3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 58
 1. #21
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  sayın bursalı devlet o kımlıkte islam yazıosa dıyanet bunu engelleyemez ve kımlığınde ıslam yazıo diye onada hitab eder dedim daha önce vicdana bakmaz kımlığe bakar

  dıyanet fetva verır uygulamak yada uygulamamak siyasi ototrite ve kişilerin kendi kanaatidir tutup bir konuda dini deiştiremez efenim dinin kurallarını deiştiremez

  bu bağlamda o köyön insanlarının kimlğinde islam yazdığı için oraya cami yapar ve memur tain eder ha ne zaman siyasi otorite o kımlıkteki din yerinde deişmeye gider o zaman diyanette bu faliyetini durdurur

  ayreten bir müslüman olarak diyanet neden sizi rahatsız ediyor anlamadım laik devlet diye din mercisi olmasınmı

 2. #22
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  " bu bağlamda o köyön insanlarının kimlğinde islam yazdığı için oraya cami yapar ve memur tain eder ha ne zaman siyasi otorite o kımlıkteki din yerinde deişmeye gider o zaman diyanette bu faliyetini durdurur "

  Sn.kapkale,hala daha anlaşılamayan bir nokta var... o köydekiler biz CAMİ DEĞİL CEMEVİ istiyoruz diyorlar...Sizin tayin ettiğiniz MEMUR bizim İŞİMİZİ çözemiyor DİYORLAR...

  Hala daha " yok kardeşim senin hüviyetinde din hanesinde İSLAM yazıyor ben de buraya CAMİ yaparım,oraya İMAM gönderirim " diyemezsiniz...Buna HAKKINIZ da yok ŞANSINIZ da yok...

  " ayreten bir müslüman olarak diyanet neden sizi rahatsız ediyor anlamadım laik devlet diye din mercisi olmasınmı "

  Hala daha BIRAKTIĞIM yerdesiniz,Sn.kapkale...Diyanet DİN MERCİİ değil...Yasadan okumadınız mı...Diyanet sadece İslam Dini konusunda toplumu aydınlatmakla MÜKELLEF...Tüm dinler kapsamında böyle bir YETKİSİ YOKTUR...

  Yine de neden rahatsız ediyor söyleyeyim...Bu ülkede yaşayan İNANÇLARI farklı o kadar çok insan var ki,onların rahatsızlığına bir müslüman olarak GÖZÜMÜ KAPATAMAM,görmezden gelemem...Siz görmeyebilirsiniz,ancak bu bir gerçek...Siz burada söylediklerinizi bir Alevinin,bir Hristiyanın yanında da söylesenize...Sizi DİNLEMEZLER bile...Çünkü onların rahatsızlığına bakmıyorsunuz bile...

  Bu ülke LAİK bir ülkedir...Diyanet İşleri Başkanlığının da bunu DİKKATE alması gerekir...Siyasilere bir mesaj verecekse bu yönde mesaj vermelidir,aksi yönde değil...Aksi yöndeki davranış,mesaj ve hareketlerinin sonucu,Diyanet İşleri Başkanlığının yapısının değiştirilmesi veya Kaldırılmasını GEREKTİRİR...

  Bu tartışmalarda şu soruların yanıtlanması gerek ki konu POLEMİK olmasın...;

  1-T.C.Devletinin dini var mıdır...

  2-Diyanet TÜM DİNLER için mi yetkili mercidir...

  3-Diyanetin FETVA verme görevi ve yetkisi var mıdır...

  4-İnanç veya yapı itibariyle ALEVİLER bu noktada nerede bulunmaktadırlar...

  Sağlıcakla kalınız...

 3. #23
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Bu tartışmalarda şu soruların yanıtlanması gerek ki konu POLEMİK olmasın...;

  1-T.C.Devletinin dini var mıdır...

  2-Diyanet TÜM DİNLER için mi yetkili mercidir...

  3-Diyanetin FETVA verme görevi ve yetkisi var mıdır...

  4-İnanç veya yapı itibariyle ALEVİLER bu noktada nerede bulunmaktadırlar...

  Sağlıcakla kalınız...
  ___ 1) devletin dini olmaz sayın bursalı buğün bir başka rejimle din unsurları kaldırılabilirlik durumu olduğundan devletin dini olmaz T.C. dini yok ama halkın çoğunluğu müslümandır ve bu müslümanların devletteki din ile ilgili idari mercisi diyanettir

  ____ 2)))diyanet sadece müslmanların dini olan islamiyet için yetkili mercidir dier dine mensup azınlıklar fener rum patriğ veya bazı ortodoks kiliseler veya sinagoglara bağlıdır ve bunlarında devlet nezlinde resmi statüleri vardır

  ____ 3))fetvadan maksat T. C. cumhuriyetindeki müslümanları bilgilendirmek uyarmak dinini doğru öretmekse açıklama yapma dini bir konuysa eğer konu din ne gerektiriosa o yönde açıklama yetkisi vardır

 4. #24
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Peki, Dünya genelinde bilinen Türkiye de de Devletin Resmi Dini Kurumu (Diyanet) tarafından da kabul edilip uygulanan bu İslam’ ı, İslam’ın 5 şartını ve onun şekli ibadetini ve ibadethanelerini (Cami, mescit) kabul etmeyen bu Alevi toplumu nasıl bir İslam’ ın içindedir. Nasıl bir İslam' a İnanmaktadırlar :

  Alevilik, kimine göre Hz. Muhammed’ in Hakka Yürümesinden sonra yaşanan ayrışmalardan oluşmuştur. Kimine göre Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri inançtır, kimine göre ise 10 bin yıldır Anadolu’ da var olan bir inançtır Alevilik. Kimlilerine göre de daha farklı şekillerde ortaya çıkmıştır.


  Ne zaman nereden geldiği, nasıl oluştuğu tartışıla dursun herkesin kabul ettiği bir gerçekliktir Alevilik.


  Bu gerçekliliğin kabulü ile birlikte bu kimliğin ne olduğu, inanç esaslarının nelerden ibaret olduğu ve en önemlisi de İslam’ la ilişkisi de yüz yıllardır tartışmaktadır.


  Alevilerin büyük bir çoğunluğu yüzyıllardır kendilerini İslam’ın içinde hata özü esası olarak görmektedirler.


  Fakat burada nasıl bir İslam tanımlanmakta ve yorumlanmakta ve uygulanmaktadır. Yani Aleviler nasıl bir İslam’ın içindedirler.


  Alevilere göre İslam ve onun kutsal kitabı kuran Hz. Muhammed’ in hakka yürümesinden sonra müdahalelere uğramış ve aslının dışına çıkartılarak değiştirilmiştir.


  Kuran; Ömer, Osman ve Özellikle de Maviye ile Yezit zamanında değiştirilmiş, birçok ayeti, sayfaları yakılmış, yok edilmiştir. Böyle inanmaktadır Alevi toplumu. Bu nedenle de bizim kuranımız ‘’Telli Kuran’’ ve ‘’Kuranı Natık’’ demektedirler. Ozanların, pirlerin deyişleri, duvaz imamları, sözlerini kuranın ayetleri olarak kabul etmektedirler.


  Emeviler ve Abbasiler gerçek İslam’ı yok sayıp, 4 mezhepten oluşan bir Sünni anlayış ortaya koymuştur İslam adına. Hatta 1836 yılında İdamla yargılanan ve Alevilerin Ser çeşme Mürşidi, İnanç Önderi olan Hamdullah Çelebi, Sünniliğe İslam denilemeyeceğini ve Sünniliğin yapmış olduğu ibadet ve inanç esaslarının da kabul edilemeyeceğini söylemektedir.[1] Aleviler bu şekilde bakmaktadırlar Sünniliğe ve onun inanç şekillerine.


  Camiyi ve mescidi değil, Cemevi ve Dergâhları kendisine ait ibadethane olarak görmektedirler. Şekli anlamda bilinen ve Camilerde eda edilen Namazı değil, cem evlerinde ve dergâhlarında yaptığı cemi ibadet olarak kabul etmektedirler. Ramazan Orucunu değil, Hızır ve Muharrem Orucunu oruç olarak kabul etmektedirler. Kâbe’yi, kıbleyi İnsanın cemali olarak gören ve bu sebeple de İbadetinde yönünü İnsana dönen, yaradılıştan, ölüme kadar bütün yaşam ve uygulamalarında Sünni anlayışının belirlediği ve olmazsa olmazlarını ret eden bir toplumdur Aleviler.


  Müziği ret eden bir İslam anlayışı karşısında, bağlamayı ve kemanı ibadetin içine sokmuştur. Resimi kabul etmeyen, hele hele ibadet edilen yerde resime ve heykele kesinlikle yasak koyan bir uygulamaya karşı tüm ibadethanelerin inde kendince kutsal saydığı değerlerin resimlerini asmıştır duvarlarına, heykellerini yaptırmış koymuştur. Kadınlı erkekli.


