Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Evlilik ve Bekaret

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Evlilik ve Bekaret Konusununun içerigi kısaca ->> Hocamızın sohbetini izleyiniz BU KATOGORİDEKİ POPÜLER KONULAR : Domuz eti neden haramdır? Fethullah Gülen okulları ve dershaneleri... Bardak Kırılması Gelecek ...

 1. #1

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesaj
  763
  Rep Gücü
  6151
  selviler paylasimin icin tesekkürler , dinledim bastan sona kadar..

  Farkli farkli yorumlar gelebilir ama hoca efendinin aslinda en saglam aile temeli nasil atilir noktasinda genclere cok güzel mesajlar veriyor..

  Bakirligide cinsiyet ayrimi yapmadan ,Hz Meryem ve Hz Yahya örnegi ile hem genc kizlara hemde delikanlilara ...

  Ben cok begendim hem anlatisini hemde konuyu sunumunu

 3. #3
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  Bekaret konusu kadına vurulan bir prangadır, erkeği kontrol etmek mümkün olmadığı gibi toplum tarafından hoş görülmeside çok ciddi bir ayırımcılıktır. Gerçekte sadece kadına getirilen bu sınırlama erkeğin de hareket alanını daraltmakta ve para karşılığı ilişkiye sebep olmaktadır. Evlilik dışı ilişkilerin yaratacağı mahsurlar artık bu günkü toplumlar için geçerli değildir.
  Bu konudaki en önemli problem istenmeyen çocukların doğumu idi bu günkü doğum kontrol yöntemleri ile artık böyle bir sorun bulunmamaktadır.
  İkinci sorun ise nesebin tayinindeki zorluklardı, bu günkü tıp sayesinde çocuk henüz anne karnındayken bile nesebi %99,9 doğrulukla tespit edilebilmektedir. Dolayısıyla bu konuda sorun olmaktan çıkmıştır.
  Hocanın vaazında her ne kadar kadın ve erkek için evlilik dışı ilişki aynı derecede yasaklansa bile bu bir aldatmacadır. Sonuçta erkeğin bu ilişkisini kendi itirafı dışında tayin etme olanağı kadın için bulunmamaktadır. Burada ahlaki ödev doğrudan kadına yüklenmiş bir prangaya dönüşmektedir. Zaten uygulamada bakir olmadığı için her hangi bir müeyyideyle karşılaşmış erkekte bulunmamaktadır.
  Bu ahlaki anlayışın yarattığı acıklı sonuçlar her gün gazetelerde okuduğumuz kriminal hadiseler olarak karşımıza çıkmakta ve adına namus cinayeti denmektedir.
  Burada hükmün ne olduğundan daha önemlisi toplumun o hükmü nasıl anladığıdır. Toplumun bu konudaki hükümleri nasıl anladığı ise gazetelerin üçüncü sayfalarından açıkça anlaşılmaktadır. Bu nedenle hüküm cinayeti emretmez gibi hiç bir işe yaramayan açıklamalara iltifat etmemek gerekir.
  Kadının cinselliğini prangalamaktan başka hiçbir işe yaramayan ayrıca fuhuşun başat sebebi olan bu tür iki yüzlü ve cinsel ayırımcılıkla yüklü normların artık arkaik bir ahlaki anlayışın kalıntıları olduğu kabul edilmeli ve kadının prangaları kırılmalıdır.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye selviler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  189
  Rep Gücü
  3049
  AHLAKİ ÇÖKÜNTÜNÜN TEMELİ CAHİLLİKTİR..Erkek ve Kadın sorumlulukları olan canlılardır. Sorumluluğun bilincinde olması için Yüce Allah, insanı akıl ve irade ile nimetlendirmiştir. Aklını kullanmayanlara pislik yağdıracağını buyurmuştur....Aklını kullanmak sorumluluğun bilincinde olup doğruyu ve yanlışı ayırt ermektir.. Aklını kullanmayanlar ancak hayvanlar gibi yaşar. Allah kullarına zulum etmez. Aklını kullananlar erkek olsun kadın olsun namus ve kulluğunun bilincinde olup insan gibi yaşarlar....Ancak ve ancak Allahın emri doğrultusunda yaşayanlar insan gibi yaşarlar...
  Konu selviler tarafından (16-10-2012 Saat 10:40 PM ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye selviler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  189
  Rep Gücü
  3049
  Evlilik ve Bekaret konusu Güncelleme..

Benzer Konular

 1. Evlilik terapisi nedir? Kimler evlilik terapisi almalıdır?
  PEDAGOG AYKUT A Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-01-2010, 02:53 PM
 2. Namus ve bekaret arasındaki ilişki sizce nedir?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 10-09-2009, 04:00 PM
 3. Evlenirken bekaret önemli mi?
  EMRE Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 90
  Son mesaj: 09-09-2008, 06:58 AM
 4. Bekaret Kemeri
  Karakarizma Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 15-05-2007, 06:40 PM
 5. Evlilik Dışı Evlilik
  Karakarizma Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2007, 10:47 PM
Yukarı Çık