Anketimiz: Ateistlerin dini konulardaki tartışmalara katılıp kendi görüşlerini anlatmalarını :

Katılımcı sayısı
116. Anket kapatılmıştır
 • Doğru buluyorum:

  43 37,07%
 • Yanlış buluyorum.

  65 56,03%
 • Faydalı olacaksa arada bir katılmaları uygun olur.

  7 6,03%
 • Fikir beyan etmek istemiyorum, ya da kararsızım.

  1 0,86%
3. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci 1234 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 36
 1. #21
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Alıntı mekselina´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  [QUOTE ] E hani temizlik imandan geliyordu ?
  O söylemi değiştirdim ben;

  Temizlik imandan değil vicdandan gelir ...ablası
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #22
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Herkesin her konuda konuşma hak ve özgürlüğü vardır.Bu kişi ateist olup din hakkında da olsa söyleyecekleri vardır.Neden korkuyoruz ki bizim inandığımıza inanmadıkları için mi,Mollanın/Yobazın Allah'ına inanmadıkları için mi...

  Mühim olan konuşma veya tartışmada " BİLGİ " dir.İmanı olup SIFIR BİLGİ çekenlere ne demeli, adı MÜSLÜMAN sadece böyle mi diyelim...

  İnsanların konuşmaları ve fikirlerini söylemeleri,öyle veya böyle hakaret etmediği ve saygı çerçevesinde olduğu sürece HAKKIDIR.

  Sağlıcakla kalınız.
  Merheba sn. bursalı68;

  Konuşmak isteyen konuşur ama merak ettiği içinse ki elbette o yönde olması gerektiği muhakkak sorabilir. Zaten inanmaya kendini ikna edemediyse savaş açarız müslüman olarak biraz korku biraz açlık görünce birazda tutsak ederiz onları hemen müslüman olurlar. Çünkü davete icabet gerekir. Müslümanlar olarak davet ettiğimizde inanmayanları, akıllarındaki şüpheler bir kere de giderilmesi gerekir. Yoksa ben sen halimizi düzeltmezsek rahatımızdan cihata çıkmaz 5 vakit namaz kılmazsak; adam zaten kafada kaçamak bulmuş kendince..

  Namaz yok, cihat yok, söz verir tutmayız neler neler..Yoksa Ahirzamanda firavun imanı mı yaşıyoruz ne?

 3. #23
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı ashenarşi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merheba sn. bursalı68;

  Konuşmak isteyen konuşur ama merak ettiği içinse ki elbette o yönde olması gerektiği muhakkak sorabilir. Zaten inanmaya kendini ikna edemediyse savaş açarız müslüman olarak biraz korku biraz açlık görünce birazda tutsak ederiz onları hemen müslüman olurlar. Çünkü davete icabet gerekir. Müslümanlar olarak davet ettiğimizde inanmayanları, akıllarındaki şüpheler bir kere de giderilmesi gerekir. Yoksa ben sen halimizi düzeltmezsek rahatımızdan cihata çıkmaz 5 vakit namaz kılmazsak; adam zaten kafada kaçamak bulmuş kendince..

  Namaz yok, cihat yok, söz verir tutmayız neler neler..Yoksa Ahirzamanda firavun imanı mı yaşıyoruz ne?
  Merhaba,

  Sn.ashenarşi,inanın ne söylemek istediğinizi tam anlamıyla çözebilmiş değilim...İnşaallah bir gün çözerim..

  Sağlıcakla kalınız...

 4. #24
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  8
  2385- Enes b Mâlik (ra)’den rivâyet edilmiştir Bir adam Rasûlullah (sav)’e gelerek: Ey Allah’ın Rasûlü kıyamet ne zaman kopacaktır? Diye sordu Rasûlullah (sav), namaza kalktı ve namazını bitirince; “Kıyametin kopmasını soran kimse nerededir? Buyurdu Adam: Benim Ey Allah’ın Rasûlü dedi Bunun üzerine Rasûlullah (sav): “Kıyamet için ne hazırladın?” buyurdu Adam: “Kıyamet için fazla namaz ve oruç hazırlayamadım fakat ben Allah’ı ve Rasûlünü seviyorum” dedi Bunun üzerine Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiğiyle beraberdir, sende sevdiğinle beraber olacaksın buyurdu Müslümanların Müslüman olmaları dışında bu söze sevindikleri kadar başka bir şeye sevindiklerini görmedim” (Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
  � Tirmizî: Bu hadis sahihtir
  2386- Enes b Mâlik (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiği kimseyle beraberdir Hayır ve şer kazandığı her şey kişinin kendisinindir” (Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
  � Bu konuda Ali, Abdullah b Mes’ûd, Safvân b Assâl, Ebû Hüreyre ve Ebû Musa’dan da hadis rivâyet edilmiştir
  Tirmizî: Bu hadis, Hasan-ı Basrî’nin, Enes’den rivâyeti olarak hasen garibtir Bu hadis değişik şekillerde de Peygamber (sav)’den rivâyet edilmiştir
  2387- Safvân b Assâl (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Tok sesli bir bedevî geldi ve: “Ya Muhammed! Bir kimse bir toplumu seviyor fakat her yönden onlar gibi olamamıştır, bu kişi ne olacak?” dedi Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Kişi sevdiğiyle beraberdir” (Ebû Dâvûd, Edeb: 113; Müslim, Birr: 50)
  � Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir Ahmed b Abde ed Dabbî, Hammad b Zeyd vasıtasıyla Âsım’dan, Zir’den, Safvân b Assal’dan, Mahmûd’un hadisinin bir benzerini bize aktarmıştır

 5. #25
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  8
  Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

  “Ruhlar, sınıf sınıf toplanmış cemaatlerdir. Birbiri ile dünyada tanışmış ve birbirlerini sevmiş olan salih ruhlar, orada bir araya gelirler ve birbirlerini yine severler. Dünyada birbiri ile zıtlaşan, birbirini inkâr eden, birbirine muhâlif giden ve birbirini sevmeyenler ise, orada yine birbirlerine muhalif giderler, birbirlerini sevmezler ve birbirinin sınıfında da olmazlar.”1

  Hiç şüphesiz sevgilerin başında Allah sevgisi gelir. Gerçek dostumuz Allah’tır. Gerçek sevdiğimiz Allah’tır. Nitekim sevebileceğimiz dostlar yaratmak sûretiyle, dost aynasında bize asıl kendi sevgisini gösteren Allah’tan başkası değildir. Sonra Resûlullah (asm) sevgisi gelir. Sonra Allah için olmak şartıyla diğer insanların ve varlıkların sevgisi gelir. Peygamber Efendimiz (asm) buyurdu ki:

  "Şüphesiz Allah bir kulu sevdiği zaman Cebrâil’i (as) çağırır ve: “Ben falan kimseyi seviyorum. Sen de onu sev!” diye emreder. Cibrîl de onu sever. Sonra Cibrîl semâda seslenip, “Allah falan kimseyi seviyor. Siz de onu seviniz!” der. Hemen ardından gök ahâlisi de onu severler. Sonra yerdeki insanların gönüllerine o kimse hakkında Allah tarafından kabul ve sevgi konulur. Herkes onu sevmeye başlar.”2

  Enes bin Mâlik (ra) der ki: Bir adam geldi ve Resûl-i Ekrem Efendimiz’e (asm): “Yâ Resûlallah! Kıyâmet ne zaman kopacak?” dedi. Resûl-i Ekrem (asm): “Sen kıyâmet için ne hazırladın ki?” buyurdu. Adam: “Allah’ın ve Resûlünün (asm) sevgisini hazırlayabildim yâ Resûlallah!” diye cevap verdi. Bunun üzerine Resûl-i Ekrem (asm): “Muhakkak sen sevdiğinle berâbersin!” buyurdu. Enes (ra) der ki: “Biz İslâm’a girdikten sonra Hazret-i Peygamber’in (asm), “Sen sevdiğinle berâbersin!” sözünden dolayı duyduğumuz sevincin üstünde daha şiddetli bir sevinç duymadık. Ben, Allah’ı, Resûlünü, Ebû Bekir’i ve Ömer’i severim. Ben onların hayır işlerine benzer hayır ve ibâdet işlememiş olsam bile, onlara olan bu sevgim sebebiyle âhirette onlarla berâber olacağımı Allah’ın kerem ve inâyetinden umarım.”3

  Şüphesiz âhirette ve Cennette sevdiklerimizle berâber olmamız, onlarla aynı makamda bulunmamızı gerektirmez. Farklı makamlarda bulunduğumuz halde sevdiklerimizle berâber olabilmemiz mümkündür ve bu sırf Allah’ın bir lütfudur. Hazret-i Peygamber (asm) ile onu seven ümmetinin Cennette berâber olması mümkündür. Bu berâber oluş, Peygamber (asm) ile ümmetinin aynı makamda olduğunu elbette göstermez.

  Üstad Bedîüzzaman Said Nursî Hazretleri buna, aynı bahçede farklı görme ve işitme yeteneklerine sahip olan dostların, yetenek farklılıklarından dolayı zevklerinin de farklı olmasına rağmen bir yerde ve beraber bulunmalarının mümkün ve vâki olduğu misalini verir..4

  1- Müslim, Birr, 49,
  2- Müslim, Birr, 48,
  3- Müslim, Birr, 50,
  4-Sözler, s. 460.


  Netice:

  Allah herkese, sevdikleriyle beraber haşrolmayı nasip etsin. amiiyynn.

 6. #26
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesaj
  6
  Rep Gücü
  8
  Allah'ın kullarından, dilediğine kendi fazlından (peygamberliği) indirmesini 'kıskanarak ve hakka baş kaldırarak' Allah'ın indirdiklerini tanımamakla, nefislerini ne kötü şeye karşılık sattılar Böylelikle gazab üstüne gazaba uğradılar Kafirler için alçaltıcı bir azab vardır (2/90)

  Her kim Allah'a, meleklerine, elçilerine, Cibril'e ve Mikail'e düşman ise, artık şüphesiz Allah da kafirlerin düşmanıdır" (2/98)

  Şüphesiz, inkâr edip kafir olarak ölenler, Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti bunların üzerinedir (2/161)

  De ki: "Allah'a ve elçisine itaat edin" Eğer yüz çevirirlerse şüphesiz Allah, kafirleri sevmez (3/32)

  Şüphesiz küfredip kafir olarak ölenler, bunların hiçbirisinden, yeryüzü dolusu altını olsa -bunu fidye olarak verse de- kesin olarak kabul edilmez Onlar için acı bir azab vardır ve onların yardımcıları yoktur (3/91)

  Onlar, mü'minleri bırakıp kafirleri dostlar edinirler 'Kuvvet ve onuru (izzeti)' onların yanında mı arıyorlar? Şüphesiz, 'bütün kuvvet ve onur,' Allah'ındır (4/139)

  Onlar sizi gözetleyip-duruyorlar Size Allah'tan bir fetih (zafer ve ganimet) gelirse: "Sizinle birlikte değil miydik?" derler Ama kafirlere bir pay düşerse: "Size üstünlük sağlamadık mı, mü'minlerden size (gelecek tehlikeleri) önlemedik mi?" derler Allah, kıyamet günü aranızda hükmedecektir Allah, kafirlere mü'minlerin aleyhinde kesinlikle yol vermez (4/141)

  Ey iman edenler, mü'minleri bırakıp kafirleri veliler (dostlar) edinmeyin Kendi aleyhinizde Allah'a apaçık olan kesin bir delil vermek ister misiniz? (4/144)

  Ey iman edenler, toplu olarak kâfirlerle karşılaştığınız zaman, onlara arka çevirmeyin (savaştan kaçmayın) (8/15)

  Ağızlarıyla Allah'ın nurunu söndürmek istiyorlar Oysa kâfirler istemese de Allah, kendi nurunu tamamlamaktan başkasını istemiyor (9/32)

  Allah, erkek münafıklara da, kadın münafıklara da ve (bütün) kâfirlere, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşini vadetti Bu, onlara yeter Allah onları lanetlemiştir ve onlar için sürekli bir azab vardır (9/68)


  Ey Peygamber, Allah'tan sakın, kafirlere ve münafıklara itaat etme Şüphesiz Allah, bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir (33/1)


  Kafirlere ve münafıklara itaat etme, eziyetlerine aldırma ve Allah'a tevekkül et Vekil olarak Allah yeter (33/48)

  Gerçekten Allah, kafirleri lanetlemiş ve onlar için 'çılgın bir ateş' hazırlamıştır (33/64)

  İşte böyle; çünkü Allah, iman edenlerin velisidir; kafirlerin ise, velisi yoktur (47/11)

  Kim Allah'a ve Resûlü'ne iman etmezse, (bilsin ki) gerçekten Biz, kafirler için çılgınca yanan bir ateş hazırlamışızdır (48/13)

  Ey iman edenler, Allah'ın kendilerine karşı gazablandığı bir kavmi veli (dost ve müttefik) edinmeyin; ki onlar, kafirlerin mezar halkından umut kesmeleri gibi ahiretten umut kesmişlerdir (60/13)

  kafirlere ve münafıklara karşı cihad et ve onlara karşı 'sert ve caydırıcı' davran Onların barınma yeri cehennemdir Ne kötü bir dönüş yeridir o (66/9)

