+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yaratılıştaki mana delili

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Yaratılıştaki mana delili Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Yaratılıştaki mana delili Elimize bir hokka mürekkep alsak ve boş bir kâğıdın üzerine döksek, asla manalı bir sayfa vücuda gelmez.O

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140851
  Mesaj
  550
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Yaratılıştaki mana delili

  Yaratılıştaki mana delili


  Elimize bir hokka mürekkep alsak ve boş bir kâğıdın üzerine döksek, asla manalı bir sayfa vücuda gelmez.O hâlde diyebiliriz ki: Sayfadaki mana, mürekkebi kâtiplik ve faillik makamından tart eder ve kovar. Zira sayfadaki mana, kâtibinin ve failinin irade sahibi, kudret sahibi ve ilim sahibi olduğunu gösterir. Bu sıfatlar ise mürekkepte yoktur, öyleyse sayfaya kâtip olamaz. Bütün dünya toplansa, sayfadaki mana ifade eden kelime ve cümlelerin mürekkebin tesadüfen dökülmesi sonucunda oluştuğuna bizi ikna edemez.

  Kâinat dahi böyle manalı bir kitap değil midir? Bu manalı kitabın mürekkep hükmündeki iradesiz, kudretsiz ve ilimsiz se beplerden meydana geldiğine nasıl itikat edilebilir? Ve böyle itikad edenlere akıllı denilir mi?

  Şu misalle de bu hakikate bakabiliriz:

  Bir maymunu daktilonun karşısına oturtalım.Maymun daktilonun tuşlarına rast gele dokunsun. Acaba böyle rast gele yapı lan hamleler neticesinde anlamlı bir kelimenin oluşması mümkün müdür?

  Ya anlamlı bir cümlenin oluşması?

  Ya da anlamlı bir sayfanın oluşması?

  Peki, anlamlı bir kitabın oluşması ihtimal dâhilinde midir?

  Hem de öyle bir kitap ki, bir sayfasında bir kitap kadar; bir satırında bir sahife kadar; bir kelimesinde bir satır kadar mana var ve o kitabın bir noktası bütün kitabın manasını kendinde toplamış...

  Böyle mucizane bir kitabın geli şigüzel tuşlara basmakla vücuda gelmesi hiç mümkün müdür? Elbette hayır!

  Acaba kâinat da böyle mükemmel bir kitap değil midir?

  Dünya o kitabın bir bölümü; denizler, dağlar, karalar o kitabın bir sayfası; her nev, mesela bir ağaç nevi o kitabın bir satırı; o nevin bir ferdi, mesela bir incir ağacı o kitabın bir keli mesi; o incir ağacının çekirdeği ise o kitabın bir noktasıdır. Bu öyle bir noktadır ki, o koca incir ağacı bu noktada yazılmıştır. Hatta bu çekirdek, kâinat kitabında yazılmış olan esma-i ilahiyeyi ken dinde gösteren küçük bir noktadır.

  Acaba böyle bir kitabın, misalimizdeki maymun hük münde olan; akılsız, kör, cansız ve şuursuz sebeplerden mey dana gelmesi hiç mümkün müdür? Hayır, asla!

  Şimdi de dilerseniz hakiki bir kütüphaneye bakalım. Hücredeki kütüphane!

  Her bir hücrede binlerce DNA molekülleri vardır.Göz renginden tutun parmak izine, insanın sesinden saç yapısına kadar bütün bilgiler bu DNA'larda kodlanmıştır.

  Bir tek hücrede bulunan DNA molekülleri, her biri 20.000 sayfayı ihtiva eden 46 ciltlik dev bir ansiklopediye benzer ve bu ka dar bilgiyi ihtiva eder. İnsan da ise 60 trilyon hücre vardır.

  Dünyanın en büyük ansiklope disi olan Ana Britanica'nın 40.000 sayfa olduğu düşünülürse, bir tek DNA'nın taşıdığı bilginin büyüklüğü daha iyi anlaşıl mış olur.

