3. Sayfa, Toplam 18 BirinciBirinci 1234513 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 180

cennet çelişkisi

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda cennet çelişkisi Konusununun içerigi kısaca ->> atom ´isimli üyeden Alıntı işte müslüman felsefesini bize çok iyi anlatan bir insan.sizi tebrik etmek istiyorum sevgili arkun bey. "sonucunda ...

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Arkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  487
  Rep Gücü
  20780
  Alıntı atom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  işte müslüman felsefesini bize çok iyi anlatan bir insan.sizi tebrik etmek istiyorum sevgili arkun bey.
  "sonucunda cennet yoksa ne diye iyilik yapayımki".işte müslümanların çıkarcı felsefeleri.her yaptıkları iyilik başına +1 huri alacaklarına inanan güzide topluluk.
  sizin biz ateist lerin dünya algısına ulaşabilmeniz için alacağınız çoook uzun bir yol var.insanlık adına,sadece kendiniz için iyilik yapılabileceğini daha kısa zaman içerisinde anlayabilmenizi temenni ediyorum.
  bir çocuğu nasıl terbiye edersiniz ödül ve ceza yöntemiyle vicdanlarda ödül ve ceza anlayışı yoksa kanunlar sadece kameraların ve kolluk kuvvetlerinin olduğu yerde işler hatta bazen hapisten çekinmeyenler için onlarda engel değildir. şimdi vicdanlara bir ket vuramıyor bir engel koyamıyorsanız sıkıştığınız canınızın istediği yerde suç işleme potansiyeliniz var demektir
  siz çıkarcı değilsiniz fakat sizi suç işlemekten alıkoyacak vicdanı bir kriter istiyorum.
  Allah ı reddeden insanların yetiştirdiği nesiller hiçbir vicdanı terbiyeye sahip olmayacaklarından dünyayı yaşanmaz hale getireceklerdir Bir baba oğlunu Allah korkusuyla ve sevgisiyle terbiye eder fakat kendisi bahsettiğiniz bazı günahları işler kendi ahiretine zarar vermiş olsada evladının ahiretini kurtarmış ve toplumunda dünya yaşantısına katkıda bulunmuştur.Ancak ateist bir baba ve oğulda böyle bir ilişki söz konusu değildir dolayısıyla baba kendi ahiretini yakar oğluna ahiret adına bir şey vermez oğlunu terbiye etmez ve toplumu kaos ve anarşiye teslim eder.

 2. #22
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  319
  Rep Gücü
  1762
  sayın ümmi hadisler ademden kıyamete insan ömrünün 7000 yıl olduğunu söyler.sait nurside bunu söyler ve hatta bir çoğu söyler bunu.siz ne diyorsunuz bu konuda?

 3. #23
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  2780
  SUARA SURESİ 88. VE 89. AYETLERİN MEALİ

  88. "Bir gündür ki o, ne mal fayda verir ne oğullar."

  89. "Yalnız temiz bir kalple Allah'a varan kurtulur."


  Ayetlerden anladığım:Burda geçen temiz kalbe ulaşmak veya o kalbi temiz tutabilmek tabiki kolay değildir.Bir çok zorluğa gögüs germeyi gerektirir.Bu ayet samimiyetin önemini ortaya çıkarmaktadır.Örnek olarak Allah'a ibadet ediyorum görüntüsü altında başkalarına "dindar" görünmek için ibadet edenlerin hüsranda olduğunu götermektedir.

  İNSİKAK SURESİ 6. AYET MEALİ

  Ey insan, sen Rabbine varmak için çok didinecek, sonunda O'na kavuşacaksın!


  Bir kişinin "müslüman" olarak anılıyor olması onun kesin cennetlik yapmaz."Müslüman" diye anılır fakat yaptığı işler o kadar berbattır ki cehennemin en dibine layıktır.Şirke, küfre batmıştır.O yüzden "müslüman" olarak anılmak pek bir şey ifade etmez.Önemli olan kişinin bunun için doldurmasıdır.


  MÂÛN SURESİ

  (17/107. sure)

  Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...

  1. Gördün mü o, dini yalan sayanı?

  2. İşte odur yetimi itip kakan;

  3. Yoksulu doyurmayı özendirmez o.

  4. Vay haline o namaz kılanların ki,

  5. Namazlarından gaflet içindedir onlar!

  6. Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar.

  7. Ve onlar, kamu hakkına/yardıma/zekâta/iyiliğe engel olurlar.  Kişi istediği kadar ben "müslümanım" diye bağırsın çağırsın bu ayette sayılan özelliklere sahipse o aslında dini yalan saymaktadır.

  Oldukça karışık olan iman konusunda şahsi fikirlerim şöyle: Bu konuya "inanıyor" veya "inanmıyor" şeklinde değilde daha derin bakmak gerekir.Kişinin iman etmesi de sonuçta Allah'ın bir lutfudur.İman ve küfür sabit olan şeyler değil artabilen ve azalabilen şeylerdir.İman edenler bana göre emaneti yüklenmeyi kabul ettikten sonra bunu yok saymayanlar, bundan sonra da imanlarını götürecek ağır günahlara dalmayanlardır.

  AHZAP SURESİ 72. AYET MEALİ
  Biz emâneti göklere, yere, dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmekten kaçındılar, ondan ürktüler. İnsan ise çok zalim ve çok cahil olduğu halde onu yüklendi.

  İman etmeyenler ise bunu ya dünyevi çıkarları için göz göre göre yani bildikleri halde yapanlar ya da işledikleri günahların çokluğundan dolayı gönül gözlerinin Allah tarafından kapatılması sonucu Allah'ın ayetlerini anlayamaz,göremez hale gelenler olarak iki kisim olabilir.Bu ikisini birinci aşama ve ikinci aşama olarak ta kabul edebiliriz.

  BAKARA SURESİ 22. AYET MEALİ
  O, yeri sizin için döşek, göğü de bina yapan, gökten su indirip onunla size rızık olarak çeşitli ürünler çıkarandır. Öyleyse siz de bile bile Allah'a ortaklar koşmayın.

  ALLAH burada bile bile ortak koşanlardan bahsetmektedir.Bu kişinin şirk içinde olduğunu bilmesi ama dünyevi/nefsani çıkarlarından dolayı bundan vazgeçmemesidir.

  YASİN SURESİ 9. AYET MEALİ
  Önlerine bir set, arkalarına da başka bir set çektik. Böylece onları kuşatıp sardık; artık onlar görmezler.

  HAC SURESİ 46. AYET MEALİ
  Yeryüzünde hiç dolaşmadılar mı ki, kalpleri olsun da onunla akıllarını çalıştırsınlar, kulakları olsun da onlarla duysunlar. Şu bir gerçek ki, kafadaki gözler kör olmaz ama göğüslerin içindeki gönüller körleşir.

  Bana göre bu ayetlerdeki "körlük" işlenen ağır günahların bir vebali olarak Allah'ın ayetlerini görme yeteneğinin Allah tarafından alınmasıdır.O yüzden bu duruma gelen kişinin kurtulması mümkün müdür?Bunu Allah bilir.Allah dilerse tabiki mümkündür ama bana göre bu durumdaki kişinin işi birinciden daha zordur.Çünkü yaptığı işin kötü olduğunu bilmek büyük bir şanstır.Fakat kişinin yaptığını kötü olarak bilmemesi hatta bunu doğru sanması karanlıklar üstüne karanlıktır.

  ARAF SURESİ 30. AYET MEALİ
  Bir kısmını iyiye ve güzele kılavuzladı, bir kısmının üzerine de sapıklık hak oldu. Onlar, Allah'ı bırakıp şeytanları dost edinmişlerdi. Bir de kendilerinin hidayet üzere olduklarını sanırlar.


  NEML SURESİ 93. AYET MEALİ
  Ve şöyle yakar: "Hamt olsun Allah'a! O size ayetlerini gösterecek de siz onları tanıyacaksınız. Senin Rabbin, yapmakta olduklarınızdan habersiz değildir."

  Allah her insana ayetlerini açıkça göstermektedir.Bundan sonra kişi ya bu ayetleri görmezlikten gelmez , üstüne aldığı ameneti kabul eder (bu geçici de olabilir imandan sonra küfre batanlar Kuran'Da geçmektedir.) ya da Allah'ın ayetlerini görmezlikten gelip, yüklendiği emaneti kabul etmez.İkincisinin seçilip bunda israr edilmesi sonucu kişi günaha battıkça batar ve bir süreden sonra Allah'ın ayetlerini göremez hale gelebilir.Doğrusunu ALLAH bilir..


  Ümmi kardeşimizi bir konuda düzeltmek isterim.Küfür çok geniş bir kavramdır.Şirki de kapsar.O yüzden Allah'ın bütün küfür içinde ölenleri affetmeyeceğini söylemek doğru değildir.Küfür içinde ahirete gidenin tövbesi kabul olmaz ama bu Allah'ın affetmeyeceği anl***** gelmez.Kısaca bütün küfür içinde ölenlerin tümünü affedilmeyecek kabul etmek doğru değildir.

  NİSA SURESİ 48. AYET MEALİ
  [B]Şu bir gerçek ki, Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.[/B
  Konu sworden tarafından (02-10-2010 Saat 06:32 AM ) değiştirilmiştir.

 4. #24
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye atom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  306
  Rep Gücü
  3649
  klasik müslüman hatası.kendiniz söylüyor kendiniz çürütüyorunuz.

  NİSA SURESİ 48.
  Şu bir gerçek ki, Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.

  bu ayetten benim anladığım; göz göre göre,kitabını ve resulünü bildiği halde allah a ve muhammed e inanmayanların,ahiter günü affedilmeyecekler arasında olduğudur.

  bu ayeti nisa 48 in yanına eklediğimizde hiç ama hiç şansımızın olmadığını anlıyoruz.

  Âyetlerimizi yalanlayanlar ve onlara uymayı kibirlerine yediremeyenler, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.
  (A'RAF suresi 36. ayet)

 5. #25
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  sn sworden hem küfür şirkide kapsar diyorsunuz.Hemde şirk affedilmez küfür affedilebilir diyorsunuz bir çelişki yok mu sizce.

 6. #26
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sayın ümmi hadisler ademden kıyamete insan ömrünün 7000 yıl olduğunu söyler.sait nurside bunu söyler ve hatta bir çoğu söyler bunu.siz ne diyorsunuz bu konuda?
  Rasulullah herhangi bir kıyamet tarihi vermemiştir.yalnızca Alametlerini bildirmiştir.Ki kendisi ahir zaman peygamberidir malum.onun gelişiyle bu devreye girilmiştir zaten.yani dünyanın ömründen az bir zaman kalmıştır..Bunu alimler değil tüm müslümanlar bilir.Hatta diğer din mensuplarıda kimi 2012 tarihini verecek kadar bu sonu yakın görürler.
  bununla birlikte Rasulullah efendimiz bile tarih vermemiştir.
  Said nursi bir alimdir,ariftir.Peygamber değildir.sözleri hikmetinden sual olunamaz değildir.tarih vermişmidir bilmiyorum.Verdiyse bile hata yapma ihtimalide çoktur.

 7. #27
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Alıntı atom´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  klasik müslüman hatası.kendiniz söylüyor kendiniz çürütüyorunuz.

  NİSA SURESİ 48.
  Şu bir gerçek ki, Allah kendisine şirk koşulmasını affetmez, bunun dışında kalanı/bundan az olanı dilediği kişi için affeder. Allah'a şirk koşan, gerçekten büyük bir günah işlemiştir.

  bu ayetten benim anladığım; göz göre göre,kitabını ve resulünü bildiği halde allah a ve muhammed e inanmayanların,ahiter günü affedilmeyecekler arasında olduğudur.

  bu ayeti nisa 48 in yanına eklediğimizde hiç ama hiç şansımızın olmadığını anlıyoruz.

  Âyetlerimizi yalanlayanlar ve onlara uymayı kibirlerine yediremeyenler, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.
  (A'RAF suresi 36. ayet)
  hem allahın ayetini yalanlamakla alaha yalancı diosun ve kibirlenip inanmıyorsun

  insanda muhakkakki bir inanç sistemi vardır inanmayan insan yoktur

  bırısı dıne ..bırısı taşa..bırısı ağaca..hıçbirşeye inanmayan hiçliğe inanıodur ama inanıyordur

  hiçliğe inananda şirke giriyor çünkü inancı allaha yönelik deildir

  şansımız yok derken olay ortada ve şansımız yok derken bile şanslısın çünkü vakit var

  herkes için son nefse kadar şans var efenim

  şirk koşanın şansı olmadığı gibi gösteriş için inananında şansı yoktur efenim münafıktır ve azabı şirk koşanlardan daha ağırdır

  allah bu tür kişileri esfele safilin olarak niteliyor yani aşağların en aşağlısı

  saygılar

 8. #28
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesaj
  319
  Rep Gücü
  1762
  Alıntı ümmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rasulullah herhangi bir kıyamet tarihi vermemiştir.yalnızca Alametlerini bildirmiştir.Ki kendisi ahir zaman peygamberidir malum.onun gelişiyle bu devreye girilmiştir zaten.yani dünyanın ömründen az bir zaman kalmıştır..Bunu alimler değil tüm müslümanlar bilir.Hatta diğer din mensuplarıda kimi 2012 tarihini verecek kadar bu sonu yakın görürler.
  bununla birlikte Rasulullah efendimiz bile tarih vermemiştir.
  Said nursi bir alimdir,ariftir.Peygamber değildir.sözleri hikmetinden sual olunamaz değildir.tarih vermişmidir bilmiyorum.Verdiyse bile hata yapma ihtimalide çoktur.
  insanlık için 7000 yıllık ömürden bahseden hadislere inanmıyorsunuz demekki?sahih değil diyorsunuz yani?

