+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yirmidört Altın

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Yirmidört Altın Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Dördüncü Söz بِسْمِ اللّهِ الرّحْمنِ الرّحِيمِ اَلصَّلاَةُعِمَادُالدِّينِ Namaz, ne kadar kıymetdar ve mühim, hem ne kadar ucuz ve az bir

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  132912
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  36
  Mesaj
  248
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9145

  Yirmidört Altın

  Dördüncü Söz


  بِسْمِ اللّهِ الرّحْمنِ الرّحِيمِ

  اَلصَّلاَةُعِمَادُالدِّينِ
  Namaz, ne kadar kıymetdar ve mühim, hem ne kadar ucuz ve az bir masraf ile kazanılır, hem namazsız adam ne kadar dîvâne ve zararlı olduğunu, iki kerre iki dört eder derecesinde kat'î anlamak istersen; şu temsilî hikâyeciğe bak, gör:

  Bir zaman bir büyük hâkim, iki hizmetkârını, -herbirisine yirmidört altın verip- iki ay uzaklıkta has ve güzel bir çiftliğine ikamet etmek için gönderiyor. Ve onlara emreder ki: "Şu para ile yol ve bilet masrafı yapınız. Hem oradaki meskeninize lâzım bâzı şeyleri temin ediniz. Bir günlük mesâfede bir istasyon vardır. Hem araba, hem gemi, hem tren, hem uçak bulunur. Sermayeye göre binilir."

  İki hizmetkâr, ders aldıktan sonra giderler. Birisi bahtiyar idi ki, istasyona kadar bir parça para masraf eder. Fakat, o masraf içinde efendisinin hoşuna gidecek öyle güzel bir ticaret elde eder ki: Sermayesi, birden bine çıkar. Öteki hizmetkâr bedbaht, serseri olduğundan; istasyona kadar yirmiüç altınını sarfeder. Kumara-mumara verip zayi' eder, birtek altını kalır. Arkadaşı ona der: "Yahu, şu liranı bir bilete ver. Tâ, bu uzun yolda yayan ve aç kalmayasın. Hem bizim efendimiz kerîmdir; belki merhamet eder; ettiğin kusuru afveder. Seni de uçağa bindirirler. Bir günde gideceğimiz yere varırız. Yoksa iki aylık bir çölde aç, yayan, yalnız gitmeye mecbur olursun." Acaba şu adam inad edip, o tek lirasını bir define anahtarı hükmünde olan bir bilete vermeyip, geçici bir lezzet için zevke, sefaya sarfetse; gâyet akılsız, zararlı, olduğunu, en akılsız adam dahi anlamaz mı?

  İşte ey namazdan hoşlanmayan nefsim!

  O hâkim ise; Rabbimiz,Hâlıkımızdır.O iki hizmetkâr yolcu ise; biri dindar, namazını şevk ile kılar. Diğeri gafil, namazsız insanlardır. O yirmidört altrn ise, yirmidört saat her gündeki ömürdür. O has çiftlik ise, Cennet'tir. O istasyon ise, kabirdir. O seyahat ise kabre, haşre, ebede gidecek beşer yolculuğudur. Amele göre, takvâ kuvvetine göre, o uzun yolu farklı sürelerde kat'ederler. Bir kısım ehl-i takvâ, şimşek gibi bin senelik yolu, bir günde keser. Bir kısmı da, hayal gibi ellibin senelik bir mesâfeyi bir günde kat'eder. Kur'an-ı Azîmüşşan, şu hakikate iki âyetiyle işaret eder. O bilet ise, namazdır. Birtek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir. Acaba yirmiüç saatini şu kısacık dünya hayatına sarfeden ve o uzun ebedi hayatına birtek saatini sarfetmeyen; ne kadar zarar eder, ne kadar nefsine zulmeder, ne kadar hilâf-ı akıl hareket eder. Zira bin adamın iştirak ettiği bir piyango kumarına yarı malını vermek, akıl kabûl ederse; halbuki kazanç ihtimali binde birdir. Sonra yirmidörtten bir malını, yüzde doksandokuz ihtimal ile kazancı kesin bir ebedi hazineye vermemek; ne kadar akıl dışı ve hikmet dışı hareket ettiğini, ne kadar akıldan uzak düştüğünü, kendini âkıl zanneden adam anlamaz mı?

  Halbuki namazda ruhun ve kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyyet ile ibâdet hükmünü alır. Bu Sûrette bütün ömür sermayesini, âhirete mal edebilir. Fâni ömrünü, bir yönüyle ebedileştirir.

  Risale-i Nur'dan sadeleştirilmiş bir alıntı...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572
  Halbuki namazda ruhun ve kalbin ve aklın büyük bir rahatı vardır. Hem cisme de o kadar ağır bir iş değildir. Hem namaz kılanın diğer mübah dünyevî amelleri, güzel bir niyyet ile ibâdet hükmünü alır. Bu Sûrette bütün ömür sermayesini, âhirete mal edebilir. Fâni ömrünü, bir yönüyle ebedileştirir.
  Allah ebeden razı olsun.
  Üstaddan değerli bir paylaşımın forumda yer alması cidden sevindirici.
  Bu eserlerde bambaşka bir lezzet var.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Benzer Konular

 1. Altın Dikdörtgen ve Sarmallardaki Altın Oran
  meridyen2 Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-08-2010, 06:57 PM
 2. Altın Oran
  erkişi Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-05-2010, 03:08 PM
 3. 1000 Altın...
  onuc13 Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 28-04-2008, 09:19 PM
 4. Altın Vurus
  toprak81 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2008, 09:09 PM
 5. Altın Yıllar...
  Karakarizma Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-01-2008, 07:24 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık