+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Beden ölünce ruh yaşar mı - ölür mü?ı

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Beden ölünce ruh yaşar mı - ölür mü?ı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bu konuyu genel olarak dinler adı altında ele almak herhalde daha yerindedir. Çünkü bütün dinlerin ortak noktası aynıdır. Örneğin bir

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Üye Numarası
  149952
  Mesaj
  15
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  4

  Unknown Beden ölünce ruh yaşar mı - ölür mü?ı

  Bu konuyu genel olarak dinler adı altında ele almak herhalde daha yerindedir. Çünkü bütün dinlerin ortak noktası aynıdır. Örneğin bir dinde reenkarnasyon inancı varsa, önce ruhun ölmemesi gerekir. Cennet, cehennem, nirvana inancı varsa, yine önce ruhun insan öldükten sonra yaşaması gerekiyor ki, arkası gelsin.

  İnsanlar dini konuları tartışırken, bir yandan da birçok konuda aynı ortak değerlere sahipler. Bunu insanların bedensel olarak aynı ortak yapılara sahip olması gibi düşünebiliriz.

  Hemen hemen bütün inançlar da ortak yanlar var. Bunların başında da ruhla ilgili konular geliyor.

  İster Hıristiyan, ister Hindu, ister Müslüman ya da başka bir inançtan olan kişiler olsun, bunların hepsi ruh konusunda aynı şeyleri iddia ediyorlar. Ya da inançları böyle.

  İddia ve inanç şu: İnsanın bedenden ayrı yaşayabilen bir ruhu vardır.

  Bunun ne olduğuna ise genellikle bir cevap verilmiyor. Yalnızca ruhun insan öldükten sonra da yaşamaya devam ettiği inancı yaygın. Dinler farklı olsa da bu kural geçerli. Hepsinde ölen kişinin ruhu öbür alemde yaşamaya devam ediyor diye söyleniyor.

  Ruhun ölümden sonra yaşadığını söyleyenler, bunu inançlarının dışında da bir şekilde destekleyebiliyorlar mı?

  Ben duyduklarımdan bazılarını sıralayayım:

  Rüyalarda ölen kişilerin görülmesi

  Bazı kişilerin astral seyahat diye tanımlanan deneyimleri yaşamaları

  Nadiren görülen bazı vizyonlarda bu yöndeki destekler

  Bu konu neden önemli bir konudur? Çünkü cehennem konusu olsun, cennet konusu olsun hep öncelikle bu ruh konusuna dayanır. Ruhun cehenneme ya da cennete gideceği konusu öncelikle ruhun öldükten sonra yaşamasıyla bağlantılıdır.

  Soru şu: İnsan ölünce ruhuna ne oluyor?

  ASTRAL YOLCULUK *Prof.Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK * - YouTube

  Var mı cevabı olan?

  Bu konuda bazı terimler de varmış: İnsilah, İnsilah-i külli, Tayyi mekan, Astral seyahat.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138530
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  404
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  13434
  Soru şu: İnsan ölünce ruhuna ne oluyor?
  Cevap : Beden elbisesini giymeden önceki hâline dönüyor .

  Tek fark;
  Mükafat yada mücazat almaya istihkak kesb etmiş olarak.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Üye Numarası
  149952
  Mesaj
  15
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  4
  Ölüme yakın deneyimleri araştıran bazı ünlü doktorlar var. Bunlardan birisi de aşağıdaki kişi. Bunlar da bedenin bir elbise gibi bir şey olduğunu söylüyorlar. Diyor ki,

  Beden ruhun giydiği bir elbise gibidir, ölünce bunu çıkarırsın ve ruhunla var olmaya devam edersin.

  Doğru mu?

  Alıntı yazı:

  Ölume Yakin Deneyimleri Arastiran Doktor ile Yapilan Roportaj

  "...

  Ölüme Yakın Deneyimleri Araştıran Doktor ile Yapılan Röportaj
  Çalışmalarınızın doğruluğu hakkında hiç mi şüpheye düşmediniz? Ya ben insanları yanıltıyorsam demediniz...

  - Hayır hiç. Bu sorular geride kaldı. Ölüme Yakın Deneyim’lerin gerçekliği konusunda hiç şüphe duyulmuyor artık. 10 hastanede, 344 kalp hastası üzerinde, 2 ila 8 yıllık takip süresiyle araştırmalar yapıldı. Ve yaşanmış bütün o Ölüme Yakın Deneyim’lerin, ‘oksijen yetmezliği’yle açıklanmasının mümkün olmadığı kanıtlandı...

  İçiniz ve vicdanınız tamamen rahat yani...

  - Elbette. Bulduğum her şeyi sürekli, tekrar tekrar kontrol ettim. Olabildiğince tarafsız ve objektif kalmamı garantilemek amacıyla Ölüme Yakın Deneyim yaşayanlar için önemli olan insanlarla da (karısı, kocası, komşusu, ona sağlık hizmeti veren görevliler) görüştüm. Ne görmüşlerdi? Onların izlenimleri neydi? Bununla da yetinmeyip bulgularımı, ülkemin diğer eyaletlerindeki başka insan gruplarıyla da karşılaştırıp, kontrol ettim. Birinci elden saha araştırması yaparak geçirdiğim 26 yıl boyunca bulgularımı bu şekilde tekrar tekrar kontrol etmeyi hiç bırakmadım... Haliyle vicdanım rahat!

  Peki kendi Ölüme Yakın Deneyim’inizle ilgili görüşünüz nedir?

  - Ölüme Yakın Deneyim yaşayanlar, deneyim sonrasında ‘Ölüm yok, yaşam sonsuz,’ diyorlar. Ben de farklı değilim. Şöyle bir noktaya geliyorsunuz: ‘Yaşam sonsuzsa.... Ölümden sonrasından veya doğumdan öncesinden söz etmek niye?’ Belki de yeniden tanımlamamız gereken şey ölüm değil, yaşamdır!

  Nasıl yani?

  - Ölüm, benim için artık içinden geçtiğim bir ‘kapı’ veya bir ‘bilinç değişimi’ haline geldi. Ben de diğer milyonlarca insan gibi bu deneyimler sırasında ve sonrasında, bir bedenden ibaret olmadığımı, yaşayan bir ruh olduğumu, yani ebedi olduğumu fark ettim. Ölümden korkum yok, çünkü ölmekte korku yok, devamlılık var. Son duraklar yok. Yalnızca büyüme, kendimizi yetkinleştirme ve Yaratıcı ile birlikte oluşturma potansiyelimizi gerçekleştirme söz konusu.

  Yaşadığınız bu 3 Ölüme Yakın Deneyim’de sizi en çok etkileyen şey neydi ?

  - ‘Başka Hiç Bir Şeye Benzemeyen Ses’ diye adlandırdığım şey. Bugün bile o sesi ne zaman hatırlasam, ta ruhumda duyuyorum, gözlerim doluyor. Bir eşini daha duymadım. Bunun, Tanrı’nın sesi olduğunu hissettim ve kalbimin en derinine işledi. Ölüme Yakın Deneyimler ve bu deneyimleri yaşayan insanları araştırmamı bana söyleyen de bu sesti. Aynen şunları söyledi: ‘Açıklananları test et. Araştırma yapacaksın. Her bir ölüm için bir kitap.’ Bunun ne anlama geldiğini bana gösterdi, ikinci ve üçüncü kitapların adlarını verdi ama birinci kitabınkini vermedi. Her kitapta neler olacağını gösterdi ama bunları nasıl yapacağımı ve bunları yapmamın ne kadar zaman alacağını göstermedi. Başka Hiç Bir Şeye Benzemeyen Ses’i hiç sorgulamadım. Beni sürekli hareket halinde tutan ‘yakıt’ haline geldi. Bu işi üstlenmeye söz verdim ve bu sözümden hiç dönmedim. Hiç!

