+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
3. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 25 Toplam: 25

İslam Öncesi El-İlah (Allah)

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan İslam Öncesi El-İlah (Allah) Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> atmaca34 ´isimli üyeden Alıntı Kabe'nin bulunduğu şehrin ilk ismi neydi ve o yer nasıl oluşmuştu?kabeyi ilk kim neden oraya inşaa

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  37027
  Alıntı atmaca34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kabe'nin bulunduğu şehrin ilk ismi neydi ve o yer nasıl oluşmuştu?kabeyi ilk kim neden oraya inşaa etti ve oraya neden gelmişti? sözü geçen put ve sözü geçen taş oraya nasıl geldi putun kırılıp taşın günümüze kadar bu şekilde ulaşmasının sebebi neydi?

  Bunların her biri kader planında yazılmıştı,aksini ispat edebilecek bir ateist varmı?
  Sanırım yoktur:)


  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sayın pek engin bilgemiz ,saçtığınız incileri toplamaktan biz yorulduk siz inci saçmaktan yorulmadınız efenim.Neresinden tutsak elimizde kalıyor engin bilginizin bilimsel gerçekleri.Gene nerelerden topladınız bu bilimsel dökümanlarıda bizleri şereflendirdiniz üstün bilgilerinizle efenim.
  Efendim bu saçmalığın bilimsellikle alakası yok bu sözde aydınlık yaymaya çalışan 3.sınıf misyonerlerin bir kaç doğru kelimeyi alıp kendi argümanlarıyla harmanladıkları tez diyelim..Bilimsellikten dem vuran aydınlıkçı arkadaş metafizik'le arası olmayan birine benziyor ama Bilim, metafiziği yıllardır kendi içinde tartışıyor ve bilimsel kanıtlarla destekliyor..Bilgelik taslayan arkadaşımız sözde bilimsel anektotlar sunduğunu sanıyor ama hiç bir bilimsel açıklama bu tezleri desteklemiyor bunun aksine bilim evrimi ve yaradılışı destekliyor bunun gibi aydınlıkçı geçinen hangi misyona hizmet ettiği bilinmeyen kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar çok bugunlerde..Neticede interaktif bir ortamdayız ve istenilen her sonuç elimizin altında tabi bu kişiler için internet ortamı Alice Harikalar diyarı diyebiliriz kendi düşüncesine ve kafa yapısına sahip kişilerin bulunduğu ve yazdığı sitelerden derleyip topladığı yazıları supersonic bir hızla gelip burada yazarak bilgelik taslayanları çok gördük..Bu gibi kişiler haznelerini tek taraflı olarak doldururlar beyinlerinin sadece bir lobu işlevini yerine getirebilir ancak..

  Bilgemize sordunuzmu hiç nerden buluyorsunuz bu argümanları diye..?

  Cevabını ben vereyim bilgemizin eklediği bu konu google indexinde yirmibin civarında sitede çıkıyor tabi burada kurnaz bilge bir kaç kelime ve sözcüğün yerini değiştirerek yada değiştirilmiş haliyle ahkam kesip kendi fikriyatıymış havası yaratmak istemiş:)

  Ay tanrısı, en büyük put,360 tane put ve benzeri kelimelerle arama yaparsanız bilgemizin kaynaklarını edindiği sitelerin yapısal kimliğini,zihniyetini ve menşeini görebilirsiniz..

  Bilge adam demiş ya hani aksini ispatlayacak olan varmı diye:)

  Var birader..!

  Hani ısrarla aynı kelimelere abanıp duruyor ya bilgemiz bize bilimsel kanıt göster..?  Alıntı Bilge Engin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Uluslararası litaratürde islamiyet semavi din olarak geçmez, Paganizmden türemiş bir din olarak geçer. Hacer ül-esved kara taşı'nın ne olduğunu istersen bir araştır. Neden peygamberiniz de dahil olmak üzere bir taşı öptüğünü araştır. Bu taşın silika, meteorit özelliği olduğunu, bu yüzden de camsı bir yapısının olduğunu öğrenirsin. 600'lü yıllarda siyahımsı bir cam pek mattah birşeydir. Bu taşın meteorit olduğu için, ay tanrısının bir parçası olduğuna inanıyordu. Al-İlah yani ay tanrısını simgelediği için de kabede tapılyordu. Ay tanrısının da islam öncesi arap putperestliğinin en büyük tanrısı olduğu biliniyor.

