+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 17 Toplam: 17

İmanı koruma zamanı / Din diye kendi düşüncelerini anlatan Kur'an yobazlarına uyma !

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan İmanı koruma zamanı / Din diye kendi düşüncelerini anlatan Kur'an yobazlarına uyma ! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Bir adamın imanini kurtarmak, On mumini velayet derecesine çıkarmaktan daha makbuldür, sözünü iyice açıklar mısınız? Cevabımız Değerli Kardeşimiz; Kastmonu Lahikasında

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye çerkeş18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Üye Numarası
  39939
  Mesaj
  197
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1512
  Bir adamın imanini kurtarmak, On mumini velayet derecesine çıkarmaktan daha makbuldür, sözünü iyice açıklar mısınız?

  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;


  Kastmonu Lahikasında yer alan bir mektuptan aldığınız bu soru cümlesinin devamında da izah edildiği gibi; Velayet müminin cennetini genişletir. İman ise, kişiyi cehennemden kurtarıp ebedi bir cenneti nasip eder. Bu iki durum kıyasa gelmez iki ayrı tabloyu ifade etmektedir. Açlıktan ölmek üzere olan bir adama bir parça yemek verip onun hayatını kurtarmak mı, yoksa açlık sıkıntısı olmayanlara mükemmel bir sofra kurmak daha önemlidir? İşte iman hizmeti açlıktan ölen insanları kurtarma hizmetidir. Velayet ise açlık sıkıntısı olmayan insanlara mükemmel bir sofra kurma hizmetidir. Sahabe hizmetinin üstünlüğü de buradan gelmektedir. Zira sahabelerin himzeti iman kurtarma hizmetidir. Bu hizmetin en kamil mertebesini ise peygamberler ortaya koymuşlardır. Dolayısı ile bütün peygamberlerin davası iman kurtarmak olmuştur.

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Merhaba!

  Ornek oldukca carpici ve dogru.
  Ancak Peygamberler bolumune pek katilmiyorum.
  Peygamberler var olan imani kurtarmazlar.
  Vahiyi teblig ederek IMANI oustururlar.
  Iman kurtulmasi ancak isin ikinci fasilasi olabilir diye dusunuyorum.

  Ayrica Kur'an VELAYETI REDDEDER!
  18.44. Hünalikel velayetü lillahil hakk hüve hayrun sevabev ve hayrun ıkba
  http://www.supermeydan.net/forum/for...read50104.html Basligindan alinti dir!

  4-) Yani velayet yok mu?

  Velyet olmasi icin Vekil olmasi lazimdir. Dindarlarin Vekili Allah cc dur!
  17.2. Mûsa'ya Kitap'ı verdik ve onu, "Benden başka bir vekil tutmayın!" buyruğuyla Beniisrail'e bir kılavuz kıldık.
  17.22. Allah'ın yanına başka bir ilah koyma ki, yapayalnız ve horlanmış olarak oturup kalmayasın!
  17.54.Rabbiniz sizi daha iyi bilir. Dilerse size rahmet eder, dilerse size azap eder. Biz seni (Muhammed as) onlar üzerine vekil göndermedik.
  17.57.O yakarıp durduklarının kendileri, en çok yakınlık kazanmışları da dahil, Rablerine varmaya vesîle ararlar; O'nun rahmetini umarlar, O'nun azabından korkarlar. Çünkü Rabbinin azabı gerçekten korkulasıdır.
  17.65. "Kuşkusuz, benim kullarım üzerinde senin hiçbir sultan olmayacaktır." Vekil olarak Rabbin yeter.
  17.68.Peki, kara tarafında sizi yere geçirivermesinden yahut üstünüze çakıl savuran bir kasırga göndermesinden emin misiniz? Sonra kendinize hiçbir vekil bulamazsınız.
  17.73. Az kalsın seni, sana vahyettiğimizden uzaklaştırarak ondan gayrısını uydurup bize isnat edesin diye fitneye düşüreceklerdi. İşte o takdirde seni veli edinirlerdi.
  17.75. Eğer biz seni sağlamlaştırmamış olsaydık, yemin olsun, onlara birazcık meylediverecektin.
  17.76. İşte o zaman sana, hayatın da ölümün de katmerli acılarını tattırdık. Ve bize karşı hiçbir yardımcı da bulamazdın.
  17.78. Senden önce gönderdiğimiz resullerimize uygulanan yöntem de buydu. Sen bizim yol ve yöntemimizde değişme bulamazsın.
  17.86. Yemin olsun, biz dilesek sana vahyetmiş olduğumuzu tamamen gideriveririz, sonra onu elde etmek için bizim katımızda kendine bir vekil de bulamazsın.

  Vekil olacak Evliyada yoktur!
  17.97. Allah kime hidayet verirse doğru olan yolu bulan odur. Kimi de şaşırtırsa, böyleleri için O'nun dışında EVLIYA bulamazsın. Kıyamet günü böylelerini kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzleri üstüne sürerek haşrederiz. Varacakları yer cehennemdir ki, alevi dindikçe kızgın ateşini körükleyiveririz.

  Verilen emir Rabb/Allah cc/ Resulun ve muminlerin VEKILIDIR!
  72.8. Rabbinin adını an ve tüm benliğinle O'na yönel!
  73.9.Doğunun ve batının Rabbidir O. Tanrı yoktur O'ndan başka. O'nu vekil et!
  73.10. Onların söylediklerine sabret! Ve güzelce ayrıl onlardan.

  18.43. Allah dışında kendisine yardım edecek bir topluluğu da çıkmadı. Kendi kendini de kurtaramadı.
  ...Allah dışında kendisine yardım edecek... çıkmadı....

  18. 44. İşte böyle bir durumda, dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır. O, karşılık verme bakımından da hayırlıdır, iş sonuçlandırma bakımından da hayırlıdır.
  18.44. Hünalikel velayetü lillahil hakk hüve hayrun sevabev ve hayrun ıkba
  ... dostluk ve koruma, hak olan Allah'tandır........

  Ve Allah cc bunlara soruyor!
  39.36. Allah, kuluna Kâfi değil mi, yetmiyor mu? Seni, O'ndan başkalarıyla korkutuyorlar. Allah kimi saptırırsa artık ona kılavuzluk edecek yoktur.
  .....ALLAH KULUNA YETMIYOR MU?........

  Ve Allah cc cevap veriyor!
  11.14. Eğer size cevap veremedilerse artık bilin ki o, ancak Allah'ın ilmiyle indirilmiştir. Ve O'ndan başka da ilah yoktur. Artık müslüman oluyor/Allah'a teslim oluyor musunuz?
  ... O'ndan başka da ilah yoktur.....

  Bu konuda belirleyici Allah cc nun sozleri yani Kur’an’dir ve Kur’an’in hukmu de sudur!
  39.27. Yemin olsun, biz bu Kur'an'da insanlara her türden örnekler verdik ki düşünüp öğüt alabilsinler.
  39.28. Bunu, eğri-büğrüsü olmayan Arapça bir Kur'an olarak indirdik ki, korunup sakınabilsinler.
  39.29. Allah; hakkında birbiriyle didişen ortakların bulunduğu bir adamla, bir tek ere teslim olan bir adamı örnek verdi. Örnek olarak bu ikisi eşit olur mu? Hamt, yalnız Allah'adır! Ama onların çokları bilmiyorlar.

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye çerkeş18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Üye Numarası
  39939
  Mesaj
  197
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1512
  --------------------------------------------------------------------------------

  İfadetü’l-Meram

  Kur’an-ı Azimüşşan, bütün zamanlarda gelip geçen nev-i beşerin tabakalarına, milletlerine ve fertlerine hitaben Arş-ı aladan irad edilen İlahi ve şümullü bir nutuk ve umumi, Rabbani bir hitabe olduğu gibi; bilinmesi, bir ferdin veya küçük bir cemaatin iktidarından hariç olan ve bilhassa bu zamanda, dünya maddiyatına ait pek çok fenleri ve ilimleri camidir. Bu itibarla, zamanca, mekanca, ihtisasca daire-i ihatası pek dar olan bir ferdin fehminden ve karihasından çıkan bir tefsir, bihakkın Kur’an-ı Azimüşşana tefsir olamaz. Çünkü, Kur’an’ın hitabına muhatap olan milletlerin, insanların ahval-i ruhiyelerine ve maddiyatlarına, cami bulunduğu ince fenlere, ilimlere bir fert, vakıf ve sahib-i ihtisas olamaz ki, ona göre bir tefsir yapabilsin. Hem bir ferdin mesleği ve meşrebi taassuptan hali olamaz ki, hakaik-i Kur’aniyeyi görsün, bitarafane beyan etsin. Hem bir ferdin fehminden çıkan bir dava, kendisine has olup, başkası o davanın kabulüne davet edilemez-meğer ki bir nevi icmaın tasdikine mazhar ola.
  Binaenaleyh, Kur’an’ın ince manalarının ve tefsirlerde dağınık bir surette bulunan mehasininin ve zamanın tecrübesiyle fennin keşfi sayesinde tecelli eden hakikatlerinin tesbitiyle, herbiri birkaç fende mütehassıs olmak üzere muhakkıkin-ı ulemadan yüksek bir heyetin tetkikatıyla, tahkikatıyla bir tefsirin yapılması lazımdır. Nitekim, kanuni hükümlerin tanzim ve ıttıradı, bir ferdin fikrinden değil, yüksek bir heyetin nazar-ı dikkat ve tetkikatından geçmesi lazımdır ki, umumi bir emniyeti ve cumhur-u nasın itimadını kazanmak üzere millete karşı bir kefalet-i zımniye husule gelsin ve icma-ı millet, hücceti elde edebilsin.
  Evet, Kur’an-ı Azimüşşanın müfessiri, yüksek bir deha sahibi ve nafiz bir içtihada malik ve bir velayet-i kamileyi haiz bir zat olmalıdır. Bilhassa bu zamanlarda, bu şartlar ancak yüksek ve azim bir heyetin tesanüdüyle ve o heyetin telahuk-u efkarından ve ruhlarının tenasübüyle birbirine yardım etmesinden ve hürriyet-i fikirlerinden ve taassuplarından azade olarak tam ihlaslarından doğan dahi bir şahs-ı manevide bulunur. İşte, Kur’an’ı ancak böyle bir şahs-ı manevi tefsir edebilir.
  Çünkü "Cüzde bulunmayan, küllde bulunur" kaidesine binaen, her fertte bulunmayan bu gibi şartlar, heyette bulunur.


  İşaratü'l-İ'caz, Sayfa 14
  Bu Sayfayı 'Sayfalarım'a Ekle


  --------------------------------------------------------------------------------

  Böyle bir heyetin zuhurunu çoktan beri bekliyorken, hiss-i kablelvuku kabilinden olarak, memleketi yıkıp yakacak büyük bir zelzelenin arefesinde bulunduğumuz zihne geldi. HAŞİYE 1
  "Birşey tamamıyla elde edilemediği takdirde o şeyi tamamıyla terketmek caiz değildir" kaidesine binaen, acz ve kusurumla beraber, Kur’an’ın bazı hakikatleriyle, nazmındaki i’cazına dair bazı işaretleri tek başıma kaydetmeye başladım. Fakat, Birinci Harb-i Umuminin patlamasıyla Erzurum’un, Şasinler’in dağ ve derelerine düştük. O kıyametlerde, o dağ ve tepelerde fırsat buldukça, kalbime gelenleri, birbirine uymayan ibarelerle, o dehşetli ve muhtelif hallerde yazıyordum. O zamanlarda, o gibi yerlerde müracaat edilecek tefsirlerin, kitapların bulunması mümkün olmadığından, yazdıklarım, yalnız sünuhat-ı kalbiyemden ibaret kaldı. Şu sünuhatım eğer tefsirlere muvafık ise, nurun ala nur; şayet muhalif cihetleri varsa, benim kusurlarıma atfedilebilir.
  Evet, tashihe muhtaç yerleri vardır; fakat hatt-ı harpte, büyük bir ihlasla, şehidler arasında yazılıp giydirilen o yırtık ibarelerin tebdiline (şehidlerin kan ve elbiselerinin tebdiline cevaz verilmediği gibi) cevaz veremedim ve kalbim razı olmadı. Şimdi de razı değildir; çünkü o zamandaki ihlas ve hulusu şimdi bulamıyorum. HAŞİYE 2
  Maahaza, kaleme aldığım şu İşaratü’l-İ’caz adlı eserimi, hakiki bir tefsir niyetiyle yapmadım. Ancak ulema-i İslamdan ehl-i tahkikin takdirlerine mazhar olduğu takdirde, uzak bir istikbalde yapılacak yüksek bir tefsire bir örnek ve bir me’haz olmak üzere, o zamanların insanlarına bir yadigar maksadıyla yaptım.

  HAŞİYE 1

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Ya merak ediyorum ne zaman bir ALLAH C.C KELAMI ayet ile veya RESULULLAH S.A.S den bir hadis ile görüş belirtecen sen, varsa yoksa RiSALE-İ NUR....

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Üye Numarası
  131143
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  Sanane :)
  Mesaj
  3.038
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  28
  Rep Gücü
  68553
  Ben de merak ediyorum ne zaman kısa ve öz yorumlarınızı okuyacağız.

 6. #16
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136118
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  okuyorsunuz ya....:)

 7. #17
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Üye Numarası
  131143
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  Sanane :)
  Mesaj
  3.038
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  28
  Rep Gücü
  68553
  Alıntı Ammar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  okuyorsunuz ya....:)
  Bakın bu yorumunuzu okudum. Gayet kısa ve öz olmuş.:)

Benzer Konular

 1. İmanı Olmayanın Hayrı
  berna_bp Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-03-2013, 04:17 PM
 2. Kadının ımanı
  mopsy Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-08-2012, 01:37 PM
 3. İnsanlar Neden Çoğunluğa Uyma Eğilimindeler?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 30-11-2008, 06:17 PM
 4. İnsanların düşüncelerini okuyabilirmişiz
  YukseLL Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2008, 11:18 AM
 5. Dul Kadın ve Yahudinin İmanı
  dogangunes Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-05-2007, 03:34 AM
Yukarı Çık