Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Ahzap suresi 56. Ayeti nasıl anlamalıyız?

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Ahzap suresi 56. Ayeti nasıl anlamalıyız? Konusununun içerigi kısaca ->> Bugün sizlerle konuşmak istediğim konu, Kuranda geçen Ahzap suresi 56. ayetin de Allah acaba bizlere ne emrediyor ve neler anlatmak ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  319
  Rep Gücü
  10732

  Ahzap suresi 56. Ayeti nasıl anlamalıyız?

  Bugün sizlerle konuşmak istediğim konu, Kuranda geçen Ahzap suresi 56. ayetin de Allah acaba bizlere ne emrediyor ve neler anlatmak istiyor, onu anlamaya çalışalım Allahın izniyle. Önce Diyanet mealinden alıntı yaptığım şekliyle yazmak istiyorum.

  Ahzap 56: Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selâm edin.


  Bu konuda düşüncelerimi yazmadan önce bu ayetten geleneksel İslam’ın ne anladığını ve bundan dolayı da kabul edilen hadisleri sizlere aktarmak istiyorum. Önce salât sözcüğünden günümüzde ne anlam çıkarıyorlar ve onun doğrultusunda neler yapılıyor ona bakalım.

  Salât kelimesinin günümüzdeki sözlük anlamı namaz, dua ve destek olmak gibi değişik anlamları olduğunu söyleyebiliriz. Geleneksel İslam’ın öğretisinde ne yazık ki yukarıdaki ayet, yalnız peygamberimize dua etmek ve saygı gösterisi olarak algılandığını görüyoruz. Peygamberimize salât, çoğulu salâvat getirmek olduğu böylece ona dua etmek, anmak olduğu anlaşılmış ayetten. Peki, yukarıdaki ayeti nasıl anlamışlar da, günümüzde neler yapılıyor önce ona bakalım.

  Günümüzde bu ayet öne sürülerek peygamberimizin adı anıldığında ona saygı göstermek için okunan dua olduğunu görüyoruz. Hatta yine bu ayet öne sürülerek, peygamberimize rahmet duası yapılması gerektiği çıkarılmıştır. Örnek vermek gerekirse; Sallallahü Aleyhi Vesellem” Veya “Aleyhissalâtü vesselâm” denilerek getirildiği gibi, daha uzun dua metinlerinin içinde de salâvat vardır. Meselâ, namazda okuduğumuz Allahümme Salli ve Bârik duaları da salâvat örnekleri olup peygamberimizi ve ailesine karşı bir duadır.


  Yukarıda yazdığım ve peygamberimize hitaben yapılan bu duanın acaba Ahzap suresi 56.ayetle bir ilgisi var mı, gelin birlikte bakalım ayeti anlamaya çalışalım, acaba bu ayette Allah ne anlatmak istiyor bizlere. Önce günümüzde yapılan anlamda düşünelim Allah ve melekleri ona rahmet duası mı yapıyor anlamında dersiniz bu sözler? Allah gönderdiği elçisine dua eder mi sizce? Dua kime edilir? Yüce bir makama ve ondan istekte bulunmak için yapılır. Allah emreder ve o iş olur. Demek ki burada dua anlamında kullanılmadığı çok açık. Çünkü Allah ve melekleri peygambere dua etmiş anlamında olamaz. Ne olabilir, yine bir başka anlamında olduğu gibi, DESTEK anlamı, en doğru anlam olacaktır. Böyle anladığımızda bakın ayet nasıl yerli yerine oturuyor.

  Ahzap 56: Şu bir gerçek ki, Allah ve melekleri, o Peygamber'e destek verirler/onun şanını yüceltirler. Ey inananlar! Siz de ona destek olun/onun şanını yüceltin ve ona içtenlikle selam verin.


  Ayette Allah ve melekleri peygambere destek olup, onun şanını yüceltirler derken, onu büyük bir makamın sahibi yaparlar anlamını da vererek, kurandan peygamberinize itaat ediniz ve ona uyunuz sözlerini de hatırlayıp, ona verilen değeri de belirtmiştir. Düşünün bir insana destek vermek onu büyük bir makama getirmekle de yapılır. Bir insanı Vali yaptığınızda o ilin en yetkili insanı yapmış olursunuz. Allah ta elçi olarak görevlendirdiği bir insana yine açıkladığı yetkilerle destek olmuştur. Ayetin devamından da yine bu manayı çıkarmalıyız ve Ey inananlar sizde benim elçime destek olun, ona yardım edin ki ona verdiğim görevi daha rahat ve daha güzel gerçekleştirsin anlamındadır. Buda peygamberimize bir destektir. Çünkü aldığı görevi daha rahat ve kolay yapabilmesi için onunda yardıma ihtiyacı vardır. Bu görevde tüm inananların görevidir diyor Allah. Ayetin sonundaki ona içtenlikle selam verin sözünden de, ona samimi ve açık olun ona saygılı olun, ona itaat edin demek istemektedir. Bu ayetin birkaç ayet öncesinde (Ahzap 53) peygamberimizin evinde onu gereksiz yere rahatsız edilmemesi gerektiği konusunda açıklama yapılır. Selam, bir insana ya da bir topluluğa onlara verilen saygının bir nişanesidir, ama burada daha çok ona itaat edilmesi ona saygılı olunması anlamındadır.


  Gelelim bu ayetin iniş sebebine. Kuranda bazı ayetler vardır ki o devrin gerekliliği için indirilmiş gibi görünür. Fakat bu ayetlerden de bizler, günümüzde çok şeyler öğrenir ve günümüze adapte ederiz. İşte bu ayette peygamberimizin yaşadığı dönem için, peygamberimize özellikle İslam dinini yaymak adına, yardım edilmesi, destek olunması ve ona saygı duyulması için dikkat çeken ayetlerdendir. Allah peygamberimize verdiği görevde başarılı olması için onu desteklediğini, onu büyük bir mertebeye getirdiğini söylüyor. O günün Müslümanlarına da sizde ona destek verin, İslam ı yayabilmesi ve kuranı anlatması için diye de belirtiyor. Onun şanını yüceltin ona değer verin ki sözü dinlenir birisi olarak, görevinde başarılı olsun.


  Yukarıdaki ayeti okudunuz ve Rabbin ne söylediğini anlamaya çalıştık elimizden geldiğince, Allah yanıltmasın. Şimdide günümüzde bu ayet öne sürülerek yapmamızı istenenlere bakalım ve bu doğrultuda bizlere aktarılan hadis örneklerini yazalım. Acaba Ahzap suresi 56. ayetle bir ilgisi var mı onun yorumunu da sizlere bırakıyorum. Allah herkese akıl vermiş kullansın diye. Birileri kullansın, diğerleri seyretsin diye değil.

  Peygamberimiz üzerine ömürde 1 defa salâvat getirmek farzdır. Ve adı her anıldığında ona salâvat getirmek vaciptir.(imamı kurtubi)

  "Kıyamet günü insanların bana en yakın olanları üzerime en çok salâvat getirenlerdir"
  "Kim benim üzerime 1 salâvat getirirse Allah onun üzerine 10 salâvat getirir. Kim benim üzerime 100 salâvat getirirse Allah onun iki gözü arasına nifaktan kurtuluş beratı yazar. Ayrıca ateşten kurtulduğuna dair bir beraat yazar. Ve kıyamet günü onu şehitlerle beraber cennete iskân eder"

  Efendimiz, “Yeryüzündeki Allah’ın seyyah melekleri ümmetimin salât u selamını bana, hemen anında ulaştırırlar.” (Nesai, Sehv 46) ve “Şüphesiz ki, benim üzerime salâvat getiren kimsenin selamını almak için Allah bana ruhumu iade eder.” (Ebu Davud, Menâsik 96) buyurur.

  "Duâ sema ile arz arasında durur. Rasulullaha salâvat getirilmedikçe Allah'a yükselmez." (Tirmizi, Altınoluk yayınları Üsve-i Hasene-33)
  1- Her dua semaya çıkmadan memnudur. Buna salât vasıl olursa o dua yükselir.
  2- Yanında ben anıldığım halde üzerime salât etmeyen kişinin burnu yere sürtülsün. (Müslim)

  Ebû Hüreyre radiyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem söyle buyurdu: “Yanında adım anıldığı halde bana salatü selam getirmeyen kimse perişan olsun.”

  Hem Müslüman olduğunu söylediği halde hem de peygamberin ismi anıldığında salâvat getirmeyen kimse Ahzab: 33/56 gereğince bir farzı yerine getirmemiş olacağından, peygamberin cimri demesine ve bedduasına hak kazanmış oluyor.
  Yine Ebû Hüreyre radiyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah Sallallahü aleyhi ve sellem söyle buyurdu: “Bir kimse bana salatü selam getirdiği zaman, onun selamını almam için Allah Teala ruhumu iade eder.  Ayeti okudunuz ve birlikte Allah ne anlatmak istiyor anlamaya çalıştık. Peki, dostlar ayetin bahsettikleri ile yukarıda yazan konuların bir ilgisi var mı sizce? Peygamberimize dua etmenin, onun şanını yüceltmek için konuşmanın elbette hiçbir sakıncası yoktur, tam tersine çok da güzel bir harekettir. Eğer anamıza babamıza, yakınlarımıza dua ediyorsak, elbette peygamberimize de dua etmeliyiz, ama yukarıdaki sözleri, anlamları çıkarmanın ve bunu yapmadığımız takdirde, Allahın farz emrini yerine getirmemiş oluruz demenin, hüküm vermenin hele hele aşağıdaki sözlere inanmanın peygamberimize karşı çok büyük bir saygısızlık olduğunu asla unutmayalım.


  (-Yanında ben anıldığım halde üzerime salât etmeyen kişinin burnu yere sürtülsün.
  — Yanında adım anıldığı halde bana salatü selam getirmeyen kimse perişan olsun.
  — peygamberin cimri demesine ve bedduasına hak kazanmış oluyor.)  Tüm bunları söyleyip inanmanın, Allah katında bir sorumluluk olduğunu da bilmeliyiz. Bu yanlış düşüncenin İslam ı yaşayışımızdaki, farkında olmadan yaptığımız yanlışların bir örneğini sizlere hatırlatmak istiyorum. Camilerde namaz bitiminde imam Lillahil Fatiha der( Allah için bir Fatiha okuyun). Peki, Fatiha okuyun demesine rağmen bizler içimizden ne söyleriz, hatırlayın lütfen Fatiha duasını mı okuruz? (Bilmeyenler belki okuyordur.) Elbette hayır, birçoğumuz peygamberimize salâvat getiririz, çünkü bizlere böyle öğretildi de ondan. Ne kadar ilginç değil mi? Allahın Kur’an dan çok güzel bir ayetini okumasını istiyor İmam, ama kendisi dâhil her kez kur’an ayetini okumuyor da, peygamberimize salâvat getiriyor, yani ona selam veriyor dua ediyor. Lütfen tüm bunları düşünün, acaba daha bilmeden ne kadar büyük yanlışlar yapıyoruz ve de bizlere yaptırılıyor kim bilir.


  Ben sorumlu olduğum, hesabın sorulacağı kitaba iman etmek için elimden geldiğince çırpınıyorum, onu anlamaya çalışıyorum. Yanlışlarımı rabbim affetsin. Benim yaptığım kur’anı anlayarak defalarca okumaları tavsiyesinde bulunmaktır. Çünkü Yaratan bizlere rehber olsun diye gönderdim dediği kitabı, yemin ederek kolaylaştırdım diyorsa birçok kez, bu kitap zor anlaşılır olamaz. Hesabın sorulacağı, imtihanın yapılacağı kitabın kur’an olduğunu söylüyorsa Rabbim, o çetin gün geldiğinde asla başka kitaplardan başka bilgilerden, başka hükümlerden sorumlu tutmayacaktır. Bunun aksini söyleyenler Rabbimle inatlaştıklarının ve adaletini sorguladıklarının farkına varmalıdır. Peki, bizler bu kadar açık deliller varken, her şeyden nice örnekler verdiğini söylüyorken Rabbim, nasıl olurda rehberin yolundan gitmek yerine, beşerin sözlerine inanıyoruz, bunu anlayamıyorum.

  Bizler uyuşturulduk mu, yoksa aklımız yerinden mi oynadı? Ben bu soruların cevabını arıyorum ama ne yazık ki bulamadım. Bulan varsa lütfen bana da söylesin. Dilerim Rabbimden bizleri aklı yerli yerinde olan ve onu gerektiği gibi kullanan kulları arasına, bizleri alması dileklerimle. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  değerli kardeş;El fatiha denince sadece salavat getirilmez,peşine fatiha okunur bunu bilmemeniz ilginç.
  bir diğer husus,Allah,rasulüne ittiba şartını bizzat kuranda emretmişken,onu üsvei hasene olarak takdim etmişken,hadisleri yok saymak kendi kafamıza göre yorumlar yapıp doğrumu,yanlış mı bir bilene sormadan hükümler çıkarmak doğru değildir.
  Belki bilmiyorsunuz,kılığımız namaz da kuranda salat olarak geçer.E budurumda namazla biz Allaha yardımcı mı oluyoruz.Salatın manası zannettiğinizden çok daha geniştir.

 3. #3
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba

  Belki bilmiyorsunuz,kılığımız namaz da kuranda salat olarak geçer.
  Sn.ümmi,siz arkadaşı " belki bilmiyorsunuz " diye eleştiriyorsunuz,ancak siz de bir şeyi ya atlıyorsunuz veya bilmiyorsunuz...Kur'an'da " vakitler " içinde kılınacak namaza " ekımıs salate "...denir...Yerine konan,ödenen/ödenecek namazdır...Yani FARZ namazdır...

  HUD
  114. Ve ekımıs salate tarafeyin nehari ve zülefem minel leylv innel hasenati yüzh****s seyyiat zalike zikra liz zakirın

  114. Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namazı/duayı yerine getir. Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah'ı ananlara bir öğüttür.

  İsra suresinde de yine aynı şekilde " ekımıs salate " denir,FARZ olan namaza...

  kılığımız namaz da kuranda salat olarak geçer = Hayır Sn.ümmi " ekımıs salate " olarak geçer...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Nur Suresi 31. Ayeti Nasıl Anlamalıyız.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-01-2015, 01:04 PM
 2. Bakara 184. Ayeti Nasıl Anlamalıyız.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2014, 12:11 PM
 3. Yasin Suresi 6. Ayeti Nasıl Anlamalıyız
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-01-2014, 06:21 PM
 4. Nisa suresi 125. ayeti nasıl anlamalıyız?
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 20-05-2012, 11:49 PM
 5. Enfal 61.....67. ayetleri nasıl anlamalıyız?
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-08-2011, 02:12 PM
Yukarı Çık