  Tekrarlıyorum;
  muhammedin babasının adı abd allah
  ay tanrısı allahın putu hacerül esvad
  şu an için kabenin duvarlarını süslüyor
  bütün müslümanlar bu taşa doğru namaz kılıyor. (Namaz ritüeli paganist bir gelenektir)
  muhammed bile bu taşı öpüp kutsal kabul ediyor.

  Bu yüzden müslümanlık semavi bir din değil, paganizm kökenli bir dindir

  Vay be ne araştımacılık böyle gereken bir klavye ve bir iki tık...!

  Bu kadar kolaymı sandın..:)

  Paganizm'in içeriğini ve anlamını kavraman veya idrak etmen için ne kadar bir süreç gerekir bilmiyorum ama bu süreç için takvim yetmez..

  İslamiyet'in büyüklüğünü anlamak veya anlatmak değil derdimiz fakat o kadar büyükkü senin gibileri bile kabul ediyor..

  Sayın bilge bırak bu incik boncuk işleri birikimin olan konularla gel bize..

 2. #22
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye atom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  306
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3648
  siz bu kadar kör olursanız...

  yoksa siz minarelerin tepelerinde bulunan ay sembolünün türk lük sembolümü olduğunu sanıyorsunuz !?

  minarenin tepesinde ne işi var ay sembolünün?

 3. #23
  Ziyaretci
  Misafir..

  Cevap: İslam Öncesi El-İlah (Allah)

  Bu iddianın ilk çıkış noktası fanatik Hıristiyanlardır. İslam dinin karalama çalışmasıyla bu iddiaları ortaya atmaktadırlar. Buna göre Allah ismi, Kuran’ın gelişinden de önce vardı. Araplar, İslam dininden önce de Allah’ı biliyorlardı. Bu iddiaya göre Allah yani El- İlah Ay tanrısının adıydı.İslam inancı da Ay kültünden gelmekteydi. Bu iddiaların ışığında diğer semavi dinlerle hiçbir ilgisinin olmadığını, arkeolojik bulgularda bulunmuş bazı kabartma resimleri delil olarak öne sürmektedirler.Bu iddiaların tümü açık bir saptırmadır. Bu iddialar detaylı incelendiğinde gerçek bir temelinin olmadığı ortaya çıkacaktır. Şimdi madde madde bu iddialara bakalım:
  1-Arapların İslam öncesi Allah inancı olduğu fikri yeni bir buluş değildir. Peygamberimizin babasının adı bizzat “Abdullah” ( Allah’ın kulu) dur. Kuran’da bu gerçek, bir çok ayette ifade edilir. Bunlarda birisi şöyledir:39/3- Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler (şöyle derler:) "Biz, bunlara bizi Allah'a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Bu ayetten de anlaşılacağı gibi peygamberimizin döneminde müşrikler Allah’ı biliyordu; ama “Putlara bizi Allah’a yakınlaştırsın diye tapıyoruz” diyorlardı. Onlarda Allah’ı tümüyle bir inkar söz konusu değildi. Sadece bazı putları ona ortak koşuyorlardı.
  Allah inancı İslam öncesi diğer hak dinlerden geliyordu. İslam dininin ilk geldiği dönemde İbrahim dininden gelen “Hanef” dini de bu ortamda bulunmaktaydı. Bunlar dinlerini dejenere etseler de İbrahim’in dininden gelen birçok ibadeti ve inancı korumayı başarmışlardı. O yüzden İslam öncesinde de Allah inancı ve hac, namaz, oruç gibi ibadetler de bozulsa da hala mevcuttu. Dolayısıyla İslam geldiğinde bu kavram ve ibadetleri onlardan almamış, aksine onları ilk defa insanlara buyuran Allah, hataları düzelterek tekrar Hz. Muhammed vasıtasıyla tüm insanlara emretmiştir.
  2-Bu konuda delil olarak gösterilmeye çalışılan arkeolojik bulgularda kasıtlı olarak çarpıtılmaktadır. Bu bulgular Mekke bölgesinde değil oradan çok daha uzak güney Arabistan bölgesinde bulunmuştur. Bu bulgular kasıtlı olarak Kuzey Arabistan’da bulunmuş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.
  3- Ay tanrısı Arkeolojik bulgularda “Sin” olarak geçer. Allah (el-ilah) kelimesinin ay tanrısı olduğu iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt yoktur. Buna rağmen bu tarz iddialarda birkaç resim koyup altına böyle bir yorum yazarak Ay tanrısının Allah olduğunu iddia ederler. Eğer biraz bunun kökeni soruşturulsa, bu iddiaların fanatik din düşmanlarının vehmi olduğu ortaya çıkacaktır.
  4- Camilerin Kubbesinde ay sembolünün bulunması Ay kültünün bir uzantısı olduğunun delili olarak sunulmaktadır. Bu da oldukça desteksiz bir iddiadır. Camilerin tepesine ay sembolü konması Peygamberimizin döneminde kullanılan bir sembol değildir. Hatta halifeler döneminde de kullanılmamıştır. Bu adeti ilk yapanlar Emeviler de olmamıştır. Bu adet ilk defa Araplar tarafından değil, Türkler tarafından uygulanmıştır. Alparslan 1064'te Ani'yi fethedince camiye çevrilen katedralin kubbesindeki büyük haç indirilip yerine büyük bir hilal konulmuştur. Ve bundan sonra bu uygulama gelenek haline gelmiştir. Müslümanların ay takvimi kullanmasının yine Ay kültüyle alakası yoktur. İslam geldiğinde var olan takvim budur. Ve Müslümanlar da bunu kullanmışlardır. Sonradan bu takvime geçmemişlerdir. Bu iddiaların hiç birinin temeli yoktur. Sadece akla gelen her şey, temelsizce bu şekilde vehimlerle açıklanmaya çalışılmıştır. Yoksa herhangi bir akli ve bilimsel bir dayanağı yoktur.
  5- Bu konuda en açıklayıcı nokta ise Allah kelimesinin kökeni ile ilgilidir. Allah kelimesi “El-İlah”tan gelir. “El” takısı İngilizcedeki “the” gibidir. Allah (El- İlah) “The God” anlamına gelir. Yani Allah El- İlah belli bir ilahtır. Bu kelime sadece Arap dilinde yoktur. Arapçanın mensubu olduğu Sami dillerinde de bu kelime vardır. Örneğin İbranice’de “Elohim” ( Tanrı) kelimesi bu kökten gelir. Ayrıca yine aynı dil ailesinden gelen ve Hz.İsa’nın ana dili olan Aramicede de aynı kelime vardır. Hem de Arapçadaki “İlah” kelimesiyle aynı kelimedir. Okunuşu da aynıdır.
  Bu konuda Aramice bir sözlüğe ulaşamayanlara bir filmi kaynak olarak gösterebiliriz. Mel Gibson’un yönettiği “Passion” filminde, konu orijinali gibi olması için o dönemde konuşulan diller seçilmiştir. Filmde, İsa rolünde oynayan kişi de Aramice konuşmaktadır. Bu filmde bir çok yerde Tanrı kelimesi kullanırken Aramice “İlah” şeklinde telaffuz edilir. ( Bu filmi seyretme imkanı bulunanlar, Hz. İsa rolündeki kişinin çarmıha gerildiği sahnede, Aramice Allah’a dua ederken “İlah” diye seslendiğini duyabilirler, yine benzer bir şeyi Yahudi rolündeki kişinin Hz. İsa’yı sorgularken, “Sen Allah’ın oğlu musun?” diye sorarken, yine Aramice “ilah” kelimesini söylediğini duyabilirsiniz.”)
  Bu gerçek Fanatik Hıristiyanların iddialarını tümüyle boşa çıkartmaktadır. Eğer El- İlah ay tanrısıysa, Hz. İsa’da bu tanrıya inanıyordu. Ona bu isimle dua ediyordu. Böyle bir şey söz konusu değildir. Hz. Muhammed’in seslendiği Allah ile Hz. İsa’nın seslendiği Allah aynıydı. Ve o her şeyin yaratıcısı olan eşi ve benzeri olmayan yüce Allah’tır.Dolayısıyla bu iddiada bulunan Hıristiyanlar bilmeden kendi kendilerini yalanlamaktadırlar. Bu iddialarda bulunanlar kendi dinlerini bilmeden, Aramicede tanrının ne demek olduğundan haberleri olmadan, İsa’nın konuştuğu dilin farkında olmadan bu vehimleri söylemişlerdir.
  6-Bu tip çalışmalar yukarıda da söylediğim gibi fanatik Hıristiyanlar tarafından ortaya atılmaktadır. Bağımsız bilim adamları bu iddialara destek vermez. Bu konuda Türkiye’de ateist çevrelerin destek olmasının sebebi, olayın bilimsel temellerine dayanması değildir. Adeta “Düşmanıma atılan çamur benim çamurumdur.” mantığında bu iddialara sahip çıkmaktalar. Bu çevreler için söylenenlerin bilimsel olup olmaması önemli değildir. Önemli olan dine bir saldırıda bulunulmasıdır. Aynı çevreler İslam’ın kökeni “güneş kültü”dür diye de iddialarda bulunmaktadırlar. İşine geldiğinde işine gelen şeyleri söylemekten çekinmezler. Onlara göre, bunların bilimsel bir alt yapısı olmasına gerek yoktur.
  Sonuç olarak, bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır. İslam tevhid dinidir. Bu din Adem’den günümüze kadar yeryüzünde hep var olmuştur. Allah elçileri vasıtasıyla bu dini İnsanlara ulaştırmıştır. Allah Kuran’da insanları aya güneşe değil sadece Allah’a tapmaları gerektiğini şöyle vurgulamaktadır:
  41/37- Gece, gündüz, güneş ve ay O'nun ayetlerindendir. Siz güneşe de, aya da secde etmeyin. Alah’a secde edin, ki bunları kendisi yaratmıştır. Eğer O'na ibadet edecekseniz.

 4. #24
  ziyretçi
  Misafir..

  Cevap: İslam Öncesi El-İlah (Allah)

  1 - el- ilah ay tanrısı çok eskiden arabistanda hüküm sürmüş bir kraldır2- lat ve uzza bu kralın kızlarıdır 3- hacerül esved önceleri beyazdı sonradan siyahlaştı bu tarih kitaplarındada yazar
  4- abd allah ile abdullah aynı kökten gelmez abdullah abdul kökünden gelir abd allah abd kökünden önce arap gramerlerine çalış5-hacerül esved nasa tarafından incelenmiş ve ne dünyada nede uzayda benzeri bir madene yada cisme ait olmadığı ve bir meteorda olamayaçağı açıklanmıştır 6-sen kendine bilge diyorsun madem o kadar bilgesin o kadar bilgin var ben senden bir şey isteyeçeğim tüm imkanlar elinde var bana 1 tane sadece 1 tane insan hücresini yapsana
  yaratmak allaha mahsustur sana değil haşa bzede değil dünyanın nasıl böylesine hesaplı bir yörüngeye tesadüfler zinciri sayesinde oturduğunu düşünüyorsan sen bilgeliğinden şüphe ederim ki halihazırda ediyorum zaten günümüzde eğer dünya bir mikro santim ki milimdende küçüktür güneşe yakın olsa dünya sıcaktan kavrulur üzeride hiçbirşey yaşamazdı yine bir mikrosantim uzakta olsa soğuktan hava donar yine hiçbirşey yaşayamazdı bu mükemmel hesaplama yüce yaradan allahın bir mucizesi değilde nedir sen delil iste ben kuranımdan bulup sana sunarım benim bilgisiz blgem

 5. #25
  ÖlümMeleği
  Misafir..

  Cevap: İslam Öncesi El-İlah (Allah)

  Ve konu Hortlatılır.....

  Size Kısaca Meseleyi Anlatayım....

  Tanrı Kendi Kendini Yaratan bir Güçtür... Yani Ne Doğmuştur Nede Başkabir güç Tarafından Yaratılmıtır...

  Fakat Sizin Tahminleriniz ve Beyninizin Almayacağı kadar Yanlızdır...

  Ve Şeytanı Yaratmıştır Tanrının Işığı gibi düşünün Ateşten Ve Şeytanın Öğrencileri Olan Diyer Sıralamadaki Melekler....

  Bunların Hepsi Sadece Hayali Yaratılışlardır Fizik olarak düşündüğünüz Saçmalık Yok... Fakat Bir burkulma süreci var ve Büyük patlama Tek bir Atomun Kendine Çarpmasıyla Oluşan Bir Yaratılış 0x0=0 Aslında Sıfır Sonsuzdur -0+ Sonu Yok Ekledikçe eklersin Kafat -+ Ta kendine çarparak Bu Boktan Evren oluşmuştur.... ve Bunun Sıfır noktası Mars İlk Yaşam Ordaki Hayali Canlılar Sizin Deyiminizle Cinlerdir... Fakat Bunlar varlıkları bile olmadan birbirleriyle Savaşmışlardır ve lanetlenip Dünyaya Sürgün edilmişlerdir.... Ve lanet Başlamıştır... Bunları görmek için Gerize kalı olmanız lazım bilimizi Yiyim... İçinizde TAnrının Bir parçası var ve gücünüzü görün Bizler Ölümsüzü ve Yok olamayız Cehenneme Kitlemeyin kendinizi... Uzatmayalım.... Cinlerle birlikte dünyada İnsan unsurları parlamaya başladı Tanrıda... Adem Hayalde Yaratılıp Dünyaya Bir Göktaşı gibi Çarptı Rahme Koşan Bir Sperm Gibi ve yeşeren dünyayı durdurdu Öldürdü tek cinler kaldı.... Şeytan İlk defa kıskandı ve itaat etmedi Şeytan bütün melekleri Yetiştiren Hocadır... Ve şunu hiç bir zaman unutmayın bu yaratılış Ne Muhammet Sav için ne senin nede sizin için.... Bu ŞEYTANLA TANRININ SAVAŞIDIR Bizler Sadece Piyonlarız... ve ilk Zafer Şeytanındır... Kadınlar Asırlardır Hep eşya gibi görülmüştür.. Çünkü Kadın Yaratılmadı Kopyalandı... Ve ŞEYTAN bu zaferini Havva üzerinden ADEMİ kandırarak almıştır... Ve Şüphezi Kıyamet Koptuğunda Şeytan Yenik düşecektir... Çünkü Oda Yaratılmıştır... Tanrı sadece Bizimle Oyun oynuyor... Tanrı yardımcımız olsun

Benzer Konular

 1. Kim İslam'dan/Allah'a teslim olmaktan gayrı bir din
  mopsy Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-09-2012, 08:56 AM
 2. Hak, Gerçeklik, İslam, Allah’ın el-Hakk Güzel İsmi
  muhsin iyi Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-02-2012, 09:45 AM
 3. Yorum: 2
  Son mesaj: 09-10-2011, 09:58 PM
 4. Yorum: 6
  Son mesaj: 15-12-2009, 05:12 PM
 5. Yorum: 2
  Son mesaj: 23-06-2009, 03:17 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık