5. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 34567 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 41 ile 50 Toplam: 88

Türkiye'de Cuma Namazı kılınır mı?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Türkiye'de Cuma Namazı kılınır mı? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> **aladin** ´isimli üyeden Alıntı evet aynen öyle...cünkü biz biliyoruzki bu günkü teknikle 100 yillik namaz vakitleri bile belirlene biliyor... Oku

 1. #41
  Ebu-Ahmet-Musab
  Misafir..
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  evet aynen öyle...cünkü biz biliyoruzki bu günkü teknikle 100 yillik namaz vakitleri bile belirlene biliyor...
  Oku bakalım aladin kardeş, Bilmiyorsan bilmiyorum de kimse sana bi laf etmez. Bilmeden hevan ile konuşursan cevabını alırsın. Bundan 10 sene sonrasının ramazan başlangıcı bilinebilse idi her zaman Ay'ı gözlemlemek gerekmezdi. Ay takvimi hakkında bilgi sahibi olmadığın belli. Okuda araştır cahil kalma

  Diyanette Tarihi Ramazan Skandalı!


  Emrullah Öztürk/ TIMETÜRK
  Hilal gözetleme, ülkemizde ve İslam âleminde bir türlü çözüme kavuşturulamayan bir mesele. Ramazan yaklaşırken Hilalin görülmesi konusu yıllardır Müslümanların gündeminde yer alan tartışmalardan biri.
  Konunun tartışılan tarafı, ilmi verilere dayanarak hazırlanan takvimlerde belirtilen Ramazan ve bayram günleriyle hilali gözetleyip, görüldüğünde duyurulan günün farklılık arzetmesi halinde Müslümanların kafasında oluşturulan tereddütler...
  Bir taraf hilalin çıplak gözle görülmesi gerektiğini savunurken karşı taraf tekonolojik imkânların hilalin tespitini mümkün kıldığını öne sürüyor.
  Peki, hangi taraf haklı?
  DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN 22 YILDIR GİZLEDİĞİ HATA NE?
  Milli Gazete yazarlarından Ebubekir Sifil konuyla ilgili yaşanan tartışmaları dün köşesine taşırken 1986 - 1987 yıllarında Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yaşanan ve yıllardır halktan saklanan bir skandalı gözler önüne serdi. Harameyn Turizm'in sahibi Ahmet Ziya İbrahimoğlu'na, o yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Şubesi'nin müdürü olarak görev yapan Albay Arif Hikmet Köklü tarafından aktarılan olay, hilal gözetleme sorumluluk ve geleneğini Türkiye'de ne kadar zayıf ve yetersiz hale düşürüldüğünün acı bir göstergesi.
  Ahmet Ziya İbrahimoğlu 1986 - 1987 yıllarında hilalini nasıl gördüğümüzü, birinde bir gün, diğerinde iki gün sonra Türkiye'de bayram yapılmış olması sebebiyle Müslümanların bayram günlerinde oruç tutma durumunda kalmalarını anlatmaya çalışırken, belgelerini sunmasına fırsat bırakmadan: “Evet bahsettiğiniz o iki yılda Türkiye'de biz hata yaptık Suudi Arabistan'dan hilalin görülmesi doğrudur. Mesele ilmin yanılması değil, hilalin kavuşma anıyla, dünyadan görülme anı konusundaki hatalı değerlendirmeden kaynaklanmaktadır. Bu yanılmayı ben zamanın Diyanet İşleri Başkanı'na bildirdim; fakat takvimlerden farklı bir bayram günü duyurmanın bazı sıkıntılara yol açabileceği endişesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı sessiz kalmayı tercih etti” dediğini aktardı.
  TEK HatayI TÜRKİYE Mİ YAPTI?
  İbrahimoğlu, bununla beraber Suudi Arabistan'daki uygulamada hata yapılmadığını veya yapılmayacağını da asla söylemek istemediğini de net bir şekilde ifade ediyor. İki binli yılların başında Ru'yet-i Hilal konusunda Suudi Arabistan'da da iki yıl hatalı uygulama yapıldığına dikkat çeken İbrahimoğlu hata anlaşılınca kamuoyuna duyurularak eksik kalan günlerin kaza edilmesi gerekliliği hatırlatılmış olduğunu belirtti.
  Bu durumda her iki tarafın da hata yapabileceğini kabul etmek gerektiğini belirten İbrahimoğlu, 'dinini yaşamakta hassas ve duyarlı davranan Müslümanların nasıl hareket etmesi gerektiğini de ifade etmemiz lazım' dedi.
  Suudi Arabistan'da hilali gözetleme anlayışı örf olarak yaşatılmaya çalışılıyor. İbrahimoğlu takip edilen usulun, yeteri kadar titiz davranılmasa da doğru olduğunu savunurken, bizde ise usulun doğru olmadığı gibi uygulamada da gereken titizlik ve hassasiyetin gösterilmediği tespitinde bulundu.
  BİRLİK NASIL SAĞLANIR?
  Eski Fetva Kurulu başkanlarından Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır'a göreyse eğer ufukta görüntüye engel bir şey varsa, dürüst bir müslümanın Ramazan hilalini gördüğüne dair yaptığı şahitlik geçerli sayılarak Ramazan ilan edilir. Ufuk açıksa o zaman, yalan söylemek için aralarında anlaşmış olmaları imkânsız olan bir topluluğun şahitliği aranır.
  Bir yerde hilalin görüldüğü sabit olunca bütün müslümanların oruca başlamaları gerektiğini belirten Bayındır, Namaz vakitlerinin bölgelere göre farklılık göstermesi gibi hilalin görülmesinde de farklılıklar (ihtilâf-ı metâli) olacağını, ancak bir bölgede tespit yapılınca artık farklılıklara itibar edilemeyeceğini savundu.
  Bir hadiste konuya şu şekilde işaret ediliyor: 'Ramazan hilalini görünce oruca başlayın, Şevval hilalini görünce orucunuza son verin. Eğer buluttan hilal görülmezse Şaban ayını 30'a tamamlayın.” Hem Peygamberin emrini yerine getirmek hem de astronomi âlimlerinin devamlı denetimini sağlamak için hesabın yanında ayrıca gözlemlerin yapılması gerektiğini belirten Bayındır, gözlem konusunun başıboş bırakılmasını, belirtilen şartlar içinde ve belli bir disiplin altında denetlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bayındır, böyle davranıldığı takdirde arzulanan birliğe ulaşılmış olacağını savunurken gerekçesini şu sözlerle açıklıyoır: 'Çünkü yalnız hesaba uymak herkesi tatmin etmez. Bu titizlik ve dikkati gösteren ülke zamanla bu işin önderi olur. Böylece hem o ülkenin kendi Vatandaşları içinde hem de bütün Müslümanlar arasında birlik sağlanmış olur. '
  1974'TE TÜRKİYE'DE HANGİ ESASLAR BELİRLENDİ?
  Hilal görülmesi tartışmalarına çözüm bulmak için 1974'te Diyanet İşleri Başkanlığı geniş çaplı bir çalışma başlatmış. Kandilli Rasathanesi yetkilileri ile İstanbul'da günlerce süren ilmî toplantılar gerçekleştirilmiş. Müzakereler sonunda Kandilli Rasathanesi'nin yıllardan beri devam edegelen tatbikatında bazı değişiklikler yapılması uygun görülmüş. Bu geniş çaplı çalışmanın içindeki isimlerden biri olan Prof. Dr. Hayrettin Karaman, varılan anlaşmada hesaplamalarının belirlenen şu esasları göre yapıldığını aktarıyor: İslâm aleminde 'ihtilâf-ı metâli' denilen, ayın farklı bölgelerde, farklı zamanlarda doğması nazarı itibara alınmayacak. Yani ay, İslâm aleminin herhangi bir yerinde görülürse, diğer ülkeler o ayı görmeseler bile ilk olarak ayı görmüş olan memleketin hilali görmesine itibar edilir. İslâm'da birlik ve beraberliği sağlamak için diğer bölgelerde farklı zamanlarda ayın görülmesine itibar edilmez.
  Karaman bunun tatbikattaki neticesini şöyle yorumluyor: O güne kadar Fas'taki tepeyi, hesaplamanın başlangıç noktası almış olan Kandilli Rasathanesi artık bu nirengi noktasını bırakacaktı. Ekvatorun kuzeyindeki +50 paralel dairesi ile, ekvatorun güneyindeki -50 paralel dairesi arasındaki topyekün 100 derecelik paralel dairelerini tarayacaktı. En erken hangi paralel dairesi üzerinde ay görülüyorsa ona göre kamerî ayın başlangıcını tayin edecek ve diğer bölgeler için de başlangıç zamanı böylece birleştirilmiş olacaktı.
  Kandilli Rasathanesi 1974 tarihli protokolden sonra 1975 yılı için yaptığı hesaplamalarda bu esaslara uyduğunu belirten Karaman, fakat yine de İslâm âleminin bazı memleketleri ile yurdumuz arasında farklı bayramların devam ettiğini ifade ediyor.
  İSLAM KONFERANSI TEŞKİLATI İÇİNDE NEDEN BÖYLE BİR YAPI YOK?
  Dr. Ebubekir Sifil ise, aslolan her iki metodun birlikte uygulanması ve sonuçların her iki metod esasında değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor. Bunu yapacak olanın da, İslam Konferansı Teşkilatı yahut bütün İslam ülkelerinin iştIrak ettiği benzeri bir yapılanmanın olduğuna işaret ediyor.
  Kaynak: Time Turk
  Tarih: 12:31:16 27.08.2008

 2. #42
  Ebu-Ahmet-Musab
  Misafir..
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  sorun seriat düzeninin haricindeki bütün düzenlerdir... sizde hak verirsinizki, din ile ilgili meselelerde dini kendine engel gören sistemlerden faydali bir icraat olmaz... diyanet devlete bagli devlet laik... onun icin müslüman, diyanetten alacagi fetvalari süzgecten!! gecirmelidir...
  Hem böyle diyorsun hemde Bundan 10 sene sonrasının ramazan başlangıcını bugünden bilebiliriz diyorsun. Bu nasıl bir çelişki.

 3. #43
  Ebu-Ahmet-Musab
  Misafir..
  Alıntı eмiLy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Laik bir devlette dinin engel olarak görüldüğünü de nereden çıkardınız?
  Laik düzen Allah'ın hükmü olan şeriatı kaldırdıya oradan çıkardık, haberin yok mu?

 4. #44
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34627
  Alıntı Ebu-Ahmet-Musab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Laik düzen Allah'ın hükmü olan şeriatı kaldırdıya oradan çıkardık, haberin yok mu?
  Dinini yaşamak isteyene istediği gibi yaşama imkanı da verdi, öyle değil mi?

  Ben müslümanım diyenlerin, en doğru ben inanırım :)) diyenlerin, en güzel soruyu ben sorarım, en doğru cevabı da ben veririm diyenlerin (bayağı tanıdık:)) burada -burada bile düşünün dışarıdan hiç bahsetmiyorum ve de tarihten- birbirlerine girdiklerine, fikir ayrılıklarına düştüklerine o kadar şahit olduk ki...

  Peki siz şeri bir düzende bunları tartışabileceğinizi -geçtim inanmayanın ve diğer dinlere inananların haklarını- dininize doğru bildiğiniz şekilde inanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz yoksa?

 5. #45
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  57
  Mesaj
  928
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11374
  Alıntı Ebu-Ahmet-Musab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hem böyle diyorsun hemde Bundan 10 sene sonrasının ramazan başlangıcını bugünden bilebiliriz diyorsun. Bu nasıl bir çelişki.
  celiskimi?...
  yazilari okumuyormusunuz?..
  güvendigimiz konulari vardir, mesela o konuda fazlaca bu devletin menfaati olmadigi icin orada bir sikintimiz olmaz... daha cok sikintimiz olan konu devletin menfaati olan konulardadir... mesela bu zamana kadar, kurban derilerini müslümanlardan hava kurumu zorla ellerinden aliyordu... bu tekel bu sene ortadan kalkmis... bazi sevindirici gelismeler oluyor... yavas fakat mutlaka saglam gidilmeli...

 6. #46
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Peki siz şeri bir düzende bunları tartışabileceğinizi -geçtim inanmayanın ve diğer dinlere inananların haklarını- dininize doğru bildiğiniz şekilde inanabileceğinizi mi düşünüyorsunuz yoksa?


  40 yaşında namaza başlarım, Kelime-i Şahadet getirir, Hacca gider, zekat verir oruç tutar patron izin verirse namaz kılarım izin vermez ise kaza yaparım ama namazı kılarım diye İSLAM dininin emirlerini yaşayanlar elbette ki sıkıntı ile karşılaşmazlar, ama ne zaman ki çocuğuna KUR-AN öğrenmesini istersin, 12 yaş şart, derler, %99 müslüman derler Din Dersini seçmeli yaparlar dersde de zaten Dinle ilgili pek birşey bulamazsınız orasıda ayrı bir komedi, ALLAH C.C dan korkup örtün emrine riayet edenleri ne üniversite okuturlar nede hakim yargıç, subay, milletvekili, başbakan olamazlar.. vs..vs..vs..

  Beğenmediğiniz ŞER-İ sistemin ne olduğunu anlayabilmiş olduğunuzu da düşünmüyorum gerçi, onda ki adelet ve eşitliği, hak ve hürriyetleri hangi sistem verir, hemen bir örnek;

  Eğer müşriklerden biri aman dilerse, ona aman ver. Ta ki, Allah'ın kelâmını dinlesin. Sonra onu güvenlik içinde olduğu yere kadar gönder. Çünkü bunlar gerçekten de bilgisiz bir kavimdirler. TEVBE SURESİ 6. ayet

  Hangi sistemde bu denli anlayış ve merhamet vardır sorarım...

 7. #47
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34627
  Alıntı Ammar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Beğenmediğiniz ŞER-İ sistemin ne olduğunu anlayabilmiş olduğunuzu da düşünmüyorum gerçi, onda ki adelet ve eşitliği, hak ve hürriyetleri hangi sistem verir, hemen bir örnek;

  [
  Eşitlik dediğiniz, kimlere eşitlik?
  Ve nasıl bir eşitlik acaba?

 8. #48
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9718
  Yukarda ki ayeti anlayamadınız sanırsam, gayet açık, ALLAH C.C kendsine ŞİRK koşanı ağırlayıp, KUR-AN dinlemesini ve eğer yinede iman etmez ise güvenlik de olacağı yere kadar güven içinde bıraılmasını emrediyor bundan daha adil dah güzel bir davranış metodu varmıdır.. ŞERİAT böyle bir sistemdir işte..

 9. #49
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34627
  Alıntı Ammar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yukarda ki ayeti anlayamadınız sanırsam, gayet açık, ALLAH C.C kendsine ŞİRK koşanı ağırlayıp, KUR-AN dinlemesini ve eğer yinede iman etmez ise güvenlik de olacağı yere kadar güven içinde bıraılmasını emrediyor bundan daha adil dah güzel bir davranış metodu varmıdır.. ŞERİAT böyle bir sistemdir işte..
  :))))))))

  Belki birileri bu yazdıklarınızı, yerrrrrrrr :))
  Ama ben değil.......

 10. #50
  Ebu-Ahmet-Musab
  Misafir..
  emily adlı üyeye

  HTML-Kodu:
  Dinini yaşamak isteyene istediği gibi yaşama imkanı da verdi, öyle değil mi?
  Elbette vermedi, Sen bugün devlet kurumlarına dininin gerektirdiği kıyafetle girebiliyormusun?
  Okullarda din Din kültürü ve Ahlak bilgisi dersi verilirdi, Namaz kılmayan günahkardır, çok günahtır namaz kılmamak vs denirdi; Hocam madem bu kadar günah ben bi namaz kılayım durun dense ne denir acaba?
  Askeri kurumlara bırak başı kapalı girmeyi, adamın eşinin, annesinin başı kapalı diye babası sakallı hacı diye adamları işten attılar, Askeriyeyi dinsiz bir kurum yaptılar. Hem bunu yapanlar bide ölülerine Kuran terimi olan şehit dediler, Cenazelerini Camiden kaldırdılar. Yaşarken sana cami yok! Ölünce var diyen bir düzen nasıl dinini yaşamak isteyene istediği gibi yaşama imkanı vermşiş olabilir?

  Sen ya dinini bilmiyorsun? ya bu yapılanlardan haberin yok!

  Diğer yazdıklarınada cevabım şudur: Sen daha bunlardan habersizken şer-i bir sistemde nelerin yapılıp yapılmayacağını nereden bileceksin?

5. Sayfa, Toplam 9 BirinciBirinci ... 34567 ... SonSon

Benzer Konular

 1. şamda cuma namazı
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-08-2013, 05:47 PM
 2. Cesetle Cuma namazı
  dogangunes Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 30-04-2010, 08:17 PM
 3. Cuma nasıl kılınır...
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-10-2009, 08:26 AM
 4. Memur veya İşçinin Cuma Namazı
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 27-01-2009, 06:35 PM
 5. Cuma namazı ve zuhri ahir
  tevhit06 Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-09-2008, 06:49 AM
Yukarı Çık