  Dr. P.M.H. ATWATER

  23/07/07 News Week Dergisinde bulunan Ölümden Dönüş adlı makaleyi okuyabilirsiniz. Ölüme Yakın Deneyim’lerin (ÖYD) dünyadaki en önemli isimlerinden biri. Üç kere Ölüme Yakın Deneyim yaşadı. Bu konu üzerine yazılmış 9 kitabı var (sonuncusu, The Big Book of Near-Death Experiences: The Ultimate Guide to What Happens When We Die

  19 Ekim Tarihinde yurt dışında satışa çıkarılacak.

  We Live Forever: The Real Truth About Death.) ÖYD yaşayan yetişkin ve çocuklarla yaptığı görüşmelerin sayısı 4000’e ulaştı. Uluslararası Ölüme Yakın Deneyim Araştırmaları Birliği’nin (IANDS) başkan yardımcılığını yaptı.

  Kendisi 2005 yılında İstanbulda yapılan Parapsikoloji konferansına katıldı.

  P.M.H. Atwater, L.H.D., Ph.D. (Hon.), 1977 yılında 3 kez yakın ölüm deneyimine sebeb olan 3 olüm olayına tanık oldu. Kendisi yakın ölüm fenomen deneyimleri arastırmacılarından biri olarak, görevine 1978 yılında başladı. Bugün bu çalışmalara katkısı (yakın ölüm deneyimleri araştırması) Raymond Moody ve Ken Ring kadar eşittir.

  Raymond Moody P.M.H Atwater gibi yakın ölüm deneyimi araştırmacısıdır. Raymond Moody’nin 11 kitabı vardır, Ken Ring ise Ay’a bakarak hava tahmini yapmaktadır.

  P.M.H Atwater’ın Ilk iki kitabı, Coming Back to Life (Hayata Donüş) ve Beyond the Light (Işığın Ötesinde) Yakın Ölüm Deneyimler’inin İncili sayılır.

  Future Memory’nin ( İleriki Bellek ) basımıyla birlikte çalışmalarını beynin bölümlerinin gelişimi üzerinde ele aldı. (transformasyon kısalığı)

  Yakın Ölüm Deneyimleri’nden After Effects (Sonradan Gelen Tesir) ve Common Elements (Genel Unsurlar) üzerine derin araştırmalar yaptı.

  Yakın Ölüm Deneyimi yaşayan çocuklar üzerinde de ayrıntılı araştırmalar yaptı.

  The Complete Idiot’s Guide to NDE (Aptallar icin Eksiksiz Yakın Ölüm Deneyimi) Yakın Ölüm Deneyimi ile ilgili günümüzde en kapsamlı kitaptır.

  Ölüm Nasıl Bir Duygu

  İçgüdüsel olarak yaşamak için savaşıyorsunuz. Bu otomatiktir. Bu bilinçli zihnin aklının alamayacağı bir şey, yani dünyanın dışındaki bir gerçeğin var olmasının mümkünatı. Madde dünyanın zaman ve boşlukla sınırlandırılmış olması. Biz buna alıştık. Biz doğduğumuzdan beri yaşamak ve gelişmek için eğitildik. Biz kendimizi bildiğimiz bileli harici uyarıcı alırız.

  Hayat bize kim olduğumuzu söyler bizde kabul ederiz. Bu çok otomatik ve çok beklendiktir.

  Vücudunuz yumuşar, kalbiniz durur, hava akımı olmaz, görme yeteneğini, hissiyatı, hareket yeteneğini kaybedersiniz, duyma hissi en son kaybedilmesine rağmen. Kimliğiniz sona erer.

  Bir zamanlar siz olduğunuz sadece hatırada kalır.

  Ölüm anında hiçbir acı yoktur. Sadece huzurlu bir sessizllik, durgunluk ve huzur. Fakat halen daha varsın, nitekim, daha kolay daha rahat. Süresiz olarak nefes almama, nefes almaktan daha doğal.

  Bir çok İnsana ölüm en büyük sürpriz ölümün hayatın sonu olmadığını farketmektir. sonrasında ister beyaz ışık olsun ister karanlık yada pozitif & negatif başka bir olay veya beklenen ve beklenmeyenin ortasında bir yer. En büyük sürpriz ise sizin yine kendiniz oldugunuzu anlamanızdır.

  Halen hatırlayabilir, görebilir, hareket edebilir, duyabilir, hissedebilir, sorgulayabilir, merak edebilir, şaka yapabilirsiniz (isterseniz tabii ki), son doğduğunuzdan bu yana halen daha hayattasınız, hemde fazlasıyla.

  Halen daha hayattasınız hem de fazlasıyla. Ölümden sonra son doğduğunuzdan bu yana çok daha fazla hayattasınız. Sadece daha farklı çünkü siz o şeffaf olmayan bedeni çeşitli filtre ve büyütmek, bakım geçerli gösterge için kullanmıyorsunuz. Sizlere her zaman birinin yaşaması için bedene ihtiyacı var diye öğretildi.

  Eğer ölmeyi umut ediyorsanız öldüğünüz zaman hayal kırıklığına uğrayacaksınız.

  Tek şey ölüm bir bakıma kurtuluştur, deri değiştirmektir, giydiğiniz çeketi çıkarıp atmaktır. (Burada ceket beden anlamında kullanılmıştır) öldüğünüz zaman sadece bedeni kaybedersiniz. Başka bir kayıp olmaz.

  Siz bedeninizde değilsiniz, o sadece sizin bir süreliğinize giydiğiniz bir şeydi, çünkü dünya alemi. onun süslü kurallarını örtüğünüz zaman son derece anlamlı daha kapsamlıdır.

  ..."

  Öte aleme geçiş otomatiğe mi bağlanmış?

  Dirilme farklı birşey mi?

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Üye Numarası
  149952
  Mesaj
  15
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  4
  Ölüme Yakın Deneyim şöyle açıklanıyor:

  ---------------

  Şuur, Şuurluluk ve Ölüme Yakın Deneyimler

  ÖYD: Ölüme Yakın Deneyim

  "ÖYDler ilk kez 1970in birinci yarısında Dr. Raymond Moody ve Dr. Michael Sabom tarafından yüzlerce hasta ile görüşmeler, titiz sorgulamalar, istatistikler sonucu Amerikan kamuoyunun ve insanlığın dikkatine sunulmuştur.

  ÖYD sırasında bedeninden uzaklaşan ruh varlığı için bedensel acılar sona erer. Birey, doktoruna veya yakınlarına kendisini duyurmak isteyip de duyuramadığını anladığı zaman ölmüş olduğunu idrak etmeye başlar. Yakınlarına, ölmediğini söylemek ister ama bir türlü irtibat kuramaz. Daha sonra, uzak, ucunda parlak ışık bulunan bir tünelden geçerek, aşkın bir aleme (şuur durumuna) varabilir. Tümüyle farklı bir gerçeklik düzeyine gerçek bir yolculuk yapar. Burada, daha önce ölmüş akrabaları, dostları ve kişilerin algılamalarına göre değişen ışıklı ruhsal varlıklarla karşılaşabilir. Araştırmalar, yaşanan her ÖYDnin birbirine benzer noktaları olabildiği gibi, birbirinden farklı deneyimleri de kapsayabildiğini ortaya koymuştur.

  Birey, içinde bulunduğu ortamda öylesine rahat ve sükûnet halindedir ki bedenine geri dönmek istemez. Ancak, kimi zaman henüz zamanı gelmediğine ikna edilerek, kimi zaman en sevdiği çocuğunu veya eşini bir daha göremeyeceği hatırlatılarak bedenine dönmesi sağlanır. Çünkü bu varlıkların doğmadan önce yaptıkları hayat planına göre henüz yapmayı planladıkları işleri bitirmemiştir. Bir başka ifade ile dünyadan ayrılma zamanı gelmemiştir. ÖYD yaşayan birey kendi derin şuurunun farkına varır ve gerek kendi derin şuurundan gerekse rehber varlıklardan bilgi alarak gerçekte kim olduğunun ve niçin yeryüzünde bulunduğunun ayrımına varır. ÖYD, gel geç dünya değerlerine gömülmüş bir varlığın uyanması için meydana gelmiş bir yardımdır adeta.

  ÖYD yaşayan kişilerin hayata karşı olan tutumlarının derinliği ve yönü değişir. Ölüm endişesi tamamen yok olmasa da azalır. Ölüm dediğimiz geçişin ne olduğunu önceden görmek ayrıcalığına ulaştıkları için anlayış ve kişiliklerinde tamamen pozitif yönde bir değişim olur. Tüm varlıkların sevilmeye layık olduğunu kavrarlar. Sevgi ve evrensel bilginin, ruhsal bilginin, hayattaki tek önemli şey olduğunu anlarlar. Önemli olanla önemsiz olanı ayırt etmeyi öğrenirler."

  ----------------

  Aşağıdaki örnekler ÖYD (Ölüme Yakın Deneyim) yaşamış kişilerin başlarından geçenlerle ilgili:

  ----------------

  Yaşanmış Bir Gerçek Ölüme Yakın Deneyim (Ölüm Son Değil...)


  "Zehirlenmişim, yanlış birşey yemiştim... ve inanın ruhumun bedenimden nasıl çıktığını yaşadım ve çıktığında ölü bedenimi yukardan izledim ve gittim. orası o kadar güzeldi ki, ezrail ve cebraili gördüm. onların uzun bembeyaz elbise vardı üstlerinde ve orda kalmak istedim. bir kısa köprü vardı, gitmek istedim oraya, orda bir ışık, bir nur vardı. o kadar rahatlatıcı, o kadar güzel anlatamam sizlere. ama vaktim gelmediği için beni geri gönderdiler... ruh bedenden çıktığında sanki bir 10 katlı binanın altından çıkmış gibi oluyor. ve orası çok çok ama çok güzel... iyi niyetli, iyi kalbli olalım birbirimize... gideceğimiz yerde güzel olsun, ve inanın orası var. benim kalbimin durup öldüğüme raporum var ve geri gelmemi doktorlar mucize olarak gördüler."
  --------

  "nedenini bilmiyorum ama hep böyledir. gidip gelenlerin çoğu aynı şeyleri söyleyip anlatıyorlar. gerek netten okuduklarım ve gerekse çevremdekiler buna benzer aynı güzel şeyleri yaşıyorlar.

  Sadece müslümanlardan değil de hristiyan olanlardan da okuyup bizzat duyduğum oldu"
  --------

  "bana da bir kez oldu... inanıyorum anlattıklarına. burda konunun birinde yazmıştım hatta. benim penisiline alerjim var verildiği an en fazla 15 dakikam var, kalbime vuruyor. bir nedenle ameliyat olmuştum. fakat kanımda iltihap olduğundan dolayı penisilin verdiler. allahdan hastanedeydim. hapı içtim, yaklasık 5 dakika sonra boğazımı hissetmemeye başladım. kalbim yerinden fırlıyacaktı sanki. hemen birşeylerin yanlış gittiğini anladım. son hamlede zile bastım. hemşirenin içeriye girdiğini en son hatırlıyorum. sesleri duyuyordum ama reaksiyon yoktu bende. bağırmalar vs vs. hepsini duydum. ama gerçek diyom yalansız, bir baktım ki tavandayım ben. aşağıya bakıyorum ve ben orda yatıyordum. bir ses vardı uğultu desem uğultu değil, ama hala ne olduğunu bilmiyorum. kocaman ışık, ama burdaki ışıklar gibi değil. hiç görmediğim renk çeşitleri vs vs. kendime bakıp durdum iyi hatırlıyorum. sonra rahmetli annemi gördüm birden. yanıma sakın gelmeeeee dedi. bir duvar gibi birşey vardı, ordan girecem, birşey beni itiyordu. ama her yer beyaz mı, krem rengi mi değişik ti yani. sonra bir baktım ki uyandım. titt tittttt sesleri var, her yanımda hortumlar. elektrik şoku ile kendime getirilmişim. anammmm o göğüs bölgem bir ağrıyordu ki o şokdan sonra, 8 dakika mı ne demişti doktor, yanlış olmasın tam hatırlamıyorum, ama o kadar bu dünyadan gidip gelmişim."
  --------

