Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  37
  Mesaj
  248
  Rep Gücü
  9146

  Sevgimi nasıl ifade edebilirim?

  Dil ile beyanın dışında sevgiyi ifade etmenin başka yolları da vardır. Mesela sevdiği kişinin arkasından dua etmek bu yolların en güzel ve en doğru vasıtalarından biridir. Fahr-i Kainat Efendimiz(S.A.V.), “En süratle kabule karin olan dua, gaibin gaibe duasıdır.” (Tirmizi, Birr 50) buyuruyor. Bir insanın sevdiği bir arkadaşına, onun hiç haberi olmadan gıyabında dua etmesi, hem sevginin Allah için olduğuna bir delildir, hem de o iki kişi arasında sımsıcak bir muhabbetin tesisi adına çok önemli bir vesiledir.

  Sevgiyi ifadenin önemli bir yolu da, insanın sevdiği zat hakkında hüsn-ü zannını, o zata ulaştırabilecek 3. şahısların yanında dile getirmesidir. Mesela bir insan, “Ben şimdiye kadar falan kimsenin hiçbir kötülüğüne şahit olmadım. Hatta bazen belki benden bir kısım kötülükler sadır oldu ama ben ondan hep iyilik gördüm. O, yaptığım kötülükler karşısında hiçbir zaman aynıyla mukabelede bulunma gibi bir tavır içersine girmedi.” Türünden ifadeler kullanarak başkaları yanında ona olan güzel duygu ve güzel düşüncelerini dile getirebilir. Arkadaşının kendisi hakkında söylenen bu tür beyanlardan haberdar olması o iki kişinin kalpleri arasında sevgi köprülerinin kurulması adına çok önemli bir vesile olacaktır. Aynı zamanda bilinmesi gerekir ki, yapılan her bir iyilikte sevgiyi ifade yollarından biridir. Hiç unutmam arkadaşlardan bir tanesi diğerine şöyle demişti: “Allah bana bağımdan bahçemden şu kadar ürün verdi. Eğer kardeşsek ben bunu seninle bölüşmek istiyorum.” Bu öyle centilmence bir tavırdır ki, siz elli defa “ben seni seviyorum kardeşim!” deseniz bu ölçüde müessir olamazsınız. Elbette ki o şahsın böyle civanmertçe bir tavır sergilemesi karşısında siz kendinize düşeni yapar ve böyle bir teklifi kabul edemeyeceğinizi beyan edersiniz. Bu, ayrı bir mesele. Benim burada dikkat çekmek istediğim nokta, o insanın isar ruhuyla hareket etmesi ve bunun neticesinde de bir sevgi selinin karşılıklı olarak kalplerde akıp durmasıdır.

  Mü’mine yakışan tavır, arkadaşlar arasında yaşanan bir kısım arıza ve problemlere takılıp kalmamak ve yapılan kötülüklere aynıyla mukabelede bulunmamaktır. Kötülük bile görsek bize düşen aynıyla mukabelede bulunmak değil, onun arkasından bir iyilik yapmaktır. Böylece kötülüğü devam ettirebilecek elleri-kolları, iyilik ve ihsanla bağlamış olacağız.

  (Zaman Gazetesinin 17 Eylül 2009 tarihli "Ramazan Zamanı" ekinden alıntıdır...)

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041
  Mü’mine yakışan tavır, arkadaşlar arasında yaşanan bir kısım arıza ve problemlere takılıp kalmamak ve yapılan kötülüklere aynıyla mukabelede bulunmamaktır.
  bazen insan kendini kaybetsede kimseye kötülük yapmak istemez insan...çok doğru dikkatli olmak gerek biraz daha..teşekkürler güzeldi

Benzer Konular

 1. sevgimi,sevdiğime nasıl inandırabilirim
  pamukkalexxx Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 18
  Son mesaj: 15-05-2016, 12:13 AM
 2. En kolay nasıl ifade edersiniz duygularınızı?
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 32
  Son mesaj: 30-03-2010, 11:25 PM
 3. Sevgimi unutulmaz ihanet mi
  Kadim Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 03-10-2009, 12:45 PM
 4. Aşkınızı nasıl ifade edersiniz
  YukseLL Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 28-09-2008, 02:30 PM
 5. Hayat neyi ifade ediyor
  Venhar Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 15-03-2008, 10:46 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık