3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 55

Dini en iyi kimler anlayabilir?

Din ve İnanç Kategorisi Dini Sohbet Forumunda Dini en iyi kimler anlayabilir? Konusununun içerigi kısaca ->> Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla. [1] Elif. Lâm. Mîm. [2] O kitap (Kur'an); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler ...

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Rep Gücü
  9720
  Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla.


  [1] Elif. Lâm. Mîm.

  [2] O kitap (Kur'an); onda asla şüphe yoktur. O, müttakîler (sakınanlar ve arınmak isteyenler) için bir yol göstericidir.

  [3] Onlar gayba inanırlar, namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar.

  [4] Yine onlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler; ahiret gününe de kesinkes inanırlar.

  [5] İşte onlar, Rablerinden gelen bir hidayet üzeredirler ve kurtuluşa erenler de ancak onlardır.

 2. #22
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye ĐЄŁī ЄکмΞЯ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  Rüzgarı sert Delikanlısı mert olan Memleketten
  Yaş
  36
  Mesaj
  197
  Rep Gücü
  11185
  Dini en iyi Allaha peygamberine itimatı tam olan insan anlaya bilir..Dini en iyi Kuran-ı araştıran Allah'ın emir ve yasaklarını bilen insan bilir..Bu konuda bir ayrım olduğunu düşünmüyorum dini vacibeleri yerine getirmek uygulamaktır zaten..Herşey insanın hür iradesi ile bağlantılı birileri yapar bilir bilmez diye bir şey yok..İşine gelmemek veya çarpıtmak var ..Örnek hayat Hz.Muhammet (s.a.v) Yol ise Kuran-ı Kerimdir..

 3. #23
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Rep Gücü
  9720
  Alemlerin Efendisinin işaret buyurduğu üzere

  " Eshabım gökteki yıldızlar gibidir , hangisine uyarsanız kurtulursunuz ".

  böyle bir hadis yoktur, uydurma bir hadisdir...

  [7/3] Rabbinizden size indirilene (Kur'an'a) uyun. O'nu bırakıp da başka dostların peşlerinden gitmeyin. Ne kadar da az öğüt alıyorsunuz!


  (Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidâyet bulursunuz) Bu hadis uydurmadır. (İbn Abdi‟l Berr, Camiul- ilm (2/91), ibn Hazm, ihkâm (6/82) Ravilerinden olan Sellâm b. Suleym yalancı olup, ibn Hibban‟ın da dediği gibi uydurma hadisler rivayet etmiştir.

  Diğer bir râvi olan Hâris b. Gusayn ise bilinmemektedir. Buna rağmen Şa‟rânî şöyle der:« Bu hadis hakkında muhaddisler (zayıflığına dair) konuşmuş olsalar bile, keşf ehline göre sahihtir!» Mizân (1/28) Ancak Şa‟rânî‟nin bu sözü hiç şüphesiz batıldır! Çünkü keşf yoluyla hadislerin tashih edilmesi tasavvufi bir bid‟attır. Bunu asıl kabul etmek, biraz önceki hadis gibi aslı olmayan batıl hadislerin sahih olduğunu kabule götürmesi demektir. Keşf, sahih olarak vukû bulur ise, en iyi durumda bile, rey ile aynı derecededir. Rey ise, hata da eder isabet de edebilir. Tabi ki buna heva karışmamış ise bu böyledir. Allah‟ın rızası olmayan her şeyden selâmet dileriz.

  El-Hatib‟in el Kifâye s.48‟de rivayet ettiği daha uzun metinden oluşan diğer bir uydurma hadis hakkında es-Suyutî şöyle der: « Bu hadiste bazı faideler vardır, şöyle ki; Rasûl (s.a.s)‟in kendisinden sonra furu‟da ki ihtilafları haber vermesi onun mucizelerindendir, çünkü bu gaybtan haber vermektir. Ve onun buna rızası ve onayı söz konusudur. Öyle ki bunu rahmet kılmış ve mükellefi istediğini almakta serbest bırakmıştır...»!


  Buna cevap olarak şöyle denir; önce es-Suyutî‟nin rivayetin sahih olduğunu isbat etmesi gerekir ki, sonradan da o rivayetten hükümler çıkarabilsin. Bu rivayetin uydurma olduğuna bir baska delil de; nasıl olur da Peygamber (s.a.s) sahabeden olan her bir ferde uymamızı tavsiye edebilir? Kaldı ki sahabe arasında âlim olduğu gibi, ilimde orta seviyeli ve daha da aşağı olanlar vardı. Konuyla ilgili gelen rivayetlerin uydurma olduğunu söyleyen İbn Hazm şöyle devam eder:

  «Çünkü Allah Teâlâ Peygamberi (s.a.s)‟i (O, arzusuna göre konuşmaz. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir) (Necm 3-4)

  şeklinde nitelendiriyor ise, Peygamber (s.a.s.)‟in şeria‟ta dair bütün sözlerinin gerçek ve şüphesiz olarak Allah‟tan geldiği anlaşılır. Allah‟tan gelen şeyde de ihtilaf olmaz. Çünkü âyette

  (Eğer o (Kur‟an), Allah‟tan başkası tarafından gelmiş olsaydı onda birçok tutarsızlık bulurlardı)(Nisa 82) buyurulmuştur.


  Allah; (Birbirinizle çekişmeyin ) âyetiyle bizlere tefrika ve ihtilafı yasaklar. Dolayısıyla sahabeden her birine tâbî olmamızı Allah Rasûlu (s.a.s)‟in bizlere emretmesi imkansızdır. Çünkü sahabenin içerisinde birisinin helal kıldığını haram kılan bulunabilmektedir. Eğer durum böyle olsaydı, Semûre b. Cundup‟a uyarak içkinin satışı helâl olurdu. Ebû Talha‟ya uyarak ta oruçlunun dolu yemesi helâl olurdu (orucu bozulmazdı). Bunlar diğer sahabelere tâbî olunduğunda da haram oluyor.

  İbn Hazm Allah Rasûlu (s.a.s)‟in ölümünden önce ve sonraki dönemde sahabe‟den sadır olan sünnete isabet edemedikleri bazı görüşleri uzunca anlattıktan sonra şöyle der;

  «Nasıl olurda hem hata hem de isabet eden bir kavmi taklid etmemiz caiz olur »? Konuyla ilgili diğer bir uydurma rivayette:

  (Ehli beytim yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidâyet bulursunuz)

  Ravilerinden olan Ahmed b. Kâsım er-Reyyân hakkında ez-Zehebî, yalancı olduğunu söyler. Bu rivayet yalancı olan Ahmed b. Nubeyt nüshasındadır. Dolayısıyla ibn Arrâk Tezih eş-şeria‟da(2/419) rivayetin uydurma olduğunu beyan eder.


  KAYNAK
  Ebu Muaz / Kitap ve Sünnet ışığında Sahih ilmihal

 4. #24
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Alıntı dogangunes´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dini en iyi kimler anlayabilir, kimler bilebilir, uygulayabilir?
  Dini henüz kimsenin anladığını ve bildiğini göremedim.
  Çünkü herkes kafasına göre bir tarafa çekiyor.
  Yani DİN hala tartışma konusu olduğuna göre mükemmel olmadığının ispatıdır.
  Bu da dinlerin düşünüldüğü gibi bir yaratıcı tarafından ortaya çıkmadığını gösteriyor.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 5. #25
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dini henüz kimsenin anladığını ve bildiğini göremedim.
  Çünkü herkes kafasına göre bir tarafa çekiyor.
  Yani DİN hala tartışma konusu olduğuna göre mükemmel olmadığının ispatıdır.
  Bu da dinlerin düşünüldüğü gibi bir yaratıcı tarafından ortaya çıkmadığını gösteriyor.
  zize katiliyorum hala sön yillarda bilip bilmeyenler hepsi ulama kesildi. kalkar
  fetbalar yazarlar ,bir müttet sonsa insana ve ya insanliga sigmayan seyler yaparler.

 6. #26
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Rep Gücü
  9720
  ALLAH C.C un, Meleklerinin, İnsanların ve tüm lanet edebilecek varlıkların laneti KAFİR lerin üzerine olsun, ALLAH C.C un Rahmeti onlardan uzak olsun, ebedi cehennem azabı onları bekliyor ve oradan asla çıkamayacaklar.....

  Din konusunda inancı olmayanların, anlamadıkları, anlayamayacakları, anlamak istemedikleri konular hakkında heryerde yazı yazmaları ne kadar da garip oluyor..

  Dövüş sporları ile ilgilenenler bilirler özellikle AİKİDO gibi, Japon savaş sanatı felsefesini bilmeden, samuray olmaya kalkan avrupalı yada amerikalı film yıldızlarına benziyor onların yorumları ...

  O, biri diğeriyle ‘tam bir uyum' (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman'ın yaratmasında hiçbir ‘çelişki ve uygunsuzluk' (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? (67/3)

  Göklerde ve yerde nice ayetler vardır ki, üzerinden geçerler de, ona sırtlarını dönüp giderler. (12/105)

  Dilersek, onların üzerine gökten bir ayet (mucize) indiririz de, ona boyunları eğilmiş kalıverir. (26/4)

  Şüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün ard arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (2/164)

  Peki onlar, Allah'ın dininden başka bir din mi arıyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de, istemese de- O'na teslim olmuştur ve O'na döndürülmektedirler. (3/83)

  Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona (aya) birtakım menziller takdir eden O'dur. Allah bunları, ancak bir gerçeğe (ve hikmete) binaen yaratmıştır. O, bilen bir kavme âyetlerini açıklamaktadır. (10/5)

  O gün cehennem getirilir, insan yaptıklarını birer birer hatırlar. Fakat bu hatırlamanın ne faydası var! (89/23)

  (İşte o zaman insan:) "Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim!" der. (89/24)


  Konu Ammar tarafından (17-03-2010 Saat 11:48 AM ) değiştirilmiştir.

 7. #27
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Din konusunda inancı olmayanların, anlamadıkları, anlayamayacakları, anlamak istemedikleri konular hakkında heryerde yazı yazmaları ne kadar da garip oluyor..
  İnancı olupta yada kendini en iyi inanan,müslüman görenlerin..ben en iyi müslümanım diye kavgaya tutuşanların..aynı dine mensup oldukları halde birbirleriyle çelişkiye düşüp,kavga edenlerin..bir kuranı paylaşamayıp,herkesin kendi tarafına(o taraf ne tarafsa)çekmeye çalışanların...aynı dinde fakat mezhep ayrılıklarını birbirlerinin adeta suratlarına çarparcasına hakaretvari sözlerinin..garipliği gibimi?

 8. #28
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı simqe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İnancı olupta yada kendini en iyi inanan,müslüman görenlerin..ben en iyi müslümanım diye kavgaya tutuşanların..aynı dine mensup oldukları halde birbirleriyle çelişkiye düşüp,kavga edenlerin..bir kuranı paylaşamayıp,herkesin kendi tarafına(o taraf ne tarafsa)çekmeye çalışanların...aynı dinde fakat mezhep ayrılıklarını birbirlerinin adeta suratlarına çarparcasına hakaretvari sözlerinin..garipliği gibimi?
  Evet size ''aynen'' katılıyorum. Sanıeım siz en katı kemalistlerdensiniz ki ben kemalizme inanmam, ama din konusunda o kadar çok şeyler biliyoruz ki sanki hepimiz Dini en iyi yaşayan en iyi bilen -haşa- kusursuz(ufak şeyler hariç) peygamberler vasıflarına bürünüyoruz. Kemalistlerde çok katı bakıyorlar aslında ama sizde bunu görmedim açıkçası.

 9. #29
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Alıntı ashenarşi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet size ''aynen'' katılıyorum. Sanıeım siz en katı kemalistlerdensiniz ki ben kemalizme inanmam, ama din konusunda o kadar çok şeyler biliyoruz ki sanki hepimiz Dini en iyi yaşayan en iyi bilen -haşa- kusursuz(ufak şeyler hariç) peygamberler vasıflarına bürünüyoruz. Kemalistlerde çok katı bakıyorlar aslında ama sizde bunu görmedim açıkçası.
  Kemalistlik veya başka bir ''ist''likle alakası yok bu düşüncenin..kim olursa olsun bu forumu takip ediyorsa bu gariplikleri fark edecektir..ayrıca katılık derken neyi kasdettiğinizi anlayamadım ama dinin sağa sola çekiştirilip,kendine göre düzenlenip dayattırılması konusunda evet..katıyım..o kendine çok müslüman diyenler malesefki dinimize zarar veriyorlar..böyle kouşuncada şak diye ''dinsiz''ilan ediyorlar kendilerince..biraz insaf diyorum sadece..

 10. #30
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Evet haklısınız. Sadece empati yapmak ve zarar vermemeye çalışmak, gerektiğinde sükut gerekir diye düşünüyorum.

3. Sayfa, Toplam 6 BirinciBirinci 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Kurban nedir?, kimler kurban keser?, dini hükmü nedir?
  Nil@y Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 09-09-2016, 05:24 PM
 2. Supermeydan'dan Kimler Geldi, Kimler Geçti?
  İNCİ Tarafından SMF Etkinlikler & Anılar Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 11-07-2011, 11:42 PM
 3. Dini en iyi kimler anlayabilir, kimler bilebilir, uygulayabilir?
  ashenarşi Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 17-03-2010, 06:40 PM
 4. Ajda Pekkan(Kimler Geldi Kimler Gecti 1973)
  SAHARAY Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-02-2009, 12:51 AM
 5. Erkekleri kim anlayabilir ki?
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-08-2008, 02:17 AM
Yukarı Çık