7. Sayfa, Toplam 10 BirinciBirinci ... 56789 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 61 ile 70 Toplam: 93
 1. #61
  Acemi Üye enrico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  Andromeda
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  10868
  Alıntı kapkale´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  tabiki efenim bize görönöş bakımından en güzel gelmemeyebilir ama öle işleyen sistematik bir beden yaratmak güzelliğinde ötesindedir
  Öyleyse nasıl ki özürlülerin tedavi olması o güzelliği bozmuyorsa insanların sünnet olması da
  o güzelliği bozmaz. Zira eksiksiz yaratılış dış görünüşten ibaret değildir. İnsan gerçekten
  her yönü ile en güzel şekilde yaratılmıştır.

 2. #62
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim delinin biri kuyuya bir taş attı kırk akıllı çıkaramadı diye buna derler herhalde.
  sünnet derisi kusurdur dedi biri ,kırk akıllı kırk teville çıkamadı işin içinden.
  Sünnet derisi kusur değildir.Sünnet olmak bu kusuru gidermek için değildir.Sünnet derisinin tırnak kesmek ,kasık,koltukaltı temizliğinden farklı olduğu iddiasınıda hemen yutuverdi akıllılar.
  saçınızı hiç taramayın kesmeyin o zaman .Kıllarınızı bırakın uzasın tırnaklarınızla birlikte.
  efenim neyin ne olduunu atelerden mi öğrencez.
  peygamberler sünneti(adetidir)sünnet olmak.hijyen ve sağlıkla,estetikle alakalıdır.Tıpkı tırnak kesmek,kasık ve koltukaltı temzilemek,bıyığı kısaltıp sakalı bir tutam uzatmak gibi.İslamda bu kategori içerisindedir.
  Atomaltı parçacıkların hangi kategoriye dahil etmek istedikleri bizi alakadar etmez.
  Konu ümmi tarafından (09-10-2010 Saat 01:08 PM ) değiştirilmiştir.

 3. #63
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  İslam alimlerinin çoğuna göre sünnet olmak, vacip derecesinde bir sünneti müekkede’dir.

  Sünnet olmak bütün Peygamberlerin ortak özelliğidir. Nitekim Peygamber Efendimiz (SAV);

  “Beş şey peygamberlerin müşterek sünnetlerindendir. Sünnet olmak,kasık kıllarını traş etmek,bıyıkları kısaltmak,tırnakları kesmek,koltuk altı kıllarını yolmak” buyurmuştur. (Buhari istizam 7/143,Müslim taharet H.49)

  Bir başka hadisi şerifte “on şey peygamberlerin müşterek sünnetlerindendir. Ağzı yıkamak,buruna su çekip temizlemek,misvak kullanmak,bıyığı kısaltmak, koltuk altı kıllarını yolmak, kasık kılllarını traş etmek,tırnakları kesmek,vücutta kirin toplandığı kirli yerleri yıkamak,su ile taharetlenmek ve sünnet olmak” (İ.Mace taharet H.294)

  İbni Abbas Hazretleri de “Rabbi, İbrahim’i bir takım emirlerle imtihan etmiş, oda bu emirleri yerine getirmişti” (Bakara 124) mealindeki ayeti tefsir ederken şöyle demiştir. “Allah, İbrahim aleyhis-selamı on şeyin temizliği konusunda imtihana tabi tuttu. Bunlardan beş tanesi başta, diğer beş tanesi ise bedendedir. Başta olanlar; bıyığı kısaltmak,ağzı yıkamak, buruna su çekip temizlemek, misvak kullanmak, saçları yağlayıp taramak. Bedende olanlar ise tırnakları kesmek,kasık kıllarını traş etmek,sünnet olmak, koltuk altı kıllarını yolmak,küçük ve büyük abdest bozduktan sonra su ile temizlenmek.” (Hakim tefsir 2/226)

  Bunlardan anlaşılıyor ki, bütün Peygamberler ya sünnetli doğmuş ya da,sonradan sünnet edilmişlerdir.

  Sünnet islamın şiarıdır.
  Hristiyanlar bu sünneti terketmişse de, yahudiler sünnet olmaya devam etmektedir.

  İbni Abbas ve Hz.Ali’ye göre;sünnetsiz kimsenin kestiği yenmez,namaz kıldırması caiz olmaz,şahitliği de kabul edilmez. (S.kübra 8/324)

  Beyhaki’nin rivayetine göre; Peygamber Aleyhis-selam’a , sünnetsiz kimse Kabe’yi tavaf edebilir mi, diye sorulduğunda “Hayır,sünnet olmadıkça tavaf yapamaz.” buyurmuştur. (S.Kübra 8/324)  Sünnet olma yaşı

  Cabir b.Abdullah’ın rivayetine göre,Peygamber Aleyhis-selam , torunları Hz.Hasan ile Hz. Hüseyin’i doğumlarının 7. gününde sünnet ettirmiştir. (Nesimi 1/383)

  Hz. İsmail 13 yaşında sünnet olmuştur.(İ.Sad 1/47)

  İbni Şihab ez-zühri şöye der; Bir erkek müslümanlığı kabul ettiği zaman ,yaşı ne olursa olsun sünnet ettirilir.(Buhari, E. Müfred 2/611)

  Hasan-ı Basri hazretleri de şöyle demiştir;Yaşlı bir kimse sünnet olur fakat sünnet edildiği takdirde,kanın durmaması veya yaranın iyileşmemesi gibi ,kendisine zararlı olacak bir durumdan korkulursa sünnet edilmez. Böyle bir kimsenin kestiği yenir,namazı makbul, şahitliği de caizdir.  Sünnetin günümüz tıbbında bilinen faydaları

  Sünnetin tıbbi faydaları anlaşıldıkça , özellikle batı toplumlarında sünnet oranı belirgin bir şekilde artmaya başlamıştır.Amerika Birleşik Devletlerinde 1870 yılında % 8 olan sünnet oranı, 1910 yılında %56’ya yükselmiştir. (Patel H. The problem of routine infant circumcision. Can Med Assoc J 1966; 95: 576-81)

  İngiltere’de 1930’da toplumdaki sünnet oranı %30 olmuştur.( Patel H. The problem of routine infant circumcision. Can Med Assoc J 1966; 95: 576-81)

  Bugün ABD’de yenidoğanların sünnet olma oranı %65 oranındadır. Bu sayı yıllık 1.2 milyon bebek demektir. (the National Center for Health Statistics)

  1999’da sünnet oranı %65,.3’tür. (National Hospital Discharge survey)  Sünnetsiz kişilerde penis problemleri

  Fimozis; Sünnet derisinin yapışık olmasıdır. 3 yaşına kadar %90 çocukta fimozis mevcuttur.6yaştan sonra hala devam etmesi bir hastalık anlamı taşır. 6. yaşta, sünnet olmamış çocukların %2ile 10’unda halen fimozis bulunur. Normalde; idrarın, idrar kesesinden geriye kaçmasını önleyecek bir sistem mevcuttur.Sünnet derisi, idrarın rahat atılmasını engelleyerek,idrar kesesindeki idrarın böbreklere geri gitmesine sebep olur.Bu vesikoüreteral reflü dediğimiz olaydır.Böyle bir insanda böbrek iltihabı çok kolay gelişir.Tekrarlayan idrar yolu infeksiyonları ile böbrekler tamamen fonksiyonlarını kaybedebilirler.

  Parafimozis; Geri çekilen sünnet derisinin tekrar eski yerine getirilememesidir. Çok ağrılı bir olaydır. Eğer zamanında müdahale edilmezse hastanın penisi kangren olur. Kangren yerinden kapılan mikroplar da ölüme sebep olabilir. Özellikle hekime ulaşma imkanı olmayan kırsal bölgelerde bu çok önemli bir sağlık sorunu oluşturur. Tedavi imkanlarının yeterli olmadığı geçen asırlar da göz önünde bulundurulduğunda sünnetin önemi daha iyi anlaşılır.

