+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Huy değişir mi? Kötü alışkanlıklarda çevrenin rolü nedir?

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Sohbet Forumunda Bulunan Huy değişir mi? Kötü alışkanlıklarda çevrenin rolü nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Alışkanlık, bir şeyi tekrarlayarak kolaylıkla yapabilme melekesidir. Huy , kalb ile ruhun melekesi, alışkanlığıdır. Yerleşmiş olan huya meleke denir. Geçici

 1. #1
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  131830
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  41
  Mesaj
  705
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7084

  rose Huy değişir mi? Kötü alışkanlıklarda çevrenin rolü nedir?  Alışkanlık, bir şeyi tekrarlayarak kolaylıkla yapabilme melekesidir.
  Huy, kalb ile ruhun melekesi, alışkanlığıdır. Yerleşmiş olan huya meleke denir.
  Geçici olan huya hâl denir. Mesela gülmek, utanmak, birer hâldir.
  Cömertlik, cesaret, birer melekedir. Huy, meleke demektir.
  Ara sıra hayır işlemek huy değildir. Her zaman hayır işlerse, cömert huylu olur.
  Fakat kendini zorlayarak yaparsa, yine cömert huylu olmaz. Kolaylıkla, seve seve yaparsa, huy denir.
  Huy, iyi veya kötü iş yapmaya veya, iyi ve kötü olmayan şeye sebep olur.
  Bunlar üçe ayrılır. İlkine fazilet veya güzel huy denir. Cömertlik, yiğitlik, böyledir.
  İkincisine rezalet veya kötü huy denir. Cimrilik böyledir.
  Üçüncüsüne sanat denilir. Terzilik, çiftçilik gibi.

  Âlimler huyun değişip değişmemesi hakkında diyorlar ki:

  1- Huy değişmez. Çünkü bir hadis-i şerifte, (Bir dağın yerinden ayrıldığını işitirseniz tasdik edin. Ama bir kişi huyunu değiştirmiştir derlerse tasdik etmeyin. Çünkü insanın yaratılışındaki huy devam eder) buyuruluyor. Bu bakımdan portakal çekirdeğinden ceviz olmaz. Gazap, şehvet gibi insanın fıtratında olan şeyler yok edilemez. Onun için can çıkar huy çıkmaz denmiştir.

  2- Huyun, insanla birlikte yaratılmış olanı değiştirilemez, sonradan hasıl olanı değişebilir. Evet gazap ve şehvet terbiye ile yok edilemez. Fakat dinimiz de bunların yok edilmesini değil, terbiye edilmesini emrediyor. Terbiye edilince de zararları önleniyor. Terbiye etmek başka, yok etmek başkadır. Nasihat ile insan terbiye edilebilir. Onun için Kur'an-ı kerimde mealen, (Nasihat et, nasihat müminlere elbette fayda verir) buyuruluyor. (Zariyat 55)

  (İnsan huyunu değiştiremez. Çünkü yaratılıştaki huy devam eder) hadis-i şerifi, yaratılışta olan huyların değişmeyeceğini gösterir. Fakat, (Huyunuzu güzelleştirin) (Herkes, Müslümanlığa elverişli olarak dünyaya gelir. Bunları sonra anaları babaları, gayri müslim ve imansız yapar) hadis-i şerifleri de, huyun değişebileceğini gösterir. Evet portakal çekirdeğinden ceviz olmaz. Fakat bakıp, aşılanırsa, çekirdeksiz tatlı, iri portakal olur. Akılsız hayvanı bile ehlileştirmek, ona bazı alışkanlıklar kazandırmak mümkündür. Mesela av hayvanına, avını yememesi, tuttuğu avı getirmesi öğretilebiliyor. Akıllı insanın terbiyesi, huyunun değiştirilmesi ise daha kolaydır.

  3- Huy sonradan elde edilir ve değiştirilebilir. Âlimlerinin çoğu bu üçüncü görüşü benimsemişlerdir. Onlara göre;

  (Evladınıza ikram edin, onları edepli, terbiyeli yetiştirin!),

  (Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altındakileri Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz)

  hadis-i şerifleri gösteriyor ki, insanlar iyiliğe elverişli olarak doğar. Sonra, nefsin kötü arzuları ve güzel ahlakı öğrenmemek ve kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, çevrenin etkisiyle kötü huyları meydana getirir.

  Kötü alışkanlık, haram işlemeye alışmak demektir. Haram olmayan şeyi kullanmaya, mesela çay içmeye kötü alışkanlık denmez. İçki, kumar, esrar, zina alışkanlığı [bağımlılığı] birer kötü alışkanlıktır. Kötü alışkanlıklara elini veren kolunu alamaz. Onun için alışmış kudurmuştan beterdir denir.

  Kötü alışkanlıklara çevrenin etkisi büyüktür. Çevreyi değiştirmeli, iyi insanlarla beraber olmalı, her haramdan kaçmaya çalışmalı ve bilhassa namazı asla aksatmamalıdır. Çünkü cenab-ı Hak, (Namaz insanı fahşa ve münkerden, [yani her türlü kötülükten] alıkoyar) buyuruyor. Salih kimselerin kontrolü altında namaza devam eden kimse, her türlü kötü alışkanlıktan kurtulur, tertemiz insan olur.

  Oruç ile, insan güçlü bir irade kuvveti kazanır. Alkol, uyuşturucu gibi, kötü alışkanlıklardan oruç vesilesi ile kurtulanlar çok görülmektedir. Allah’ın emri olduğu için, ramazanda bir ay oruç tutan bir Müslüman, Allahü teâlânın emirlerini yapmak alışkanlığını da kazanır. Böylelikle, Onun başka emirlerini yapmaya da gayret ve kabiliyet elde eder.

  Tembellikten kurtulmak için, önce bunun kötülüğünü bilmeli, ondan sonra da tedavisine bakmalıdır. (İnsan, ancak çalıştığının faydasını görür) mealindeki âyet-i kerimeyi düşünmelidir. Resulullah efendimiz tembellikten Allahü teâlâya sığınmış, (Ya Rabbi, beni, tembellikten koru!) diye dua etmiştir. Tembelliğin ilacı, çalışkanlarla konuşmak, tembel, uyuşuk kimselerden kaçınmak, Allahü teâlâdan haya etmek lazım geldiğini ve azabının şiddetli olduğunu düşünmektir. Dinini iyi bilen salih kimselerle görüşmelidir. Sabah namazına uyanmak için çalar saat gibi bir tedbir almalı. Birkaç gece kalkınca, artık âdet olur, uyanmak kolaylaşır. Bir insan bir işin kendisi için faydalı olacağına inanmadıkça, yeni bir şeyi kabul etmez, eski alışkanlığından da vazgeçemez.

  İyi işleri yapmaya kendini zorlayan, güzel huyları elde edebilir. Mesela hat kabiliyeti olan, hiç hat ile uğraşmazsa, gizli kabiliyeti meydana çıkmaz. Fakat bu sanatla uğraşmaya çalışırsa, güzel yazı yazabilir. Güzel huyları itiyat hâline getirmek, güzel huylu olmayı kolaylaştırır. Cimri bir kimse, hayır yapmayı, tanıdıklarına ziyafet vermeyi âdet hâline getirirse, cimrilikten kurtulması mümkündür. Alışkanlık hâline gelen küçük günah da, büyük günah olabilir. Büyük günaha alışan da küfre düşebilir.

  Kaynak: Dinimizislam

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106548
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18819
  can cikar huy cimaz derler

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Üye Numarası
  132912
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  36
  Mesaj
  248
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  9145
  Alıntı nefisetülilm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

  3- Huy sonradan elde edilir ve değiştirilebilir. Âlimlerinin çoğu bu üçüncü görüşü benimsemişlerdir. Onlara göre;

  (Evladınıza ikram edin, onları edepli, terbiyeli yetiştirin!),

  (Hepiniz, bir sürünün çobanı gibisiniz. Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evinizde ve emriniz altındakileri Cehennemden korumalısınız! Onlara Müslümanlığı öğretmezseniz, mesul olursunuz)

  hadis-i şerifleri gösteriyor ki, insanlar iyiliğe elverişli olarak doğar. Sonra, nefsin kötü arzuları ve güzel ahlakı öğrenmemek ve kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, çevrenin etkisiyle kötü huyları meydana getirir.
  Madem alimlerin çoğu bu görüşü kabul etmiş, öyleyse böyle düşünmek gerek zannederim...

  Demek kötü huylar değişebilir. Ve demek insanlar zaten, güzel huylara meyilli olarak yaratılmışlardır...

  Mesela cömertlik ve cimrilik huylarını ele alalım. Kimi mü'min, kimisinden daha cömer olabilir ama, islamı bilen ve yaşayan bir mü'min cimri olamaz...

  Bu güzel paylaşım için teşekkürler efendim...

Benzer Konular

 1. Kader değişir mi?
  collection Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 31-10-2012, 02:28 AM
 2. Zihniyet nedir? değişir mi?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-02-2011, 07:48 AM
 3. Sizce bir bayanın hayattaki en önemli rolü nedir?
  Ala Nur Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 17
  Son mesaj: 09-09-2010, 06:36 PM
 4. Aşk Değişir!
  Gül@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 05:42 PM
 5. Bir deliye bir veli rolü
  RABİA Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-10-2009, 11:21 AM
Yukarı Çık