  İbadette kadınla erkeğin kesinlikle yan yana duramayacağını kabul eden bir inanışın aksine tüm ibadetlerini kadın erkek aynı mekân içinde yapmaktadır Alevi toplumu.


  Kimilerinin cümbüş, kimilerinin dans diye nitelediği semahında kadınıyla erkeği birlikte sergilemektedir rütuellerini.


  İçkiyi bırakın İbadetinde, günlük yaşamda bile haram kılan bir inancın aksine, Dolu ve Dem diye nitelediği içkisini duralayarak içmektedir Alevi toplumu. Kimi bölgelerde Cem İbadeti esnasında da dem olarak alınmaktadır.


  Peki, Dünya genelinde bilinen Türkiye de de Devletin Resmi Dini Kurumu (Diyanet) tarafından da kabul edilip uygulanan bu İslam’ ı İslam’ın 5 şartını ve onun şekli ibadetini ve ibadethanelerini (Cami, mescit) kabul etmeyen bu Alevi toplumu nasıl bir İslam’ ın içindedir. Nasıl bir İslam' a İnanmaktadırlar :


  Aleviler İslam’ın özünü taşıdıklarını ve yansıttıklarına inanmaktadırlar. Kırklar Ceminde Kadınlarla erkeklerin birlikte can olduklarına ve ilk semahı, üzüm tanesinin ezilip engür eylenmesiyle oluşan Dem i alan Hz. Muhammet Mustafa’ nın döndüğüne inanmaktadır.


  Aleviler İslam’ ı Hak Muhammet Ali inancı olarak görmektedirler. Bu İslam’ da İbadethane Cemevi ve Dergâhlardır. Yeryüzündeki her mekândır. Her alandır. Toplu İbadet Cem dir. Alevilerin İslam’ın’ da; Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde - Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde - Noksanlıkta, eksiklikte senin görüşlerinde… Diyen Hace Bektaş Velinin dediği gibi görmektedir. Bu İslam’da Kadınını ve erkeğini günlük yaşamında yanından ayırmayan Alevi toplumu ibadetinde de yanından ayırmamaktadır. Onunla Can olmaktadır.

  bölesi bir ibadet şekliyle kabul edilirlik olabilirmi sayın bursalı

 5. #25
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.kapkale...

  " 1) devletin dini olmaz sayın bursalı buğün bir başka rejimle din unsurları kaldırılabilirlik durumu olduğundan devletin dini olmaz T.C. dini yok ama halkın çoğunluğu müslümandır ve bu müslümanların devletteki din ile ilgili idari mercisi diyanettir "

  Şimdi düzeldi...

  " 2)))diyanet sadece müslmanların dini olan islamiyet için yetkili mercidir dier dine mensup azınlıklar fener rum patriğ veya bazı ortodoks kiliseler veya sinagoglara bağlıdır ve bunlarında devlet nezlinde resmi statüleri vardır "

  Bir derecede doğru,içerik olarak resmi statüyü de yansıtsanız da net anlaşılsa...Ayrıca Alevileri,inanmayanları hangi statüye oturtuyorsunuz...???

  " fetvadan maksat T. C. cumhuriyetindeki müslümanları bilgilendirmek uyarmak dinini doğru öretmekse açıklama yapma dini bir konuysa eğer konu din ne gerektiriosa o yönde açıklama yetkisi vardır "

  İşte bu konu POLEMİK konusudur...Diyanetin söylediklerinin ne kadarı,hangi itikadı,hangi mezhebi...düşünceyi kapsar...Aydınlatıcı açıklamaya ait seçilen cümleler " fetva " vari değil " Diyanetin " düşünceleri olduğu vurgulanmalı...Yoksa söyledikleri bir çok kesim tarafından FETVA olarak algılanır...Halkımız ne yazık ki hala daha CEHALETTEN yakasını sıyıramadığından ki çok zor gözüküyor bu,söylenenler FETVA olarak algılanmaktadır...Ayrıca Diyanet hangi Mezhebi-İtikadı takip / kabul ettiğini DEKLARE etmeli ki sadece o kolda olanları bağlasın söyledikleri...KAFA KARIŞTIRMASIN....

  Sağlıcakla kalınız...

