+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
7. Sayfa, Toplam 18 BirinciBirinci ... 5678917 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 61 ile 70 Toplam: 180

cennet çelişkisi

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan cennet çelişkisi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> ümmi ´isimli üyeden Alıntı sn Spartaküs İslam insanın hem maddi hem manevi tarafıyla ilgilenir.Hem Allahla,Hem diğer insanlarla,hem kendimizle hemde tüm

 1. #61
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sn Spartaküs İslam insanın hem maddi hem manevi tarafıyla ilgilenir.Hem Allahla,Hem diğer insanlarla,hem kendimizle hemde tüm diğer yaradılanlarla ilişkilerimizi düzenler,insanca bir denge halinde bu dünyadanda faydalanmamızı ister.İslam elbette insanın sadece vicdanında yaşayıp hapsolacak birşey değil.Hristiyanlık güya öyle ama misyonerleri görüyorsunuz.Yahudilik milli bir din olarak biliriz ama nette kabala öğreten siteler bile var.yani Din insanlığın huzuru için vardır.İster istemez diğer insanlara bunu ulaştırmak yani tebliğ görevimizdir.Dİğer insanlara ilahi mesajı tebliğ eder müslüman oda dilerse inanır,dilerse inanmaz.ve Rasulullah,savunma savaşları yapmıştır evet.Bunun yanında,kendilerine ihanet eden yahudilerle savaşmış,yine Müslümanların güvenliğini tehdit eden bölgelere asker göndererek buralarla müslüman olmaları tebliğini yapmış,olmak istemeyenlerlede anlaşma yapmış,çok az kısmıyla savaşmıştır.ve daha öncede söylediğim gibi toplasanız iki yılı geçmez bu savaşlar.
  cihad cehd dir.Çalışma ,çabalamadır.İnsanın kendi nefsiyle cihadıda cihad kaps***** girer.Yani İlahi mesajı nefsinde yaşamaya çalışmak,Başka insanlarada ulaştırmaya çalışmak cihaddır.
  Savaş kuranda kıtal diye geçer.
  ''Biz insanları kula kul olmaktan kurtarıp Allah'a kul etmek için geldik.''

  Bu söz size birşeyler hatırlatıyor mu?

  Eksiklik benden olsun; sizden ve daha açıklayıcı bir örnek sunayım. İslama büyük toprakları kazandıran Kadisiye Savaşından, bir elçinizden, Rib’î b. Âmir'den: Sasani komutanı Rüstem'e;

  ‘Allah bizleri insanları kula kutluktan kurtarıp Allah’a ibadete çağırmamızı, onları dünyanın darlığından onun genişliğine ve diğer dinlerin zulmünden kurtarıp İslâm’ın adaletine çıkarmamız için göndermiştir. Allah Teâlâ bizleri insanları kendi dinine davet etmemiz için görevlendirmiştir. Biz onu kabul eden kimselerden elimizi çeker ve geri döneriz. Onu kabul etmeyen kimselerle de Allah’ın va’di gerçekleşene dek savaşırız’.


  Sizin sözlerinizede kısmen katılmaktayım ama islamın siyasi yönünü, bugünün bireye, vicdana çekilen-indirgenen islamı ile karıştırmamalı.

 2. #62
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  ama burda ne diyor diğer dinlerin zulmünden diyor

  __ortada insana yapıan bir zulüm var islam bütü isanlara zulmü yasaklamışsa bununla mücadele gerkmezmi bakın cahiliye devrinde islmamın getirdiği kölelerle sahipleri eşittir dendiğ zaman köleler hak arayışına girdi insan olarak ama eziyet gördöler işkencelere maruz kaldılar

  ___bu işkencelere karşı durulması ve o dini kabul eden ve işkence altındaki köleleri kurtarmak gerekmiyormuydu

  __-sizce insana inancından dolayı insan olmasının verdiği haklardan dolayı haksız yere yapılan işkencelere göz yummakmı gerekir bu deil islama insanlığa bile sığmaz

  ___size yukardada bahsetmiştim dier dinler tahrif edilmiş hıristiyanlık ((pavlos))un yahudilik((kabala))nın düşüncelerinin ürünü omuştur musanın veya isanın getirdiği din deildir...