  Postitis; Sünnet derisinin iltihabıdır.Sadece sünnetsizlerde görülür.

  Balanitis; Penis başının iltihabıdır. Bu iltihap sünnetsiz çocuklarda sünnetlilere göre iki kat daha fazldır. (Furgusson DM, Lawton JM, Shannon FT. Neonatal circumcision and penile problems: An 8-year longnitudinal study. Pediatrics 1988; 81: 537-41)

  Sünnetsiz erişkinlerde balanitis görülme oranı , sünnetli erişkinlere göre beş kat fazladır (Fakjian N, Hunter S, Cole GW, Miller J. An argument for circumcision. Prevention of balanitis in the adult. Arch Dermatol 1990; 126: 1046-7)

  Balonapostitis;Sünnet derisinin ve penis başının birlikte iltihabıdır. Özellikle sünnet olmamış şeker hastalarında çok yaygındır. (. Fakjian N, Hunter S, Cole GW, Miller J. An argument for circumcision. Prevention of balanitis in the adult. Arch Dermatol 1990; 126: 1046-7) Ailesinde şeker hastalığı bulunan bebeklerin doğumda derhal sünnet ettirilmesi önerilmektedir. Şeker hastalığı toplumda oldukça yaygın görülebilmektedir.insanlar sünnet olmakla, şeker hastalığı ile ilgili bu bilgilerin bilinmediği dönemlerde bu hastalıklardan korunmuşlardır.

  Sünnet olmamış yaşlı insanlar,fimozis,parafimozis ve balonopostitis riski altındadırlar. Ömür boyu bu hastalıklardan çekecekleri ağrılar ve diğer hasarlar sünnet olunurken çekilen ağrı ile kıyaslanamayacak boyutlardadır.

  Frenular kord; Penis ucunun alt kısmındaki bağın kalınlaşması ve katılaşmasıdır. Sünnet derisinin geriye çekilmesini önler.Bu olay sünnetsiz erkeklerin %25’inde meydana gelir. (Griffin AS, Kroovand RL. Frenular chordee: implications and treatment. Urology 1990; 35: 133-4) Bu katı bağ hayat boyu birkaç defa yırtılır ve bazen cinsel yetersizliğe neden olur.

  Sünnetsiz çocuk ve erişkinler idrar yaparken idrarlarını sağa sola sıçratırlar. Bunları temizlemek bir ev hanımı için hiç hoş bir şey değildir. Sünnetsiz çocuklarda fermuar kazaları da sıktır.

  Penil Hijyen

  Sünnet olmayanlar bile hayat boyu penil hijyenin gerekli olduğunu savunuyorlar. Çünkü, onlar sünnet derisinin altında zararlı ve hoş olmayan şeyler bulunduğunu biliyorlar. Acaba sünnet olmadan, sünnet derisinin altı temiz tutulabilir mi? Orta sınıf İngiliz ve İskandinav okul çağındaki çocuklarda yapılan çalışmalarda penil hijyenin genelde zayıf,çoğu zaman da hiç olmadığı görülmüş. (Kalcev B. Circumcision and personal hygiene in school boys. Medical Officer 1964; 112: 171-3). (Oster J. Further fate of the foreskin: incidence of preputial adhesions, phimosis and smegma among Danish schoolboys. Arch Dis Child 1968; 43: 200-3)

  Yıkanmamış sünnet derisi altında (bu bölge özellikle geceleri nemli ve sıcaktır ve mikropların çoğalması için çok iyi bir ortam sağlar) hastalık yapıcı mikroplar hızla çoğalır ve deri salgısıyla karışarak pis kokulu bir maddeye dönüşür. Erkeklerin bu kokuyu algılamaları çok farklı oluyor.Bazıları bu kokudan dolayı günde birkaç defa banyo yapıyor. Bazen bu kokudan kendileri ve eşleri o kadar çok rahatsız oluyorlar ki, çareyi sünnet olmakta buluyorlar.

  Sünnetli çocukların penil hijyeni çok kolay. Çocuk banyo yaptırıldığında penil hijyen de sağlanmış oluyor. Çocuğun tuvaletten sonra özel bir gayret göstermesine gerek kalmıyor. Genital bölgesini yıkaması yeterli oluyor. Halbuki sünnet olmamış çocuklarda ayrıca sünnet derisi geri çekilerek yıkanması gerekiyor. 3-4 yaşlarındaki bir çocuk zaten bunu yapamaz, daha büyük yaştaki çocuklar yapsa da tehlikeli oluyor.Geriye çekilen sünnet derisi bazen tekrar yerine getirilemiyor ve penisin gangrenine neden olabiliyor.  İdrar yolu infeksiyonları

  1982’de, yaşları 5 gün ile 8 ay arasında olan erkek çocuklarda görülen tüm İYE’nin %95’inin sünnet olmamış çocuklarda olduğu rapor edildi.( Ginsburg CM, McCracken GH. Urinary tract infections in young children. Pediatrics 1982; 69: 409-12)

  Bundan birkaç yıl sonra Wiswel ve arkadaşları 5261 erkek bebekten, sünnet olmamış olanlarda İYE oranı %4 iken, sünnet olmuş olanlarda bu oran sadece %0.2 olarak buldular. Bu oranlar, sünnet olmamış çocuklarda 20 kat fazla İYE görüldüğü anl***** gelmektedir. (Wiswell TE, Roscelli JD. Corroborative evidence for the decreased incidence of urinary tract infections in circumcised male infants. Pediatrics 1982; 69: 96-9)

  Yine Wiswell 1993’de başka bir çalışma yayınladı. Çalışmasında 1985-1990 yılları arasında doğan 209.399 bebekten 1046’sının İYE geçirdiğini ve bu bebeklerden 496’sının erkek bebek olduğunu gözledi.Bu çalışmada kız ve erkek bebekler arasında İYE’na yakalanma açısından fark yoktu. Ancak,sünnet olmamış erkek çocuklardaki oran, sünnetlilere göre10 kat fazlaydı.(Wiswell TE, Hachey WE. Urinary tract infections and the circumcision state: an update. Clin Pediat 1993; 32: 130-4)

  Wiswell 1992 yılına kadar bu alanda yapılmış 9 çalışmanın metaanalizini yaptı. Sünnetsizlerde İYE’nin ortalama 12 kat daha fazla olduğunu buldu.( Wiswell TE, Hachey WE. Urinary tract infections and the circumcision state: an update. Clin Pediat 1993; 32: 130-4)

  Bu alanda yayınlanan benzer raporlarda aynı benzer sonuçlar verdi.(Stull TL, LiPuma JJ. Epidemiology and natural history of urinary tract infections in children (Review). Med Clin N Am 1991; 75: 287-97)-(Herzog LW. Urinary tract infections and circumcision: a case-control study. Am J Dis Child 1989; 143: 348-50)-(Ginsburg CM, McCracken GH. Urinary tract infections in young children. Pediatrics 1982; 69: 409-12)-(Crain EF, Gershel JC. Urinary tract infections in febrile infants younger than 8 weeks of age. Pediatrics 1990; 86: 363-7)

  Sünnetin faydaları çocukluk ve ileri yaşlar boyunca da devam etmektedir. Ortalama 30 yaş civarındaki erkeklerde yapılan araştırmalar, sünnetin İYE meydana gelmesini engellediği gözlenmiştir. (Spach DH, Stapleton AE, Stamm WE. Lack of circumcision increases the risk of urinary tract infections in young men. J Am Med Assoc 1992; 267: 679-81)  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  1947’de Kanada ordusunda 1300 kişiyi kapsayan bir çalışmada,sünnetsizlerde; sifilizin 9 kat, ganorenin de (bel soğukluğu) 3 kat fazla olduğu görüldü.( Wilson RA. Circumcision and venereal disease. Can Med Ass J 1947; 56: 54-6)

