+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 18 Toplam: 18

Vekaleten hacca gidilebilir mi?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Vekaleten hacca gidilebilir mi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> arkadaşlar kuran kıme ındı resulallaha inmedimi? resulallah hiçmi namaz kılmadı ömrö boynca hiçmi göstermedi nasıl kılınacağını hep evde gizlimi kıldı

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  arkadaşlar kuran kıme ındı resulallaha inmedimi?
  resulallah hiçmi namaz kılmadı ömrö boynca hiçmi göstermedi nasıl kılınacağını hep evde gizlimi kıldı hiçmi cemaate cıkmadı?

  vakitleri namazın farzlarını naöazı bozan unsurları abdestı teyemmumu kım gösterdi ?
  hem kuran madem açıklayıcıda neden resul geldıkı kuranda ındırebılırdı allah dırek bır topluluğa

  hem kuran ashabı kıram tarafından toplanıp derlenmıs kıtab halıne getırılmıs ashabı kıramdan gelen toplanmıs kuran ayetlerıne ınanıozda neden onlardan bıldırılen hadıslere ınanmıyoruz?

  cogunlukla barız bır dusunce var hadıslerın emevı uydurması olduğu pekı emevı dıe bı devletın oldunu nerden bılıyoruz belgelerden dımı ama buna ınanıoz da belgelenmıs ayıklanmıs buharı muslum teberanı gıbı deerlı ımamlaırın belgelenmıs hadıslerıne nıe ınanmıoz bu bı celıskı deılmı?


  kuran bastan sona kadar resulume ıtaat edın dıyor ona uyan bana uynuştur dıyor burdada hadısten resulullahın 5 vakıt ve 40 rekat olduğu cıkıyor

  subhaneke allahumme sallı barık ettehıyatu rabbena dualarını ashabı kıram hz rasulallahtan göröp rıvayet etmışlerdır allahta resulume uyun dıyorsa neden onun gıbı namaz kılmak gume gıtmış olsun

  sunuda dusunelım arkadaslar senın yuzusuyu hurmetıne alemlerı yarattım dedığı br ahırzaman peygamberı hatemul enbıya hz rasullalah bu hz allah kuranını nasıl korursa resuununda sunnetını öle muhafaza eder gerek sevgılı kullarıyla gerek evlıyalarıyla bunu gözden cıkarmayalım

  aksı takdırde dın konusunda resullallahı devreden cıkarmış oluyoruz ...bıze dını öreten odur neden önder dıoruz neden peygamber dıyoruz

  kısacası böle yapmakla bazılarının ekmegıne yağ suruyor ashabıkıramın toplayıp kıtab halıne getırdığı kıtaba ınanıp resullalahtan haber verdıklerı hadıslere ınanmıyor tezat yaratıoz kanısındayım

  bide o bahsedilen savaş durumundaki tehlikede kılınan namazdırkı allah savas durumunda kolaylık sağlamıstır

 2. #12
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.kapkale...

  bide o bahsedilen savaş durumundaki tehlikede kılınan namazdırkı allah savas durumunda kolaylık sağlamıstır
  Öyle olduğunu kabul edelim ki ediyoruz...Tehlike anında namaz kılarken iki guruba ayrılıyoruz,ilk gurup kaç rekat kılıyor...İkinci gurup kaç rekat kılıyor...İmam toplamda kaç rekat kılmış oluyor...???

  Ayrıca meseleyi hemen Hz.Peygamberi kabul etmeme veya Red etme noktasına çekmek de sanırım hem çok büyük haksızlık,hem de çok büyük yanlıştır...

  Sağlıcakla kalınız...

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Sn.kapkale...  Öyle olduğunu kabul edelim ki ediyoruz...Tehlike anında namaz kılarken iki guruba ayrılıyoruz,ilk gurup kaç rekat kılıyor...İkinci gurup kaç rekat kılıyor...İmam toplamda kaç rekat kılmış oluyor...???

  Ayrıca meseleyi hemen Hz.Peygamberi kabul etmeme veya Red etme noktasına çekmek de sanırım hem çok büyük haksızlık,hem de çok büyük yanlıştır...

  Sağlıcakla kalınız...
  syn abim ordaki maksadım size yönelik bir peygamber inançsızlığı içinde olmanızı sorgulamak deil doğal olanı sölemekti kesinlikle yanlış anlaşılması size çokta değer veren bir insanım

  şimdi şunu demek istedim sizin inanç sisteminizide sorgulayacak deilim kesinlikle bir allaha ,peygamberine ,kitabına iman getirmişseniz bu benim için önemlidir gerisi kulla allah arasındadır ona kardeş olmam için bana bu kaideler yeterldir benimki konu üzerinde yorumdur sadece yetiştiğim uslubla..

  şimdi bakıyoruz 5 vakıt namaz konusunda ne 4 halife ne emeviler ne abbasiler nede osmanlıda 5 vakit dışına taşan bir durum namaz hakkında görölmemiştir buda bizi bu konuda mutabık kalmaya peygamberden böle görölöp yapıldığına kanaat getirmeye muktedir kılmıştır bu rakat sayısı içinde böyledir

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  Namaz Beş Vakittir

  Kur'an-ı Kerim' de beş vakit namazın bulunup bulunmadığı belirli şartları taşıyan Müslümanlara günde beş vakit namazın farziyeti Kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Beş vakit namazın eda edileceği vakitlere ve ne şekilde eda edileceğine Kur'an-ı Kerim'in bir kısım ayetlerinde mücmel olarak işaret olunmuş, bu işaretlerde Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) kavli ve fiili sünnetiyle açıklık kazanmıştır. (1)

  Bilindiği üzere Kur'an-ı Kerim ' deki mücmel emir ve hükümleri açıklama yetkisi, Onu insanlara tebliğle görevli olan Peygamber (s.a.) Efendimize aittir. O namazı bizzat kılarak ve Müslümanlara imam olup kıldırarak nasıl kılınacağını öğrettiği gibi bunların vakitlerini de göstermiştir. Gerek kılınış şekli, gerek vakitleri ile ilgili bu uygulama ameli tevatür olarak, günümüze kadar devam etmiştir.(1)

  Beş vakit namaz; sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları Kur'an-ı Kerim içinde değişik yerlere serpiştirilerek zikredilmektedir. Bazan ikisi, bazan üçü, bazan dördü değişik bir ifade üslupla anlatılmaktadırlar. Cenab-ı Peygamberimiz, Kur'an-ı Kerim'i hem sözü ve hem de işi ile tefsir etme hakkına sahip olduğu için bu hak kendisine Allah tarafından verilmiştir sözü ve işi namazın beş olduğunu açıklamıştır. (2)

  Resulullah (s.a.v) buyuruyor:

  "Cenab-ı Hak günde beş vakit namazı farz kılmıştır. Kim güzelce abdest alır, namazlarını vakti vaktinde şartlarına ve adabına dikkat ederek kılarsa, Allah'ın o kimsyi affedeceğine dair vaadi vardır. Bunları yapmayan kişiye Allah'ın bir vaadi yoktur. Dilerse affeder, dilerse de cezalndırır." (3)

  Cenab-ı Hak buyuruyor:
  <!--[if !vml]--><!--[endif]-->"...Güneşin doğmasından önce de, batmasın dan önce de Rabbını övgü ile tesbih et. Gecenin bazı saatlerinde ve gündüzün etrafında (iki ucunda) da tesbih et ki, rızaya ulaşasın."
  (Taha suresi, 130)

  Güneşin doğmasından ve batmasından önce, gece saatlerinde ve gündüzün iki ucunda olmak üzere beş ayrı vakitte Cenab-ı hakk' ı tesbih yani namaz kılmak emredilmiştir. (1)

  Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önce ikindi namazı, geceleyin yatsı namazı, gündüzün yanlarında akşam ve öğle namazı kılınacak. Bu ayetle beş vakit namaz sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazları sabit oluyor. (2)

  "Gündüzün iki ucunda ve gecenin bir kısmında namaz kıl. Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir."
  (Hud suresi : 114)


  Gündüzün iki ucu akşam ve sabah namazı, bir kısmında da yatsı namazı vardır. Üç vakit bu ayette. (2)

  "Gündüzün iki ucunda ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde namaz kıl..." buyurulmaktadır. . Ayet-i celilede ''gündüze yakın saatler" anlamındaki "zülef" kelimesi, "zülfe" nin çoğuludur. Yukarıda belirtildiği üzere en az üç adedi ifade eder. Demek oluyor ki, bu ayete göre gecenin gündüze yakın saatlerinde, (akşam, yatsı ve sabah namazı olmak üzere) en az üç namaz var. Ayrıca gündüzün iki ucunda da iki vakit var. Böylece bu ayet-i kerimeden de namazın beş vakit olduğu anlaşılmaktadır. (1)

  "Güneşin batıya yönelmesinden gece karanlığına kadar namazı kıl. Tanyeri ağarırken de sabah namazını kıl. Zira bu namaz görülmeye değerdir."
  (İsra Suresi :78)


  Güneşin batıya yönelmesinden gece olana kadar kılınan namaz ikindi namazıdır. Sabah namazı tekrar edilmiştir. (2)

  "Namazları ve orta namazını (üstlerine düşerek, titizlik göstererek) koruyun ve Allah'a gönülden boyun eğiciler olarak (namaza) durun."

  (Bakara Suresi, 238
  Ayet-i kerimede "namazlar" anlamındaki "salâvat" kelimesi çoğuldur. Arapça da çoğul üçten başlar. "İki'' ye tesniye denir ve ''iki namaz'' sözü "salateyn'' şeklinde söylenir. Demek oluyor ki, ayetteki ''salavat'' sözünden en az üç namaz anlaşılır. (1)

  Ayrıca bir de "orta namaz" var. Çünkü matuf, üzerine atıf yapılandanayrıdır. Bu sebeple "orta namaz", "namazlar'' ifadesine dahil olmadığı gibi, her iki yanında eşit sayı bulunmadığı için, üç namazın arasında yer alacak bir namaza ''orta namaz'' denilmesi de mümkün değildir. O halde, ayetteki "salavat" kelimesi, en az dört namazı ifade eder. Orta namaz buna eklendiğinde beş vakit namaz ortaya çıkar. Orta namazın ikindi namazı olduğu bazı hadislerde açıklanmıştır. (1)


  Bunlardan başka :

  Nisa, 4/103.; Rum, 30/17-18; Nur, 24/36; Kaf, 50/39-40; İnsan,76/25-26 ayet.-i kerimelerinde de beş vakit namaza veya vakitlerine mücmel olarak işaret eden ifadeler bulunmaktadır.

  "Namazı bitirdiğinizde, Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin. Artık 'güvenliğe kavuşursanız' namazı dosdoğru kılın. Çünkü namaz, mü'minler üzerinde vakitleri belirlenmiş bir farzdır."
  (Nisa Suresi, 103)

  "Öyleyse akşama girdiğiniz vakit de, sabaha erdiğiniz vakit de Allah'ı tesbih edip (yüceltin). Hamd O'nundur; göklerde ve yerde, günün sonunda ve öğleye erdiğiniz vakit de."
  (Rum Suresi, 17-18)
  "(Bu nur,) Allah'ın, onların yüceltilmesine ve isminin zikredilmesine izin verdiği evlerdedir; onların içinde sabah akşam O'nu tesbih ederler."
  (Nur Suresi, 36)
  "Ve sabah, akşam Rabbinin adını zikret. Gecenin bir bölümünde O'na secde et ve geceleyin uzun uzadıya O'nu tesbih et."
  (İnsan Suresi, 25-26)

 5. #15
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba

  HUD
  114. Ve ekımıs salate tarafeyin nehari ve zülefem minel leylv innel hasenati yüzh****s seyyiat zalike zikra liz zakirın

  Ve =Ve.
  Ekıym=İkame edin, (kredinizi) yerine koyun.
  Salat=NAMAZ (kılınan namaz),
  tarafEYN =İki tarafında.( taraf = TARAF....EYN = İKİ ( İki Uç Değil...İKİ TARAF)
  Nehar=Gün ışığının, gündüzün,günün.
  Zülefen=Akşam surları, akşam inişi, akşamın siyahlaşması, zülüfler, saçların bırakılması, siyah saçların açılması.
  minel LEYL =geceye doğru ESMERLEŞME.
  LEYL = GECENİN (üçüncü vakit namazın) GİRİŞİ (Ak ve karaipliğin ayırt edilememesi anı)... Ve TA ki, aynı biçimde "ak ve kara ipliğin" ayırdedileceği SABAHa kadar olan TÜM GECE vakti.

  İsra suresi ise olan Hud suresinde söylenmişin bir nevi tekrarıdır...

  Ayrıca kelime " ekımıs salate " değil ise Vakit namaz,ödenecek namaz,yerine konacak namaz değildir...!!! Yani her SALAT Namaz değildir...

  Sağlıcakla kalınız...

 6. #16
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  ya canım abım bu mana bakımından deısık sekıllerdede tercuma edılırkı salat kelımesı baska sekılde kullanılır bılıorum ama cogunlukla peygamberlerın teblığ hususlarında kullanılıyor olması namazla ılgılı bölömlerde sabıt namazı kastettığı yönöde kanım varkı buda cogu alım tarafındanda sabıttır

  bıde vanım abım bende yasayan sunnet kaıdesı var yanı rastlantı olduğunu dusunmuyorum namaz vakıt ve rekat sayıları hakkında tabıkı yasama tarzlarına sonsuz saygım var yeterkı allaha bağlanalım temız kalple ıstekle husu ıle fazla eksık önemlı deıl ama yaparken hakkını vererek namazı seccadeye sıkıstırmadan önemlı olanda bu

  saygılar

 7. #17
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı kapkale´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ya canım abım bu mana bakımından deısık sekıllerdede tercuma edılırkı salat kelımesı baska sekılde kullanılır bılıorum ama cogunlukla peygamberlerın teblığ hususlarında kullanılıyor olması namazla ılgılı bölömlerde sabıt namazı kastettığı yönöde kanım varkı buda cogu alım tarafındanda sabıttır

  bıde vanım abım bende yasayan sunnet kaıdesı var yanı rastlantı olduğunu dusunmuyorum namaz vakıt ve rekat sayıları hakkında tabıkı yasama tarzlarına sonsuz saygım var yeterkı allaha bağlanalım temız kalple ıstekle husu ıle fazla eksık önemlı deıl ama yaparken hakkını vererek namazı seccadeye sıkıstırmadan önemlı olanda bu

  saygılar
  Merhaba,

  Aynen,sonuçta ne ben böyle dedim diye böyle olacaktır,ne de din öyle diyor diye her inanan aynı şekilde kabul edecektir...Önemli olan ibadeti Allah için yaparken aslında neye hizmet ettiğinin bilincinde olabilmek...

  Sağlıcakla kalınız...

 8. #18
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye kapkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Üye Numarası
  141158
  Nerden
  malatya __balıkesirde oturuyorum
  Mesaj
  642
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  8913
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Aynen,sonuçta ne ben böyle dedim diye böyle olacaktır,ne de din öyle diyor diye her inanan aynı şekilde kabul edecektir...Önemli olan ibadeti Allah için yaparken aslında neye hizmet ettiğinin bilincinde olabilmek...

  Sağlıcakla kalınız...
  olay budur canımın içi abim istemek ve isteğe allahın cevap vermesi gerisi kendiliğinden oluyor bi şekilde

Benzer Konular

 1. Vekaleten kurban kesim fiyatları
  SMN Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 17-08-2015, 09:04 PM
 2. Padişahlar neden hacca gitmediler?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 02-07-2014, 10:04 AM
 3. Bebekle hacca gideceklere ipuçları
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2010, 04:58 PM
 4. HACCA GİDİYORUM FİLMİ
  koklu64 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-12-2007, 05:37 PM
 5. Bu sene Hacca Gitmiyorum
  Karakarizma Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-04-2007, 09:39 AM
Yukarı Çık