 6. #26
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  " Peki, Dünya genelinde bilinen Türkiye de de Devletin Resmi Dini Kurumu (Diyanet) tarafından da kabul edilip uygulanan bu İslam’ ı, İslam’ın 5 şartını ve onun şekli ibadetini ve ibadethanelerini (Cami, mescit) kabul etmeyen bu Alevi toplumu nasıl bir İslam’ ın içindedir. Nasıl bir İslam' a İnanmaktadırlar :

  Alevilik, kimine göre Hz. Muhammed’ in Hakka Yürümesinden sonra yaşanan ayrışmalardan oluşmuştur. Kimine göre Türklerin Orta Asya’dan getirdikleri inançtır, kimine göre ise 10 bin yıldır Anadolu’ da var olan bir inançtır Alevilik. Kimlilerine göre de daha farklı şekillerde ortaya çıkmıştır.


  Ne zaman nereden geldiği, nasıl oluştuğu tartışıla dursun herkesin kabul ettiği bir gerçekliktir Alevilik."
  Sn.kapkale,peki siz nasıl kabul ediyorsunuz ALEVİLERİ...Kitap bilgisini bir kenara koyunuz...Yoldaki vatandaşa sorduğunuzda size KİTAP BİLGİSİ " söylemez vatandaş,bildiğini / duyduğunu / kendine aktarılanı söyler...Sizce hangisi...???


  " Alevilere göre İslam ve onun kutsal kitabı kuran Hz. Muhammed’ in hakka yürümesinden sonra müdahalelere uğramış ve aslının dışına çıkartılarak değiştirilmiştir."
  Alevi olmadığım halde bu görüşlerine belli oranda katılıyorum ...Ne yapmalıyız şimdi...???

  " Kuran; Ömer, Osman ve Özellikle de Maviye ile Yezit zamanında değiştirilmiş, birçok ayeti, sayfaları yakılmış, yok edilmiştir. Böyle inanmaktadır Alevi toplumu. Bu nedenle de bizim kuranımız ‘’Telli Kuran’’ ve ‘’Kuranı Natık’’ demektedirler. Ozanların, pirlerin deyişleri, duvaz imamları, sözlerini kuranın ayetleri olarak kabul etmektedirler. "
  Özellikle...;

  - ...Osman ve Özellikle de Maviye ile Yezit zamanında değiştirilmiş ( bilinçli /bilinçsiz)...

  Kısmına katılmaktayım...

  " Emeviler ve Abbasiler gerçek İslam’ı yok sayıp, 4 mezhepten oluşan bir Sünni anlayış ortaya koymuştur İslam adına. Hatta 1836 yılında İdamla yargılanan ve Alevilerin Ser çeşme Mürşidi, İnanç Önderi olan Hamdullah Çelebi, Sünniliğe İslam denilemeyeceğini ve Sünniliğin yapmış olduğu ibadet ve inanç esaslarının da kabul edilemeyeceğini söylemektedir.[1] Aleviler bu şekilde bakmaktadırlar Sünniliğe ve onun inanç şekillerine."

  - " Emeviler ve Abbasiler gerçek İslam’ı yok sayıp, 4 mezhepten oluşan bir Sünni anlayış ortaya koymuştur İslam adına."
  Burada HAKLILAR...Sünnilik sonuçta SİYASİ bir oluşumdur...YEZİD in arkasında duranlar SÜNNİ idi,Hz.Hasan ve Hüseyin şehid edilince...


  " Camiyi ve mescidi değil, Cemevi ve Dergâhları kendisine ait ibadethane olarak görmektedirler. Şekli anlamda bilinen ve Camilerde eda edilen Namazı değil, cem evlerinde ve dergâhlarında yaptığı cemi ibadet olarak kabul etmektedirler. Ramazan Orucunu değil, Hızır ve Muharrem Orucunu oruç olarak kabul etmektedirler. Kâbe’yi, kıbleyi İnsanın cemali olarak gören ve bu sebeple de İbadetinde yönünü İnsana dönen, yaradılıştan, ölüme kadar bütün yaşam ve uygulamalarında Sünni anlayışının belirlediği ve olmazsa olmazlarını ret eden bir toplumdur Aleviler."
  İbadet yerinin ÇOK BÜYÜK önemi mi vardır ki...Temelde ayrıldıkları noktalar onların İNANÇLARI sonuçta...PEKİ nediye % 98 in içerisine KATARSINIZ ki...