 3. #63
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Üye Numarası
  38880
  Mesaj
  84
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2779
  Allah'ın razı olacağı bir dünya oluşturmak için gayret sarf etmek zaten kulluk görevleri arasındadır.O yüzden bizler böyle bir dünya için sürekli mücadele etmekle görevliyiz zaten.Bu açıdan spartaküs arkadaşımza katılıyorum.Fakat bunu yaparken zülme sapmak gibi bir hak yoktur.Sınırı aşmak zülumdur.Allah ta zalimleri sevmez.

  NİSA SURESİ 75. AYET MEALİ
  Size ne oluyor da Allah yolunda ve "Ey Rabbimiz bizi, halkı zulme sapmış şu kentten çıkar; katından bize bir dost gönder, katından bize bir yardımcı gönder!" diye yakaran mazlum ve çaresiz erkekler, kadınlar, yavrular için savaşmıyorsunuz!

  Bu ayet gösteriyor ki bu durumda insanlar var iken rahat rahat oturamayız.Üstüne sorumluluk düşenlerin bu ayetin gereğini yerine getirmesi gerekir.Bizler Allah'ın razı olacağı dünya için sürekli bir mücadele içinde olmalıyız.


  Birileri zülm altındayken onları kurtarmak onlar için mücadele vermek, ALLAH'ın dini tebliğ etmek bunlar bizden istenenlerdir.Fakat inanmaları için zorlamak doğru değildir.Allah istese zaten herkes iman ederdi.O yüzden zülm edenlerle mücadele edilir fakat asla iman etmeleri için zorlama yapılamaz.

  YUNUS SURESİ 99. AYET MEALİ
  Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündeki insanların tümü toplu halde mutlaka iman ederlerdi. Hal böyle iken, mümin olmaları için insanları sen mi zorlayacaksın!


  Allah bizleri insanları kula kutluktan kurtarıp Allah’a ibadete çağırmamızı, onları dünyanın darlığından onun genişliğine ve diğer dinlerin zulmünden kurtarıp İslâm’ın adaletine çıkarmamız için göndermiştir. Allah Teâlâ bizleri insanları kendi dinine davet etmemiz için görevlendirmiştir. Biz onu kabul eden kimselerden elimizi çeker ve geri döneriz. Onu kabul etmeyen kimselerle de Allah’ın va’di gerçekleşene dek savaşırız’.

  Spartaküs kardeş bu sözler gerçekten söylenmişmidir bilmiyorum yanlız işin şu tarafı var savaş halindeyken ALLAH'ın şu emri vardır.

  BAKARA SURESİ 190 191 192 193 AYETLER MEALİ
  190. Sizinle çarpismaya girenlerle Allah yolunda siz de çarpisin. Ama haksiz yere saldirmayin/çarpismada zulme sapmayin. Çünkü Allah, sınır tanimaz azginlari sevmiyor.

  191. Onlari yakaladiginiz yerde öldürün; onlarin sizi çikardiklari yerden siz de onlari çikarin. Fitne/baski ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram'da, onlar sizinle çarpismaya girinceye kadar siz de onlarla çarpismaya girmeyin. Eger sizinle çarpismaya girerlerse siz de onlari öldürün. Iste böyle verilir küfre sapanlarin cezasi!

  192. Eger savasi sona erdirirlerse Allah çok affedici, çok merhametlidir.

  193. Fitne kalmayincaya ve din yalniz Allah'in oluncaya kadar onlarla çarpisin. Eger çarpismaktan vazgeçerlerse artik zulme sapanlardan baskasina düsmanlik edilmez.  190. ayette haksız yere saldırı kesinlikle yasaklanmıştır."Allah için" deyip haksız yere başkalarına saldırmak zulümdür.
  benim anladığım:"din yalniz Allah'in oluncaya kadar" bunun anlamı karışınızdakiler dahil herkes iman edinceye kadar değildir,zaten iman konusunda zorlama yapmak kesinkez yasaklanmıştır.Burda bana göre istenen dininiziden dolayı sizleri yurtlarınızdan çıkarmaktan vazgeçinceye,dini tebliğ etmeniz ve dininizden dolayı sizinle savaşmayı bırakıncaya kadar onlarla savaşmamızdır.