  1983’de yayınlan bir makalede ise,sünnetsizlerde herpes ve gonorenin sünnetlilere göre iki kat,kandiasis ve sifilisin ise 5 kat fazla olduğu belirtildi. (Parker SW, Stewart AJ, Wren MN, Gollow MM, Straton JA. Circumcision and sexually transmissible diseases. Med J Aust 1983; 2: 288-90)

  1992’de yayınlanan bir çalışmada da klamidya ve gonorenin sünnetsizlerde daha yüksek oranda olduğu görüldü.

  1988’den beri yapılan çalışmalarda sünnetin HİV enfeksiyonundan koruyucu etkisi gösterilmiştir.( New England Journal of Medicine (No. 346; Vol. 15, 2002)

  Co-author Keerti Shah, sünnetin AİDS ve diğer seksüel hastalıklardan koruyucu etkisine dikkat çekmektedir. (a virologist at the Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health in Baltimore)

  Melborn üniversitesindeki araştırmacılar (University of Melbourne Royal Women's Hospital) sünnet derisinin iç yüzeyinde HİV virüsünün yapıştığı reseptörler buldular. Araştırmacılar sünnet derisinin uzaklaştırılmasıyla AİDS riskinin azalacağını belittiler. Aynı araştırmacılar, AİDS’in daha çabuk yerleşmesine neden olan gonore ve sifilizin de sünnetlilerde daha az olduğunu belirttiler.

  Sünnetin bu koruyucu etkisine ait en belirgin çalışma Uganda’dan geldi. Eşleri AİDS olan 50 erkekten hiçbiri 30 ay sonra bile bu hastalığa yakalanmadılar. Halbuki, aynı durumdaki 137 sünnetsiz kocadan 40 tanesi infekte oldu. Her iki gruba da korunma yöntemleri aynı şekilde öğretilmişti.  Eşlerde serviks kanseri

  Nisan 2002’de yayınlanan ve 5 ülkede birden gerçekleştirilen büyük bir çalışmada, sünnetsiz erkeklerin sünnetlilere göre 3 kez daha fazla human papilloma virus (HPV) taşıdıkları gösterildi. Ayrıca bu kişilerin eşlerine de bu virüsü geçirerek onların serviks kanserine (Rahim boynu kanserine) 5 kez daha fazla yakalanma riskine soktukları tesbit edildi. (New England Journal of Medicine (No. 346; Vol. 15. Apryl 2002)

  Yazarlar, sünnet derisinin iç kısmında HPV üremesi için uygun reseptörlerin bulunduğunu belirttiler.Sünnet olmakla bu reseptörler ortadan kaldırılıyor,ve rahim boynu kanserleri önlenmiş oluyor.  Penis kanserleri

  Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan 5 büyük araştırmada,yeni doğan döneminde sünnet olan hiçbir şahısta penis kanseri görilmemiş.( Maden C, Sherman KJ, Beckmann AM, Huslop TK, Heh OZ, Ashley RL, Daling JR. History of circumcision, medical conditions, and sexual activity and risk of penile cancer. J Nat Canc Inst 1993; 85: 19-24)

  Sünnetsiz erkeklerde yaşamı boyunca penis kanseri görülme riski 1/400 iken,sünnetlilerde bu oran yenidoğan döneminde sünnet olanlarda sıfır, yenidoğan döneminden sonra sünnet olanlarda ise 1/50.000ile 1/12.000.000 arasında bulunmuş. (Wiswell TE. Neonatal circumcision: a current appraisal. Focus & Opinion Pediat 1995; 1: 93-9) (Wiswell TE. Circumcision circumspection. N Engl Med J 1997; 336: 1244-5)