  " Müziği ret eden bir İslam anlayışı karşısında, bağlamayı ve kemanı ibadetin içine sokmuştur. Resimi kabul etmeyen, hele hele ibadet edilen yerde resime ve heykele kesinlikle yasak koyan bir uygulamaya karşı tüm ibadethanelerin inde kendince kutsal saydığı değerlerin resimlerini asmıştır duvarlarına, heykellerini yaptırmış koymuştur. Kadınlı erkekli."

  " İbadette kadınla erkeğin kesinlikle yan yana duramayacağını kabul eden bir inanışın aksine tüm ibadetlerini kadın erkek aynı mekân içinde yapmaktadır Alevi toplumu."
  1-Kur'an mı müziği reddeder,yoksa Hadis / rivayetler mi...

  2-Heykel,resim şu bu yasak da ne diye CAMİLER SÜSLÜ PÜSLÜ...??? Onların kendi değerleri Sünninin kendi değerleri...Resim yazı,şekil NE FARKEDER...Aynen Yehova Şahitleri gibi cümleler sarfettin şimdi...

  3-
  " Kadınlı erkekli "...
  Bu cümleden kastın nedir...Dilinin altındaki baklayı çıkartsan da daha net anlaşılsa...TV ler de düşülen ofsayt sözler değildir inşaallah...İslam dininde kadın erkek aynı anda CAMİYE gidemeyeceğine ilişkin BİR TANE ayet gösterir misin...Allah Kur'an da inanç ve ibadetler konusundaki ayetlerde " Ey İNANANLAR,Ey MÜMİNLER...! " der...Hadi bana Ey,Erkekler diye bir ayet göster...

  4-
  " İbadette kadınla erkeğin kesinlikle yan yana duramayacağını kabul eden bir inanışın "
  Nereden copy /paste yaptınız bilmiyorum ama o kaynağınıza bakın bakalım bu cümle için BİR TEK AYET gösterebilecek mi...Yoksa sadece Hadis /Rivayet / Yorum mu sunacak,görelim...


  " Kimilerinin cümbüş, kimilerinin dans diye nitelediği semahında kadınıyla erkeği birlikte sergilemektedir rütuellerini."
  Pardon mesele anlaşıldı...Dilinizin altındaki baklayı anladım...Anlaşılan siz ALEVİLERİ HİÇ TANIMIYORSUNUZ...Ne deniyorsa size onu yazıyorsunuz...


  " İçkiyi bırakın İbadetinde, günlük yaşamda bile haram kılan bir inancın aksine, Dolu ve Dem diye nitelediği içkisini duralayarak içmektedir Alevi toplumu. Kimi bölgelerde Cem İbadeti esnasında da dem olarak alınmaktadır."
  Siz sadece Alevilerin mi böyle inandığını sanıyorsunuz...Benim araştırmam ma göre de " içki için haram " hükmü yoktur...Bunu çok tartıştık burada emin olunuz...


  " Aleviler İslam’ın özünü taşıdıklarını ve yansıttıklarına inanmaktadırlar. Kırklar Ceminde Kadınlarla erkeklerin birlikte can olduklarına ve ilk semahı, üzüm tanesinin ezilip engür eylenmesiyle oluşan Dem i alan Hz. Muhammet Mustafa’ nın döndüğüne inanmaktadır.


  Aleviler İslam’ ı Hak Muhammet Ali inancı olarak görmektedirler. Bu İslam’ da İbadethane Cemevi ve Dergâhlardır. Yeryüzündeki her mekândır. Her alandır. Toplu İbadet Cem dir. Alevilerin İslam’ın’ da; Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde - Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde - Noksanlıkta, eksiklikte senin görüşlerinde… Diyen Hace Bektaş Velinin dediği gibi görmektedir. Bu İslam’da Kadınını ve erkeğini günlük yaşamında yanından ayırmayan Alevi toplumu ibadetinde de yanından ayırmamaktadır. Onunla Can olmaktadır.

  bölesi bir ibadet şekliyle kabul edilirlik olabilirmi sayın bursalı "
  Sn.kapkale BEN SİZE SORDUM,niçin % 98 in içerisinde kabul ediyorsunuz diye...ŞİMDİ dönmüş benim sorduğumu BANA SORUYORSUNUZ...Ben diyorum ki zaten % 98 in içerisinden ÇIKARINIZ Alevileri olsun bitsin...Ülkedeki müslüman oranı da insin % 65 e....Bunu söyleyen zaten benim...Dönün de ne yazdığıma bir zahmet bakın...

  Ayrıca yazık çok yazık ben boşu boşuna CEHALETTEN hala daha kurtulamadık dediğimde yanılmış olmayı beklerdim...

