Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 Toplam: 9

Kadir gecesi mesajı

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Kadir gecesi mesajı Konusununun içerigi kısaca ->> Selam! Adana İl Müftüsü İsmail Canbolat’dan Kadir Gecesi Mesajı Gece ve gündüz, ilahi seyrinde akıp giderken, insanlar için büyük önem ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Kadir gecesi mesajı

  Selam!

  Adana İl Müftüsü İsmail Canbolat’dan Kadir Gecesi Mesajı


  Gece ve gündüz, ilahi seyrinde akıp giderken, insanlar için büyük önem taşır. Cenab-ı Hakk’ın yarattığı kainattaki her şey bir düzen içinde varlığını devam ettirirken ve bütün alem mecraın da seyrederken bazı gün ve geceler vardır ki, daha büyük önem arzeder.Nasıl ki, Ramazan ayı diğer aylara nisbetle daha kudsi ise Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri de diğer gecelere nisbetle daha faziletlidir. Bu saydığımız gecelerin içinde en faziletlisi ise şüphesiz ki “KADİR GECESİ” dir. Bu öyle bir gecedir ki içinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Bu, Kur’an’ın ifadesidir.

  Kur’an-ı Kerim’in Kadir suresinde Allah (c.c.) şöyle buyurur.
  “Gerçek biz Kur’an’ı, Kadir Gecesinde indirdik.
  Kadir gecesinin o büyük fazilet ve şerefini sana bildiren nedir?
  Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
  O gece melekler ve Cebrail arza Rabbinin izni ile her bir iş için inerde iner.
  O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir esenliktir.”  Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde: “Kadir gecesini arayın. Kim onu ararsa Ramazan Ayının 27. sinde arasın” buyurmuştur. Bu sene Kadir Gecesi ise; 26 Ağustos Cuma’yı 27 Ağustos 2011 Cumartesi’ye bağlayan gecedir. Kadir gecesi niçin çok faziletli bir gecedir?

  1- İnsanoğlunun hidayet kaynağı olan, doğruyu yanlıştan ayıran, Allah’a inanmayı ve yalnız ona itaat etmeyi ilan eden, mal, can ve namus emniyetini temin edip insanlık ve kardeşlik duygularını, hak ve adalet mefhumunu yayan Kur’an-ı Kerim bu gece inmeye başladığından kadir gecesi faziletli bir gecedir.

  2- Kur’an’ın gelişiyle peygamberimizin elçilik görevi bu gece başlamıştır. Onun için bu gece faziletli bir gecedir.

  3- Rahmet ve tevbe kapıları açık olup, Allah’ın af ve mağfiretinin coştuğu bir gecedir. Değerli Kardeşlerim; İşte böyle rahmetli ve bereketi bol bir gece ile karşılaştın. Gelecek yıl ya kısmet olur veya olmaz. O’nun için bu geceyi gafletle geçirmeyelim.
  Kıyamete kadar beşeriyete rehberlik yapacak olan bir kitabın yeryüzüne iniş günü ve bunun yıldönümleri elbette müstesna bir gün olmalı, coşku ve heyecanla bu gece ihya edilmelidir.

  Bu gecede, insan önce günahlarına tevbe edip pişman olmalı, bir daha o günahlara dönmemeye karar verip Allah’tan af dilemeli, üzerinde kul hakkı varsa, onu sahibine iade etmelidir.

  Geceyi uyku ile değil ibadetle, Kur’an okumakla, zikir ve tefekkürle dua ederek geçirmeli, kendisi ve ahirete göçen yakınları için Allah’tan af dilemeli, bol bol namaz kılmalıdır. Hayır, hasenat ve iyilikler yaparak fakir-fukarayı sevindirmeli, hayra yol açan işler ile günahlardan dönme konusunda karar vermelidir. Bilhassa peygamberimizin yaptığı şu duayı çok tekrarlamalıdır.
  “Ey Allah’ım sen affedicisin, affı seversin. Beni affet”.
  Kur’an-ı Kerimdeki şu duaları da tekrar edelim.
  “Rabbimiz bizi mutluluk yoluna erdirdikten sonra kalplerimizi kaydırtma.
  Bize tarafından rahmet bağışla.
  Şüphe yok ki sen sonsuz bağışta bulunansın.”


  “Rabbimiz; bize dünyada da iyilik ver, Ahirette de bizi cehennem azabından koru.”

  Bu gecede Anne; babamız, evlatlarımız, şehitlerimiz, ülkemizin, birlik ve beraberliği Vatanımız ve Milletimizin, mutluluk ve selameti ve afetlerden muhafazası için dua etmeyi de ihmal etmeyelim. Camilere koşarak namazlarımızı topluca cemaatle kılalım. Bu gecede camilerde yapılacak olan vaaz ve nasihatleri dinleyelim. İşlediğimiz amellerin vicdani muhasebesini yapalım. Fitre ve Zekâtlarımızı vermediysek verelim, günahlardan, kötülüklerden Rabbimize sığınalım. Bu gecede bolca kaza namazı ve nafile namaz kılalım, Kur’an okuyalım. İnsanlığın huzur ve barışı için Rabbimize dua ve niyazda bulunalım. 26 Ağustos Cuma günü yatsı namazından önce, Sabancı Merkez camiinde sunacağımız Vaaz ve Mevlit progr***** tüm halkımızı davetlidir.

  Bu duygu ve düşüncelerle İlimiz merkez, ilçe, belde ve köylerinde bulunan bütün hemşerilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyorum. Bu gecenin İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ediyorum”

  KADIR GECENIZ MUBAREK OLSUN!

  Diyanet Haberler | Teşkilatın Haber Merkezi - İsmail Canbolat’dan Kadir Gecesi Mesajı

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Mesaj
  1.640
  Rep Gücü
  14450
  selam eder tum insanlik aleminin bende mubarek kadir gecesinin hayirlara vesile olmasini dilerim. yuce Allah hepimizin dualarini kabul etsin dilerim.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Selam
  Diyanet İşleri Başkanı'ndan Kadir Gecesi mesajı

  Rahmet, mağfiret ve arınma iklimi Ramazan-ı şerifin son günlerine yaklaşırken, önümüzdeki 26 Ağustos Cuma gününü Cumartesiye bağlayan gece, her yıl kadrimizi yüceltmek üzere gelen mübarek Kadir gecesine kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşayacağız.

  Taşıdığı sayısız ilim ve hikmetleriyle kudsiyyetini bizzat Kur’an-ı Kerim’den alan bu gece, bütün Müslümanlar için her zaman derin bir ilgi ve saygıya mazhar olmuştur. Kur’an-ı Azimüşşan’ın leyle-i kadir’le birlikte kendi semâmıza inmeye başlaması, hiç kuşkusuz, sadece biz Müslümanlar için değil aynı zamanda tüm insanlık için de yüksek bir şeref ve iftihar vesilesi olmuştur. Çünkü Kur’an’ın rahmet mesajları tüm insanlığı kuşatmak üzere gönderilmiş, bütün insanları karanlıklardan aydınlıklara çıkarmayı ve onlara Hakk’ı batıldan ayırabilmek için sunduğu şaşmaz ve eskimez ölçüleriyle yön göstermeyi hedeflemiştir.

  Kadir suresinde ifade edildiği gibi Kadir gecesini bin aydan daha hayırlı kılan şey, şüphesiz, Kur’an’ın ilk nüzulüne şahit olmuş bir zaman dilimi olmasındandır. Binaenaleyh Kur’an’ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda Kadir gecesini ihya etmiş oluruz. Kur’an’ın hak, hakikat, ahlâk, adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bin aylık manevi gelişmeler yaşayabiliriz. Kur’an’ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah’ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere ineceklerini bilebiliriz.

  Kadir gecesini idrak etmekten maksat, o gün yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail aleyhisselâma eşlik edecek bir maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmaktır. Bir hüküm ve karar gecesi olarak bilinen bu gecede her birimize düşen, İslâm’ın hemen her konuda belirleyici temel kriteri olan takvaya yönelmek, Allah’a yakın olmayı başka her bir şeye yakın olmaktan daha aziz ve üstün tutmaktır. Dünyada olup bitenlere karşı duyarsızlık, Kur’an’ı hayatın hiçbir evresinde hatırlatmayan bir dünya talebi ve ilahî hikmete pek az rağbet eden bir duyarlılıkla bu gecenin ihya edilemeyeceği açıktır. Eşref-i mahlûkat sıfatıyla Cenâb-ı Hakk’ın emanetini müdrik olan bir kulluk, her şeyden önce bu geceyi bir af ve mağfiret şölenine dönüştürerek kendini yenileme durumunda mümkündür. Bu şölen başta Afrika kıtasında yaşayan kardeşlerimiz olmak üzere açların, yoksulların, mağdurların, mahrumların, topyekûn zayıf bırakılmışların haklarına dikkat kesilmeyi, buna karşılık yapıp ettiklerinden, arayıp bulduklarından dolayı şımaran, azgınlaşan, kendini mutlaklaştıran her düşünceye karşı da bir tavır almayı zorunlu kılmaktadır.

  Kadir gecesini ihya, başta büyük zorluk ve sıkıntılar yaşayan Müslüman kardeşlerimiz olmak üzere zaman ve mekân sınırlaması gözetmeksizin bütün kardeşlerimize yakın durmayı, onların dertleriyle dertlenmeyi, acılarına ortak olmayı, din ve dünya tasavvurumuzu altüst eden her tür marazi tutum ve düşünceye karşı bünyemizi yenilemeyi, hayırda yarışırken şerden mütemadiyen uzak durmayı gerektirmektedir.

  Bu geceyi, Yüce Allah’a kendi iç dünyamızı açabileceğimiz, günahlarımızdan af ve mağfiret dileyeceğimiz, yapıp ettiklerimizin muhasebesini yapabileceğimiz bir lütf-i ilahî olarak değerlendirelim. Aynı şekilde Kadir gecesinin değer ve kıymetini gereken âdâb ve erkân içinde takdir ederken, bu gecenin, kendimizi yeniden inşa etme yolunda bir itiraf, yüzleşme ve hesaplaşma fırsatı sunduğunu da layıkıyla idrak edelim.

  Bu duygu ve düşünceler içinde bütün vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve topyekûn İslam âleminin mübarek Kadir gecelerini en içten dileklerimle kutluyor, bu gecenin hayır ve bereketiyle hepimizi feyizlendirmesini Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.

 4. #4
  redyellow
  Misafir..

 5. #5
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  1000 aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin Süpermeydan Ailesine ve tüm müslüman alemine sağlık-mutluluk-başarı getirmesini dilerim...Daha nice Kadir gecelerine....

  Sağlıcakla kalınız...

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278
  Kadir gecesi duaların, dileklerin kabul ve makbul olması en muhtemel hayırlı gece, inananlara hayırlara vesile olsun. Amin.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  İst.
  Mesaj
  404
  Rep Gücü
  13435
  Kadir gecesine girerken sevincin percinle$tigi iki satir dua ile hatirlanmak ne guzel.... Belki hatirlanmadik, belki unutulduk, belki de silindik
  Kadri yuksek bu gecede....

  Unutulmamak umuduyla gecmi$ kandiliniz hayirlar dogursun.....

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Tüm İslam aleminin mübarek kadir gecesini tebrik eder,hayirlar getirmesini temenni ederim...

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Kadir Gecesi mesajı

  Selam!  “Kadir Gecesi, cahiliyenin zilletine gömülmüş zihinlere Rabbini bildiren bir gecedir…”

  Kadir Gecesi öyle bir gecedir ki, cahiliyenin zilletine gömülmüş zihinlere Rabbini bildirmeye; varoluş amacından kopmuş, nerden gelip nereye gittiğini unutmuş, yolunu şaşırmış insanlığa unuttuklarını hatırlatmaya gelen yüce kitabımız Kur’an, Ramazanın kalbi olan bu gecede inmeye başlamıştır. Bu mübarek gece vesilesiyle Allah, bize her yıl tekrar ve tekrar hatırlatıyor ki Kadir Gecesini, ancak Kur’an’ın kadrini bildiğimiz oranda hakiki manada ihya etmiş oluruz. Bu gecenin kadrini gerektiği gibi bilebilmek için evvela, Allah’ın sonsuz lütfu olarak kapımıza kadar gelmiş Kur’an nuruna yüreğimizi sonuna kadar açmamız gerekmektedir. İçimizin karanlıklarını, paslanmış gönül aynamızı hece hece, ayet ayet, sure sure ilahi sözün nurlu kandilleriyle aydınlatmamız gerekmektedir. Her ayeti ahlaki dünyamıza işleyerek, varlığımızı onun üzerinden şekillendirmemiz ve kul olarak yaşantımızı onun üzerinden inşa etmemiz gerekmektedir.

  “Kuran’la bağımızı artırarak ömürlerimizi onarabilir, barış ve esenlik mesajlarının idrakine varabiliriz…”

  İnsanlar olarak bizi hakka, adalete, ahlak ve fazilete çağıran; insana insan olarak yaşayabilme, toplumlara ise medeniyet seviyesine çıkabilme yolunu açan bu rahmet yüklü kitapla olan bağımızı, akıl ve yürek gücümüzle arttırmamız ve kuvvetlendirmemiz gerekmektedir. Ancak bu sayede bin aydan daha hayırlı gecenin kıymetini ona hak ettiği nispette verebiliriz, ömürlerimizi onarabiliriz, ömrümüze bereket katabiliriz. Ancak Kur’an’la irtibatımız ölçüsünde yeryüzüne inen meleklerin getirdikleri barış ve esenlik mesajlarının idrakine varabiliriz.

  “Kuran’dan uzaklaştığımız her an kendimizden de uzaklaşıyoruz…”

  Zira her sene insanoğlu için bir bağış gibi gelen Kadir Gecesini değerli kılan bu yüce kitap, ne öylece evin duvarında asılı durmak için, ne de sırf mezarlıkta ölülerimizin başında okunup kapatılmak için indirilmiştir. Çünkü o; ayet ayet, üstünde düşünülerek okunmak, öğüt alınmak ve insanın kadrini arttırmak için bütün insanlığa gönderilmiş bir kitaptır. Çünkü o; insanoğluna kâinatı anlamayı ve okumayı öğreten, anlatan, misal veren, öğüt veren, telkin eden yaratılış bilgisinin ders kitabıdır. Unutmayalım ki, kutsal sözlerin ağırlığını taşıyan mübarek Kur’an’dan uzaklaştığımız her an kâinata ve kendimize yabancılaşıyor, Kadir Gecesi gibi hikmeti bol gecelerin idrakinden ve en mühimi de bizi var eden yüce Rabbimizden uzaklaşıyoruz.

  “Bugün Kuran’ın rahmet yüklü mesajını idrak edemediğimiz için Müslümanlar olarak ateş çukurunun etrafında bulunuyoruz…”

  Bugün onun rahmet yüklü mesajlarını idrak edemediğimiz için Müslümanlar olarak ateş çukurunun etrafında bulunuyoruz. Bizlere vadedilmiş olan ahsen-i takvim iken esfel-i sâfilîne doğru yol alıyoruz. Ellerimizde kardeş kanı var, dillerimizde acı ağıtlar, hanelerimiz viran... Mabetlerimizin akisleri kan gölüne düşüyor bugün... Ne yazık ki bugün, insanlığın topyekûn kadrini yitirerek zillete duçar olduğu günleri yaşıyoruz. “Bir insanı yaşatmak bütün insanlığı yaşatmak gibidir.” ilahi sözü, yüzyıllar öncesinden insanlığı yaşatmaya çağırmışken, hâlâ dünyanın dört bir yanında mazlum kanının aktığı, küçücük çocukların katledildiği, anaların elleri sinesinde gözyaşı döktüğü, kardeşin kardeşe gözünü kırpmadan kıydığı bir çağda yaşıyoruz. İstiklal Şairimiz M. Akif’in ifadesiyle din namına dindaş öldüren biçare dindaşları seyrettiğimiz bir zaman diliminde yaşıyoruz.

  “İslam coğrafyasına uygulanan zulüm, mübarek zamanlarımıza gölge düşürmemelidir. Zira Müslüman ruhu ancak bu zamanlarda gerçek anlamda dirilebilir…”

  Bununla birlikte, İslam coğrafyasını bir mazlumiyet coğrafyası haline getirmek isteyenlerin uyguladığı zulüm, şiddet, cinayet ve tüm insanlık dışı eylemler mübarek zamanlarımıza gölge düşürmemelidir. Zira Müslüman ruhu ancak bu zamanlarda gerçek anlamda dirilebilir. Kadir gecesinin şuuruna varan her bir Müslüman, Fatihâ’dan Nâs’a kadar her bir ayetle yıkılan bir tarafını onarabilir. Bizler Müslümanlar olarak kitabımızın mesajlarına verdiğimiz değer nispetinde Allah’ın ve meleklerinin bu gece fecre kadar yeryüzüne indirdikleri barış ve esenliğin şuuruna varabiliriz. Bu şuuru hissedebildiğimiz ölçüde İslam’ın ve Müslümanların fecrine yaklaşabiliriz. Unutmayalım ki ümmetin fecrine yakınlığımız, leyle-i kadrin fecrine yakınlığımız kadardır.

  “Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua ederek Kadir gecesini ihya edin…”

  Kadir gecesi vesilesiyle bir kez daha vicdanı olan herkese ve âlem-i İslâm’a bir çağrıda bulunmak istiyorum. Vicdanını kaybetmiş tüm insanlığın gözü önünde vahşice bir katliamla karşı karşıya kalan mazlum ve mağdur Gazze halkına, masum çocuklara, kadınlara ve insanlara dua ederek Kadir gecesini ihya etmeye davet ediyorum.
  Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslam âleminin mübarek Kadir Gecelerini en güzel dilek ve duygularla tebrik ediyor; Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını, topyekûn insanlığın ve bilhassa İslam dünyasının geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını, akan kan ve gözyaşının zaman kaybetmeden durmasını, Ramazan Bayramına sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
  Musluman
  Geceni Ibadetle gecir,
  Umulurki rahmet edilenlerden olursun!!!

Benzer Konular

 1. Kur'anı Kadir Gecesi'nde indirdik.
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 23-07-2014, 08:51 AM
 2. Kadir gecesi
  Karakarizma Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 04-09-2010, 04:08 PM
 3. şanlı kadir gecesi
  d.feneri Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 16-09-2009, 07:15 PM
 4. Bardakoğlu`ndan `Kadir Gecesi` mesajı
  mopsy Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-09-2009, 02:33 PM
 5. Kadir gecesi kılınacak namaz
  d.feneri Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 10-09-2009, 07:59 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık