+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Isra suresi 80. Ayet ve çok önemli bir dua.....

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Isra suresi 80. Ayet ve çok önemli bir dua..... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bizler İslam ı birilerinin güdümünde yaşadığımız sürece Rabbin gerçeklerini fark etmemiz asla mümkün olmayacaktır. Allah kuranın ipine sarılın diyor da,

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  308
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10732

  Isra suresi 80. Ayet ve çok önemli bir dua.....

  Bizler İslam ı birilerinin güdümünde yaşadığımız sürece Rabbin gerçeklerini fark etmemiz asla mümkün olmayacaktır. Allah kuranın ipine sarılın diyor da, bizler beşerin ipine sarılıyorsak, yolumuzun Allah a ulaşacağını kimse garanti edemez. Bakın sizlere küçük bir örnek vermek istiyorum. Bizlere namazlarımızda ya da namaz dışında, bir işe başlarken birçok duaların okunmasını önermişlerdir. Bir kısmı Kur’andan bir kısmı kuran dışından. Elbette her dua ve ayet birbirinden güzel ve hayırlıdır bunda hiç şüphe yok. Bakın sizlere kur’andan bir ayet hatırlatacağım ama bunu diğer okuduğumuz dua ve ayetler gibi okumamız için çok fazla önerene rastlamazsınız. Her gün onlarca kez okuduğumuz ayetler ve duaların içinde aşağıda hatırlatacağım ayet sizce de çok sık okunması için toplumu daha çok bilinçlendirmeli değilmiydi? Acaba okumamız geren ayetlerin ve duaların neredeyse başlarında bu ayet bizlere hatırlatılmamalımıydı, onun yorumunu sizlere bırakıyorum. Önce ayeti yazalım ve bu sözleri kime yönelik söylemiş Rabbim, onu daha sonra konuşalım.

  İsra 80: Şöyle yakar: "Rabbim! Beni, gireceğim yere doğruluk-dürüstlükle sok, çıkacağım yerden doğruluk-dürüstlükle çıkar. Katından bana yardımcı bir güç/kanıt ver.

  Değerli dostlar şu ayetin, sözlerin güzelliğine bakar mısınız? Peki, şöyle yakar derken kime sesleniyor Rahman dersiniz? Bakın bir ayet öncesine gidelim şimdide.

  İsra 79: Sana özgü bir davranış olarak, gecenin bir kısmında, o Kuran'la meşgul olmak üzere uyanık ol/uykudan uyan. Böylece Rabbinin seni övgüye layık bir konuma ulaştırması umulur.

  İşte bu ayetin sonunda Yüce Rabbim peygamberimize sesleniyor ve şöyle yakar diyerek bu şekilde dua etmesini istiyor ondan. Peki, Rabbin elçisinden istediği duayı bizler neden okumuyoruz? Peygamberimizin yolundan gittiğimizi söylemek, sözle olmaz. Onun yolunu ancak kur’andan öğrenebiliriz, çünkü peygamberimizin her anı kur’anı yaşamaktı. Peygamberimize atfedilen sözlerin onun sözü olup olmadığını kur’an ile karşılaştırıp anlayabiliriz ancak. Düşünüyorum ve kendime soruyorum, yazdıkları namaz kitaplarında, topluma onca kur’andan ve beşeri dualar öğretiliyor da, Rabbin elçisine özellikle okumasını istediği duaya bizleri yöneltip, okumamız için neden çok fazla öne çıkarıp önerilmiyor? Sizce namazlarımızda okumamız gereken ayetlerden birisi olmalı değilmiydi bu ayet? İşte dini birilerine güvenerek, yönelerek yaparsanız sonucu böyle olur. Allah sizler için her örneği verdim kuranda diyorsa, duaların en güzelini de vermiştir. Lütfen İsra suresi 80. ayeti anlayarak ezberleyelim ve içten, gönülden Rahman aşkıyla okuyalım. Namazlarımızda ve her zaman yine anlayarak gönülden okuyup, ondan yardım isteyelim. Benden yardım isteyenin yardımına koşarım diyen Rabbim e sığınıp, onun kitabına anlayarak, bilerek sarılalım, bakın istekler o zaman nasıl karşılık bulacaktır.
  Rabbim duaları karşılık bulan kulları arasına, bizleri alması dileklerimle. SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Arkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  487
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  20780
  samimiyetle yazılmış bir yazı

 3. #3
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  81913
  [QUOTERabbim duaları karşılık bulan kulları arasına, bizleri alması dileklerimle. ][/QUOTE]

  Aminnn . ............

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sevmekesas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Nerden
  İstanbuL
  Mesaj
  409
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  5445

  edit..

  edit. edit edit edit..

Benzer Konular

 1. Bakara Suresi 187. Ayet Ve Allah a Verdiğimiz Söz.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2015, 09:09 PM
 2. Yunus suresi 106. ayet ve Rabbin uyarısı.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2011, 12:24 PM
 3. İsra suresi 80. ayet ve.....
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-08-2011, 11:30 PM
 4. Kaf suresi 45. Ayet ve.......
  halukgta Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-05-2010, 12:49 PM
 5. Meâric Suresi Ayet 40-41
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-01-2009, 04:31 PM
Yukarı Çık