  Sonuç olarak o yazıdaki "Allah'ın va'dinden" maksat fitnenin ortadan kalkması ve dinin yanlız Allah'ın olması olabilir eğer maksat herkesin iman etmesi ise bu kesinkez yanlıştır ve Kuran'a da terstir.

 4. #64
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  121183
  Mesaj
  912
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19318
  Hak geldi, batil zail oldu.

  Bakiniz, daha öncede söyledigim gibi: islamin sorunu herkesin iman etmesi degil, islam düzenini kurmaktir. Yine daha önceki mesajlarimda da belirttigim gibi, manevi yönü oldugu kadar insanin maddi dünyasinada yol göstermistir islam. Bu yüzden, dini -bu düzeni- yeryüzüne hakim kilmak gibi amaci vardir.

  Cünkü; hak geldi, batil zail olacaktir.

  Islamin diger dinlerle arasina ördügü duvar, zulüm duvaridir.

  Söyle ki; islamin diger inanclara yaklasimini hesaba katinca zaten islamin disinda kalan dünya, islamin üstüne bütün pislikleri yigdigi bir dünyadir: sapkindir, sapiktir, küfre batmistir, zalimdir vs. bu dünya.

  Bu yüzden islamin ögretisi, yolunda cihad edenlere ögretmistir ki;

  'biz insanlari kula kulluktan kurtarip, allaha kulluk etmeniz icin geldik' deditmistir : bütün kafirlere, fetih/-isgal icin.

 5. #65
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rasulullah herhangi bir kıyamet tarihi vermemiştir.yalnızca Alametlerini bildirmiştir.Ki kendisi ahir zaman peygamberidir malum.onun gelişiyle bu devreye girilmiştir zaten.yani dünyanın ömründen az bir zaman kalmıştır..Bunu alimler değil tüm müslümanlar bilir.Hatta diğer din mensuplarıda kimi 2012 tarihini verecek kadar bu sonu yakın görürler.
  bununla birlikte Rasulullah efendimiz bile tarih vermemiştir.
  Said nursi bir alimdir,ariftir.Peygamber değildir.sözleri hikmetinden sual olunamaz değildir.tarih vermişmidir bilmiyorum.Verdiyse bile hata yapma ihtimalide çoktur.
  alimden ötedir kendine göre.vahiy geliyor kendine.soruların cevabı bildiriliyor kendine.))

 6. #66
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  Alıntı kapkale´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ___ayreyeten insanlık ömrö 7000 sene ise ve bunun 1500 senesi hz muhammedin ümmetine ise

  7000-1500=4500 sene kalıyor

  __hz rassulullahın 124000 peygamber geldiğini rivayet eder buda kuranın şu aytini doğrular derecededir

  ____"Andolsun, Biz her ümmete: 'Allah'a kulluk edin ve tağuttan kaçının' (diye tebliğ etmesi için) bir elçi gönderdik. Böylelikle, onlardan kimine Allah hidayet verdi, onlardan kiminin üzerine sapıklık hak oldu. Artık, yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonucu görün." (Nahl Suresi, 36)
  taş devri m.ö. 100.000 ile 10.000 yılları arasında gösterilir.milyon yıllık insan fosilleri bulunuyor.hadi geçelim milyon yıllık fosilleri.
  en eski medeniyet 11.500 yıllık.urfada bulundu.kazıları devam ediyor.yerleşik hayat,evler yollar yapmışlar kendilerine.sadece bu bilgi bile çürütür söylediklerinizi.
  taş devrinin milattan önce 100bin ile 10bin arası olduğunu bütün bilim dünyası kabul ediyor.yüzlerce alet edavat bulundu bu devire ait.taşdan silahlar,kolyeler,süs eşyaları
  vs müzelerde sergileniyor hepsi.
  siz artık bilimide inkar edersiniz.

 7. #67
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Üye Numarası
  133704
  Mesaj
  1.889
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33021
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  alimden ötedir kendine göre.vahiy geliyor kendine.soruların cevabı bildiriliyor kendine.))
  cevabı bildirilirse bildirir kafasından uyduramaz.Demekki Allah gizli kalmasını istedi.

 8. #68
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  sait nursi ne demiş bakalım:

  Aziz, sıddık, hakikatli âhiret kardeşim ve ciddî ve kuvvetli arkadaşım,
  Kur’ân-ı Hakîmin baş haşiyelerinde, âyât-ı Kur’âniyenin adedi altı bin altı yüz altmış altı olmakla, envâr-ı Kur’âniye ve hakikat-i Furkaniye eyyâm-ı şer’iye ile altı bin altı yüz altmış altı sene kadar, küre-i arzda hükmü cereyan edeceğine işaret ettiğine dair sualinize, o vakit zihnim başka yere müteveccih olduğu için, izahlı bir cevap veremedim. Sonra bana ihtar edildi ki: “Âsım’ın suali ehemmiyetlidir, cevap ver.” Ben de o ihtara binaen, üç esasla bir parça izah edeceğim:

  kuranda ayet sayısı 6666 tane değil.sait nursi kuranı iyi bilen biri olarak
  neden öyle demiş.

  Sonra bana ihtar edildi ki: “Âsım’ın suali ehemmiyetlidir, cevap ver.”

  cümlesi dikkatimi çekti.vahiy mi geliyor nedir?

  bir arkadaşı dese böyle emri vaki konuşmaz.

 9. #69
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sait nursi ne demiş bakalım:

  Aziz, sıddık, hakikatli âhiret kardeşim ve ciddî ve kuvvetli arkadaşım,
  Kur’ân-ı Hakîmin baş haşiyelerinde, âyât-ı Kur’âniyenin adedi altı bin altı yüz altmış altı olmakla, envâr-ı Kur’âniye ve hakikat-i Furkaniye eyyâm-ı şer’iye ile altı bin altı yüz altmış altı sene kadar, küre-i arzda hükmü cereyan edeceğine işaret ettiğine dair sualinize, o vakit zihnim başka yere müteveccih olduğu için, izahlı bir cevap veremedim. Sonra bana ihtar edildi ki: “Âsım’ın suali ehemmiyetlidir, cevap ver.” Ben de o ihtara binaen, üç esasla bir parça izah edeceğim:

  kuranda ayet sayısı 6666 tane değil.sait nursi kuranı iyi bilen biri olarak
  neden öyle demiş.

  Sonra bana ihtar edildi ki: “Âsım’ın suali ehemmiyetlidir, cevap ver.”

  cümlesi dikkatimi çekti.vahiy mi geliyor nedir?

  bir arkadaşı dese böyle emri vaki konuşmaz.

  said nursiyle dini değerlendiremessin kuranın ayetlrini al eline say bak

 10. #70
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  İbn-i Abbas: 6616, Nafi: 6217, Şeybe: 6214, Mısır âlimleri: 6226, Arap dili ve edebiyatında dâhi olan belâgat âlimlerinden Zemahşeri ise; Kurân’ın 6666 ayeti olduğunu söylerler.

  13. asrın müceddidi kabul edilen Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de 6666 görüşündedir.

  Fakat günümüzde Kûfelilerin görüşünün kabul görülmesiyle tüm Kur'ân-ı Kerimler 6236 ayettir.

  gene anlaşamamışlar bir konuda.uzun cümleleri birden çok ayet saymışlar.besmeleyi,yasin ha mim gibi
  anlamı bilinmeyen kelimeleride ayet sayarsan 6666 ayet oluyor sanırım.

Benzer Konular

 1. PKK Terör Örgütü ve Bdp Kürt Çelişkisi
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-10-2014, 06:05 AM
 2. Adalet ve mülk çelişkisi..
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 12-02-2012, 12:15 PM
 3. Cennet- Cehennem
  İNCİ Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-07-2011, 11:39 PM
 4. Maide 116'daki Meryem ve Teslis Çelişkisi hakkında
  Apollonius Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-01-2010, 04:20 PM
 5. Cennet ve ölüm..
  Guney Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 08-01-2010, 01:14 AM
Yukarı Çık