  Ölüme Yakın Deneyim Yaşayan Var mı - Sayfa 2

  "bende bunlara benzer bir deneyim yaşadım. sene 2003 çok ağır bir boğaz enfeksiyonu geçirdim ve hastaneye kaldırılmışım, hatırlamıyorum bile. ateşimi düşürememişler, 40 derecenin üzerinde. en son gözümü açtım ve babama baktım. sonrasında ise şarkılar mırıldanmaya başlamışım. derken aniden susmuşum. karanlık bir yolda, hatta tünel gibi bir yerde idim. sonunda kocaman pasparlak bir ışık vardı. ve oraya doğru yürümeye başladım. derken bir adam ki azrail olduğunu düşünüyorum. bu kişi yanıma yaklaştı ve bir ışıkla, bana yaşadıklarımı sanki bir tv gibi gösterdi. yaşadığım iyi veya kötü herşey unuttuğum herşeyi orda izledim. çok şaşkındım. aniden yatağımın üzerinde havada bedenimi, babamı ve dayımı gördüm, ağlıyorlardı. doktorlar kalp masajı yapıyorlardı. annemi aradım ve o kapının dışında yere yığılmış, hemşireler de onu uyandırmaya çalışıyorlardı. sesleniyorum ama duymuyorlardı. derken öldüğümü anladım. o karanlık tünele geri döndüm. azrail olduğunu düşündüğüm varlığa, ben öldüm mü, ama daha çok gençtim ben dedim. işin enteresan yanı, daha öncede imdadıma yetişen ve herkese yaşamı boyunca çok zor anlarında yardımcı olan hızır efendimizi yine aynı kılıkta gördüm. o bana yine aynı gülümsemesini yaptı. ve aniden geri döndüm. besmele çektim ve annemi çağırmalarını istedim. herşey havada iken gördüğüm gibi idi. çok garip bir deneyim idi. ve geri döndüğümde hayatın değerini anladım."
  --------

  Gerçekten söylendiği gibi bütün bu deneyimler, bedenin ruha giydirilmiş bir elbise gibi birşey olduğunu mu gösteriyor?

  Yoksa bütün bu yaşanan deneyimlerin arkasında daha başka şeyler mi yatıyor?

  Acaba bazı kötü ruh varlıklar, insanları yalanlara inanmaları için bunlara neden mi oluyorlar?

  Gerçekten de, "Astral Seyahat" adı verilen bu tür deneyimler birçok insanı ruhun ölümsüz olduğuna inandırtmıştır.


  İNSANLAR KENDİLERİNDEN GEÇEREK BAYILDIKLARINDA, UYKU İLE UYANIKLIK OLARAK ADLANDIRILAN ZİHİNSEL BİR EVREYE GİRERLER. BU EVRE TAM UYKU EVRESİ DEĞİLDİR.

  TAM BU ESNADA ZİHİNLERİNDE GÖRDÜKLERİNİ GERÇEK OLARAK ALGILARLAR. BU OLAYI TAM UYKU ESNASINDA GÖRECEK OLSALARDI RÜYA OLARAK ALGILAYACAKLARDI.

  BU YÖNTEM, İNSANLARI RUHLARININ ÖLMEDİĞİNE İNANMALARI İÇİN YAPILAN BİR ZİHİN KONTROLÜ YÖNTEMİDİR. İNSANLARIN RUHLARININ ÖBÜR ALEMDE YAŞAYACAĞINA İNANDIRTMAK AMACINI TAŞIYAN BİR ALDATMACADIR.


Benzer Konular

 1. Beden ölür ruh yaşar mı
  Karekent Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 05-06-2013, 01:15 AM
 2. Ölür Sol Yanım
  kasev Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-11-2009, 11:36 PM
 3. aşk bu ,doğar yaşar ve ölür...
  sempatikman Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2009, 10:53 PM
 4. Balıklar Ölünce
  dogangunes Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-10-2007, 06:46 PM
 5. Aşk tokluktan ölür...
  Nil@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-02-2007, 07:03 PM
Yukarı Çık