8. Sayfa, Toplam 8 BirinciBirinci ... 678
Gösterilen sonuçlar: 71 ile 74 Toplam: 74
 1. #71
  Tecrübeli Üye atom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  306
  Rep Gücü
  3649
  1500 yıldır hiç geliştirilmeyen kuralların bu gün müslümanları bir çok konuda/soruda "cevap verilemez ama kenarından kıvrılabilir" pozisyonuna soktuğunu görüyorum.

  ben veya siz,bir labaratuara girip herhangi bir konuda analiz yapabilir,veya gökyüzüne habble teleskobu ile bakabiliriz.bulduğumuz yeni bilgileri bir sonraki nesile aktarır,bir sonrakide geliştirerek bir sonrakine aktarır.ama kuran hep aynı kalır.hiç değiştirilmez.

  aslında muhammed in kuran a koyduğu "değiştirilemez" hükmü bu gün bir çok yalanın gün yüzüne çıkmasını sağlamıştır.


  değiştirilemediği için kuran ın günün şartlarına uygun yazıldığını gözleyebiliyoruz.o günün insanlarına hitap ettiği,dünyanın nerelere gelebileceğini hiç ama hiç tahmin edemeyen bir akıl ile yazılmışlığını görüyoruz.


  ya değiştirilseydi!
  günümüze uyarlanmış,yeni bilgiler ile karşımıza çıkmış yeni bir tanrı,tek eşi hatice ile mutlu mesut yaşamış bambaşka bir muhammed motifi,evrime yakın ama arapçanın azizliğinden yararlanılarak her yeni bulguya uyacak şekilde tasarlanmış ayetler...

 2. #72
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  kuran insanın hiç değişmeyen yanıyla ilgilenir zaten efenim.Teknoloji kitabı değildir.o zamanki insan ruhu ne ise bu günki de odur.aynı zaaflar,aynı insan gibi insan olmak için gereken erdemler,aynıdır.
  1500 değil hz.Ademden beri din islamdır.Tevhid inancı ,insani erdemler anlatılır,(günümüzde egoizm denen )heva ve heves putu reddedilir ki tüm putların anasıdır.

  bilim ve teknoloji kitabı olmamakla birlikte bazı ayetlerin anlaşılmasıda zamanın ilerlemesiyle olmuştur.ki bilim bunlara henüz ulaşmıştır.daha bilimin ulaşmadığı ama kuranda olan teknolojilerde vardır.Koku nakli,ışınlama gibi.
  kaldı ki,bizden önce yaşayanlardanda yüksek teknolojiler üretenler olmuş.Piramitlerin gizemi hala çözülemiyor mesela.Teknoloji,insanlığın faydasına kullanılmak içindir putlaştırılarak Allaha sırt çevirmek için değildir.Nitekim ölüme de çarede bulamaz ya.

 3. #73
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  199
  Rep Gücü
  2598
  Alıntı atom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sevgili dana engin,fikirler dünya dışı değildir.fikirleri insanlar ortaya atar.islam dinini ortaya atan kişi ile karşılıklı konuşamayacağımız için islamı savunanlar ile konuşabiliyoruz.bu durum beni islama inanan insanlar ile karşı karşıya getiriyor.bu karşılaşmalardaki kullanılan usluplar bazen düşünce,bazen de kişisel olabiliyor.mesela bana atom karınca demenize atfen bende size"dana engin" dediğimde bana şöyle diyebilirmisiniz "hakaret etme"?

  veya
  konuyu kişiselleştirdiğimizi söylediğiniz yazınızda bana müslüman+karınca demenize bakılırsa,konuyu kişiselleştiren sizsiniz.bedavaya dağıtıyorsunuz diye aklınızı bu kadar randımansız kullanmanıza gerek yok.birazcıkda olsa ne söylediğinizi tartabilir,yazdıklarınızın aktarmak istediğiniz düşünce ile uyup uymadığına bakabilirsiniz.
  Sayın Atom;

  Bİz Bursalı68 ile aramızdaki yanlış anlamaları hallettik, özür diledim, kendisi de büyüklük göstererek özrümü kabul etti. Siz bizim aramızdaki anlaşmazlığa dahil olarak bir benzetmede bulundunuz ve Sayın Kapkale'den tebrik aldınız. Üstüne üstlük yukarıdaki yazıyı yazarak tekrardan kendisinden tebrik aldınız. Şimdi bu tavrınızdan dolayı sizi aynı kefede değerlendirmem sizi memnun eder mi? Bir önceki yazımda aynı kefeye koydum memnun etti mi?

  Fikirler konusunda sizin de bildiğiniz gibi, sırf muhalefet bir yazı yazmak ve fikirlerimi çürütmek adına böyle bir yazı yazmışsınız, üstelik de Kapkale'den alkışlar eşliğinde. Hatta bu görüşünüzün tesrini de düşünsem, bu düşünceyi ispat için uğraşmayacağım ve gaibiyetinizi kabul ediyorum, siz haklısınız.

  Üstelik size teşekkür etmek istiyorum; çünkü aynı zamanda şunu da gösterdiniz, ateistler birbirini tutar, aynı düşünür, ortak hareket ederler gibi teist düşüncesinin yanlış olduğunu gözler önüne serdiniz. Bu atışmamızı okuyan teistler lütfen iyi okuyunuz, ateistler toplu halde anlaşıp birlik olup sizin dininizi karalıyor değiller. Çünkü ateistlerde biz diye bir kavram yoktur, herbirimiz ayrı ayrı araştırmalar yapar ve farklı yollar çizeriz.

  Sayın Atom

  Umud ediyorum enerjimizi birbirimize değil de karşı olduğumuz tanrı kavr***** yönlendirebiliriz. Ben bu foruma, Sayın Kapkale ve Sayın Atom'la atışmak için değil farklı fikir ve görüşleri öğrenip, kendi fikirlerimi paylaşmak için giriyorum.

  Saygılar
  Konu Bilge Engin tarafından (14-10-2010 Saat 07:17 PM ) değiştirilmiştir.

 4. #74
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.Bilge Engin,insanlar " tartışma ile münazarayı " biribirine karıştırdığı sürece bunlar olacaktır maalesef...Ve sanıyorum ki tartışmalardaki sözlü sataşmalar " inananan veya inanmayan " ayrımı olmaksızın gerçekleşen bir durum...Yetişme meselesi yani kısaca...Oysaki " insan bağlamında " yoktur birbirimizden farkımız...

  Bİz Bursalı68 ile aramızdaki yanlış anlamaları hallettik, özür diledim, kendisi de büyüklük göstererek özrümü kabul etti.
  Buradaki durumda ise " büyüklük gösteren " ben değilim " Erdemliliği ortaya koyandır " yani sizsiniz...Bana sadece kabul etmek düştü...

  Özellikle de bu konudan ve açık yürekli oluşunuzdan dolayı TEŞEKKÜR ederim...

  Sağlıcakla kalınız...

8. Sayfa, Toplam 8 BirinciBirinci ... 678

Benzer Konular

 1. Milli irade’nin mi, yetki’nin mi, hukuk’un mu üstünlüğü?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-01-2014, 02:09 PM
 2. serbest irade/israil saldırısına nasıl tepki verelim?
  sozcan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-06-2010, 08:34 PM
 3. Tüm yaşam kaderse , irade neden vardır?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 05-09-2009, 05:09 PM
 4. Akıl ve irade birlikte çözer
  yusolis Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-06-2009, 02:02 PM
 5. Kader ve özgür irade üzerine
  Emre1974tr Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 07-10-2008, 01:46 AM
Yukarı Çık