  Dünyanın en büyük ansiklopedisindeki bilgilerden yirmi beş kat daha fazla bilgi, mikroskopla yüzlerce defa bü yütüldükten sonra ancak görülebilen bir hücredeki DNA'lara yerleştirilmiş.

  Acaba böyle harikulade bir işin tesadüf eseri olması mümkün müdür?

  Acaba bütün dünya toplansa Ana Britanica ansiklopedisi nin tesadüfler sonucu meydana geldiğine bizi inandırabilirler mi? Elbette inandıramazlar!

  Peki, mezkûr ansiklopediden yüz ler defa daha mükemmel olan DNA ansiklopedisinin sebeplerden ya da tesadüfler neticesinde meydana geldiğine nasıl inanabiliriz?

  Ey kâfir! Dinle bak, hücre ne söylüyor: "Bende dünyanın en büyük ansiklopedisinden kat kat fazla bilgi var. Eğer yara tıcı olarak iddia ettiğin sebeplerde veya tabiatta, bu bilgileri kodlayabilecek bir bilgi, bir hüner ve bir kudret varsa gelsinler kodlasınlar. Ayrıca, bir şehir sistemi içinde aksatmadan yürüttüğüm görevleri bana yaptırabilecek, diğer hücrelerle münasebetlerimi ayarlayabilecek bir güçleri varsa gelsinler göstersinler. Mesela, kardeşim olan bir lenfosit hücresine değişik 30 bin hücreyi tanıyabilecek hafızayı verebilirlerse, akyuvarları bana hücum eden düşmanlara karşı beni korumak için gönderebilirlerse, alyuvarları birer erzak memuru gibi çalıştırabilirlerse çalıştırsınlar görelim. Sonra beni yarattıklarını iddia etsinler!"

  Şu bilgiyi de ilave etmek istiyoruz: Bir insan vücudundaki DNA molekülleri katlanma yoluyla küçücük hücreler içine sığdırılmıştır. Bir insan hücresindeki toplam DNA ipliğinin uzunluğu 2 metredir. Eğer bütün hücrelerimizdeki DNA’ları çözerek uzunlamasına arka arkaya dizsek, toplam 120 milyar kilometre eder ki bu mesafe Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 800 katıdır. Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 150 milyon km olduğunu unutmayın!

  Bunlar tesadüf sonucu olabilir mi? Bir hücredeki DNA bile tesadüf ile izah edilemezken insanın tesadüfün oyuncağı olduğunu kabul eden kör fikre yazıklar olsun!
  (alıntı ilmedavet)
  Konu meridyen2 tarafından (15-10-2010 Saat 10:50 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32357
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.765
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  15312
  Alıntı meridyen2´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  [SIZE="2"]Yaratılıştaki mana delili


  Şimdi de dilerseniz hakiki bir kütüphaneye bakalım. Hücredeki kütüphane!

  Her bir hücrede binlerce DNA molekülleri vardır.Göz renginden tutun parmak izine, insanın sesinden saç yapısına kadar bütün bilgiler bu DNA'larda kodlanmıştır.
  DNA hakkında yazılan kitapları toplasan kaç kütüphane dolar kimbilir...

  Günümüzde bu bilgi bankasının tesadüfen oluşabileceğini savunan insanların var olması hemde bu topraklar üzerinde bunca eğitim verilmesine rahmen var olması gerçekten üzücü...

Benzer Konular

 1. Saltanat Delili
  meridyen2 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-10-2010, 10:25 PM
 2. Azalar delili
  meridyen2 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-10-2010, 10:09 PM
 3. Yorum: 22
  Son mesaj: 13-01-2010, 06:38 PM
 4. Dünya dillerini “Lebbeyk”te birleştiren mana: Hac
  RABİA Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-11-2009, 10:04 AM
 5. Namazın hareketleri ne mana ifade eder?
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 24-03-2008, 09:42 AM
Yukarı Çık