  Kafirler için olan bu (azabı) geri çevirecek yoktur (70/2)

  Mü'minler, mü'minleri bırakıp da kafirleri veliler edinmesinler Kim böyle yaparsa, Allah'tan hiçbir şey (yardım) yoktur Ancak onlardan korunma gayesiyle sakınma(nız) başka Allah, sizi kendisinden sakındırır Varış Allah'adır (3/28)
  Konu ZekeriyaKaraman tarafından (03-06-2010 Saat 11:14 AM ) değiştirilmiştir.

 7. #27
  Acemi Üye Seyhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  113
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  9421
  Alıntı Ma-i Nisan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çoban kardeşim üç bilinmiyenli matematik sorusunu çözebilirmi ? Matematik öğretmenine ; Al su sopayı sen sürü, ver tebeşiri ben kara tahta başına. Diyebilirmi ?
  cobanliktan bakanliga gecenlerler var, anasinin karninda ogrenmedi herhalde.
  ateiste de din hakkinda bilmediklerini ögretebilir, kafasindaki sorulari, icindeki celiskileri kaldirabilir, hatta dogru yolu gosterebilirsin, o yuzden sohbet/ tartisma ya acik olmak lazim fikrini ögrenmeli ki ona göre karsilik vermelisin.....

 8. #28
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesaj
  37
  Rep Gücü
  1858
  demokrasi var diyorsak elbette insani değerler çercevesinde konuşabilirler

 9. #29
  Üyecik ramo7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  46
  Rep Gücü
  0
  Ben herkesin ortasında inandığım dini savunamıyorsam, o dine zaten inanmam. Ben her ortam ve şartta ataislerin düşüncelerini saygı çerçevesinde söylemeleirini isterim. Bundan hiç çekinmem, kimsenin sorumluluğuda bende olmadığı için bu tartışmada başarısız olsam bile beni hiç etkilemez. İnanmak isteyen gider araştırır kendini daha yeterli hale getirir biz dinimizi imamlar iyi mantık yürütüyor iyi cevap veriyorlar diye inanmıyoruz. Herşeyin tek bir yaratıcısı olduğunu düşündüğümüz için inanıyoruz.

  Bunu islama inanan en düşük zekalı bir insanın dahi savunabilecegini düşünüyorum. Dinimiz iyilik ve güzellik emreder ve öbür dünyada olan ve herşeyin yaratıcısı olan ALLAH'a kul olmayı emreder. İnsanların başka yaratılmışlara kul olmamaları ve özgür olmaları ve bunları yapabilmeleri içinde imanın güçlenmesi için ibadeti emreder. Savaşıda nevsi müdafa için emreder. Dinimizin devlet kanunlarını içermez. İnsanların mutlu olması için bazı tavsiyelerde bulunur. Dinimize göre bir toplumda bulunanlar demokrasi ile kendi kanunlarını yaparlar ve bu yaptığı kanunda şeriattır. Şeriata uygun hareket etmekte şimdilerde denilen hukukun üstünlüğü prensibidir. Buda kadın erkek, zengin fakir ayrımı yapmadan herkesin hukuk önünde eşit olmasıdır. Bu yargılanan imanlıda olabilir imansızda, adalet önüne çıkıldığında insana dini inancı sorulmaması gerekir.

 10. #30
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  452
  Rep Gücü
  0
  Alıntı oddly´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  neyin hakkı anlayamadım. %99 'u müslüman olan bir ülkede hiç de hakları yok
  Ateist sadece Türkiyede bulunmuyor,soran kisi genel sormus..

  Hem türkiyede halkin % 99 u nun müslüman oldugunun bir belgesimi var elinde

Benzer Konular

 1. Gezi parkı eylemlerini doğru buluyor musunuz?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 18-06-2013, 12:46 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2012, 09:52 AM
 3. Kendinizi Sevilmeye Layık Buluyor musunuz?
  mopsy Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-08-2010, 02:34 PM
 4. Dini Doğru Anlamak Ve Doğru Yaşamak
  Mehdikonya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 12-01-2009, 09:06 AM
 5. doğru buluyor musunuz?
  k.mutluluk Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 12
  Son mesaj: 08-05-2008, 05:05 PM
Yukarı Çık