirdiğine uyun denildiğinde ‘hayır, biz atalarımızın uyduklarına uyarız’ derler. İyi ama atalarınızın aklı bir şeye ermiyorsa da doğru yolu bulamamışlarsa? (yine de onların yoluna mı uyacaksınız?)” (Al-i İmran, 172)

  İSLAMİYET AKIL İŞİDİR. EZBER İŞİ DEĞİLDİR. ALİM OLMAK GEREKMEZ, HER İNSANDA AKIL YARADILIŞ İTİBARİ İLE VARDIR. KUR'AN ı ezberleyen hatmeden kişi alim olamaz. bizler malesefki atalarımızın uyduğuna uymaktayız. bu çağda akıl çok ileride iken, islam adına yapılan yorumlar ve icralar oldukça geridedir. hatta ve hatta akıl dışıdır. bu başlık altında geçen, atın dönüş çapıyla m2 hesaplı melek hacmi tasfiri ve tuvalete giren insanın meleklerinin dışarıda beklemesi gibi. aklınıza uyuyor mu? hatta atılan başlık ile sorulan soru bile 1200 yıl öncenin aklını andırıyor insana. çok özürdilerim hepinizden bunları açıklamak benide alim yapmaz. alim olan insanlığı hakkıyla icra eden kimsedir.

  burada elbette insanların zekalarını ölçecek değiliz. insanlar sadece inanılmışa (uydurulmuşa) inanarak kolay yolu seçmektedirler. islamın bugünkü halinden kimse memnun değildir ama malesef elinide taşın altına koymaktan acizdir insanlar.

  sebebi; bu meselenin, toplumun dindar dediği kesime ait olduğu uydurmacasıdır. onlar uydursun bizde inanırız. hazır birileri düşünmüştür. yine malesefki düşünürler bu din meselesinden uzaklaşalı çok uzun zaman olmuştur. çünkü uygulama ve inanışlar akıl dışıdır.
  Konu tansxx tarafından (06-05-2014 Saat 09:33 PM ) değiştirilmiştir.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

Benzer Konular

 1. Cennete kimler girer?
  Hep_Gaflette Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 48
  Son mesaj: 29-08-2016, 03:34 PM
 2. Melek ve melek kanadı dövmeleri
  simqe Tarafından Güzellik, Bakım, Makyaj Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-03-2010, 05:44 PM
 3. Hangi Müzik Aleti ?
  Steven Tarafından Müzik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-10-2009, 10:40 PM
 4. Erkekler depresyona girer mi?
  -BaDe- Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 33
  Son mesaj: 24-03-2009, 01:05 AM
 5. Dünyanın en gereksiz 20 aleti
  SMN Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-05-2008, 09:12 AM
Yukarı Çık