Kadını ve Türklüğü Aşağılamaya Son!

Diyanet İşleri Başkanlığı, hadis ayıklama projesini yıl sonunda bitiriyor. 6 ciltlik kitap olacak çalışmayla, kadını ikincil seviyede ve erkeğin hizmetkarı gösteren rivayetlerle, Türklüğü aşağılayan veya öven hadisler ayıklandı...

Diyanet İşleri Başkanlığı, “Peygamberimizin Çağımıza Mesajları” adını verdiği hadis ayıklama projesini tamamladı. 7 kişiden oluşan bir proje üst kurulu ve ilahiyat fakültelerinden 100’e yakın hadis hocasının çalıştığı çalışmada, çağdaş mesajlar verilecek. VATAN’a konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. İsmail Hakkı Ünal, projeyle ilgili detaylı bilgiler verdi: “Çalışma son aşamaya geldi. Bu senenin sonuna doğru tamanlanmış olacak. 400’e yakın konuda peygamberimizin hadisleri, 7-8 sayfalık yazılar halinde hazırlanacak. Toplamda 5 veya 6 ciltlik bir kitap olacak.”

Çoğu zaten hadis değil
Kadınlarla ilgili bazı rivayetler var ki peygamberimize ait gibi yer alıyor. Hangi kaynağımızda yer alırsa alsın bunlara yer verilmeyecek. Kocalarına itaat konusunda, peygamberimizin üslubuna uygun olmayan, kadını ikincil seviyede gösteren ya da erkeğin hizmetkarı gibi gösteren rivayetlere yer verilmeyecek. Türkleri aşağılayan veya öven hadislere de yer verilmeyecek. Zaten bir ırkı yeren sözlerin peygamberimize ait olmadığı açık olduğu için bu hadisleri çalışmamıza almadık.”

Yanlış anlamaya yer yok

“Çalışma halkımıza ve konuyu merak edenlere hitap edecek. Peygamberimizin halka nasıl örnek olduğu ortaya konulacak. Bu çalışmada, mümkün olduğu kadar güvenli rivayetlerden yola çıkıldı. Ancak diğer hadisleri de atmak doğru değil. Biz sağlam rivayetleri tercih ettik. Akraba hakkı, misafir ağırlama, kötülüklerden uzak kalma gibi güvenilir rivayetlerin yazılması amaçlandı. Yanlış anlaşılacak rivayetleri yazmayacağız. Halkımıza yönelik, insanımızın rahat anlayacağı hadisler kaleme alındı.”

Tasfiye değil derleme

Ünal, projenin bir tasfiye işlemi olmadığını söyledi: “Bu proje hadislerin tasfiye edilmesi değil, derleme çalışmasıdır. Daha önce hadisler suiistimal edilmiş, hadis uydurulmuş. Bunları da insanlar peygamberin sözü zannediyor. İstismarın önüne geçilmesi gerekiyor. Bu nedenle sağlıklı güvenilir bir çalışma yürütüldü.” (vatan)
turktime