  1930’dan beri penis kanserinden 10.000 kişi ölmüş.Bunlardan sadece 10 tanesi sünnetli imiş. (Schoen EJ. The relationship between circumcision and cancer of the penis. CA Cancer J Clin 1991; 41: 306-9)

  Sünnetin hemen hiç yapılmadığı az gelişmiş ülkelerde, penis kanseri 10 kat daha fazla görülüyor. Bu ülkelerde her 100 erkekten 11-12’sinde penis kanseri görülüyor.( Narayana AS, Olney LE, Loening SA. Carcinoma of the penis: analysis of 219 cases. Cancer 1982; 49: 2185-91)

  Uganda’da sünnet oranı çok düşük ve penis kanseri riski çok fazla. Bu ülkeye sürekli sünnet olunması çağrısı yaplıyor.( Dodge OG, Linsell CA. Carcinoma of the penis in Uganda and Kenya Africans. Cancer 1963; 18: 1255-63)

  Kansere sebep olduğu bilinen Human Papilloma Virus tip 16 ve tip 18 sünnetsiz erkeklerde çok daha fazla oranda bulunuyor ve hem bu kişilerde penis kanseri yapıyor hem de eşlerinde serviks kanserine neden oluyor.( Niku SD, Stock JA, Kaplan GW. Neonatal circumcision (review). Urol Clin N Am 1995; 22: 57-65) - (McCance DJ, Kalache A, Ashdown K, Andrade L, Menezes F, Smith P, Doll R. Human papillomavirus types 16 and 18 in carcinoma of the penis from Brazil. J Cancer 1986; 37: 55-9)

 4. #64
  Acemi Üye enrico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  Andromeda
  Mesaj
  176
  Rep Gücü
  10868
  Ben de Müslüman'ın alemetifarikası olmuş bir şeyi hala niye tartışıyoruz anlamadım.

 5. #65
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Alıntı enrico´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben de Müslüman'ın alemetifarikası olmuş bir şeyi hala niye tartışıyoruz anlamadım.
  delilerin attığı taşları kuyudan çıkarma merakımızdan olabilir mi.

 6. #66
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  [QUOTE=ümmi;291414]İslam alimlerinin çoğuna göre sünnet olmak, vacip derecesinde bir sünneti müekkede’dir.

  Sünnet olmak bütün Peygamberlerin ortak özelliğidir. Nitekim Peygamber Efendimiz (SAV);

  “Beş şey peygamberlerin müşterek sünnetlerindendir. Sünnet olmak,kasık kıllarını traş etmek,bıyıkları kısaltmak,tırnakları kesmek,koltuk altı kıllarını yolmak” buyurmuştur. (Buhari istizam 7/143,Müslim taharet H.49)

  Bir başka hadisi şerifte “on şey peygamberlerin müşterek sünnetlerindendir. Ağzı yıkamak,buruna su çekip temizlemek,misvak kullanmak,bıyığı kısaltmak, koltuk altı kıllarını yolmak, kasık kılllarını traş etmek,tırnakları kesmek,vücutta kirin toplandığı kirli yerleri yıkamak,su ile taharetlenmek ve sünnet olmak” (İ.Mace taharet H.294)

  İbni Abbas Hazretleri de “Rabbi, İbrahim’i bir takım emirlerle imtihan etmiş, oda bu emirleri yerine getirmişti” (Bakara 124) mealindeki ayeti tefsir ederken şöyle demiştir. “Allah, İbrahim aleyhis-selamı on şeyin temizliği konusunda imtihana tabi tuttu. Bunlardan beş tanesi başta, diğer beş tanesi ise bedendedir. Başta olanlar; bıyığı kısaltmak,ağzı yıkamak, buruna su çekip temizlemek, misvak kullanmak, saçları yağlayıp taramak. Bedende olanlar ise tırnakları kesmek,kasık kıllarını traş etmek,sünnet olmak, koltuk altı kıllarını yolmak,küçük ve büyük abdest bozduktan sonra su ile temizlenmek.” (Hakim tefsir 2/226)

  Bunlardan anlaşılıyor ki, bütün Peygamberler ya sünnetli doğmuş ya da,sonradan sünnet edilmişlerdir.

  Sünnet islamın şiarıdır.
  Hristiyanlar bu sünneti terketmişse de, yahudiler sünnet olmaya devam etmektedir.

  İbni Abbas ve Hz.Ali’ye göre;sünnetsiz kimsenin kestiği yenmez,namaz kıldırması caiz olmaz,şahitliği de kabul edilmez. (S.kübra 8/324)

  Beyhaki’nin rivayetine göre; Peygamber Aleyhis-selam’a , sünnetsiz kimse Kabe’yi tavaf edebilir mi, diye sorulduğunda “Hayır,sünnet olmadıkça tavaf yapamaz.” buyurmuştur. (S.Kübra 8/324)  Sünnet olma yaşı

  Cabir b.Abdullah’ın rivayetine göre,Peygamber Aleyhis-selam , torunları Hz.Hasan ile Hz. Hüseyin’i doğumlarının 7. gününde sünnet ettirmiştir. (Nesimi 1/383)

  Hz. İsmail 13 yaşında sünnet olmuştur.(İ.Sad 1/47)

  İbni Şihab ez-zühri şöye der; Bir erkek müslümanlığı kabul ettiği zaman ,yaşı ne olursa olsun sünnet ettirilir.(Buhari, E. Müfred 2/611)

  Hasan-ı Basri hazretleri de şöyle demiştir;Yaşlı bir kimse sünnet olur fakat sünnet edildiği takdirde,kanın durmaması veya yaranın iyileşmemesi gibi ,kendisine zararlı olacak bir durumdan korkulursa sünnet edilmez. Böyle bir kimsenin kestiği yenir,namazı makbul, şahitliği de caizdir.  sayn bursalı ne diyorsunuz bu söylenenere kuran öle diyor bunlar böyle

 7. #67
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  sayn bursalı ne diyorsunuz bu söylenenere kuran öle diyor bunlar böyle
  Sn.kapkale konu benim konum değil,bana niçin soruyorsunuz...Yok amacınız Kur'an - Hadis / rivayete çekmek ise amacınız,bu meyanda devam edebilirim sorun değil...Ama konu bu değil...

  Ayrıca ben ne yazmışım yazdıklarımı HİÇ OKUDUNUZ MU ,yoksa tekrar dakikasına varana dek kopyalayıp yapışturayım mı...!!!

  Okuduktan sonra karar verin konuyu Kur'an - Hadis /rivayete mi çevirelim...???

  Sağlıcakla kalınız...

 8. #68
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,  Sn.kapkale konu benim konum değil,bana niçin soruyorsunuz...Yok amacınız Kur'an - Hadis / rivayete çekmek ise amacınız,bu meyanda devam edebilirim sorun değil...Ama konu bu değil...

  Ayrıca ben ne yazmışım yazdıklarımı HİÇ OKUDUNUZ MU ,yoksa tekrar dakikasına varana dek kopyalayıp yapışturayım mı...!!!

  Okuduktan sonra karar verin konuyu Kur'an - Hadis /rivayete mi çevirelim...???

  Sağlıcakla kalınız...
  yok sormak istediğim nokta hadis rivayet ve sünnete inanmadığınız takdirde ve kuranında sizi kusursuz yarattık ayetı varken neden çocukları sünnet ettirdiniz

 9. #69
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı kapkale´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  yok sormak istediğim nokta hadis rivayet ve sünnete inanmadığınız takdirde ve kuranında sizi kusursuz yarattık ayetı varken neden çocukları sünnet ettirdiniz
  Merhaba,

  Sn.kapkale,ben zaten bu konuda önceki mesajlarımda açıklama yapmışım...Evet Kur'an'da yok,hatta tam tersi yaratılanların güzel ve eksiksiz yaratıldığını vurgular Kur'an...Bu durumda sünnet olayı niçin uygulanır Birincisi " Peygamberler geleneği yani taaa Hz.Adem'den buyana gelenek " inancı ile uygulanır,bir ikincisi mecburiyetten yani bir sağlık sorunundan dolayı uygulanır...İlk seçenek inançtan dolayı,inanmayıp uygulanmazsa ne olur HİÇ BİR ŞEY olmaz demişim değil mi...