  Sağlıcakla kalınız...
  Konu bursali68 tarafından (26-10-2010 Saat 02:10 PM ) değiştirilmiştir.

 7. #27
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Bir derecede doğru,içerik olarak resmi statüyü de yansıtsanız da net anlaşılsa...Ayrıca Alevileri,inanmayanları hangi statüye oturtuyorsunuz...???

  ===anayasal hak ve özgörlökler din ve inanç özgörlöğö kanunlarla teminat altına alınmış aleviler kimlik bazında müslüman olarak geçtiği için şu an bu kategorideler yani islam kategorisindeler ama ilerde deişirmi bilemem siyasi otoritenin anlayışına bağlı inanmayanlarda zaten herhangi bir dine mensup olmadığı için vatandaş hak ve hukuklarına tabiler kimlik dinide gene siyasi otoritenin vereceği karara bağlıdır ne benim nede sizin bu konuda diyecek bir sözö yoktur diyanetinde bu konuda yapacağı bir şey yoktur bu meclis çatısında halledilecek olaydır...


  İşte bu konu POLEMİK konusudur...Diyanetin söylediklerinin ne kadarı,hangi itikadı,hangi mezhebi...düşünceyi kapsar...Aydınlatıcı açıklamaya ait seçilen cümleler " fetva " vari değil " Diyanetin " düşünceleri olduğu vurgulanmalı...Yoksa söyledikleri bir çok kesim tarafından FETVA olarak algılanır...Halkımız ne yazık ki hala daha CEHALETTEN yakasını sıyıramadığından ki çok zor gözüküyor bu,söylenenler FETVA olarak algılanmaktadır...Ayrıca Diyanet hangi Mezhebi-İtikadı takip / kabul ettiğini DEKLARE etmeli ki sadece o kolda olanları bağlasın söyledikleri...KAFA KARIŞTIRMASIN....

  Sağlıcakla kalınız...
  ___diyanet olayı mezheplere bağlamaz efenim olayı kuran ve sünnet süzgecinden geçirip doğruyu söler dieceksinizki sünnete ve kaynaklarına inanmıorum oda sizi bağlar ve inanç özgörlöğönözö bağlar diyanetin fetvası açıklama üzerinedir sizin deiğiniz fetva türünün olması için zaten yönetimin şeriat olması gerekmektedir diyanet kuran ve hz peygamberin sünneti üzerinden açıklama yapar açıklamaya kulak verip uygulamakta tamamen özgör iradeye bağlıdır

 8. #28
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  cehalet dediniz hz peygamberin sünnetiyse.. kadın erkek karışık ibadetse.. çalgılı müzikli dansözö eksik ibadetse..içkiyi mübah kılmaksa...kuranın hemde hz peygamberin sevdiği bir insan tarafından hz osman gibi haya da eşi benzeri olmayan bir insan tarafından deiştiridiğine inanmaksa ..hz aliyi sevip hz ömeri hz osmanı hz ebubekir sıddıkı sevmemekse

  ben cahilliğimden ve ehli sünnet vel cemaat cahilliğinden çok memnunlar

  saygılar

 9. #29
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  ya yazdıklarımın çoğu çıkmamış hakaret te ihtiva etmiyordu

 10. #30
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Alıntı kapkale´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ya yazdıklarımın çoğu çıkmamış hakaret te ihtiva etmiyordu
  Alıntı tusunu yanlış kullanıyorsunuz Alıntı yaptıgınız metin

  HTML-Kodu:
  [QUOTE] metin buraya gelecek [/QUOTE]
  Kodları arasında oldugundan emin olun Yukarıdaki kodların herhangi bir karakteri eksik olursa alıntı metni ile sizin yazdıklarınız iç içe bütünmüş gibi gözüküyor

  Eklemek istediğiniz kısım var ise düzenle tuşunu kullanarak ekleyebilirsiniz

3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Yorum: 20
  Son mesaj: 02-12-2016, 03:44 AM
 2. Aşağılık ruhlar
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 33
  Son mesaj: 12-01-2015, 11:56 PM
 3. Nikahsız eşin tazminat hakkı.
  Yakamoz Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-01-2014, 01:30 AM
 4. Dondurma yalama cinsel taciz sayılır mı?
  İNCİ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 11-10-2011, 10:52 PM
 5. Hangi davranışlar Aldatma sayılır
  simqe Tarafından İnsan İlişkileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-03-2010, 06:17 PM
Yukarı Çık