+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

İnanan insanın gerçekten psikoloğa ihtiyacı olmaz mı?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan İnanan insanın gerçekten psikoloğa ihtiyacı olmaz mı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İnanan insanın gerçekten psikoloğa ihtiyacı olmaz mı? "İnançlı bir insanın psikoloğa ihtiyacı yoktur" gibi bir kanaat var. Psikoloğa gitmek de

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  İnanan insanın gerçekten psikoloğa ihtiyacı olmaz mı?

  İnanan insanın gerçekten psikoloğa ihtiyacı olmaz mı?


  "İnançlı bir insanın psikoloğa ihtiyacı yoktur" gibi bir kanaat var. Psikoloğa gitmek de "deli doktoru"na gitmek gibi algılanıyor hâlâ. Gerçekte inanan insanın psikolojik dengesi de bozulabilir ve bunalımlar yaşayabilir. Bu durumu inanca bağlamak doğru olmaz. İnanan insan için kabz ve bast hallerinden bahsedilir.  Halk arasından "İnançlı bir insanın psikoloğa ihtiyacı yoktur." diye çok yaygın bir düşünce bulunmakta ve bu nedenle psikoloğa gidiyor olmak, psikolojik danışma hizmeti almak istemek "deli doktoruna" gitmek olarak alaycı ve aşağılayıcılıkla karşılanmaktadır. Peki gerçekten durum böyle mi? İnanan bir insanın psikolojik dengesi bozulmaz mı? Maalesef, İslam topluluklarında genel yaygın bir kanaat ile psikoloji bilimi aşağılanmış, hafife alınmış, psikolojik sorunlar yaşıyor olmayı inançsızlıkla eşit tutulmak gibi büyük bir gaflet içine düşülmüştür. Halbuki inanan insan da insandır ve inanan insanın da bazen ruhunun kaldıramayacağı derecede bunalımlar yaşadığı olur. Ve hatta daha da ötesi, inanan insanın problemleri inançsız bir insanın problemlerinden daha çok olabilir.

  İnanan insan belli kurallar içinde yaşamaya and içmiştir. Ve bir ömür boyu o kurallarla yaşamak, çizgi dışına çıkmamak için ciddi gayret sarf eder. Hiç beklemediği bir anda çok güvendiği bir arkadaşından ihanete uğrar ama kin tutmamak için kendini, nefsini, egosunu yenmek için çabalar... Etrafındakiler yalan ile iş görmeyi bir yetenek haline getirmiştir ama o yalana bulaşmamaya yeminlidir. Oturup kalktıkları kişiler gece alemde, gündüz stres atmak için denizdedir, inanan insan yanılıp da bir kahkaha atsa, ardından "estağfirullah" diyerek hep hüzün halini korumaya çalışır... Ve inanan insan koca bir ömrünü dünyadan gam almak için değil bir bilinmeyeni ve bir "gayb"ı beklemekle geçirir...

  İşte bu nedenledir ki, inançlı insanın tarifinde "kabz" ve "bast" halinden bahsedilir. Yani bazen öyle neşeli ve öyle coşkuludur ki, sanki cennetin kapıları açılmış ve cennet kokularını solukluyor gibi coşkuludur... Ve bazen de sanki ruhunda cehennem zebanileri canını daha dünyada iken alıyor gibi bunalımlıdır...

  Bütün bunların yanı sıra birtakım psikolojik rahatsızlıklar vardır ki (şizofreni gibi) genetik olarak nesilden nesle aktarılır. Yaşanmış bir travmanın insan beyninde oluşturduğu kimyasal tahribatın da inanç ya da inançsızlıkla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

  Daha da ötesinde, yaşanmış birtakım acı olaylar, sadece yaşandığı ile kalmaz, beyinde birtakım tahribatlara yol açabilir. Örneğin bir anne yolda yürürken, elinden tuttuğu çocuğuna birden bir araba çarptığını görse ve kanlar içinde ölümünün şahitliğini yaşamış olsa, böylesi bir annenin sırf inanıyor olmasından dolayı ertesi gün her şeyin yolunda gitmesini beklemek insan tabiatına aykırıdır.

  ESKİDEN manevi önderler vardı

  İşte bu gerçeğin çok ciddiye alınması ile İslam toplumları kendi dönemlerinde psikolojiyi hiç de hafife almamış, bir inanan insanın ruhunda yaşadığı bunca gel-gitlere tarikat önderleri, şeyhler, dedeler gibi toplum önderleri sahip çıkmış ve bugünkü psikolojinin temel uğraş sahası ile bizzat kendileri meşgul olmuşlardır. Böylece hem insanların dertlerine derman olmak için ciddi fedakarlıklarda bulunmuşlar ve hem de derman arayan insanlara iman telkin etmişlerdi.

  Bu açıdan değerlendirildiğinde, gerek Osmanlı'da ve gerek diğer Müslüman ülkelerde ciddi psikolojik sorunların yaşanmamasının nedeni insanların o dönemde daha inançlı olmasından değil, aksine bizzat o dönemde insan ruhu ile ilgilenen, insanı ciddiye alan doğal psikologların, manevi önderlerin görev yapıyor olmasından kaynaklanıyor.

  Günümüzde "psikolog misikolog nedir, eskiden böyle bir şey mi vardı?" diye psikoloji bilimi ve onunla birlikte insan ruhunun hafife alınması ciddi bir bilgisizlik ve talihsizliktir. Maalesef, yirmi birinci yüzyılda Müslüman ülkeler psikoloji biliminde ilerleme kaydedememiş, teoriler geliştirememiş, insan ruhunun yaşayacağı sorunları görmezden gelerek ve hatta psikolojik sorun yaşamayı ciddi bir imani zafiyet olarak görerek hata yapmıştır.

  ADEM GÜNEŞ UZMAN PEDAGOG


  ZamanOnline
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129486
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  535
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  3468
  Çok doğru ama
  % 50 lazım
  % 50 lazım değil
  teşekkürler

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780
  psikoloji ve prsikiyatri bilimi bazi cevrelerin korktugu bir alandir. Cunku ne kadar Gercekten saptigi ve ne kadar fanetik oldugunu dogrudan dogruya cikarir. Ve ic cikarlarini beyninden neler gectigini algilar.
  Mesela politikacilarin(yalan soyleme kitleleri kandirma sanati) , Fanetizmi yayanlarin'saplantilari olanlarin, beyninden hep ayni dusunce gecirenlerin. psikologlarla arasi hic iyi degildir.
  Doner bicakli bir futbol taraftarinin psikologu cok sevdigini soyleyebilirmisniz. Yada Diktator bir devlet baskaninin,Hitler in, Saddam'kaddafi'
  Tarihte var olan bazi Fanetik din adamlarinin psikologlarlar aralarinin cok iyi oldugunu soylemek cok zor olur. Cunku akil rahatsizligini cok iyi bilirler. Ne varki Akil hastaligi kotu olanlar liderligi ele gecirdiklerinde. Hicbir psikolog ve psikiyatrist kotu diyemez. Hatta pesinden surukledikleri insan ordusu da sagliksiz dusunceye hizmet ettiklerinin farkinda olamaz. Sonuclar vahimdir.
  Hitler kendi vucuduna hergun boga kani enjekte ettirmistir. Fanetizm'saf alman irki elde etmek icin genetik calismalar yaptirmis. Insanlari rizalari disinda gorev olarak ciftlestirmis.
  Bunun normal olmadigini soyleyecek 1 psikiyatrist veya psikolog o donemde soyleyememistir.
  O yuzden psikologlar'psikiyatristler kotudur.
  Konu orkuorkun tarafından (03-01-2010 Saat 04:16 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Hayatınızda hiç psikiyatriste veya psikoloğa gittiniz mi?
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 31-12-2010, 01:29 AM
 2. Kur’an Ayetlerine Göre (Mü’min) İnanan Olmak
  RABİA Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2009, 12:48 PM
 3. Bir pedagog veya psikoloğa danışmak arasındaki farklar nelerdir?
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-09-2009, 02:38 PM
 4. Ayağa gelmez taş olmaz başa gelmez iş olmaz
  ayybben Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2009, 07:19 PM
 5. Moderatör psikoloğa gitmiş
  pendiksefiri Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 11-06-2009, 12:55 PM
Yukarı Çık