  Kısaca KUSURLU OLDUĞUNDAN DEĞİLDİR bu sünnet...Sadece amaç Hz.Adem geleneğinin devamıdır...Yani işarettir sadece...Konu bu kadar basit...İsteyen gitsin Hadis /rivayet-Sünnet inancı ile yapsın...İsteyen gitsin peygamberler geleneğidir deyip uygulasın,isteyen sağlık nedeniyle yapsın,isteyen yaptırmasın...Sorun yok yani...

  O na bakarsanız " İNCİL " de sünnetliliği (somut ve soyut anlamda)vurgular...Bunu ortadan kaldıran RESULLERİN İŞLERİN deki Saul ün " beyanatıdır "....Bu günkü Hristiyan dünyası da bunu bilir...

  Sağlıcakla kalınız...

 10. #70
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Sn.kapkale,ben zaten bu konuda önceki mesajlarımda açıklama yapmışım...Evet Kur'an'da yok,hatta tam tersi yaratılanların güzel ve eksiksiz yaratıldığını vurgular Kur'an...Bu durumda sünnet olayı niçin uygulanır Birincisi " Peygamberler geleneği yani taaa Hz.Adem'den buyana gelenek " inancı ile uygulanır,bir ikincisi mecburiyetten yani bir sağlık sorunundan dolayı uygulanır...İlk seçenek inançtan dolayı,inanmayıp uygulanmazsa ne olur HİÇ BİR ŞEY olmaz demişim değil mi...

  Kısaca KUSURLU OLDUĞUNDAN DEĞİLDİR bu sünnet...Sadece amaç Hz.Adem geleneğinin devamıdır...Yani işarettir sadece...Konu bu kadar basit...İsteyen gitsin Hadis /rivayet-Sünnet inancı ile yapsın...İsteyen gitsin peygamberler geleneğidir deyip uygulasın,isteyen sağlık nedeniyle yapsın,isteyen yaptırmasın...Sorun yok yani...

  O na bakarsanız " İNCİL " de sünnetliliği (somut ve soyut anlamda)vurgular...Bunu ortadan kaldıran RESULLERİN İŞLERİN deki Saul ün " beyanatıdır "....Bu günkü Hristiyan dünyası da bunu bilir...

  Sağlıcakla kalınız...
  __ efenim hz ademden geldine dair hiçbir kanıt yoktur ve kurandaki peygamber kıssalarında geçmez

  __incil sizinde önce bahsettiğiniz gibi hadis ve rivayetlerle düzenlenmiş sonradan ayar çekilmiş bir kitabtır muteber almak ne kadar doğrudur

  ___estetiğin deişik bir biçimi olan sünnet dine ne kadar sığar sonuçta kurana inanan müslümanız eksiksiz yaratılma burda kendini fazla yaratılma olarak göstermiyormu

  ___peygamber geleneği olduğu nerde yazıyor

7. Sayfa, Toplam 10 BirinciBirinci ... 56789 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Sünnet kutlaması
  kral57 Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 23-05-2013, 05:40 AM
 2. Sünnet
  mopsy Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-08-2010, 03:22 PM
 3. Sünnet de delildir
  bziya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-02-2010, 12:47 PM
 4. Sünnet (fıkra)
  ajan Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2009, 02:23 AM
 5. Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi Öğrencilerine Ek sınav
  dogangunes Tarafından Açık Öğretim (AÖF) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-07-2009, 11:06 PM
Yukarı Çık