+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 18

Vekaleten hacca gidilebilir mi?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Vekaleten hacca gidilebilir mi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Günümüzde bizlere peygamberimizin hadisidir diye aktardıkları bazı hadisler vardır ki, biraz düşündüğünüzde ne kuran süzgecinden geçer, nede aklın mantığın süzgecinden.

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138850
  Mesaj
  284
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10731

  Vekaleten hacca gidilebilir mi?

  Günümüzde bizlere peygamberimizin hadisidir diye aktardıkları bazı hadisler vardır ki, biraz düşündüğünüzde ne kuran süzgecinden geçer, nede aklın mantığın süzgecinden. Sizlere bir örnekler vermek istiyorum, bizler ne yazık ki peygamberimizin sözüdür dediklerinde bu sözlerin gerçekten peygamberimizin sözü olup olmadığını, Kuran ile karşılaştırmadan kabul ediyoruz. Buda bizleri Allahın emrettiği İslam’dan uzaklaştırıyor, bazı hurafe hadisler adeta Kur’anın çizdiği yoldan bizleri saptırıyor.

  Günümüzde öyle bir inanç var ki, Haç konusunda eğer paranız var fakat sağlığınız izin vermiyorsa, parasını vermek şartıyla bir başkasını kendi adınıza hac görevi yaptırabileceğinize inanılır. Bu konuda da yine her zaman olduğu gibi peygamberimiz üzerinden sözler sarf edilip, açıkça Allahın elçisine iftiralar atılmaktadır. Bakın buna inanan insanlar, bu konuda neler söylüyor?

  Bedel yolu ile hac, üzerine hac farz olmuş bir kişinin bu ibadeti yerine getirmekten aciz olması ve bu acizliğinin de devamlı olması sebebi ile kendisi yerine başka birisini göndermesiyle olur.

  Veda haccı sırasında bir kadın; Ya Resulullah babam haccın farz oluşuna yetişti, ihtiyar olduğu için deve üzerinde duramıyor, ona vekâleten ben haccetsem olur mu? Deyince resulullah(s.a.v) Evet olur diye buyurdu. (Buhari)

  Ya Resulullah Annem hac etmeyi adamıştı, fakat bunu yapamadan öldü. Onun yerine ben haccedebilir miyim? Diye sorunca şöyle buyurdular; Evet onun yerine hac yap, ananın üzerinde bir kul borcu olsaydı, onu öderdin değil mi? Allah a olan borçlarınızı veriniz. Zira o ödenmeye daha layıktır. (Buhari)

  Vekâleten hacca gidilebileceğini savunanların tek delilleri bu rivayetlerdir. İslam rivayetlere göre değil, Rabbin hükümlerine göre yaşanır. Bakalım kur'anın bütünlüğünde Allah buna müsaade ediyor mu?

  Başkası adına hac görevini yapma konusunda çok daha detaylı bilgiler verilmiş, şimdi bu sözleri ve peygamberimizin söylediğini belirttikleri sözlerin, gerçekten Allahın resulüne ait olup olmadığını gelin önce kurana, daha sonrada akla mantığa uyup uymadığına bakalım.

  Hac ibadeti tıpkı namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek gibi kuranın bizzat kulun bizzat yapmasını istediği ibadetlerdir. Allah hiç kimsenin bir başkasının yerine ibadet yapamayacağını söyler. Haç konusu da böyle bir ibadettir.

  Aliimran 97: Açık-seçik deliller, İbrahim’in makamı vardır orada. Oraya giren, güvene ermiş olur. Yoluna gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, insanlar üzerinde Allah’ın bir hakkıdır. Kim nankörlük ederse hiç kuşkusuz, Allah bütün âlemlere muhtaç olmayacak bir Gani’dir.

  Allah ayetinde açık bir şekilde gücü yeten hac görevini yerine getirsin diyor. Burada gücü yeten sözüyle hem maddi yönden, hem de sağlık yönünden gücü yeten anlamındadır. Eğer Rahman maddi gücü olup, sağlığı yetmeyen başkasını vekâletle gönderebilir deseydi, bunu kabul edebilirdik, demediğine göre bunu söylemek apaçık Rabbin vermediği bir ruhsatı, hükmü vermek demektir, bunun cezasını düşünmek bile istemiyorum.


  Bir insan düşünün oruç tutamıyor rahatsız, Allah bu konuda nasıl bir yöntem uygulamış hatırlayalım. Eğer Ramazandan sonra iyi olursanız orucunuzu tutun. Yok, oruç tutmaya sağlığınız uzun süre elvermeyecekse maddi durumunuz iyiyse, bir kişiyi doyurunuz hayır yapınız diyor. Yine hastalığınız yüzünden namaz kılamayacak kadar hastaysanız, birisine para verip kendi adınıza namaz kıldırabilir misiniz? Eğer hayır kıldıramazsınız diyorsanız, hacca gitmekte aynı şeydir. Çünkü ayakta namaz kılamıyorsanız her konumda Rabbe yönelmenin yollarını Allah kuranda açıklamıştır. Hiç kimseye kendi ibadetinizi parayla yaptıramazsınız. Kuranı anlayan onun ipine sarılmış hiçbir Müslüman, bir başkasının yerine parayla hacca gidilebileceğine inanmaz. Birileri işin kolayını bulmuş ve İslam a öyle bir nifak sokmuş ki, çık çıkabilirsen işin içinden.


  Allah hac ibadetini bizlere farz kılmasının önemli bir nedeni vardır. Orada mahşeri bir kalabalığın verdiği duyguyu tatmak ve rahmana benliğimizi, ruhumuzu teslim ederek, huşu içinde yüz binlerin secde etmesinin verdiği hazı, duyguyu tatmaktır amaç. Bizim yerimize bir başkasının bu duyguyu tatmasının bizlere ne faydası olabilir? Elbette oraya gidecek parası olmayan insanları para verip göndermenin mutluluğunu tatmak ve onun sevabından faydalanmak güzeldir, doğrudur ama kendi yerimize hac yaptırmak, rabbin verdiği bir ruhsat asla değildir. Nasıl kendi yerimize parasını verip namaz kıldıramıyor, oruç tutturamıyorsak, yine parasını verip kendi yerimize kimseyi hacca gönderemeyeceğimizi bilelim.

  Ne yazık ki Diyanet İşleri Başkanlığı dahi, bu yanlışa onay vermekte, parası olup ta gidemeyen birisinin, kendi yerine vekâlet vererek, bir başkasını hacca gönderebileceğini söyleyebilmektedir. Rabbin vermediği bir yetkiyi, ruhsatı kimse veremez. Dini Rabbin Kitabına göre yaşamak istiyorsak, onun verdiği ruhsatın, iznin dışına asla çıkamayacağımızı unutmayalım. Bunun tersini söyleyenlere kanmakla ancak kendimizi kandırırız bunu bilelim.

  Biz Müslümanların peygamberimize karşı sevgisini ve ona karşı aşırı duygusal zaafımızı anlayanlar, onun üzerinden sözlerle, bizleri asılsız bilgilerle ne hale sokmuşlar. Tüm bu yanlış inançlardan kurtulabilmemiz için, Kuranı anlayarak birçok kez okumalıyız ve kuranı bir bütün olarak düşünmeliyiz. Rahman bu kitabı bizler için bir rehber olsun diye gönderdim diyorsa, ona danışmadan hiçbir söze inanmamalıyız. Oruç ve namaz konusunda birçok detay veren Rabbim, eğer hastalığı yüzünden gücü yetmeyenin yerine vekâletle başkasını hacca gönderebilir diye bir açıklama yapmadıysa, bunları söyleyenlere asla inanmamalıyız. Her bilgi kuran süzgecinden geçirilmelidir, geçiyorsa başımızın tacıdır. Allah ne diyor?

  ( Enfal sur.22. Çünkü yeryüzünde debelenenlerin Allah katında en kötüsü, akıllarını işletmeyen sağır-dilsizlerdir.)

  SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Syn. Halukgta

  Size sadece bir soru sorabilirmiyim,müsade ederseniz..?

  Islam rivayetlerle degil Kuran daki hükümlerle yasanir, dolayisiyle Hadislerede itibar edilmez giibi bir anafikir cikardim yazidan...

  Sadece KURAN ile , bana sabah namazinin farzinin kac rekat oldugunu , nasil kilinmasi gerektigini kilarken neler okundugunu ayet sure isim ve numaralarini vererek gösterebilirmisiniz...?

  Din ile ilgili bu kadar arastirmali bir yazi eklediginize göre dindar arada birde olsa namaz kilan biri olarak algiladim sizi...yanilmiyormuyum...?

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138850
  Mesaj
  284
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10731

  Sayın arkadaşım elbette Allah kabul ederse namazımı elbette kılıyorum. Sorularınıza gelince, önce bu konuda çok iyi araştırma yapmanızı ve kur'anı birçok kez anlayarak okumanızı sizden rica ediyorum. Ondan sonra göreceksiniz ki sorduğunuz soruların hepsine cevap bulabileceksiniz.

  Peygamberimizin gerçek hadisleri bizlere elbette gereklidir ama gerçekten peygamber sözü olanlar tabiî ki. Bunların doğru olanını da bulmak, yanlışlarını temizlemek bizlere düşer. Hiç bir güzel ve doğru bilgi gereksizdir demek, akla ve mantığa uymaz. Çünkü peygamberimiz bizler için örnek bir insandır. Nasıl olurda örnek olan bir insanın örnekliğinden yararlanmaya gerek yok denir.

  Sorularınıza gelince. İslam rivayetlerle yönetilmez derken bunu Rabbim söylüyor aslında kur’anda. Çünkü hüküm yalnız ben veririm diyor. Peygamberlerde verilen hükmü tebliğ eder ve tatbik ettirir anlamındadır. Diğer sorularınıza gelince. Allah kur’anda namazın nasıl kılınacağını anlatır, hatta namaz kılarken okuyacağımız duanın ses tonunu bile izah eder bizlere. Namaz da benden yardım dileyin, kolayınıza gelen duayı okuyun diye de belirtir. Asla namazda illa ki şu duaları okuyacaksın diye bir hüküm yoktur. Bu bilgiler bizlere mezheplerin yanlış dayatmasıdır. Rekât sayısına gelince Allah bunu da bizlere bırakmış, fakat kısaltılmış namazın ne kadar olduğunu bizzat ayette örnek vermiştir. Örneğin zekât konusu da böyledir, rabbim ihtiyacınızdan artata kalanı infak edin dediği ve ne kadar vereceğimizi bizlere bıraktığı halde, birileri bu işe de el atmış ve peygamberimizin sözlerini değiştirip yanlış bilgileri bizlere aktarmışlardır.
  Bu konu ile ilgili yazılarımı Allah nasip ederse bu sitede yayınlarım, belki de eski yazılarımda vardır bir bakın. Kur’an bir rehberdir onu anlaşılması zor yaparsak, İslam ı bugünkü içinden çıkılamaz duruma düşürmekten kurtaramayız. Allah birçok kez kur’anı yemin olsun ki kolaylaştırdım diyor. Rabbim bunu söylüyorsa bunun tersini söyleyenlere inanmak doğru olur mu dersiniz? Allah kullarına anlaşılması zor bir kitap gönderip daha sonrada hesap sormaz. Kur’anda en çok bahsedilen konulardan biriside namazdır. Rabbim hem çok bahsedecek, hem de detaylı bilgi vermeyecek, sizin aklınıza mantığınıza sığıyor mu?
  Selametle kalın arkadaşım. SAYGILARIMLA Halukgta

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Degerli Arkadasim, dedikleriniz ve temennilerinize diyecek bir seyim yok yanlis anlamayin, ben sadece sizden Kuran ile sabah namazinin Farz i noktasindaki soruma cevap verirmisiniz ricasinda bulundum..

  Her insan Kurani cok iyi okusada defaaten okusada anlayamayabilir...! bende onlardan biriyim diyelim, sizin iyi arastirma yaptiginizi tahmin ederek sordum...!

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138850
  Mesaj
  284
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10731
  Değerli arkadaşım sizin sorularınıza cevap verecek konu ile ilgili bir yazımı ekledim. İnşallah yararlı olabilirim. Konu aşağıdaki linkte Selametle

  http://www.supermeydan.net/forum/for...read72951.html

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Olmadi bak simdi...!

  Google yardimi ile bunlarin kat be kat fazlasini bende bulurdum...
  Ben sizin okudugunuz ve anladiginiz KURAN dan sabah namazinin sadece farzi hakkinda

  $u kadar rekattir...su ayette belirtir
  $u sureler okunur bunuda $u ayet bildirir
  demenizi yeterli bulacaktim....
  Ben okudugumdan anlamayan biri oldugumu yaziyorum siz yine bana tefsir sunuyorsunuz...!

  Yada söyle degistireyim sorumu... siz bu eklediginiz namazla ilgili konuyu okmadan evvel , SABAH NAMAZININ FARZINI NASIL KILIYORDUNUZ ..?
  okuduktan ve anladiktan sonra NASIL KILMAYA Basladiniz..?

  Bu kadar zormu soru..?

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  arkadaşım çok yanlış düşünceler ehli sünnet vel cemaar ilkelerini yaşamadan iman etmiş sayılmassın
  ehli sünnet vel cemaat ilkeleride 4 hak mezhep olan hz peygamberin yolundan şaşmamış onun ahlakını çok iyi benimsemiş ve nice hadiside aktarmışlardır.. kura emreder açık seçik yapın der ama yapılması gereken ibadetin en güzel şeklinide hz peygamber açıklar

  bide şu var mezhep imamlarının dayatması diosun

  mezhep imamları sana yeni bir din sunmuyorlarkı allahtan baskasınada ınanmıyorlarkı onlarda senın allahına senın peygamberıne senın kıtabına ınanıyorlar ve hz peygambere yakın bi devırde yaşayıp onun ahlakını ıbadet seklını ıttıkatını hoşgörösönö bızım gıbı ınsanlara ve bu zamana kadar gelmesını yazdığı kıtablarla ve yetıstırdıklerı guzıd öğrencılerle aktarmıslardır

  senın demen şölekı eğerkı bu ıbadette bu hosgöröde bu ıttıkatta bu saygıda kurana ters dusen bırşey varsa o zaman arastırılır belkı sahıh hadıs olmama ıhtımalı doğurablır

  ama burahrı muslum gıbı hadıs deryalarının bızzar sahabelerden alıp kıtablastırıp bıze kadar ulastırmıslardır ve bu hadıslerın kuranı yalanlayıcı tarafı yoktur o yuzden dıyanetcede arastırılıp tastık edılmıstır

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Kapkale bi dur hele yahu...!

  Sorumuza bir cevap alalim, sonra ister ehli sünnet istersen 12 imam ister tefsir ilmi isterse FIKIF konularina dalarsiniz...!

  Cok basit bir soru soruyorum, cevap gelsin hele sonra istedigin kaynak yada bilgiler toplulugunun tamamini eklersin...

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  Alıntı ARIZA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Olmadi bak simdi...!

  Google yardimi ile bunlarin kat be kat fazlasini bende bulurdum...
  Ben sizin okudugunuz ve anladiginiz KURAN dan sabah namazinin sadece farzi hakkinda

  $u kadar rekattir...su ayette belirtir
  $u sureler okunur bunuda $u ayet bildirir
  demenizi yeterli bulacaktim....
  Ben okudugumdan anlamayan biri oldugumu yaziyorum siz yine bana tefsir sunuyorsunuz...!

  Yada söyle degistireyim sorumu... siz bu eklediginiz namazla ilgili konuyu okmadan evvel , SABAH NAMAZININ FARZINI NASIL KILIYORDUNUZ ..?
  okuduktan ve anladiktan sonra NASIL KILMAYA Basladiniz..?

  Bu kadar zormu soru..?
  cok değerlı bı arkadassın ben acıklıyayım arkadasın demek ıstedığını

  dıer bı konu baslığı acmıs arkadas ve orda sunmus demıskı kıyam,ruku,secde,verılmıs kuranda ve nereye doru dönöp yapacağında verılmıs ,ve kısa surelerden aklınızda kalanı okuyun dıe de vermıs ama rekat ve zamanlarını yanı 5 vakıtı ınsanın kendı özgörlöğöne bırakmıs dıyor

  bunu 6,7,8 rekatyapabılır ve 20,30,40,vakıtte kılabılırsın ölcösö yok dıyor yeterkı yap dıyor

  ne dıosun bu konuda

 10. #10
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı ARIZA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Syn. Halukgta

  Size sadece bir soru sorabilirmiyim,müsade ederseniz..?

  Islam rivayetlerle degil Kuran daki hükümlerle yasanir, dolayisiyle Hadislerede itibar edilmez giibi bir anafikir cikardim yazidan...

  Sadece KURAN ile , bana sabah namazinin farzinin kac rekat oldugunu , nasil kilinmasi gerektigini kilarken neler okundugunu ayet sure isim ve numaralarini vererek gösterebilirmisiniz...?

  Din ile ilgili bu kadar arastirmali bir yazi eklediginize göre dindar arada birde olsa namaz kilan biri olarak algiladim sizi...yanilmiyormuyum...?
  Merhaba,

  Sn.ARIZA yazılmış olan yazının hiç bir yanlışı yok...Tamamen Sünnet " tu kaka " demiyor ki yazıda...

  Ama sorduğunuz soruya ben kendi araştırmam ile yanıt vermeye çalışayım,siz de bu bağlamda araştırıp yanlış mıdır,doğru mudur bakabilirsiniz...;

  Sadece KURAN ile , bana sabah namazinin farzinin kac rekat oldugunu , nasil kilinmasi gerektigini kilarken neler okundugunu ayet sure isim ve numaralarini vererek gösterebilirmisiniz...?
  1- 2 Rekattır...Kur'an da Farz namaz,sünnet namaz diye bir ayrım yoktur...Kısaltılan namazda iki guruba ayrılan gurubun ilki 1 rekat kılar,diğeri de bir rekat kılar....İmamlık eden ise 2 rekat kılmış olur...Ve o ayette VAKİT belirtilmez....Bu nedemektir ; Tüm vakitlerde REKAT SAYISI = 2 rekat demektir...

  2- Ekiymussalat aynı zamanda " 4 Harekette Namazdır " ...Namazın kılınışında genel anlamda hareketlerinde sorun yok detaylarda var....Detaylarda,örneğin " oturma şeklinde erkekler için ayrı,kadınlar için ayrı " olması EMEVİ yutturmacasıdır bizlere...Kur'an'da böyle bir şey yok...Olmayan bir konuda da KULLAR serbesttir...

  3- Kur'an'dan olması kaydıyla ne okursan okuyabilirsin...Kur'an'dan olmak ŞARTI ile...Belki arkadaş rahatsızlık vermemek için söylememiştir ancak doğru bildiğimizi de söylemek durumundayız...Örneğin Allahüekber dedin " Sübhaneke'yi " okudun....Namazın güm....Çünkü Sübhaneke DUA dır ve ayet değildir...Yani 114 sure içerisindeki Kur'an'dan değildir....

  Bilmiyorum katkısı olur mu...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Vekaleten kurban kesim fiyatları
  SMN Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 17-08-2015, 09:04 PM
 2. Padişahlar neden hacca gitmediler?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 02-07-2014, 10:04 AM
 3. Bebekle hacca gideceklere ipuçları
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2010, 04:58 PM
 4. HACCA GİDİYORUM FİLMİ
  koklu64 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-12-2007, 05:37 PM
 5. Bu sene Hacca Gitmiyorum
  Karakarizma Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-04-2007, 09:39 AM
Yukarı Çık