+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

'Kara çarşafa dinimizde yer yok' açılımı

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan 'Kara çarşafa dinimizde yer yok' açılımı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sünni İslam'ın en önemli enstitüsü olan Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nden 'fetva' gibi açıklama: Nikab yoktur! Sünni İslam'ın en önemli enstitüsü

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.431
  Beğenmiş
  77
  Beğenilmiş
  26
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93741

  'Kara çarşafa dinimizde yer yok' açılımı

  Sünni İslam'ın en önemli enstitüsü olan Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nden 'fetva' gibi açıklama: Nikab yoktur!

  Sünni İslam'ın en önemli enstitüsü olan Mısır'daki El Ezher Üniversitesi'nin rektörü Şeyh Muhammed Said Tantavi, kadının yüzünü ve vücudunun tamamını baştan aşağı örten kara çarşafın İslami inançla bir ilgisi olmadığından yasaklanması için fetva çıkaracaklarını belirtti..

  Tantavi, Mısır'ın başkenti Kahire'de bir kız okulunu ziyareti sırasında çarşafla ilgili bir soruyla karşılaşınca, bir kız öğrenciden giydiği çarşafı çıkarmasını istedi. Ancak genç kız da çarşafının dini bir zorunluluk ve inancı olduğunu, çıkaramayacağını söyledi. Bunun üzerine şeyh Tantavi de, çarşafın sadece bir gelenek olduğunu ve Kuran'ı Kerim'le bir alakası olmadığını ifade etti. El Ezher, daha önce de kadınların vücut çizgilerinin belli olmayacağı şartıyla bol pantolon giyebilecekleri fetvasını vermişti.

  AP ajansına konuşan el ezher üniversitesi güvenlik görevlileri de kendilerine sözlü olarak bir emir geldiğini, bundan sonra üniversitenin herhangi bir binasına veya üniversitenin alanına, baştan kara çarşaflı genç kızların bundan böyle alınmayacağının söylendiğini belirtti.

  Sadece Mısır'da değil, dünyanın dört bir yanındaki Müslüman topluluklarında da olay yaratacak olan olay, Şeyh Tantavi'nin El Ezher Enstitüsü'nün ilk ve orta okullarına domuz gribi ile ilgili yaptığı bir okul gezisi sırasında yaşandı. Tantavi, bir sınıfta bir genç kıza, yüzünü açmasını söyledi. Kız da " Bu benim inancım gereğidir. Açmam" deyince, sinirlendiği her halinden belli olan Şeyh Tantavi, bağırarak kıza " Bu tarz örtünmenin yani Nikabın İslam'da yeri yok. Ben İslam dinini senden ve senin ailenden daha iyi biliyorum" dedi.

  EL EZHER HOCALARINDAN TANTAVİ'YE DESTEK..

  Olayın arından AP ve Reuters, Şeyh Tantavi'ye ulaşmak için birbirleriyle yarıştı. Ancak Tantavi'ye ulaşılamadı. Ama El Ezher Üniverstiesi Araştırma kurumlarından Şeyh Abdel Maotai Bayumi, AP'ye yaptığı açıklamada " Biz hep birlikte Nikabın, İslami olmadığını biliyoruz. Taliban kadınları çarşaf giymeye zorluyor. Ve bu iş giderek yayılıyor. Bunu yasaklamanın zamanı geldi" diye konuştu.
  haberaktuel

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573
  (aynı konuya bir başka platformda verdiğim cevaptır.)  Bir kere,İslamiyette çarşaf ya da pardesü Allah'ın emridir,diye şu ve veya bu kıyafete yönelik bir bildirim yoktur.Bu yüzden'' bak İslamiyette çarşaf yokmuş'' diyerek,inci bulmuş gibi sevinmeler pek komik duruyor...

  İslamiyet;niçin tesettürü emreder?
  Tesettür nedir?


  Fıtrat itibariyle,kadınlar üzerlerine değen yabancı bakışlardan kendilerini rahatsız hissederler.(Benim heryerime baksınlar,rahatsız olmam diyenler varsa,e onlarında artık fıtratlarını fırlattıklarını düşünmek geliyor akla)Kullarını en iyi O'nu yaradan bildiğine göre de,bu korkularından emin olmak adına,kadınlara yabancı erkeklerin bakışından mahrem yerlerini korumayı(örtünme) emretmiştir.Allah'ın hanımlara böyle bir emri vermesi de gösteriyor ki;İslamiyet,kadınlara değer veriyor,onları mücevher hükmünde kabul edip,''korunmasını''salık veriyor.

  Peki ''korunmanın(örtünme) şekli nasıl olmalıdır:


  Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz. (Nur 31)

  İşte Kur'an hanımların yabancı (haram) bakışlara karşı ''savunma mekanizmalarını'' ne şekilde işleteceklerini böylelikle haber veriyor.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  37
  Mesaj
  248
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9146
  Dinimize göre bayanların mahrem yerlerini, (vücud hatları da belli olmayacak şekilde) örtmeleri gerekir. Ne şekilde örterlerse örtsünler, önemli olan örtmektir. İllaki çarşaf ile örtülecek diye bir kaide yoktur.

  Her milletin kendine has giyim kuşam tarzı olabilir. Ve her millet kendi giyim tarzına uygun tesettür kıyafetler yapabilir.

  Mesela Peygamber Efendimiz(S.A.V.) zamanında kadınlar çarşaf ile örtünmezlermiş. Onların kendilerine has kıyafetleri varmış.

  Bildiğim kadarıyla çarşaf, İran kökenli bir bayan kıyafetidir. Tesettür sadece çarşaf ile olur anlayışı doğru değil...

 4. #4
  bursali68
  Misafir..
  Sanırım bu konu daha çok tartışılacak.Tesettür-Başörtüsü-Kara Çarşaf.Örtünme emirdir de işte işin de sinden sonra zaten kritiklik başlıyor.Örtünme çizgisi nedir?

  NUR
  31. Ve kul lil mü'minati yağdudne min ebsarihinne ve yahfazne fürucehünne ve la yübdıne zınetehünne illa ma zahera minha vle yadr**** bi humurihinne ala cüyubihinne ve la yübdıne zınetehünne illa li büuletihinne ev abaihinne ev abai büuletihinne ev ebaihinne ev ebnai büuletihnne ev ıhvanihinne ev benı ıhvanihinne ev benı ehavatihınne ev nisaihinne ev ma meleket eymanühünne evit tabiıyne ğayri ülil irbeti miner ricali evit tıflillezıne lem yazheru ala avratin nisai ve la yadr**** bi ercülihunne li yu'leme ma yuhfıne min zınetihinn ve tubu ilellahi cemıan eyyühel mü'minune lealleküm tüflihun

  31. Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunanlar (köleleri), erkeklerden, ailenin kadınına şehvet duymayan hizmetçi vb. tâbi kimseler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye ayaklarını yere vurmasınlar (Dikkatleri üzerine çekecek tarzda yürümesinler). Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz.

  " Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler..."

  yani " görünen kısımları müstesna olmak üzere " ...nelerdir sıralayalım ilk bakışta akla gelenleri ;

  -Eller
  -Yüz
  -Ayaklar
  -eee bir de görünen kısım olarak SAÇLAR var!

  Yani buralar müstesna/hariç olmak üzere diyor ayet.Peki nereler örtülmesi gerekiyor bu durumda ;

  " zinetlerini teşhir etmesinler..."Zinetler!!! Buna ait de iki şık var ;

  a-) Takı,değerli eşyaların takıldığı kısımlar ;boyun v.b
  c-) Cinsel objeler

  Saç yine yok yine yok.Peki BAŞÖRTÜSÜ nerede? " Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler..."

  İyi de burada BAŞÖRTÜSÜ örtünüz demiyor ki.Başörtüsü kullananlar,salkım saçak giyinenlere diyor ki ; " yakanı/bağrını kapat diyor.

  Yani örtünmede amaç neymiş Ziynet takılan yerleri/ziynetleri örtmek,ikincisi cinsel objeleri örtmek...

  AHZAB
  59. Ya eyyühen nebiyyü kul li ezvacike ve benatike ve nisail mü'minıne yüdnıne aleyhinne min celabıbihinn zalike edna ey yu'rafne fe la yü'zeyn ve kanellahü ğafurar rahıyma

  59. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

  Bu ayet ise Hz.Peygamberimizin çevresindekilere inen bir ayettir.Yani o döneme ve odönemki koşulların olduğu ana aittir.

  Sağlıcakla kalınız.

 5. #5
  Abdulhakim
  Misafir..

  Cevap: 'Kara çarşafa dinimizde yer yok' açılımı

  Öyledir veya degildir ne ugraşıyorsunuz elalemin çarşafıyla

Benzer Konular

 1. Kara Enerji Kara Madde Evren (Video)
  SOSYALİST Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2013, 12:50 PM
 2. Dinimizde Noel Diye Bir Bayram Yoktur,Noel Kutlamak Dinimizde Yasaktır
  vertyucek Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 08-01-2013, 11:42 AM
 3. fizik kurallarına uymayan Kara enerji kara madde
  meridyen2 Tarafından Fizik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-09-2010, 12:07 AM
 4. Kürtsüz Kürt açılımı, Alevisiz Alevi açılımı
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-01-2010, 02:34 AM
 5. Dinimizde kadının yeri
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-05-2009, 06:47 AM
Yukarı Çık