 9. #29
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Rep Gücü
  8914
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  insanlık için 7000 yıllık ömürden bahseden hadislere inanmıyorsunuz demekki?sahih değil diyorsunuz yani?
  1. Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir. (Hac Suresi, 47)

  evet burda gibidir kelimesi acaba 1000 yıldan azmıdır,,çokmudur orası belli deil çünkü tamamen 1000 yıldır demiyor yakınıyla gibidir kelimezi kullanılıyor ayette

  evet hadisler de vardır ,,suyuti,imam ahmed bin hanbel, kıyamet alametlerininde nakledilenlerinin çoğuda gerçekleştiğini var sayarsak ,,ve şu hadiside ele alırsak

  BENİM ÜMMETİMİN ÖMRÜ 1500 SENEYİ PEK GEÇMEYECEK.

  (Suyuti, el-Keşfu an Mücavezeti Hazihil Ümmeti el-Elfu, el-havi lil Fetavi, Suyuti. 2/248, tefsiri Ruhul Beyan. Bursevi. (Arapça) 4/262, Ahmed bin Hanbel, Kitâbu’l-İlel, sf. 89)

  burda 1500 seneyı gececeğini fakat fazla gecmeyeceğini bildirmektedir

  şu an hicri 1389 dayızz sanırım

  bize aktarılanlar bunlar gerisinide allah bilir bize düşen şey hz ebubekirin dediği gibi

  hz muhammed söylüyorsa doğru söylüyordur kesin

 10. #30
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  insanlık için 7000 yıllık ömürden bahseden hadislere inanmıyorsunuz demekki?sahih değil diyorsunuz yani?
  efenim kesin bir tarih vermemiştir.bu tarih değişebilir bir tarihtir çünkü.Ümmeti Muhammedin kendini muhafaza edebildiği müddete göre değişecek.Bozulma çabuk olursa daha erken,bozulma geç olursa gecikecek bir tarih.ayrıca şu hadiste tarihin kesin olmadığına delil;
  "Kıyametin kopmasına bir gün dahi kalmış olsa, Allah o günü uzatarak Ehli Beyt'imden Mehdi'yi gönderecektir"
  yine,
  'Benim Ümmetlerimin ömrü bir buçuk gündür' (Doğru giderlerse 1 gün, eğri giderlerse yarım gündür) Cenabı Hakkın huzurunda bir gün 1000 yıldır. 1,5 gün de 1500 yıldır.

  7000 yıl hesabına göre son yüz yıldayız.
  İbni Asakir diyor ki, Ebu Said Ahmed bin Muhammed Bağdadi (aradaki rivayet zinciriyle beraber) Enes Bin Malik'ten nakletti. Peygamber Efendimiz buyurdu ki:

  " Kim bir din kardeşinin Allah yolunda bir ihtiyacını görürse, Allah Teala, şu dünyanın yedi bin yıllık müddetince, gündüzlerini oruçla, gecelerini de ibadetle geçirmiş gibi sevabını yazar."

  Rivayet silsilesiyle beraber Enes Bin Malik rivayet etti ki Peygamberimiz:

  "Dünyanın ömrü, ahiret günlerinden 7 gündür. Allah Teala buyurdu ki; 'Senin Rabbinin yanındaki bir gün, sizin saydığınız bin yıl gibidir' "

  Ahmed Bin Hanbel İlel'inde nakletti. İsmail bin Abdülkerim, Abdüssamed'den, o da Vehb'den rivayet etti:

  "Dünyadan 5600 yıl geçmiştir"
  buradan bazı alimler ümmete 1400-1500 yıllık bir ömür biçmişlerdir ama yinede bu kesin bir tarih belirtmez.

Benzer Konular

 1. PKK Terör Örgütü ve Bdp Kürt Çelişkisi
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-10-2014, 07:05 AM
 2. Adalet ve mülk çelişkisi..
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 16
  Son mesaj: 12-02-2012, 01:15 PM
 3. Cennet- Cehennem
  İNCİ Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2011, 12:39 AM
 4. Maide 116'daki Meryem ve Teslis Çelişkisi hakkında
  Apollonius Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 25-01-2010, 05:20 PM
 5. Cennet ve ölüm..
  Guney Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 08-01-2010, 02:14 AM
Yukarı Çık