Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8

Kendini "Mehdi" Sananlar

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Kendini "Mehdi" Sananlar Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bazı psikiyatrik hastalıklarda muhakeme melekesi bozulur ve hezeyanlar ortaya çıkar. Gerçeğe uymayan düşüncelere, hadiselere inanmak anl***** gelen hezeyanlar, hastanın içinde

 1. #1
  İNCİ
  Misafir..

  Kendini "Mehdi" Sananlar

  Bazı psikiyatrik hastalıklarda muhakeme melekesi bozulur ve hezeyanlar ortaya çıkar. Gerçeğe uymayan düşüncelere, hadiselere inanmak anl***** gelen hezeyanlar, hastanın içinde bulunduğu çevre ve kültür ile paralel bir muhteva kazanır. Sözgelimi Fransa’da, sık olarak kendini Napolyon zanneden akıl hastalarına rastlanması bu yüzdendir.

  Dini bilgisi olan çevrelerde ise en sık “Mehdilik” hezeyanı görülmektedir. İstanbul’da Fatih’te oturan bir arkadaşım “Bu semtte 20’ye yakın ‘mehdi’ tanıyorum” demişti. Aslında akıl hastanelerinde bu kabilden hastalar pek çoktur. Eğer hasta şizofren, manyak ve frengili ise herkes rahatsızlığın farkına vardığı ve hastaneye yatırıldığı için kimse zarar görmez.

  Fakat “paranoya” dediğimiz akıl hastalığı bu açıdan çok ilginçtir ve bunları ancak bir psikiyatrist, ciddi bir incelemeden sonra anlayabilir. Tarih bu tiplerin örnekleri ile doludur.

  İçinde bulunduğumuz bu zamanda, paranoyak bazı akıl hastaları, ilmi ve haddi olmadığı halde etrafında talebe toplamakta, çeşitli yayınlar yapmakta ve İslam’a zıt, gülünç içtihatlarda bulunmaktadır. Bu durum ümmet içersinde fitneye sebep olmaktadır.

  Bu tip yalancı mehdileri teşhis edip aldanmamak için “Mistik Paranoya” denilen akıl hastalığını bilmek gerekir.

  Paranoya tarifi ve çeşitleri

  Bu psikoz (delilik), esas olarak muhakeme bozukluğunun belirtisi olan hezeyanlar ile ortaya çıkar. Paranoyanın tek klinik belirtisi sarsılmaz, sistemli ve hiçbir delille, izahla değişmeyen müzmin hezeyandır.

  Paranoya, hezeyanın muhtevasına göre; icat, keşif, hak arama, büyüklük, erotomanik paranoya gibi çeşitlere ayrılır.

  Mehdilik hezeyanında ise “Mistik Paranoya”dan söz edilir. Dediğimiz gibi hasta, mehdilik iddiasından başka belirgin belirti vermez ve bu hezeyan sarsılmaz, sistematik ve müzmin şekildedir.

  Hastalık öncesi kişilik

  Paranoyak daha çocukluğundan bu hastalığa adaydır. Hırçın, inatçı, vesveseli, ana babaya ve okul disiplinine karşı dik başlı, kindardır. Diğer çocuklarla oynamaz; oyunbozandır. Yaş ilerledikçe huysuzluğu daha da artar. Kendini beğenmişlik, fikirlerindeki kişilik, hareketlerindeki sertlik günden güne daha da belirginleşir. Şüpheci, kimsenin bağlılıklarına güvenmeyen bir kişilikleri vardır.

  Paranoyaktaki mehdilik hezeyanı giderek aşikâr bir hal alır. 30-40 yaşlarından sonra açığa çıkmaya başlar. Sinsi ve yavaş bir başlangıç ve hezeyan sistemine uygun bir teessüriyet (hislenme) ve davranış şekli görülür.

  Belirtileri

  Paranoyaklar zekidirler. Zekâ seviyeleri (IQ) yüksektir ki bu hastaların çoğu zekâları ile uygun ölçüde, hayatta başarı elde edememiş kişilerdir. Çoğu zaman üniversite tahsilini yarıda bırakırlar.

  Yalancı mehdi, bütün dikkatini hezeyanına yöneltmiştir. Bu hususta en küçük bir ayrıntıyı hatırında tutar (hipermnezi). Bu hastalarda bir araz da hezeyanına uygun moral uydurmaktır. Uydurduğu masala, çoğu zaman kendi de inanır ve çevrensinin inanmasını da ister.

  En basit hadiselere mühim anlamlar yükler. “Boğazda gemi mi yandı?” muhakkak hezeyanı ile bir bağ kurar. “Bir devlet adamı suikasta mı kurban gitti!” mehdiliğine işaretler çıkartır.

  Bütün çektiklerini üstün zekâsına, güzelliğine, servetine, asaletine hamleder. Alaylı, kinayeli şekilde konuşur. Kendini insanlara doğru yolu gösterecek, halkı kurtaracak bir ıslahatçı olarak görür. (Çoğu defa) Saçını sakalını uzatır, derviş kıyafetini alır.

  Mehdilik iddiasının gülünç ve tehlikeli olduğunu düşünmeksizin, herkesi hezeyanına inandırmaya çalışır. Bazen bu tarz hastaların bir cemaat topladığı, hatta tarikat kurduğu bile görülür.

  Mehdilik hezeyanının dışında kalan konularda ve hallerde, düşünme yeteneği ve sosyal ilişkiler bozulmamıştır. Çoğu zaman bu kişiler, kendi kendilerine yeterli, üstün ve sağlıklı bir izlenim verirler.

  Hastanın bütün hissi gücü, hezeyanının gösterdiği istikamette toplanmıştır. Böylece hezeyanlı fikir ve inancı bütün davranışlarını tesiri altına alır. Mehdiliğine kuvvetle ve samimiyetle inanan ve çevresini inandırmak için de sayısız deliller bulmaya çalışan hastanın günlük hayatı, hezeyanı ile uygunluk arz eder. Ona göre mağrur, kibirli, kendini beğenmiş, şüpheci, etrafını tetkik eden tavırlar takınır.

  Müzmin bir seyre rağmen, kişilik diğer müzmin psikozlarda olduğu gibi yıkılmaz. Çoğu hastane dışında, toplumun hoşgörüsü ile müzminleşerek yaşantısını sürdürür.

  Nasıl ayırt edeceğiz?

  Paranoyakların hakiki İslam davetçilerinden nasıl ayırt edileceği şeklinde bir soru sorulabilir. Aradaki pek çok farktan bazılarını sıralayalım:

  • Sahte mehdilerin en belirgin farkları mağrur, kibirli, kendilerine aşırı güvenen, insanlarla alaylı ve kinayeli konuşma özellikleridir.

  • Paranoyaklar, tavsiye ve telkini hiçbir zaman dikkate almazlar. En akıllı, en üstün kendileridir ve böyle şeylere ihtiyaçları yoktur.

  • Paranoyaklar kullara teşekkürü bilmezler. Kendilerine ikram edilen her nimeti, kendilerine gösterilen her yakınlığı, mehdiliklerine bağlarlar. Herkes ona hizmet etmelidir. O, ’ın sevgili kulu ve yeryüzündeki halifesidir.

  • Her olayı ve tavrı, kendisine yarayacak şekilde yorumlar. Kabahati, günahı, kusuru hiçbir zaman üstlenmezler. Yeni bir durumla karşılaştıklarında, durumun tümünü göz önüne almaksızın dar bir açıdan, beklentilerini tasdik edecek veriler bulmaya girişirler. Vardıkları sonuç, başlangıçta istediklerinin aynısıdır.

  • Her sözünü, her davranışını mehdilik hezeyanına uydurmak için aşırı çaba gösterirler. Söz gelimi; mehdinin herkesten dindar olacağına inanmışsa geceleri uyumaksızın sabahlara kadar namaz kılarlar.

  • Mehdi olduklarını ilk başta gizlerler. Fakat uygun lisanla ağızları arandığında topuklarına kadar gevşedikleri, memnun bir ifade takındıkları gözlenir. Bu konuda kesin inanç sahibidirler ve en ufak şüpheye bile kafalarında yer yoktur.

  • Sık sık aşırılıklar arasında fikir değiştirirler. Bir gün tek evliliği savunurlarken, yarın sınırsız evlenmeyi ileri sürebilirler. Bu gün nafile namazları farzmış gibi yerine getirirken, yarın farz namazları 3 vakte, her vakti ise iki rekâta düşürebilirler. Bugün karşı cinse şehvetle baktığında gusül abdesti almayı kabul ederken, yarın guslün farz olmadığını ve kadın erkek ihtilatının caiz olduğunu söyleyebilirler. İşin ilginç yanı ise bunların hepsini mehdiliği açısından yoruma tabi tutmalarıdır. Her akıllarına gelen, ilahi ilhamla(!) olduğu için -hâşâ- doğrudur…

  • Paranoyak mehdiler, sathi bakışla kuvvetli dini yaşayışa sahip görünseler de incelendiklerinde; dinin hükümlerini altüst ettikleri, birçok farz ibadeti reddettikleri veya saptırdıkları halde, olmayan bazı ibadet türlerini ortaya çıkarttıkları (bid’at) görülür.

  • En mühim özelliklerinden biri de yalancı olmaları ve takiyye yapmalarıdır. Bunu mehdiliklerini ispat etmek için gerekli ve şart görürler. Mehdiliklerine inandırabilmek için rahatlıkla herkese değişik ve zıt davranışlarda ve açıklamalarda bulunurlar.

  Tedavisi mümkün mü?

  Maalesef paranoyaklara tedavi açısından hiçbir şey yapılamamakta ve ömür boyu hezeyanları sürmektedir.

  Avrupa ve ABD’de etrafına hayli kişi toplayan, çoğunluğunu Hindistan ve Uzakdoğu’lu şarlatanların teşkil ettiği ceste’lerin benzerleri, maalesef son zamanlarda Türkiye’de de görülmektedir. Bu tip kişilere karşı uyanık olmak ve tuzaklarına düşmemek için ortak özelliklerini belirttik. Rabbimiz cümlemizi sıratı müstakimden ayırmasın.

  PROF. DR. SEFA SAYGILI

  Kaynaklar: 1- Özaydın, Selim; “Psikiyatri”, İstanbul Tıp Fakültesi Yayınları, 1984. 2- Ayhan Songar; “Psikiyatri” Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yayınları, 1976. 3- Çifter, İsmail; “Psikiyatri” 1986. 4- Arkonaç, Oğuz: “Psikiyatrik Semptomlar ve Sendromlar” 1987.

  tevbe.net

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Üye Numarası
  144579
  Mesaj
  1
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  6

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Üye Numarası
  144413
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449
  selam ederim;

  paylaşımınıza katılıyorum. oldukça güzel bilimsel bir açıklama. sahtelerinin gelmiş olması gerçeginin gelmiyecegi anl***** gelmez. dikkat etmeniz gereken şeyde budur bana göre. paylaşılan video konu ile ne alaka anlayamadım dogrusu :))
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 4. #4
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı tansxx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  selam ederim;

  paylaşımınıza katılıyorum. oldukça güzel bilimsel bir açıklama. sahtelerinin gelmiş olması gerçeginin gelmiyecegi anl***** gelmez. dikkat etmeniz gereken şeyde budur bana göre. paylaşılan video konu ile ne alaka anlayamadım dogrusu :))
  Merhaba,

  ÇAKMA sı ile GERÇEĞİNİ nasıl ayıracak vatandaş...ÇAKMA sı da " FELAKET haberi veriyor " , GERÇEĞİ de " FELAKET haberi veriyor "....Kara kaşına ,kara gözüne de bakıp ayıramayız....Eeeeee kavun da değiller , yine ayıramayız...NASIL PEKİ...???

  Sağlıcakla kalınız...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Üye Numarası
  144413
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  ÇAKMA sı ile GERÇEĞİNİ nasıl ayıracak vatandaş...ÇAKMA sı da " FELAKET haberi veriyor " , GERÇEĞİ de " FELAKET haberi veriyor "....Kara kaşına ,kara gözüne de bakıp ayıramayız....Eeeeee kavun da değiller , yine ayıramayız...NASIL PEKİ...???

  Sağlıcakla kalınız...
  sayın muhterem bursalı;

  size cani yürekten katılıyorum. çok haklısınız. fakat malesef burada felaket haberlerini vermek bizim tercihimiz degildiki. bizde çok üzgünüz söyledigimiz şeyler gerçekleştiginde sanıyomusunuz ki haklı çıktık diye göbek atacagız. bu konu bizi çok ama çok ağlatmıştır. insan nufusu yarıya inecek demek ne demektir. ama ne yapaılm biz hesabın sahibi yüce Allah öyle hesap etmiş bizede böyle zor bir görev düşmüş. bu işin gerçekleşmesi durumunda biz felaket habercileri olarak tarihe geçecegiz belkide. kimsenin bizi alıp şuraya buraya koyması bizi ilgilendirmez bizi ilgilendiren üzerimize düşen görevi yerine getirmektir. sanıyorlarki mehdi sihir ile büyü ile çıkacak. mehdi fikir ve ideolojiden başka şey degildir. ama fikrin ve ideolojinin sahibide baş ögretmendir mehdi degildir. o yüzden mehdiye takılmak yerine cebraile sarılmaları insanların hayrınadır. bu yüzden mehdi insanların ona mehdi deyipde göklere çıkarmasından rahatsızdır. öyle bir mehdiligi kabul etmez. ben öyle bir mehdi degilim der. insanlarda sanarki mehdi ben mehdi degilim deyecek. mehdinin ilmi anlayış ve insaniyettir anlayana. sosyal bir harekettir. ortada buluşmaktır. mehdinin kılıcı kalemidir. biz burada çok üzgünüz bunu bir kez daha bildirelim.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  mehdi dediğiniz kim efenim adnan oktar mı.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Üye Numarası
  144597
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  6
  Mehdisiz hayat, hayatsız mehdi düşünülemez der bir düşünür. :)

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tansxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2011
  Üye Numarası
  144413
  Mesaj
  1.639
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  1
  Rep Gücü
  14449
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  mehdi dediğiniz kim efenim adnan oktar mı.
  selam ederim,

  sayın ümmi sizin için ayrı bir başlık acacagım orda her sorunuza elimden geldigince cevap verecegim. ne olur her yazdıgım yazının altına aynı soruları sormayın. bende her seferinde size lütfen okuyun öyle gelin demeyeyim.
  "birimiz hepimiz hepimiz birimiz için"

Benzer Konular

 1. Dün "canım" olan yarın "düşmanım" olmaz benim...
  Venhar Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 17-09-2010, 08:02 PM
 2. "İlahi Güç" insanlara kendini göstermez! Neden?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 14-02-2010, 11:36 PM
 3. "Gerçek Mümin" ile "Çakma Müslüman" arasındaki farklar
  elosia Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 31
  Son mesaj: 09-02-2010, 03:39 PM
 4. "Hayır demesini bilmeyenin "evet"inin de bir anlamı yoktur."
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-06-2009, 10:48 AM
 5. "Evin"siz ("oikos"suz) Ekoloji"= "Sözde çevrecilik!"
  kalemsör Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2009, 03:04 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık