Alevi çocuklarını imam hatiplere çekmek ve Alevi dedeleri hacca gönderlim fikrine tepki.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun 4. Alevi Çalıştayı'nda yaptığı konuşma ve sonrasında verdiği raporda Alevi çocuklarını imam hatip liselerine çekecek projeler geliştirilmesi, Alevi dedelerinin hacca gönderilmesi önerileri yer alınca Alevilerden tepki çekti.

HAC ZİYARETİ İÇİN KOLAYLIKLAR SAĞLANMALI
Gündoğdu, çalıştayda sendika olarak hazırladıkları bir rapor olduğunu söyleyerek, “Bu raporda bizim çözüm önerilemiz sıralanıyor” dedi. Alevi dedelerinin haca gönderilmesi gerektiğini söyleyen Gündoğdu, bunu da dedelerin ve kanaat önderlerinin ‘yurtdışı hizmetlerine’ bağladı. Konuyla ilgili Radikal’in sorularını yanıtlayan Gündoğdu, önerisini doğrulayarak, “Çünkü Alevi dedeleri ile kanaat önderlerinin hac ziyaretleri için kolaylıklar sağlanmalı” dedi.

ALEVİ KÖYLERİNE GÖNDERİLEN İMAMLARA ÖZEN GÖSTERİLMELİ
Memur Sen’in internet sitesine konulan ve çalıştaya katılanlara dağıtılan raporda şunlar savunuldu: * Dedelerin yurtdışı hizmetleri ve hac-umre ziyaretleri için kolaylıklar sağlanmalı, mevcut durumda Alevi köylerinde aktif olan camilere gönderilen imamların, liyakatli ve iletişimi düzgün olmalarına özen gösterilmelidir.

* İHL’lere Alevi kesimin çocuklarını da çekebilecek projeler geliştirilmeli. (Cemevleri ve Alevi kanaat önderleri ziyaret edilebilir. Alevi köyleri ile irtibat geliştirilip öğrenci istenebilir...)

BU BİZE HAKARETTİR
ABF Genel Başkan Yardımcısı Kenanoğlu, bu önerilere şu tepkiyi verdi: “Bugüne kadar Alevilerin Sünnileştirilmesi konusundaki çeşitli projeleri duyuyorduk. Şimdi bu Alevi çalıştayları sayesinde A-levilerin nasıl asimile edileceği, sünnileştirileceği yönündeki ortaya koyan önerileri ve projeleri de öğrenmiş oluyoruz. Bu öneriler A- levilerin inancına, öğretisine aykırıdır. Benim kabem insandır’, ‘Her ne ararsan kendinde ara, Kudüs’te, Mekke’de, Hac’da da değildir’ diyen Alevi pirlerinin yolunda böyle bir şey yoktur. Böyle inanan bir toplumun temsilcilerini hacca götürmeyi teklif etmek bizim açımızdan hakarettir.”

AKP'Lİ VEKİL: HUBYAR MÜZE OLSUN
Alevi örgütleri, başta Hacıbektaş-ı Veli Dergâhı olmak üzere Alevilerin kutsal mekânlarını isterken, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Tokat’taki Hubyar Sultan Türbesi’nin müze olması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Domaç’ın 22 Ağustos’ta yaptığı başvuruya Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yanıtında türbenin müze yapılmasının ‘bu aşamada’ mümkün görünmediği ifade ediliyor. Domaç ise kendisini ziyarete gelen iki kişinin bu konudaki ricasının kıramayarak Bakan Ertuğrul Günay’ın özel kalemini aradığı söyledi.

haber3