Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7
 1. #1
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  320
  Rep Gücü
  10732

  Peygamberimiz hayatında, hiç ESNEMEMİŞ olabilir mi?

  Günümüzde bizler Kur’an dan habersiz, din adına öyle şeylere inanıyoruz ki, bunu akılla, mantıkla, Kur’an ile izah etmek mümkün değil. İçimize fitne sokan, İslam ı yozlaştırmak adına içimize girmiş Yahudi fitnesi, bu konuda çok ustaca çalışmış ve de başarılı olmuştur.

  Sizlere bu konuda bir örnek vermek istiyorum. Lütfen bu örnekten yola çıkarak, bu söylenenleri değerlendiriniz, daha sonrada buna benzer yüzlerce hatta binlerce yanlışın ardı sıra nasıl gittiğimizin de değerlendirmesini, lütfen kendi nefsinizde yapınız.

  Aşağıdaki rivayet bilgileri, günümüzde çok güvenilen Buhari ve Müslim in hadis nakillerinden alınmıştır. Lütfen aşağıdaki sözleri önce değerlendirelim, daha sonra da, günümüz ilminin esneme konusuna verdiği cevaba bakalım. Acaba birileri İslam inancına ne fitneler sokmuş, farkına vara bilecek miyiz?

  (Uyku, yorgunluk veya can sıkıntısı halinde, elde olmadan, ağzın kendiliğinden açılarak, uzunca bir nefes alıp verme hali


  Bu hal bir bakıma dalgınlık ve gaflet haline benzer Bu ise Müslüman a pek yakışır bir durum değildir


  Bunun için Hz Peygamber (s a s ) bu konuda şöyle buyurmuştur:


  "Allah (c c ) aksırmayı sever fakat esnemeyi sevmez Bir kimse aksırıp "Elhamdülillâh" derse bunu işiten Müslümanların "yerhamükellah " diye karşılık vermesi gerekir Esneme ise şeytandandır Bunun için esneme ihtiyacı duyan kişi, mümkün olduğu kadar buna mani olsun Çünkü biriniz esnediği zaman şeytan ona güler" (Buhâri, Edeb, 165, 166; Müslim, Zühd, 54; Tirmizî Edeb, 1 4; Nesaî, Cenâiz, 52)


  Şeytanın gülmesinden maksat esneyenin içine düştüğü gaflet ve bitkinlik hali ile gülünç durumundan şeytanın hoşlanmasıdır
  Zaten inanan bir kişinin başına gelecek her kötülük, şeytanı memnun eder ve onu güldürür


  Şeytanı güldürmemek için kişinin esneme belirtileri olunca; hareket ederek elini yüzünü yıkayarak abdest alarak yorgunsa dinlenerek, bu gaflet halinden kurtulmaya çalışması gerekir


  Bütün bunlara rağmen esnemeden kurtulunamazsa esneme halinde ağzın el veya başka bir şeyle kapatılması İslâmi edep gereğidir Bir yazıda şöyle bir soru sorulmuş: Peygamberimiz (S A V) esnerken ağzını sol eli ile mi kapatırdı sağ eli ile mi? Cevabı şu; Hiçbiri

  Çünkü Peygamberimizin (S A V) esnediği hiç görülmemiştir
  Namazda esnemek şeytandandır. [Buhari]  Yukarıda yazılanları ben değerlendirecek değilim. Doğru olup olmadığını, aklı olan zaten anlayacaktır. Sorgusuz sualsiz iman etmeninde, ne denli büyük bir yanılgı olduğunu, bizleri Allahtan nasıl uzaklaştıracağını da fark edecektir.


  Şimdide gelelim bugünün ilmine, bakalım ESNEME konusunda yaptığı araştırmalar, da ne gibi sonuçlara ulaşılmış.


  (Henüz doğmamış bir bebek bile, 11. haftadan itibaren anne karnında esnemeye başlar. Doğduktan sonra, son nefesimizi verene dek ortalama 250.000 kez esneriz. Bu "çene esnetme egzersizi", aslen ciğerlerimizin çalışmasını düzenleyen koruyucu bir reflekstir. Ciğerlerimizde bulunan keseciklerin (karbon dioksit-oksijen dönüşümünün yapıldığı kesecikler) çökmesini önler.)

  (Esneme nedir? Neden yapılır?
  Esneme istemsiz olarak kademeli nefes almaları takiben kademesiz ve derin bir nefes vermedir. Alt çene ileri derecede açılır ve boyun adaleleri kasılır.
  Oluşunun sebebi; kanda birikmiş CO2′nin atılmasını temin etmek için boynun büyük toplardamarlarına baskı yaparak kanın temizlenmek üzere kalbe dönümünü hızlandırmasıdır. )

  (Esnemek görme gücünü artırıyor...

  Çinli bilim adamları yorgunluğun sinyali olan bazı hareketlerin, sadece uyarı anlamı taşımadığını, yapılmaları halinde organlara faydalı olduğunu bildirdi.


  Çin Uluslar arası Radyosu'nun haberine göre, esnemek göz kaslarının gevşemesine yardımcı olduğu gibi, gözdeki kan dolaşımını da hızlandırabiliyor, gözü parlatıyor ve rahatlatıyor.)


  (Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, sadece uykusu gelenin esnemediğini kaydetti. Prof. Dr. Aksu, esnemenin kandaki oksijen oranının düşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti. Aksu, esnemenin yalnızca insanlara özgü olmadığını, kuşlar ve memelilerle, bazı sürüngenlerin de esneyebildiğini söyledi. İnsanlarda esnemenin anne karnında 11'inci haftada başladığını ifade eden Prof. Dr. Aksu, "Vücudun oksijen gereksinimi koşullara bağlı olarak gün içinde değişir. Organizmanın artan oksijen ihtiyacı esneme ile karşılanır." dedi.)

  (Yeni yapılan araştırmada ortaya çıkan bulgular, yorulduğumuz zaman niçin esnediğimizi açıklıyor. Esnemek, beyni serinletiyor ve daha randımanlı çalışmasını sağlıyor.

  Esnemenin birincil amacı beyin sıcaklığını kontrol altına almak olduğunu açıklayan araştırmacılar, ortaya çıkan bulguların uykudan önce ve sonra niçin esnediğimiz, niçin belirli hastalıkların esnemeye yol açtığı, burundan nefes aldığımızda ve alnımız serinleyince esnemenin niçin durduğu gibi esneme hakkındaki çeşitli sırları çözdüğünü belirtiyorlar.

  Binghamton Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde araştırmacı Andrew Gallup, "Beyin bilgisayarlar gibidir. Serinlediği zaman daha iyi çalışır. Esnemek de beyni serinletiyor ve dolayısıyla daha randımanlı çalışmasına yol açıyor. Başka bir deyişle esneme bilgisayarlardaki vantilatörün işlevini görüyor" dedi. )


  Ne dersiniz, yazımın başında sizlere hatırlattığım rivayet bilgiler, sizce doğru olabilir mi? Peygamberimiz hayatında hiç esnememiş olabilir mi? Esnemek, sizce şeytandan mıdır, yoksa Yüce Rabbimin yarattığı kullarının en önemli ihtiyacımıdır? Yorum sizlerin.

  Bizlere düşen Allahın rehberiyle yatıp, Allahın rehberiyle kalkmak olmalıdır. Eğer bunu yaparsak, dine nifak sokmaya çalışanlar yanımıza bile yaklaşamazlar. Yok eğer, sen Kur’an dan anlayamazsın diyenlere kanıp, onu yüksek bir yere asmış isek, birde üstüne üstlük Rabbin sakın velilerin ardına düşmeyin uyarısını göz ardı edip veliler, şeyhler edinmişsek, işte o zaman akı kara, karayı ak görmemiz kaçınılmaz olacaktır.


  Dilerim Rabbimden Kur’an ı rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler üzerinde düşünen aklını kullanan, kendi imtihanına bizzat kendisi hazırlanmak adına, çaba gösteren kullarından oluruz.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Elbette ki ihtiyaçtır.Namazda engel olunabilmesi mümkündür.ama bunların aşılması gerektiğine inanıyorum.Çok yorgun olan bir insan esner .Allahım bir de açıklama yapıyorum :(

 3. #3
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  Bunlar çok basit şeyler, kişi bunlarla vaktini geçireceğine daha faydalı şeyler yapıp rabbine yaklaşma ve günahlarından af dileme yollarını arasa çok daha iyi olur diye düşünüyorum ...

 4. #4
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Eyvah esnedim şeytanın etkisi altındayım günahkarım gibi triplere girmeye gerek yok .
  Görevlerimiz belli ...

 5. #5
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eyvah esnedim şeytanın etkisi altındayım günahkarım gibi triplere girmeye gerek yok .
  Görevlerimiz belli ...
  Keşke görevlerimizin farkında olabilsek, işte o zaman istem dışı bir davranış olan esnemeyi bu kadar büyütmezdik ...


  Artı şunuda eklemek ve bilincinde olmak lazım şöyleki .eğer normal bir zamanda esniyorsak bu çok doğal bişey

  amaaaa eğer Kur'an-ı Kerim okurken veya başka bir ibadetle meşgülken devamlı şekilde esneme tutuyorsa kabul etmek gerekiyor ki bu şeytanın oyunlardandır ...
  Konu Venhar tarafından (07-09-2011 Saat 08:46 PM ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Evet namazdayken esnemek gerinmek olmaz.Ders çalışırken de bazen oluyor ya ;)
  Ciddiye almak gerek.Onun dışındakiler tam bir safsata

 7. #7
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  Evet namazdayken esnemek gerinmek olmaz.


  Evet aynen de öyle :)

Benzer Konular

 1. İş hayatında diyet
  dogangunes Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2010, 06:38 PM
 2. Önceki Hayatında Kimdin ?
  Gül@y Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 14-09-2008, 11:29 PM
 3. İş hayatında kadın önyargısı
  Nil@y Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2008, 09:31 AM
 4. Erkeğin hayatında kadın belirleyici
  Nil@y Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2008, 10:11 AM
 5. ATATÜRK'ÜN hayatında 19 RAKAMI
  Runaw@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-11-2007, 11:54 PM
Yukarı Çık