Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Konu: Kölelik

 1. #1
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319

  Kölelik

  Öncelikle köleliğin, insanlığın utanç tablosu olduğunu sanırım aklı başında kimse inkar edemez.

  Böylesi bir utancı Allah neden ortadan kaldırmamıştır?

  Bu ilkellik toplumda kemikleştiği için birden yasaklamak imkansız(mıy)dı? Ya da şarap ve faizden daha mı önemsizdi? Hep iddia edilen şarap dahi birden yasaklanmamıştır, çok zaman sonra yasaklanmıştır sözleri neden kölelik için islam güçlenip yayıldıktan sonra uygulanmamıştır?

  Köleliğe bir düzenleme getirdiği (dini hüküm olarak) kesin... Tabi bunların çoğunun islamın henüz güç kazanmadığı ilk zamanlarına tekabul etmesi düşündürücü... İslam için savaşlarda fedaileri arttırmak mıydı amaç bilemiyoruz bu düzenlemelerde.

  Öyle ve ya böyle, ne şekilde olursa olsun yinede bunun kabul edilir bir yanı olabilir mi?

  Köle zaten; sabah akşam dövülen, küfredilen, canı çıkıncaya kadar çalıştırılan anl***** gelmiyor.

  Özgürlüğü elinden alınmış, tüm varlığı ile efendisinin sözüne tabi bir insanın ne kadar güzel bir yaşamı olabilir ki?  Kölelik için kimisi ise savaş esirlerini ya köle yapacaktık ya da öldürecektik diyebilir. Serbest kalması, islama karşı yeni saldırılara yeni askerler anl***** gelebilirdi diyebilir.

  Onca cahilin içinde bir akıllının aklına gelmez mi tutukevi? Madem bu kadar merhametliydiler. Ya da müslümanlar savaş esirlerini öldürmüyor muydu gerçekten?

  Bakara 191. Onları nerede yakalarsanız öldürün ve sizi çıkardıkları yerden onları çıkarın. O fitne, öldürmeden daha şiddetlidir. Yalnız Mescidi Haram yanında onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. Fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsa, hemen onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.
  Tevbe 5. Şu haram aylar bir çıktı mı artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün, yakalayın, hapsedin ve bütün geçit başlarını tutun. Eğer tevbe ederler ve namaz kılıp zekatı verirlerse onları serbest bırakın. Muhakkak ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
  Maide 33. Allah ve Resulüne karşı savaşan ve yeryüzünde fesat çıkarmaya çalışanların cezası, ancak öldürülmeleri veya asılmaları yahut ayak ve ellerinin çaprazlama kesilmesi, ya da yeryüzünde başka bir yere sürgün edilmeleridir. Bu, dünyada onlar için bir zillettir. Ahirette ise onlar için büyük bir azab vardır.

  Hz. Peygamberinde devri olan sözde cahiliye döneminde dahi bu insanlık utancına bir başkaldırı olmuştur. Ondan çok daha önceleride, tarih boyu...

  Onun islam öncesi dönemini ele alacak olursak, islam ortalarda yokken köleliğe karşı duyarlı eylemler yapılmıştır, hatta peygamber dahi genç iken bunlara katılmıştır bir müddet. (Bkz: Hilfu'l Fudul)

  Yani onun getirdiği sanılan öneriler çok daha önceleride vicdanlı insanlar tarafından öne sürülüyordu.

  Köleliğe karşı birkaç güzel hadis bulmak mümkün (hemen hiçbiri köleliği yok edin anl***** gelmesede)... Zira bu hadislerden tam aksinede örneklerde mevcut : ''Kim bir cariye ya da köleyi efendisine karşı örgütleyip de, ona karşı kışkırtıyorsa o bizden değildir." Bizlerden bahsediyor büyük ihtimal :) Köleleri örgütlemekle uğraşıyoruz bugün hala :). ''Eğer bir köle efendisinden kaçarsa, onun namazı dahi kabul olmaz''.

  Allah, köle-efendi farkına Kuran'da söz ediyor :

  Nahl 75. Allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen, başkasının malı olmuş bir köle ile, kendisine güzel bir rızık verilen ve o rızıkdan gizli ve açık olarak harcayan hür bir insanı misal verdi. HİÇ BUNLAR EŞİT OLUR MU? Bütün hamd Allah'a mahsustur. Doğrusu insanların çoğu bilmezler.
  Esasen bu ayet ve tarihsel gerçekler gösteriyor ki (bunlardan hiç bahsetmedik dahi), kölelik islam'ın bir gerçeğidir.

  Batı'da ki kölelik anlayışından bahsedilebilir mi İslam dünyasında bilemiyorum fakat, köleliği ''yavaş yavaş'' yok etmeye çalıştığı savunulan islam'ın, Barbar Batı'dan dahi uzun yıllar sonra bu sınıfı yok etmesi (hatta yakın bir tarihe kadar) açıklaması mümkün olmayan birşey. Yani sürekli batı ile kıyaslanamayacak bir kölelik anlayışına sahip olduğu iddia edilen islamın, bu kadar kötü uygulayan batıdan geri kalmasıda düşündürücü. Zira kılıçla yayılabildiği yere kadar köleliği götürmüştür (Bkz: Orta Asya, Türkler). Yavaş yavaş bitirmek bir yana.

  Not : Cariyelerden söz açmıyorum dahi.


  SAYGILARIMLA.

 2. #2
  Kıdemli Üye spartaküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  912
  Rep Gücü
  19319
  Bu yazı daha çok Sevgili ümmi'nin http://www.supermeydan.net/forum/for...read55817.html başlıklı paylaşımdaki yazısına istinaden ve cevap niteliğindedir... Fazlası ya da eksiği ile yanlışları düzeltilebilir.
  SAYGILARIMLA.

Benzer Konular

 1. Kariyerizm: Kurumsal Kölelik
  isyan_her_yerde Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 02-10-2010, 01:37 AM
 2. Kölelik Tarihi
  Mevt Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 01-08-2008, 10:10 PM
Yukarı Çık