Kurban bayramının bulunduğu aya Zilhicce denir. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:

“Allah indinde Zilhiccenin ilk 10 gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bu günlerde tesbîhi (Sübhânallah), tahmîdi (Elhamdülillah), tehlîli (Lâ ilâhe illallah) ve tekbîri (Allahü ekber) çok söyleyin!”

“Allahü teâlâ, ibâdetler içinde, Zilhiccenin ilk 10 gününde yapılanları daha çok sever. Bu günlerde tutulan bir gün oruca, bir senelik oruç [nâfile oruç] sevabı verilir. Gecelerinde kılınan namaz, Kadir gecesinde kılınan namaz gibidir. Bu günlerde çok tesbîh, tehlîl ve tekbîr okuyunuz!”

“Zilhicce ayının ilk 10 gecesi içinde yapılan her amele, 700 misli sevap verilir.”

“Bu günlerin her biri, fazilette 1 000 güne, Arefe ise 10 000 güne eşittir.”

“Zilhiccenin ilk 9 gününde oruç tutan, her günü için, helâl malından 100 köle azat etmiş veya Allah yolundaki mücâhidlere 100 at vermiş veya Kâbe’ye kurban için 100 deve göndermiş gibi sevaba kavuşur.”

“Bu 10 günün hayrından mahrum olanlara yazıklar olsun! Bilhassa 9. günü oruçla geçirmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez.”

Ebüdderda hazretleri buyurdu ki:

“Zilhicce ayının ilk 9 günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli ve çok duâ ve istiğfar etmelidir! Çünkü Muhammed aleyhisselâm, “Bu 10 günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun!” buyurdu. Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutanın, ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çoluk çocuğu belâlardan muhafaza olur, günahları affolur, iyiliklerine kat kat sevap verilir, ölürken kolay can verir, kabri aydınlanır, mîzanda sevabı ağır gelir ve Cennette yüksek derecelere kavuşur.”Bütün Müminlerin Zilhicce Ayını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz.

Kaynak