Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kaza ve kader

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Kaza ve kader Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kader, Allah-ü Teala’nın olacak olan bütün her şeyi önceden bilmesi kaza da bu bilinenin vakti ve zamanı gelince vuku bulması,

 1. #1
  İNCİ
  Misafir..

  Kaza ve kader

  Kader, Allah-ü Teala’nın olacak olan bütün her şeyi önceden bilmesi kaza da bu bilinenin vakti ve zamanı gelince vuku bulması, olmasıdır.

  İnsan kaderin mahkumu mudur? İnsan sadece Allah’ın yazdıklarını yapabilen bir figüran, bir oyuncu mudur? İnsan yaptığı işlerden ne ölçüde sorumludur?

  Yapılacak işlerde karar verme yetkisi insana aittir. İnsan kendi hür iradesi ile adam öldürme, öldürmeme içki içme içmeme...işlerine karar verir. İnsan düşünür, karar verir ve yapar. Allah-u Teala hiç birine müdahale etmez. Her şeyi insan kendisi yapar . Sonuçta da iyilik yaparsa cennete kötülük yaparsa cehenneme gider. Allah-u Teala işi yapan insana müdahale etmez sadece iyilik yap diye teşvik eder. Kötü işleri (içki, kumar, zina...) yasaklar ve yapmamamızı ister. Ama karar verme yetkisi insana aittir ki verdiği karara göre ya cennete ya da cehenneme kendisi gidecektir. Allah kulunun yapacağı olaya müdahale etmez. Sadece ne karar vereceğini önceden bilir. Ama bilmesi insanın fiilini, eylemini etkilemez. Çünkü insan Allah’ın kaderine ne yazdığını (yani ilerde kendi hür iradesi ile ne yapacağını ) bilememektedir.ÖZET :İNSANLAR ALLAH'IN YAZDIĞINI YAPMIYOR , ALLAH "İNSANLARIN NE YAPACAĞINI" ÖNCEDEN BİLİYOR. Kullarının önceden ne yapacağını bilemeyen bir tanrı “Allah” olamazdı. Buradaki tek soru insanın ne karar vereceğine müdahale etmeyen Allah’ın olayı olmadan önce bilmesidir.

  Kamer:52: "Onların yapmış oldukları" her şey defterlerdedir."


  Zaman, önce, sonra, olayın anı... bütün bunlar insanlar için söz konusudur. Yani zaman insan için söz konusudur. Allah için söz konusu değildir. İnsanı yarattığı gibi zamanı da Allah yaratmıştır. Allah yarattığına mahkum olamaz, onunla sınırlandırılamaz. Allah bütün zamanı ve zamanları görür. Tıpkı bizlerin sınıflarımızda bulunan tarih çağları şeritlerimizde 1453’te İstanbul’un fethedildiğini 1783’te Fransız İhtilalini gördüğümüz gibi. İşte Allah-u Teala da yarattığı zamandaki olayları görür, bilir ve yazar. Kim bilir belki de Allah-u Teala’nın katında kıyamet çoktan kopmuştur. Fakat biz insanlar hür irademizle bağımsızca işlerimizi yapıp ömrümüzü tamamlamaktayız.

  Önceden bilmek olayı etkiler mi?

  Bilim adamları güneşin tutulacağı zamanı önceden hesaplayabilmektedirler. Yani bilim adamları önceden güneşin tutulacağı zamanı bulup bunu takvimlere, kitaplara yazmaktadırlar. Ama güneş tutulduğu zaman bilim adamları bunu yazdığı için tutulmamaktadır. Şartlar nedenler oluşmuş ve vakti gelince güneş tutulmuştur. Bilim adamları sadece bu şartları nedenleri önceden bilip güneş tutulma zamanını hesaplamaktadır. İnsanlar bazı olayları önceden bilmektedirler. Ve bu bilmeleri olayı etkilememektedir. İnsanlar bile bildiğine göre insanları yaratan Allah her şeyi önceden görür, bilir, işitir ve yazar.

  İnsan olaylara yüksekten baktıkça daha uzağı görebilir. Bir apartmandan ayrılan bir insan düşünelim. Onu yolcu eden kişi misafirinin az ötede önüne çıkacak katilini göremez. Ama aynı apartmanın damındaki bir insan ise o katili görebilir. Yüksekten helikopterle geçen bir insan ise o katili yakalayabilecek polisi görebilir. Yani olaylara yukardan baktıkça olayların sonrasını görme ihtimali de artar. O halde büyüklerin en büyüğü olan olaylara en yüksekten (ve aynı zamanda en yakından) gören Allah’u Teala elbette zamandan kayıtsız olarak her şeyi olmadan önce bilir, görülmeyeni görür ve okunmayan bir yazı ile (alın yazısı) yazar. Zaten görülmeyeni olacak olanı bilmese bu bir eksiklik olur ki Allah’u teala için bu söz konusu değildir.

  Hayır ve şer (iyilik ve kötülük) Allah'tansa insanın suçu nedir?

  Allah’u Teala insana iyilik ve kötülük yapma yeteneği vermiştir. Sonra kuldan iyilik yapıp cennetine girmesini istemiştir. Allah kuluna akıl irade vermiş ve yaptığı işin sonucundan kendisini mesul tutmuştur. Kısaca iyiliği ve kötülüğü yapan insandır. Allah o iyi veya kötü işi yapan kişiye o işi yapabilme gücü verir. Fakat bu gücü verme işi insanın iradesine, isteğine göredir. Yani insan neyi isterse (iyilik veya kötülük) Allah onu yaratır kı sonucundan da insan kendisi mesul olabilsin, kendi iradesinin sonucuna katlanabilsin . Allah iyi ve kötülüğü gösterir sonuçlarını (cennet, cehennem) söyler iradeyi insana bırakır. İsteyen cennete isteyen cehenneme gider. Allah’u teala hep iyiliğimizi ister. Mesela bir yol düşünelim yolun iki tarafında beyaz ve kırmızı ışık veren sınır taşları vardır. Elimizde trafik rehberi önümüzde kılavuz olan bir trafik polisi vardır. Ayrıca Allah insana akıl da vermiştir. Şimdi polis yolu gösteriyor, trafik rehberi yol hakkında bilgi veriyor sınır taşları yolun sınırlarını çiziyor akıl da doğru yol bulabiliyorken bir kişi bu yolda kaza yapsa, yoldan çıksa uçuruma düşse suç kimde olur? Şoförde mi, kılavuz (polis) da mı, rehber de mi, sınır çizgisi taşlarında mı?

  Aynı şekilde Allah insana sınır çizmiştir. Bu taşlar ayet ve hadislerdir. Trafik polisi peygamberdir. Trafik rehberi kitabımız Kuran’dır. Aklı da Allah vermiştir hala daha insan uçuruma, cehennem çukuruna düşerse suç insanda olmaz da kimde olur?

  Şura suresi ayet 30: " Sizin başınıza gelen kötülükler ancak elinizle kazandıklarınızın, yaptıklarınızın sonucudur. "

  Bir musibetle mi karşılaştık o bizim kendi elimizle yaptığımız kötülüklerin doğal sonucudur. Başka suçlu aramak sorumluluktan kaçmaktır. Mesela bizler kendi elimizle (parfümle, egzozla...) ozon tabakasını deliyor sonuçta güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyoruz.

  İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu. Hatalarını anlar ve dönmeleri umulur diye Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattırır ( Rum:41)


  Allah bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’den sonra helak etme cezasını kıyamete dek kaldırmıştır. (Enfal suresi 32. Ayet) yani çok kötü, pis, ahlaksız, katil bir toplum var. Allah’u Teala onları niçin helak etmiyor? Sorusunun cevabı yukarıdaki ayettir. ALLAH TOPLU HELAK CEZASINI KALDIRMIŞTIR FAKAT KISMİ UYARI CEZALARI VEREBİLMEKTEDİR...


  Doğal afetler bir musibet midir?

  Allah bizlerden düşünmemizi, tevekkül etmemizi (tüm tedbirlerimizi alıp, işin gücümüzü aşan ksmını dua ile Allah’a havale etmemizi) istiyor.

  İnsan deprem bölgesinde ev yapıyorsa tedbirini almalı, depreme dayanıklı evler yapmalı, ırmak kenarında ev yapıyorsa sellere karşı tedbirlerini almalıdır. Yoksa hiç bir tedbir almadan deprem, sele maruz kalırsa sonuç bir musibet değil katliam olur. Ama kişi tedbirini alır, her önlemini yerine getirir sonrada doğal afetle can-mal kaybına uğrarsa işte imtihan ve tevekkül burada başlar. İmtihan olan musibetler yani tedbiri aldıktan sonra bir bela başımıza gelirse buna nasıl bakmalıyız.

  Ayrıca Kur’an bizlere kul hakkının yenildiği, adaletin olmadığı, zulmün hakim olduğu yerlere bela ve musibetlerin hakim olacağını bildirir.

  Her musibet, bela müminler için hayırlıdır. Bizler görüş açımızın sınırlı olması ve geleceği bilemememizden dolayı başımıza gelen kötülüğü her boyutuyla tam idrak edemememiz nedeniyle olayların hayır boyutunu görememekteyiz. Mesela yolda koşarken ayağımız taşa takılsa ve düşsek kızarız, bağırırız. Halbuki düşmeyip hızla koşmaya devam etseydik köşeyi dönünce karşımıza çıkacak hızla gelen arabayı göremeyip bize çarpmasına engel olamayacaktık. Ama o düşme bizi ölümden korumuş olmaktadır, dizimizin ağrıması pahasına.

  Kangren olmuş el kesilir bu kötü bir olaydır. Ama o kötü görülen olay yapılmasa bu kez kangren bütün vücudumuza yayılacak ve ölmemize sebep olacaktır. Şimdi hastanın doktora “acemi adam elimi niye kestin !” diye sorması doğru olur mu? Asıl kötülük o eli kangren yapmayacak şekilde korumamaktır: (şura :30). Her kötülüğün sebebi yine insanın kendisidir. Hatta Kur’an da bazı insanların kalplerinin mühürlendiği bizlere bildirilir. Yine Kur’an bu kişilerin kendi kötü fiillerinin sonucunda kalplerinin mühürlendiğini bizlere haber verir.

  Peki neden fakirlik, sakatlık, kör, topal insanlar var?

  Öncelikle çöpçü, temizlik işçisi... gibi mesleklere ihtiyaç olduğunu belirtelim. Eğer onlar olmazsa idi ortalık pislikten geçilmezdi. Önemli olan meslekler arasında uyum olması, ahengin sağlanmasıdır....

  Neden kör, âmâ insanlar vardır?

  İnsanlar ibret alsın görüp düşünsün, şükretsin ve kendilerinin aynı hallerle imtihan edilmedikleri için Allah’a hamt ve dua etsinler diye.Bu durumda olanlar ise imtihan oldukları bilinciyle sabredip isyan etmediklerinden dolayı kıyamet günü cenneti kazanabilmeleri için .

  İslam musibete uğramayan, zengin insanları şükre davet eder. Fakir belaya düçar olanları fakirlikten, musibetten kurtulmak için tüm çabanla gayret ettikten sonra hala gidişatı düzeltememişse imtihan bilinciyle hareket edip sabretmeye davet eder. Şükretmeyen zengin, sabretmeyen fakir imtihanı kaybetmiştir.
  Mesela düşünelim , -Allah o imtihandan muhafaza eylesin ama - spastik bir çocuğu olan bir aile düşününüz.Vuruyor, kırıyor, hatta etrafı ateşe bile veriyor bazen o çocuk...Şimdi herkes düşünür, "o aile o zeka özürlü çocukla imtihan olunuyor " diye...Peki sorarım size , bazen etrafı yakan, yıkan, arabaları ateşe veren, sağa sola saldıran "üniversiteli " pkk sempatizanı gençleri...şimdi onlar "akıllı, okuyan, imtihan kazanmış,..." insanlar.Soralım şimdi:spastik engelli olanlardan farkları ne onların...?!Hiç olmazsa spastiğin teşhisi belli.Pkk'lı gençlerin ise aileleri hala onları "okuyo" zannediyorlar.tedbir de almak akıllarına gelmiyor zavallıların...Şimdi soralım , : " Hangi aile daha çetin imtihandadır...!? " Veya devam edelim, sadece ailesine sorun çıkaran evlat mı daha çetin bir imtihandır, yoksa topluma zarar veren "akıllı" insanlar mı ...?! Başka bir bakış açısından olaya bakalım:Sakıp Sabancı'nın çocukları spastik özürlü olmasalardı, Türkiye'nin ilk spastik engelli okulunu açar mı idi o çoook zengin adam.Aklına böyle bir alan gelir mi idi...!?

  Dünyada kötülükler neden oluyor?

  Kötülük iyiliğin olmamasından dolayı meydana gelir. İyiliğin olmadığı yerde kötülük vardır. İyiliğin yokluğu kötülüğü doğurur. Ayrıca genelde dünyaya iyilik hakimdir. Kötülük olsa bile bu iyiliğin değerinin bilinmesi için gereklidir. Ayrıca bazı kötülükler hayra vesile olurlar. Açlık tokluğun kıymetini hastalık sağlığın değerini... insana kavratır. Ayrıca ağaçtan düştük diye bütün ağaçlar, suda boğulan var diye her gördüğümüz su... kötü kabul edilemez. Bunlar istisnadır. Bunların asılları iyidir.Özetle insan iyi olursa her şey iyi olur. Ahiret günü de cennete gider. İnsan kötü olursa toplum, çevre, dünya... kötü olur. Ahirette de cehenneme girer.

  Ayrıca bu "kötülük problemi" konusunda göz ardı edilen bir diğer ve önemli mesele de , dünyanın ; eğlence, kafana göre takılma,...veya -Haşa- "bizim Allah'ı deneyeceğimiz " bir yer değil, "biz insanlar için bir imtihan alanı" olarak yaratılmış olduğunun göz ardı edilmesidir! Nasıl ki öğretmen imtihanda çalışanı geçirir, çalışmayanı bırakırsa, Alemleri yoktan var eden Allah'u Teala Azze ve Celle Hazretleri de, imtihan sınıfı olan dünya'da, üzerinde çalışmamız için gönderdiği ders kitabı Kur'an'dan, ve ders öğretmeni Resul'den sonra, bizi bu dünyada imtihan eder, çalışan-mümin- Cennet'e, Kaybeden -Münkir- Cehennem'e gider.En üst makam iyiliği ister.İlahi kanal ile bize bu hem bilgi ( kitap), hem pratik ( Sünnet ) olarak aktarılır, insanlarda bireysel bazda aldıkları rollere göre dünya'ya iyilik veya kötülük hakim olur. Dünya'yı iyi veya kötü yapan - Serbest iradesi ile yaratılan insanoğludur, sorumluluktan kaçmak ise bize yüklenen görevlerden alıkoyamaz, en son kaçabileceğimiz an ölüm anına kadar olan zamandır,bundan sonra tüm gerçekler bizlere tek tek gösterilecektir.Yapmamız gerekirken yapmadıklarımız, yapmamamız gerekirken yaptıklarımız bizlere sunulacaktır.Basiret sahibi akıllı insanlar için kaçınılmaz imtihana hazırlanmak hem dünya hem Ahiret saadeti için zarurettir.Konumuzu bir ayeti kerime meali ile bitirelim: " Allah sizin ellerinizle zalimleri cezalandırmak ister" (Tevbe:14 )

  Rum:41 :" İnsanların " kendi ellerinin " kazandığı dolayısıyla, karada ve denizde " fesat" ortaya çıktı. Umulur ki, dönerler diye (Allah) onlara yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır."

  O halde insan kendi kaderini kendi yazar, cennete de cehenneme de kendisi gider. Kader sadece boy pos erkek, kız olma ,göz rengi... gibi durumlar için, bizi aşan konular için söz konusudur. Bunun dışındaki her fiil, eylem ve bunların doğal sonucu (ceza, mükafat, cennet, cehennem) insanın kendi hür iradesiyle seçtiği kendi tercihleridir.

  “Cümle işler Hâlik’ındır kul eliyle işlenir,
  İlm-i ledün bilmeyen bunu kul yaptı sanır.”

  NOT : Ağrı ,sızı , ateş , diş ve karın ağrısı ...Allah’ın insanlara verdiği bir ceza değil , bir hediye , bir iyilik , bir lütuftur. Çünkü karın ağrısı olmasa karnımızdaki hastalıktan haberimiz olmazdı , dişimiz ağrımasa , dişimizi kaybedebilirdik ve bizim haberimiz bile olmazdı ...O ağrı , sızılar... bizim hastalıklara karşı alarm sistemimizdir ve iyi ki onlar vardır. O halde ağrı , sızı ...bir ceza değil , bir mükafat , bir hediye ‘dir.

  islamustundur.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesaj
  123
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39
  Bazıları öleceğimiz günün kaderimizde yazılı olduğunu, yani bizzat Yaratıcı'nın ne zaman öleceğimize karar verdiğini iddia eder. Böyle kişiler bazı temel olayların yaşanmasının da kaçınılmaz olduğunu düşünür. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?

  Kendinize şunlara benzer sorular sorabilirsiniz.
  " Bir olayın sonucu Tanrı tarafından belirlendiyse, yani alın yazımızı değiştiremeyeceksek dua etmemizin ne anlamı var? Ayrıca kaderimiz zaten belirlendiyse neden güvenliğimiz için önlem alalım? O zaman arabayla yolculuk ederken emniyet kemeri takmaya ne gerek var?"

  Kitab-ı Mukaddes böyle ihmalkar davranışları kesinlikle hoş görmez. Herşeyin kaderin ellerinde olduğunu öğretmez, tersine İsrailoğulları'na can güvenliğinin öneminin bilincinde olmaları emredilmişti. Örneğin onlara evlerinin düz damlarına korkuluk yapmaları emredilmişti. Bunun amacı birinin kazaen damdan düşmesini önlemekti. Fakat kişinin damdan düşüp öleceği kaderinde varsa Tanrı neden böyle bir emir versin? ( Tekrar 22:8)

  Doğal afetler ya da kontrolleri dışındaki trajik olaylar nedeniyle ölenler için ne söylenebilir?

  Kutsal Kitabı kaleme alanlardan biri olan Kral Süleyman hepimizin beklenmedik zamanda beklenmedik olaylarla karşılaştığımızı söyler.( Vaiz 9:11) Dolayısıyla durum ne kadar tuhaf ya da şaşırtıcı olursa olsun yaşanan trajik olaylar önceden belirtilmemiştir.

  Bazıları yukarıdaki sözlerin Kral Süleyman'ın daha önce ifade ettiği şu gözlemiyle çeliştiğini düşünüyor:
  "Her şeyin bir zamanı, gökler altında her işin bir vakti var, doğumun vakti, ölümün vakti var" ( Vaiz 3:1,2) Süleyman grçekten kaderci bir göüşü mü destekliyordu? Bu sözlere yakından bakalım.

  Süleyman doğum ve ölümün önceden belirlendiğini söylemiyordu. Aslında onun dediği doğum ve ölümün de başka birçok şey gibi devamlı görülen olaylar olduğuydu. Elbette hayatta inişler ve çıkışlar olacak. Süleyman "Ağlamanın vakti, gülmenin vakti var" der. O böyle tekrarlanan olayların ve beklenmedik felaketlerin, gökler altındaki her işin yani yaşamın bir parçası olduğunu söylüyor. Dolayısıyla Süleyman Yaratıcımızı unutacak kadar günlük işlere dalmamamız gerektiği sonucuna varır.( Vaiz 12:1,13)

  Yaratıcımız yaşam ve ölüm üzerinde tam bir hakimiyete sahip olsa da bizi zorla uymak zorunda olduğumuz bir kadere mahkum etmez. Kutsal Kitap Tanrı'nın hepimize sonsuz yaşam fırsatı sunduğunu öğretir. Fakat Tanrı verdiği bu fırsatı kabul etmeye bizi zorlamaz. Bunun yerine Tanrı'nın Sözü şöyle der:
  " Dileyen ücretsiz olarak hayat suyu alsın" ( Vahiy 22:17)

  Evet, hayat suyu almayı- biz-dilemeliyiz. Dolayısıyla geleceğimiz kader tarafından belirlenmemiştir. Geleceğimizi asıl belirleyen kendi kararlarımız, tutumumuz ve yaptıklarımızdır.

  İnsan Kaderini Arıyor

  KADER inancı neden böylesine yaygın? İnsan çağlar boyu, yaşamın gizemlerini çözmeye ve gelişen olaylarda bir amaç bulmaya uğraşmıştır. Tarihçi Helmer Ringgren şu açıklamada bulunuyor: “Bu noktada, olayların kişilik sahibi bir güçten veya kişiliksiz bir düzenden ya da tersine, düzen yokluğundan kaynaklanmasına bağlı olarak, ‘tanrı’, ‘kader’ ve ‘şans’ gibi kavramlar ortaya çıkıyor.” Tarih, kader ve talihle bağlantılı inançlar, efsaneler ve mitlerle doludur.
  Asurolog Jean Bottéro şöyle diyor: “Bize kültürümüzün özelliklerini kazandıran en önemli etken Mezopotamya uygarlığıdır.” Daha sonra “insanlığın, doğaüstüne ilişkin en eski algılanabilir tepkilerine ve görüşlerine, yani tanımlanabilir en eski dinsel yapıya,” eski Mezopotamya ve Babil’de rastladığımızı ekliyor. Burada da kader inancının köklerini buluyoruz.

  Kader İnancının Eski Kökleri

  Arkeologlar Mezopotamya’nın bugün Irak topraklarında bulunan kısmındaki eski harabeler arasında bilinen en eski yazmaları buldular. Çivi yazısıyla yazılmış binlerce tablet eski devirlerdeki Sümer ve Akad uygarlıkları ile ünlü Babil kentindeki yaşam hakkında net bir görüş kazandırıyor. Arkeolog Samuel N. Kramer’e göre “insanların çektiği acılar, özellikle de bunun esrarengiz nedenleri” Sümerleri kaygılandırmıştı. Cevap arayışları onları kader düşüncesine yöneltti.
  Arkeolog Joan Oates, Babylon kitabında şöyle diyor: “Her Babilli’nin kişisel bir tanrı ya da tanrıçası vardı.” Babilliler tanrıların “tüm insanlığın kaderini, bireysel düzeyde ve de topluca belirlediğine” inanıyorlardı. Kramer’e göre Sümerler “evreni denetleyen tanrıların, uygarlığın bir kısmı ve vazgeçilmez bir parçası olarak kötülüğü, sahteliği ve şiddeti planlayıp başlattığına” inandılar. Kader inancı çok yaygındı ve büyük itibar görüyordu.
  Babilliler tanrıların planlarını “tanrılarla bir iletişim yöntemi” olarak kabul edilen falcılık yoluyla öğrenmenin mümkün olduğunu düşünüyorlardı. Falcılık, nesneleri ve olayları gözlemleme, şifresini çözme ve yorumlama yoluyla geleceği önceden bildirmeyi içeriyordu. Tipik olarak, düşler, hayvan davranışları ve iç organlar incelenirdi. (Hezekiel 21:21; Daniel 2:1-4 ile karşılaştırın) Geleceği açıkladığı söylenen beklenmedik ya da olağandışı olaylar kil tabletler üzerine kaydedilirdi.
  Eski uygarlıklar uzmanı Fransız Édouard Dhorme’ye göre, “Mezopotamya tarihinde ne kadar geriye gidersek gidelim, kehanet ve falcılık düşüncesini buluruz.” Falcılık yaşamın ayrılmaz bir parçasıydı. Profesör Bottéro diyor ki, “her şey, tetkik edilerek falcılık tahmininde bulunulabilecek bir nesne olarak değerlendirilebilirdi . . . . Tüm maddi evrene, dikkatle araştırıldığında, gelecek hakkında ipucu verebilecek bir malzeme gözüyle bakılırdı.” Mezopotamyalılar geleceği tahmin etmek üzere astroloji uygulamalarına hararetle dalmışlardı.—İşaya 47:13 ile karşılaştırın.
  Ayrıca Babilliler falcılıkta zarlar ya da kuralar kullanırlardı. Deborah Bennett, Randomness adlı kitabında, bunların “olası insan faktörünü yok etmeye ve böylece tanrılara kendi iradelerini ifade edebilecekleri bir kanal açmaya” yönelik olduğunu açıklıyor. Gelgelelim, tanrıların kararları değiştirilemez değildi. Kötü kaderden kurtulmak üzere tanrılara yakarılabilirdi.

  Eski Mısır’da Kader

  MÖ 15. yüzyılda, Babil ve Mısır arasında yoğun bir temas vardı. Kaderle bağlantılı dinsel uygulamalar, bu temas sonucu başlatılmış kültürel alışverişe dahil edildi. Mısırlılar kader inancını neden kabul ettiler? Oxford Üniversitesinde Eski Mısır bilimi profesörü John R. Baines’a göre “[Mısır] dininin büyük bölümü, önceden kestirilemeyen talihsiz olayları kavrama ve bunlar karşısındaki davranışı belirleme girişimleriyle ilişkiliydi.”
  Birçok Mısır tanrısı arasında İsis “yaşamın kraliçesi, kaderin hâkimi” olarak tanımlanmıştı. Mısırlılar falcılık ve astrolojiyle de uğraştılar. (İşaya 19:3 ile karşılaştırın.) Bir tarihçi şöyle diyor: “Tanrılara soru sorma konusundaki yaratıcılıkları sınırsızdı.” Yine de Mısır bu inancı Babil’den alıp benimseyen tek uygarlık değildi.

  Yunan ve Roma

  Jean Bottéro, dinsel meseleler söz konusu olduğunda “eski Yunan uygarlığının yaygın ve yoğun Babil etkisinden kaçamadığına” dikkat çekiyor. Profesör Peter Green kader inancının Yunanistan’da neden çok yaygın olduğunu açıklıyor: “İnsanların kendi kararlarının sorumluluğunu taşıma konusunda gitgide isteksizleştiği ve genelde kendilerini, esrarlı olduğu kadar da inatçı bir Kader’in isteğiyle oradan oraya sürüklenen kuklalar gibi hissettiği belirsizliklerle dolu bir dünyada, tanrısal kehanet hükmü [tanrıların belirlediği kader], kişinin yararına ayrıntılarıyla belirlenmiş geleceği bilmenin bir yoluydu. Kader tarafından belirlenenler, özel yetenek ve anlayış sayesinde önceden tahmin edilebilirdi. Bu, kişinin duymak istemediği şeyler olabilirdi; fakat, en azından önceden hazırlanması için uyarılırdı.”
  Kader inancı, kişilerin geleceğe ilişkin korkularını yatıştırmaktan başka sinsi amaçlara da hizmet etti. Kader düşüncesi kitlelere boyun eğdirmek üzere kullanıldı. Bu nedenle, tarihçi F. H. Sandbach’a göre, “dünyanın tümüyle Takdiri İlahi’nin yönetimi altında olduğu inanışı, yöneticiler için çekici bir görüştü.”
  Neden? Profesör Green’in açıkladığına göre, söz konusu inanç, “kurulu toplumsal ve siyasal düzenin, kendi varlığını haklı çıkarmak üzere yapısında barındırdığı ahlaksal, dinsel ve anlamsal gerekçedir: Bu, Helenistik yönetici sınıfın kendi varlığını sürdürmek amacıyla icat ettiği en etkili ve kurnazca araçtır. Herhangi bir şey olmuşsa, bu mukadder kılınmış demektir; insanlık takdiri ilahi sayesinde doğadan yalnızca olumlu şeyler bekleyebileceğinden, yazgı kesinlikle en iyisi olacaktır.” Gerçekteyse bu, “acımasız çıkarcılığa haklı bir neden” sağlamaktadır.
  Böyle bir kader anlayışının genel anlamda kabul gördüğü Yunan edebiyatından açıkça bellidir. Eski edebi tarzlar arasında destanlar, efsaneler ve trajediler vardır ki, kader bunlarda kilit roldedir. Yunan mitolojisinde insanın kaderi Moira’lar olarak adlandırılan üç tanrıçayla temsil edilir. Klotho ömür ipliğini eğirendir, Lakhesis ömrün uzunluğunu saptar, Atropos da insana payı olarak verilmiş zaman bittiğinde ömrü keser. Romalıların da Parcae (Parkalar) olarak adlandırılan benzer üçlü tanrıları vardı.
  Romalılar ve Yunanlılar kaderlerinin ne olduğunu öğrenmeye çok istekliydiler. Bu yüzden Babil’den astroloji ve falcılığı alıp daha da geliştirdiler. Romalılar geleceği önceden kestirmekte kullanılan olaylara portenta, yani alamet derlerdi. Bu alametlerin verdiği mesaj omina diye adlandırılırdı. MÖ üçüncü yüzyıla gelindiğinde, Yunanistan’da astroloji çok rağbet görür olmuştu; MÖ 62’de, bilinen en eski Yunan horoskopu ortaya çıktı. Yunanlılar astrolojiyle öylesine ilgiliydi ki, Profesör Gilbert Murray’a göre, “astrolojinin Helenistik düşünüş üzerindeki etkisi, tecrit edilmiş bir adada yaşayan halkı yeni bir hastalığın etkilemesi gibiydi.”
  Geleceği bilmeye yönelik bir girişim olarak Yunanlılar ve Romalılar geniş çapta kâhinler ya da medyumlar kullandılar. Bu kişiler aracılığıyla sözde tanrılar insanlarla iletişim kurdu. (Resullerin İşleri 16:16-19’la karşılaştırın.) Bu inançların etkisi ne oldu? Düşünür Bertrand Russell şöyle diyor: “Korku umudun yerini aldı; yaşamın amacı olumlu bir şeye erişmekten çok, talihsizlikten kurtulmaktı.” Benzer temalar Hıristiyan âlemindeki tartışmaların da konusu haline geldi.

  “Hıristiyanlıkta” Kader Tartışması

  İsa’nın ilk takipçileri Yunanlıların ve Romalıların kader düşüncelerinin iyice etkisinde kalmış bir kültürde yaşadılar. Örneğin, kilise babaları diye adlandırılan kişiler Aristoteles ve Platon gibi Yunan filozoflarının yapıtlarından büyük ölçüde yararlandılar. Çözüm aradıkları sorunlardan biri, her şeyi bilen, her şeye gücü yeten, ‘sonu başlangıçtan bildiren’ bir Tanrı kavramıyla sevgi Tanrısı kavramının nasıl uzlaştırılabileceğiydi. (İşaya 46:10; I. Yuhanna 4:8) Onlar şöyle akıl yürüttüler: eğer Tanrı sonu başlangıçtan biliyorsa, insanın günaha düşüşünü ve bunun yol açacağı felaket niteliğindeki sonuçları da kesinlikle biliyor olmalıydı.
  İlk Hıristiyan yazarları arasında en çok eser vermiş olanlardan Origenes, akılda tutulması gereken önemli unsurlardan birinin özgür irade kavramı olduğunu savundu. “Gerçekten, Kutsal Yazılarda irade özgürlüğünün varlığını son derece net bir şekilde ortaya koyan sayısız pasaj bulunmaktadır,” diye yazdı.
  Origenes, davranışlarımızın sorumluluğunu bir dış güce yüklemenin “ne doğru ne de akla uygun olduğunu, yalnızca özgür irade kavramını yok etmek isteyenlerin bir söylemi olduğunu” belirtti. Origenes, Tanrı olayları tarih sırasıyla önceden bilebiliyorsa da, bu, bir olayın O’ndan kaynaklandığı ya da herhangi bir şekilde zorunlu kılındığı anl***** gelmez, düşüncesini savundu. Ancak herkes onunla aynı görüşte değildi.
  Nüfuzlu bir kilise Babası olan Augustinus (MS 354-430) özgür iradenin olaylardaki rolünü azaltarak tartışmayı daha karmaşık duruma getirdi. Augustinus Hıristiyan âleminde takdiri ilahiye teolojik temeli kazandırdı. Başta De libero arbitrio olmak üzere onun yapıtları Ortaçağda tartışmaların merkezinde yer aldı. Tartışma sonunda, Hıristiyan âleminde takdiri ilahi konusunda ciddi bölünmelere yol açan Reform döneminde doruğa ulaştı.

  Yaygın Bir İnanış

  Ancak, kaderle ilgili düşünceler Batı dünyasıyla sınırlı değildir. Müslümanların bir felaket karşısında kullandıkları “öyle yazılmış” ifadesi kader inancını ortaya koyar. Birçok Doğu dininde bireyin kendi mukadderatında oynadığı rol vurgulanırsa da, öğretilerinde kadercilik unsurları bulunmaktadır.
  Örneğin, Hinduizmdeki ve Budacılıktaki Karma, önceki yaşama ait işlerin sonucu olan kaçınılmaz bir akıbettir. Çin’de bulunan en eski yazmalar kehanette kullanılan kaplumbağa kabukları üzerindeydi. Kader, Amerika yerlilerinin inançlarında da yer alıyordu. Örneğin, Aztekler, kişilerin mukadderatını göstermekte kullanılan kehanet takvimleri tasarlamışlardı. Yazgıcı inanışlar Afrika’da da yaygındı.
  Kader kavramının geniş çapta kabul edilmesi insanın doğaüstü bir güce inanma ihtiyacını gösteriyor. John B. Noss, Man’s Religions adlı kitabında şunu kabul ediyor: “Tüm dinler şu ya da bu şekilde insanın kendi başına ayakta durmadığını ve duramayacağını söyler. Kendi dışındaki Doğa ve Toplum güçleriyle arasında yaşamsal bağlar vardır, hatta onlara bağımlıdır. İnsanın, kendisinin dünyadan ayrı var olabilecek bağımsız bir güç merkezi olmadığı hakkında net olsun ya da olmasın, bilgisi vardır.”
  Tanrı’ya inanma ihtiyacına ek olarak, çevremizde olup bitenleri anlamak da bizim için temel bir ihtiyaçtır. Ancak, her şeye gücü yeten bir Yaratıcı’yı kabul etmekle kaderimizi değişmez şekilde belirleyen birine inanmak farklı şeylerdir. Geleceğimizin biçimlendirilmesinde bizim rolümüz nedir? Tanrı’nın rolü nedir?

  Yehova'nın Şahitleri'nin Gözcü Kulesi ve Uyanış dergilerinden alınmıştır.

  Devamı: Hayatımızı kader mi yönetiyor?  Devamı: http://www.supermeydan.net/forum/for...#ixzz1i2uAaYCv

Benzer Konular

 1. Orucun Kazası, Kaza Orucu, Kaza Oruçları, Kaza Orucu Nasıl Tutulur
  muhsin iyi Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-07-2012, 03:10 PM
 2. Kader, Kader nedir?
  kursat Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 84
  Son mesaj: 31-12-2011, 08:24 PM
 3. Kaza Namazları
  muhsin iyi Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 04-10-2011, 07:17 PM
 4. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-07-2008, 12:56 PM
 5. Halter de Kaza (video)
  YukseLL Tarafından Atletizm Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-09-2007, 09:40 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık