3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 53

Din Hanesi Kaldırılmalı

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Din Hanesi Kaldırılmalı Konusununun içerigi kısaca ->> 'Din Hanesi Kaldırılmalı' Ali Bardakoğlu, kimliklerdeki bu uygulamanın toplumdaki ayrışmayı artırdığını söyledi. Profesör Bardakoğlu’yla söyleşirken mezhep tartışması çerçevesinde de sorular ...

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Din Hanesi Kaldırılmalı

  'Din Hanesi Kaldırılmalı'

  Ali Bardakoğlu, kimliklerdeki bu uygulamanın toplumdaki ayrışmayı artırdığını söyledi.

  Profesör Bardakoğlu’yla söyleşirken mezhep tartışması çerçevesinde de sorular sordum. “Örneğin Aleviler gibi, ‘Biz namaz kılmıyoruz, oruç tutmuyoruz, içki konusundaki yasağı kabul etmiyoruz’ deyip, sizinle aynı dünyayı paylaşmadıklarını ifade etme hakkı yok mu insanların?”

  Yanıt ilginç: “Hayat namaz, içki ve oruçtan ibaret değil. Tarihi beraber yazdık. Anlaşma noktalarını bu üç şeyle sınırlı tutarsak, aile içinde ortak payda yok demektir. Dindarlık, Müslümanlık birkaç noktaya indirgenemez. Birçok ortak paydamız var. İlke şu olmalı: Yapan yapar, yapmayan yapmaz. Birbirimize engel olmadan ve birbirimizi zorlamadan özgürlük ortamı yaratmalıyız.”

  Cemevleri konusu
  Yanıt, cemevi sorununa açıklık getirmiyor. Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması talebini soruyorum. “İnsanlar memnun olsun diye boncuk dağıtamayız. Dinin neye ibadet dediği neye ibadet demediği belli. Alevi kardeşlerimizin cemevinde yaptığı cem niyazı fevkalade güzel. Yapsınlar, biz de onların destekçisiyiz. Ama ona dair şöyle veya böyle dememiz konusunda lütfen rahat bıraksınlar. Cem, namazın mukabilidir derseniz sizinle birlikte yürürüz, değilse aramız açılır derlerse, bu benim ne diyeceğime onun karar vermesi demektir. Müdahalecilik olur.”
  Alevilerin bir kısmı kendilerinin Müslüman değil de Alevi olarak tanınmasını isterse? “Alevilik Müslümanlıktan ayrı bir dindir demeye başlarsak o insanların vebalini gelecek olan insanlar çeker. Biz doğru bilgiyi söyleriz; o, kendini birlikte görür, görmez. Onun kararıdır..”

  Tanınma
  Alevi olarak tanınma talebinin ne sakıncası olabileceğini soruyorum. Çözüm için bir önerisi var: “nüfustaki din hanesinde yazan şeyle insanın dini belirlenmiş olmaz. Nüfus cüzdanlarında din ve mezhebin belirtilmesinin toplumdaki ayrışmayı ve kimlik belirlenmesini arttırdığını düşünüyorum.” Bardakoğlu, “Bu önemli ve ilk defa söylüyorum” diyerek sözlerinin altını çiziyor.

  Ateistlerin Diyaneti olmak ne demek?
  Bardakoğlu söyleşisinin dünkü bölümünde, “Herkesin Diyanet’i olmak istiyoruz” sözünün ne anlama geldiğini sormuştum. Başka dinlerle ilgili doğru bilgi verme, empati kurmaktan bahsetti. Ateistlerin Diyanet’i olmanın nasıl bir şey olduğunu sordum, inanç konusuna girdik. “Ayrım yapmamak, kendilerini dışlamamak, doğru bilgi vermek, kendilerine hoşgörü göstermek, İslam veya Hıristiyanlık dinleri konusunda düzgün bilgi veren bir kurum olmak demek.”
  Yanıt benim için pek tatmin edici değildi. Ateist olduğumu, Tanrı’nın varlığına inanmadığımı ama inananların inancını da anladığımı anlatırken sözümü kesti: “Varlığı inancınızdan bağımsız, inansanız da inanmasanız da var” dedi. Ben de “O sizin inancınız” dedim. Gülüştük. “Hiçbir insan varlığına inanmasa bile Allah var” diye ilave etti. Kendi inancına göre bunun böyle olduğunu, benim de Allah’ı ve dinleri insanların yarattığını düşündüğümü söyledim.

  Hiç sorguladı mı
  Bu tartışmayı sürdürmek pek anlamlı değildi. “Gençliğinizde Allah’ın varlığını hiç sorguladınız mı” diye sordum. “İslam âlimlerinin verdiği bilgiye göre insanın bu konudaki merakı, sorulara cevap araması bile dinimizde ibadet anlamındadır”. “Sorgulama değil, daha çok merak etmek” diye düzeltti. Hz. İbrahim örneğini vererek “İnsanın kendiyle cebelleşmesi, kendi iç dünyasında bu tartışmaları yapıp olgunlaşarak yüce Allah fikrine ulaşması ve ona bağlanarak kulluk çizgisine gelmesi esastır; anne-baba telkiniyle Müslümanlık fikrine gelmesinden çok daha değerlidir” dedi.

  Ateist olmak zor
  Peki o cebelleşme sonunda benim gibi ateist olursa? Beni nasıl değerlendirdiğini sordum. “Sana saygı duyuyorum ama ateistliğin mümkün olduğunu düşünmüyorum”. O zaman benim mümkün olmadığımı mı düşünüyordu? Yanıtı, “Sizin de Diyanet’in laiklik içindeki yerine inanmadığınız gibi” oldu. Oysa devletten özerk bir Diyanet’in asıl laikliği sağlayacağı konusunda hemfikirdik.
  “Ateizm çok ciddi bir çabayı ve tutunmayı gerektirir. Bir adamın dindar olması için uğraşması gerekmez. Dindarlık insanın varoluşuyla bir fıtratla gelir” deyince, bunun insanın kendi dışındaki bir doğruya teslim olması kolaylığı olduğunu söyledim. “Ateist olmak için bir hayli uğraşmak gerekir” diye yanıtladı. “Ben insan iradesinin ve çabasının onu başaracağı kanaatinde değilim. İç dünyanın, merakın, tasavvurun, bedenin sınırlılığının, zihnin sonsuz açılımının ateizme fırsat vermeyeceğini düşünüyorum.”

  Dine bigane olmak
  Bu söylenenden bir kişi ateist olabiliyorsa üstün insandır anlamı çıkmaz mı? “Allah’ın yeryüzünde bu kadar işareti varken ateist olmakta direnmenin anlaşılması zor”du Bardakoğlu’na göre. “Ateizm çok elit bir tercih veya söylem tarzı gibi geliyor”du ona. Halbuki başka ülkelerde ateist işçiler, köylüler tanımıştım. Onların çoğunlukla dine bigâne olduklarını, bunun ise genellikle ateizmle karıştırıldığını iddia etti. “Tabii olan dindarlık”tı. DİB veya kilise var olduğu için insanlar dindar değillerdi, insanlar dindar oldukları için bu kurumlar vardı. Vaktim yoktu, soramadım: Buradan, “dini insanlar yarattılar” sonucuna da varamaz mıyız?

  ‘İslam bir ekonomik model değildir’
  Görüşmenin sonuna yaklaşmıştık. Benim aynı zamanda sosyalist olduğumu belirtip, her sosyalistin dindışı olmadığını, dünyada birçok dindar sosyalist siyasetçi olduğunu söyledim. Türkiye’de ise genellikle sosyalizm ve inanç zıt olgular olarak algılanıyordu.

  Din ve yönetim
  “Sosyalizm, kapitalizm gibi tercihler ile dinler aynı düzlemin kavramları değildir” diyerek söze girdi. “İslam dini ideolojik tercih olarak algılandı bir zamanlar. Sosyalizm ve kapitalizmin yanında üçüncü bir ekonomik model olarak algılanma yanlışına düşüldü. Halbuki sonra anladık ki İslam dini ile demokrasi ayrı düzlemdeler. Bu ikisini eşleştiremeyiz. Biri dindir diğeri yönetim şekli. İslam dini ne krallığa karşı demokrasiyi körü körüne destekler ne de tam tersi. Din açısından meşruiyeti sağlayan yöntem değil sonuçlardır”.

  Müslüman sosyalist
  Sosyalist ve Müslüman olunabilir mi? “Bir kişi hem Hıristiyan hem Müslüman hem Müslüman hem ateist olamaz. Ama hem sosyalist hem Müslüman hem Müslüman hem solcu olabilir. Bunlar farklı düzlemlerin kavramlarıdır.”
  Ali Bardakoğlu’nun bana ayırdığı süreyi epey aşmıştık. Teşekkür ederek, yanından ayrıldım. Diyanet’in çoğu Ankara kamu binası gibi büyüklükle taşralılık arasında bocalayan binasından ayrılırken memnundum. İyi bir ilahiyatçı ile görüşmüştüm. Görevi dikkate alındığında sorun çözücü cesur önerilerde bulunmuştu. Aklıma sonradan gelen veya zaman darlığı nedeniyle soramadığım sorular için hayıflanmaya başladım. Onları da belki başka bir görüşmede kendisiyle konuşuruz.

  Radikal / Ahmet İnsel

  Düzeltme: Ali Bardakoğlu görüşmemizin dün yayımlanan kısmındaki bir ifadeyi düzeltmemi rica etti. Diğer dinler için “Onların da dini kendilerine göre Hak dinidir” dediğini söyledi.

  radikal.com
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #22
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  'Din Hanesi Kaldırılmalı'

  Ali Bardakoğlu, kimliklerdeki bu uygulamanın toplumdaki ayrışmayı artırdığını söyledi.
  Bence tam tersi,Din Hanesi " ayrışmayı derinleştiriyor "...Karşımdaki insanın kimliği ile bir işlem yapacaksam " din hanesi " bana ne diye gereksin ki...

  Gerekli olduğunda gerekli yerlere " beyan etme " şekli ile bildirilebilir...

  Sağlıcakla kalınız...

 3. #23
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  Din hanesinden neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlayamıyorum.
  O zaman müracaat edin benim din hanemi boş bırakın ya da dinsiz yazın deyin kurtulun.
  Ve bırakın İslam yazanlar İslamlıklarıyla başbaşa kalsınlar!O aidiyyeti taşımanın hazzını yaşasınlar!
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 4. #24
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Din hanesinden neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlayamıyorum.
  Sn.mustad'af,soruya soruyla karşılık verelim,kaldırılmasını istemek sizi neden bu kadar rahatsız ediyor...Bırakın da kimse " dini " seçicilik olarak kullanmasın / algılamasın...

  Sağlıcakla kalınız...

 5. #25
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Alıntı Mustad'af´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Din hanesinden neden bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlayamıyorum.
  O zaman müracaat edin benim din hanemi boş bırakın ya da dinsiz yazın deyin kurtulun.
  Ve bırakın İslam yazanlar İslamlıklarıyla başbaşa kalsınlar!O aidiyyeti taşımanın hazzını yaşasınlar!
  Din hanesinin boş bırakılması ya da dinsiz yazılması insanları ayrıştıracağı gibi baskı altında kalmasına da neden olur.

  İnsanların eşitliği ve insanın yalnızca insan olarak değerlendirilmesi ve güvenliği açısından en iyisi din hanesinin kaldırılmasıdır.

  Dini inanç vicdani bir meseledir, herkesin vicdanında taşıması en doğru olanıdır.
  Bunun simgelenmesi, oraya buraya yazılması ise kullanılmasına sebep olur.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 6. #26
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,  Sn.mustad'af,soruya soruyla karşılık verelim,kaldırılmasını istemek sizi neden bu kadar rahatsız ediyor...Bırakın da kimse " dini " seçicilik olarak kullanmasın / algılamasın...

  Sağlıcakla kalınız...
  s. bursali68,
  Son zamanların moda savunma metodlarından biri daha,Soruya soru!
  Ben çaresini söyledim.
  Eğer inancının ya da inançsızlığının belli olmamasını isteyen insanlara müracaatları halinde gereği yapılıyorsa, çözümü öyledir.Bu "din"kelimesine tahammülsüzlüğü birkısım kılıflara bürüyerek ortaya koymaktan daha da adildir kanaatimce!.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 7. #27
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376
  bu konuda tartismaya pek gerekde görmüyorum, dinayet islerinin bu teklifi zaten sistemi ab standartlarina yükseltmenin geregidir... ayrica bunun bu günkü sistem icinde müslümana ne faydasi nede zarari olur...

 8. #28
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı Mustad'af´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  s. bursali68,
  Son zamanların moda savunma metodlarından biri daha,Soruya soru!
  Ben çaresini söyledim.
  Eğer inancının ya da inançsızlığının belli olmamasını isteyen insanlara müracaatları halinde gereği yapılıyorsa, çözümü öyledir.Bu "din"kelimesine tahammülsüzlüğü birkısım kılıflara bürüyerek ortaya koymaktan daha da adildir kanaatimce!.
  Merhaba,

  Sn.mustad'af, son zamanların değil,her zaman...

  " Eğer inancının ya da inançsızlığının belli olmamasını isteyen insanlara müracaatları halinde gereği yapılıyorsa, çözümü öyledir..."

  Ne farkeder,bilinmesini istese ne olur istemese ne olur...Sonuçta bilinmesini istemeyenler de demekki toplumda RAHAT bırakılmıyor...Bunu bir de bu açıdan görmek gerek...

  " Bu "din"kelimesine tahammülsüzlüğü birkısım kılıflara bürüyerek..."

  Sadece iş olsun,kılıf bulmak amaçlı da rastgele nedenler sunanlar da olabilir tabii ki...Bu her konu için geçerli...Ya gerçekten bundan sıkıntı yaşamış ve muzdarip olmuş olanlara ne demeli...???

  Din herkesin Allah ile kendi arasındaki " MESELE " değil mi...Niçin birilerine ben Müslümanım ",ben Hristiyanım " ı belgelesin ki insanlar veya zorunda bırakılsın...

  Sağlıcakla kalınız...

 9. #29
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu konuda tartismaya pek gerekde görmüyorum, dinayet islerinin bu teklifi zaten sistemi ab standartlarina yükseltmenin geregidir... ayrica bunun bu günkü sistem icinde müslümana ne faydasi nede zarari olur...
  Merhaba,

  Bence çok daha makul ve güzel bir görüş şekli,teşekkür ederim Sn.aladin...

  Sağlıcakla kalınız...

 10. #30
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu konuda tartismaya pek gerekde görmüyorum, dinayet islerinin bu teklifi zaten sistemi ab standartlarina yükseltmenin geregidir... ayrica bunun bu günkü sistem icinde müslümana ne faydasi nede zarari olur...
  Sayın aladin;
  Diyanet İşlerinin bu yöndeki düşüncesi bence çok doğru bir düşüncedir.
  Bunu AB standartlarına yükselmek olarak nitelemek ise yanlıştır.

  Çünkü;
  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Din hanesinin boş bırakılması ya da dinsiz yazılması insanları ayrıştıracağı gibi baskı altında kalmasına da neden olur.

  İnsanların eşitliği ve insanın yalnızca insan olarak değerlendirilmesi ve güvenliği açısından en iyisi din hanesinin kaldırılmasıdır.

  Dini inanç vicdani bir meseledir, herkesin vicdanında taşıması en doğru olanıdır.
  Bunun simgelenmesi, oraya buraya yazılması ise kullanılmasına sebep olur.
  diye düşünüyorum..
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. "Kimlikte din hanesi kalkabilir"
  Guney Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 07-02-2010, 11:51 AM
 2. Üniversite harçları kaldırılmalı mı?
  YukseLL Tarafından Üniversiteler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 20-09-2009, 10:15 PM
 3. Kenan Evren Tabelaları Kaldırılmalı mı?
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 22
  Son mesaj: 15-07-2009, 01:34 PM
 4. OSS kaldırılmalı mı?
  alfa55 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 25-06-2007, 09:12 PM
Yukarı Çık