Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Islam'ın temeli şiddetmidir?


  Bazı ayetler:


  tevbe:5 - hürmetli aylar çıkınca, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün; onları yakalayıp hapsedin; her gözetleme yerinde onları bekleyin. eğer tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse yollarını serbest bırakın. doğrusu allah bağışlar ve merhamet eder.

  - bu ayette, "puta tapanlar" ibaresi, bazı kaynaklarda da "müşrikler" olarak yer almış.

  maide:33 - allah ve peygamberiyle savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuğa uğraşanların cezası öldürülmek veya asılmak yahut çapraz olarak el ve ayakları kesilmek ya da yerlerinden sürülmektir. bu onlara dünyada bir rezilliktir. onlara ahirette büyük azab vardır.

  nisa:89 - onlar kendileri inkar ettikleri gibi, keşki siz de inkar etseniz de eşit olsanız isterler. allah yolunda hicret etmedikçe onlardan dost edinmeyin. eğer yüz çevirirlerse onları tutun, bulduğunuz yerde öldürün. onlardan dost ve yardımcı edinmeyin.

  muhammed:4 - savaşta inkar edenlerle karşılaştığınızda boyunlarını vurun; sonunda onlara üstün geldiğinizde onları esir alın; savaş sona erince onları ya karşılıksız, ya da fidye ile salıverin; allah dilemiş olsaydı, onlardan başka türlü öç alabilirdi, bunun böyle olması, kiminizi kiminizle denemek içindir. allah, kendi yolunda öldürülenlerin işlerini boşa çıkarmaz.

  enfal:12 - rabbin meleklere, "ben sizinleyim, inananları destekleyin" diye vahyetti. "ben inkar edenlerin kalblerine korku salacağım, artık vurun onların boyunları üstüne, vurun her parmağına" dedi.

  bakara:191 - onları bulduğunuz yerde öldürün. sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. fitne çıkarmak, adam öldürmekten daha kötüdür. mescidi haram'ın yanında, onlar savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. sizinle savaşırlarsa onları öldürün. inkar edenlerin cezası böyledir.

  bakara:178 - ey inananlar! öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı: hür ile hür insan, köle ile köle ve kadın ile kadın. öldüren, ölenin kardeşi tarafından bağışlanmışsa, kendisine örfe uymak ve bağışlayana güzellikle diyet ödemek gerekir. bu, rabbiniz'den bir hafifletme ve rahmettir. bundan sonra tecavüzde bulunana elem verici azab vardır.

  nisa:15 - kadınlarınızdan zina edenlere, bunu isbat edecek aranızdan dört şahid getirin, şehadet ederlerse, ölünceye veya allah onlara bir yol açana kadar evlerde tutun.

  maide:38 - erkek hırsız ve kadın hırsızın, yaptıklarından ötürü allah tarafından ibret verici bir ceza olarak, ellerini kesin. allah güçlü'dür, hakim'dir.

  nur:2 - zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, allah'ın dini konusunda o ikisine acımayın. onların ceza görmesine, inananlardan bir topluluk da şahit olsun.

  nur:4 - iffetli kadınlara zina isnat edip de, sonra dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun; ebediyen onların şahidliğini kabul etmeyin. işte onlar yoldan çıkmış kimselerdir.

  - ayetler diyanet işleri mealinden alınmıştır -

  Bu konuda gerçekten bilgili olanlardan yorum bekliyorum ukalalık yapmadan saldırmadan yorum yapanlar yazsın konuyaki bilgilenelim..

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Peygamberimizin yaşantısına ve olaylara karşı verdiği tepkilere baktığımız zaman İslam'ın temelinin şiddet olmadığını gayet açık görebiliriz...

 3. #3
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  İslamın temeli şiddet değil,ancak Tevrat ayetleri özellikle şiddeti mazur görür şekilde olup Kur'an ayetlerinin de farklı nedenlerden dolayı şiddet içerir görünümde olması İslamın temelinin şiddete dayalı olduğu izlenimi yaratmaktadır.

  Bu konu ile ilgili bir iki kelime yetersiz kalır.Ancak kısaca " İslamın temeli şiddet değildir "...demek sanırım yeterlidir.

  Sağlıcakla kalınız...

 4. #4
  Tecrübeli Üye yeşeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesaj
  373
  Rep Gücü
  4215
  Kurandaki, kadınlarla ilgili ayetleri toplarsak, erkeklerle ilgili ayetleri toplarsak, affedicilikle ilgili ayetleri toplarsak, yardımla ilgili ayetleri toparsak, barışla ilgili ayetleri toplarsak;

  1- islam kadınlara çok önem veren bir din
  2- islam erkeklere önem veren bir din
  3-islam affediciliği tavsiye ediyor
  4-islam çok yardımsever, hep yardımı tavsiye ediyor
  5-islam sadece barıştan bahsediyor, ee düşmana karşı yapılacak bir şey yokmu?

  Diyebiliriz.

  Kuranın tümü incelenirse , öne çıkartılan ayetlerin öncesi ve sonrasına da bakılarak ne demek istediği daha rahat anlaşılır.

  Kuran insanın ihtiyacı olan ve çağlar ötesi bir anlayışa sahipken, bir kaç ayeti ele alır: kuran şiddet içeriyor, kadın erkek ayrımcılığı yapıyor diye bir mana çıkarmaya çalışırsak yanlış ve taraflı hareket etmiş oluruz.

  Baştan sona türkçesini bir okuyalım ve onun ne kadar müthiş, bu güne de dahil olmak üzere çağların ötesine insanı nasıl hazırladığını görelim.

  Kuran insanlığı,indirildiği yıllardaki yaşam tarzına sabitlemek için değil ; insanın çalışması, ilerlemesi, adalet ve doğruluk üzere olması ve çağlar ötesi bir anlayışa sahip olması adına insana telkinlerde bulunur.

 5. #5
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  islamın temeli merhamettir.
  Rasulullahıda Alemlere merhamet olsun diye göndermiştir Cenabı Hakk.
  Müslümanlar uzun yıllar (İslamın ilk on küsur yılında )işkencelere maruz kalmış fakat savaşmak için izin verilmemişti.
  bir devlet olduktan sonra devletin bekası için gerektiğinde savaşmakta zaruridir.

 6. #6
  yeni üye sükut-u hayal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Nerden
  Mavera'dan
  Yaş
  50
  Mesaj
  83
  Rep Gücü
  862
  Allah cc İslam'ı rahmet dini olarak indirmiştir.
  Ayetleri bu şekilde tek tek incelediğimiz zaman ve özellikle tefsiren incelemez isek yanılma payımız olabilir.. Ancak en hafifinden şöyle yaklaşırsak sanıyorum konuya biraz daha hakim olabiliriz
  İslam bir yönü ile de caydırma dinidir..
  O Dünya da yaşam hakkını elinden alınması, Ahirette ise azap ile korkutur, nefisleri endişeye sevk eder..
  Misal ; Trafikte kırmızı ışıkta geçmenin cezası atıyorum 100,000 tl olsaydı insanlar geçermiydi en azından korkmazmıydı.? bu elbette la teşbih işte Yaradan da bizleri korkutuyor yapmayın.. Etmeyin ki hem Dünya da hem Ahirette felah bulasınız. haa yok yapar iseniz bunun kefareti bu yöndedir aslında bu Müslüman için cezadan çok ödül mesabesindedir ki günahın bedeli Dünya da ödensin ve Ahirete sarkmasın zira oraya taşınırsa daha kötü Allah korusun.. Elbette kısaca bu kadar anlatılabiliyor
  Müşrikler ile ilgili ayetleri daha fazla açmak lazım..!
  İsim yok, imza yok, şan yok, şöhret yok
  Allah var
  Problem yok..

Benzer Konular

 1. Varoluşun Temeli = Madde ve Evren
  tersinim Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-05-2012, 12:57 PM
 2. Peçeli çarşafın İslami temeli yok
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 31
  Son mesaj: 14-12-2010, 03:04 PM
 3. Tavuskuşu tüyündeki güzelliklerin fiziksel temeli ortaya çıkarıldı
  meridyen2 Tarafından Yabani ve evcil hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-08-2010, 01:35 PM
 4. Işte balyoz’un kuramsal temeli
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-02-2010, 02:51 AM
 5. Ailenin temeli: Güven
  dogangunes Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-06-2007, 05:53 PM
Yukarı Çık