+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Korkuyla imtihan okunur mu? Allah kullarını geçmeyen korkuyla imthan eder mi?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Korkuyla imtihan okunur mu? Allah kullarını geçmeyen korkuyla imthan eder mi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Soru: Korkuyla imtihan okunur mu? Allah kullarını geçmeyen korkuyla imthan eder mi? Bir anda gelip geçici korkular vardır. Öyle değil.

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138451
  Mesaj
  1.511
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33422

  Korkuyla imtihan okunur mu? Allah kullarını geçmeyen korkuyla imthan eder mi?

  Soru: Korkuyla imtihan okunur mu? Allah kullarını geçmeyen korkuyla imthan eder mi?


  Bir anda gelip geçici korkular vardır. Öyle değil. korkuyu kimse istemez rahat yaşam varken ama bazen geçmeyen korkular basar insanı. En azından çoğumuzu bildiğim kadarıyla.


  Ya siz ne düşünüyor sunuz? Allah(cc) kullarını geçmeyen korkuyla imtihan eder mi?
  Konu ashenarşi tarafından (25-05-2010 Saat 11:22 PM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Üye Numarası
  139831
  Nerden
  Lev.Mf.
  Mesaj
  87
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Korkuyla imtihan duymuşum , bunla ilgili ayetler de var. Ama geçmeyen korku ile imtihan diye bir şeyi duymadım. Üzerinde de düşünmedim. Başkaları ne düşünür bilmiyorum ama ben bunu daha önce bir yerde görmedim ve tartışıldığını duymadım. ilginç bir konu. O halde düşünmekte araştırmakta fayda var. :)

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Üye Numarası
  139831
  Nerden
  Lev.Mf.
  Mesaj
  87
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Bakara / 155 Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.

  Şimdi şöyle bir şey var. Allah kullarını bir çok yöntemlerle sınav ediyor. Ve bu sınavların sonucuna göre haklarında olumlu ya da olumsuz bir hüküm veriyor. Sınav dünyada alenen görünen bariz bir şeyse, hükmü de genelde dünyada bariz şekilde görülüyor, ama bazen tersi de olabilir, dünyada bir karşılığı da olmayabilir.

  Ben olasılıkları açmak ve seni de farklı durumları göz önüne almak amacıyla aksiyon oluşturmak için biraz farklı şeyler anlatmak istiyorum.

  Allah insanı bazen korkutur, mesela ille gerekli olup olmadığı tartışılabilir durumlar olarak görülen durumlarda dahi, insanı gene de korkutur. Karşılığında insan bir şeyden uzak durur. ne olduğunun bir önemi yok, daha doğrusu belki bizim için önemli değildir ama, kitapta yazılan bir şeyin doğrulanmasına mani olabilecek bir engelin kalkması açısından o şeye engel olması önemlidir. O yüzden onu geciktirmek için korkuyu verir. Bazen de kullarını korumak için korkutur. -buna şaşıracağını sanmıyorum- :)

  Örnek veriyorum: Bir dereden her gün karşıya geçiyorsun , içinde herhangi bir korku yok. Ancak diyelim ki bir gün köprüye geldin: "hayır, diyorsun bugün köprüden geçmeyeceğim içime bir korku düştü". işte bunu dediğin zaman , %90 orda bir sıkıntıdan kurtarıyorsun. eminim bunu bir çoğumuz sıklıkla yaşamışızdır. Gerçi buna başka isimler de verilebilir ama, biz inançlılar için Allah'ın inayetiyle olan bir ikazdır. Yaşamsal bir tehlike olacağı zaman, Allah sevdiği kullarını bundan muhafaza etmek için, köprü örneğinde olduğu gibi korku da vermektedir. Fakat korku genelde imtihan değil, koruma amaçlıdır. Yukarıdaki ayette korku imtihan olarak verilmiştir. Ancak, korkunun gereğini yerine getirir ve tedbirinizi alırsanız, imtihanı geçmiş olursunuz ve korunmuş olursunuz. Korku imtihanının çözümü budur: tedbirli olmaktır.

  Sürekli bir korku durumu varsa, o zaman sürekli olarak tedbirli olmanı gerektiren bir durum söz konusu demektir.

  Yani, bu durumdaki bir kul için şu söylenebilir ki: "Allah açısından o kişinin sürekli tedbirli olmasını gerektiren önemli bir durum olduğu" sonucunu çıkartabiliriz. Bu korku ile imtihanın ne zaman biteceği Allah'ın insiyatifinde olup, bazen bir düzlüğe, bazen yaşam şartlarındaki bir değişikliğe, kısaca imtihan şartlarının / yaşam şartlarının tümden değişmesi ile kişinin korkusu da geçme ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Ancak o durumda da geçmezse, daha ileri bir hayat güncellemesinin arayışını sürdürmek gerekir. Ancak tüm bunlar olurken tedbirli davranmak gerektiği açıktır.

  İnşallah açık oldu.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Üye Numarası
  139831
  Nerden
  Lev.Mf.
  Mesaj
  87
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Bu konuda bir kaç başka örnek de, yetenekli kişiler hakkındadır.

  Örneğin Allah ,3 harflilerle temas gücü olan kişilerde sürekli bir korku hali verir. Bunun nedeni, hem o kişiyi korumak hem de başka bazı olumsuzlukları önlemek olabilir.

  Aynı şekilde, ruhani (ya da metafizik) yönü güçlü olup bunu yanlış yönde kullanma ihtimali olan kişilere de sürekli bir korku hali vermesi de sık karşılaşılan bir durumdur.

  Bunun dışında, haddini aşma eğilimindeki alimlere korku verir, insanların kitabın dışına çıkmasına neden olacak fiilleri işlemesine engel olma amacıyla herhangi bir kişiye ya da insanlara yön veren alim kişilere korku verir.

  Korku sınav olduğundan ziyade görüldüğü gibi başka amaçlar için de kullanılmaktadır.

  Senin örneğin sanırım bu yazıdaki ya 2. ya da 3.parağraflardan birisine uyuyor. sen kendini daha iyi tanıdığından hangisine uyduğunu daha iyi bilirsin.

  fazla girme o işlere diyorum başka da bir şey demiyorum.

  :D

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Üye Numarası
  138451
  Mesaj
  1.511
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  33422
  Valla yazdıklarınız önemli şeyler, tek tek okudum. Paylaşım için ve tavsiye mahiyetindekiler için teşekkür ederim sn. allamel :)

Benzer Konular

 1. hayatımdan geçmeyen kızlar
  orkuorkun Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2012, 06:56 AM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 16-04-2012, 07:21 PM
 3. Allah kullarını "imtihan" eder mi?
  YESHUA Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 30-11-2011, 01:00 AM
 4. Allah Yemin Eder Mi ?
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 108
  Son mesaj: 23-03-2010, 10:42 AM
 5. Allah kimlere lanet eder
  uzak yollar Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-01-2010, 02:01 PM
Yukarı Çık